Jump to content



δικτυο στο σπιτι


apostatis

Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

επειδη διαβαζω συνεχεια οτι οι περισσοτεροι προτεινουν utp για αποφυγη λαθων σχετικα με την γειωση στα ftp

θα ηθελα την γνωμη σας.Λενε οτι με την χρηση του ftp πρεπι να εχουν και θωρακισμενα-σιδερενια βυσματα ολες οι συσκευες που θα συνδεσω.Σε καποιες συσκευες που δεν εχουν τετοια βυσματα οπως οι τηλεορασης θα εχω προβλημα?

Αν βυσματώσεις το καλώδιο σε μιά τέτοια συσκευή, τότε η θωράκιση αντί να γειώνει τον θόρυβο, γίνεται η ίδια κεραία που μαζεύει τον θόρυβο ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα περασα σε ολα utp cat6

και εχω μια ερωτηση

επειδη σκεφτομαι να μεταφερω το rack σε αλλο σημειο ποιος ειναι ο σωστος τροπος προεκτασεις των καλωδιων μιας και στο νεο σημειο δεν φτανουν?

με καποια μουφα?κατι ομως που να μην δημιουργησει κανενα προβλημα στο δικτυο και την ταχυτητα του

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για τη μετακίνηση που λες, μιλάμε για άλλο δωμάτιο ή για άλλη θέση στον ίδιο χώρο?

Δε θέλω να σου χαλάσω τα σχέδια, αλλά δεν υπάρχει "σωστός" τρόπος προέκτασης. Εάν δεν έχεις σοβαρό λόγο να το κουνήσεις, άστο εκεί που προγραμμάτιζες. Μούφα ξέχνα την, αλλιώς τσάμπα έβαλες το cat6, ας έβαζες και cat5e.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ αλλά είμαι πιο αισιόδοξος από την παραπάνω εκτίμηση !

Όμιλος Forthnet: Δίκτυο FTTH!

καραlike αλλά αφορά πλοτικό...εγώ θέλω ο καθένας σε Αθήνα Θεσσαλονίκη να έχει πρόσβαση...Αυτο απαιτεί πολυυυυυυυυυυυ σκαψιμο...

μακάρι να βγω ψεύτης γιατί θέλω πολύ άσχημα να σχοληθώ με FTTH...

Link to comment
Share on other sites

Cisco δεν έχεις λόγο, είναι αδικαιολόγητα ακριβό για το σπίτι.

Επίσης Cisco/TP-link δεν είναι στην ίδια κατηγορία :)

Υπάρχουν αρκετά threads που γίνεται τέτοια συζήτηση, οποιοδήποτε 3Com, Netgear, TP-link κλπ λογικά θα σε καλύψει.

Manageable είναι αυτό που σου δίνει τη δυνατότητα μέσω γραμμής εντολών (CLI) ή ιστοσελίδας να διαχειριστείς τον τρόπο που λειτουργεί, πχ VLANs, QoS, κλπ).

Stackable είναι αυτά που προβλέπεται να μπαίνει το ένα πάνω στο άλλο.

Rack mountable είναι αυτά που μπορούν να αναρτηθούν με ή χωρίς ράγες σε rack συγκεκριμένου μεγέθους.

Δεν χρειάζεσαι τίποτα από τα 3, αν και rack mountable είναι επιθυμητό, αν έχεις κανένα mini rack.

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω σε μια παλια ερωτηση

για τις πριζες τηλεφωνου εχω περασει κι εκει cat6

ελεγα να τερματισω κι αυτα τα καλωδια σε καποιο πανελ στο rack

αν τερματησω και τα 4 ζευγη οπως του δικτυο τι πρεπει να τερματισω μετα στις πριζες τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις βάλει πρίζες τηλεφώνου, μη βάλεις. Κάνε τις όλες πρίζες δικτύου. Έτσι το τηλεφωνικό RJ11 θα κάθεται στα 4 μεσαία pins και θα έχεις 2 κενά από κάθε μεριά. Το πλεονέκτημα είναι ότι αν αποφασίσεις ότι δεν θέλεις εκεί το τηλέφωνο, κάνεις την πρίζα σου δίκτυο ή κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας και παλι

αγορασα το switch TP LINK TL-SG1024

αλλα δεν εχει καποια εξτρα θυρα να συνδεσω το ρουτερ(το καταλαβα μετα)

το οποιο δηλαδη σημαινει οτι το ρουτερ το συνδεω σε μια απο της 24θυρες και εχω για εξοδο τις υπολοιπες 23???

κανονικα δεν θα επρεπε να εχει μια διαφορετικη για το ρουτερ?υπαρχει καποιο τετοιο switch?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν switches που έχουν χωριστή θύρα "uplink", είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας.

Δεν είναι μειονέκτημα ότι δεν έχει το δικό σου, ούτως ή άλλως οι συσκεύες του δικτύου σου θα έχουν το router σαν gateway. Ότι κίνηση γίνεται στο εσωτερικό δίκτυο θα μένει στο switch, όταν κάτι θέλει να βγει προς τα έξω, θα περνάει από το router...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι

αγορασα το switch TP LINK TL-SG1024

αλλα δεν εχει καποια εξτρα θυρα να συνδεσω το ρουτερ(το καταλαβα μετα)

το οποιο δηλαδη σημαινει οτι το ρουτερ το συνδεω σε μια απο της 24θυρες και εχω για εξοδο τις υπολοιπες 23???

κανονικα δεν θα επρεπε να εχει μια διαφορετικη για το ρουτερ?υπαρχει καποιο τετοιο switch?

Ναι. Σε όποια θύρα και αν το συνδέσεις το ίδιο είναι. Βάλτο όπου σε βολεύει, πχ. πρώτη ή τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο

τα καλωδια του τηλεφωνου ειναι cat 6

στο ρακ θα τα εχω τερματισμενα σε ενα πανελ κανονικα 568Β και στη πριζα του τοιχου rj11 τι θα συνδεσω?η πρεπει και στο πανελ αλλα και στην πριζα rj11 να τα συνδεσω με καποιο συγκεκριμενο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.