Jump to content


Ποντίκια, αισθητήρες, επιφάνειες κλπ


Wizard!

Recommended Posts

Διαβάζοντας γενικότερα για ποντίκια, αισθητήρες, επιφάνειες και ότι άλλο σχετικό, έπεσα πάνω σε αυτό το αρχείο (attached). Πολλοί από εμάς παίζουμε, αλλά ο καθένας βολεύεται με διαφορετικό ποντίκι/pad και για τους δικούς του λόγους. Κάποιες γνώμες, όπως αυτή του [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION], είναι πάντα επιθυμητές, αλλά αν ψάξετε τα θέματα θα δείτε ότι τα τελικά κριτήρια επιλογής είναι μάλλον "αυτό μου αρέσει".

Αυτό που θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε είναι οι καλύτεροι συνδυασμοί. Δηλαδή, οκ, εγώ επέλεξα το Roccat Kone[+] που έχει τον Avago 9500. Είναι laser και βάσει των χαρακτηριστικών του έχει angle snapping. Ποιό θα ήταν το καλύτερο mouse pad όμως ώστε να πάρω τα μέγιστα; Σκληρό; Ύφασμα; Μαύρο; Λευκό; Με σχέδια όπως πχ το PureTrak Talent ;

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα όλων, όχι για συγκεκριμένα ποντίκια, αλλά για συνδυασμό χαρακτηριστικών, ώστε να φτιάξουμε ένα μπούσουλα με στοιχεία που υπάρχουν διάσπαρτα στο forum σε κάθε "ποιό gaming mouse" thread που έχει ανοίξει. :)

mouse sensors.xls

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Ο 9500 εχει θεμα με τα cloth αλλα παραδοξως οχι με τα ιαπονεζικα hien Buy ARTISAN HIEN SOFT Mouse pad for FPS game

Επισης το angle snapping ειναι by default κλειστο και ενεργοποιειται μονο με drivers

Link to comment
Share on other sites

Ok, οπότε έχουμε και λέμε:

Laser VS Optical Led VS IR Led.

Βλέπουμε σε γενικές γραμμές, ότι τα laser είχαν χειρότερα Perfect Control & Malfuntion speeds από τα led, αλλά αυτό μέχρι τον ερχομό του 9500. Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές και γιατί κάποιος πρέπει να επιλέξει το ένα ή το άλλο; Παίζει ρόλο και το τρόπος που παίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

BTW μόλις έπιασα στα χέρια μου ένα Razer Abyssus. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι σαν αίσθηση, κίνηση και ακρίβεια γιατί το είδα πολύ λίγο, αλλά έχει κακό software! Κακό όμως... Κι εξηγώ:

Η αλλαγή των dpi-on-the-fly γίνεται πατώντας τη ροδέλα και γυρνώντας τη ταυτόχρονα. Δύσκολο να γίνει σωστά in-game. Πέραν αυτής της δυσκολίας όμως, δεν έχει συγκεκριμένα σημεία που πάει, πχ 100, 200, 500, 1000 dpi, αλλά κινείται ελεύθερα από το 1 έως το 10. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξέρεις που είναι οι θέσεις που σε βολεύουν, πχ 8 και 3.5, και να παιδεύεσαι παίζοντας να τις πετύχεις... Τέλος, το άλλο άκυρο είναι ότι σου δείχνει μεν στην οθόνη που βρίσκεται η ρύθμιση, αλλά αν το κάνεις μέσα στο παιχνίδι, παίρνει το focus, γυρνάει το παιχνίδι σε windowed mode και μετά πρέπει να κάνεις κλικ μέσα για να παίξεις πάλι... ΈλεοC... Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από τη Razer... :hang3:

[MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] στο DA χρησιμοποιείς αυτή τη λειτουργία; Αν ναι, έχει θέσεις ή παίζει με ανάλογο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

BTW μόλις έπιασα στα χέρια μου ένα Razer Abyssus. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι σαν αίσθηση, κίνηση και ακρίβεια γιατί το είδα πολύ λίγο, αλλά έχει κακό software! Κακό όμως... Κι εξηγώ:

Η αλλαγή των dpi-on-the-fly γίνεται πατώντας τη ροδέλα και γυρνώντας τη ταυτόχρονα. Δύσκολο να γίνει σωστά in-game. Πέραν αυτής της δυσκολίας όμως, δεν έχει συγκεκριμένα σημεία που πάει, πχ 100, 200, 500, 1000 dpi, αλλά κινείται ελεύθερα από το 1 έως το 10. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξέρεις που είναι οι θέσεις που σε βολεύουν, πχ 8 και 3.5, και να παιδεύεσαι παίζοντας να τις πετύχεις... Τέλος, το άλλο άκυρο είναι ότι σου δείχνει μεν στην οθόνη που βρίσκεται η ρύθμιση, αλλά αν το κάνεις μέσα στο παιχνίδι, παίρνει το focus, γυρνάει το παιχνίδι σε windowed mode και μετά πρέπει να κάνεις κλικ μέσα για να παίξεις πάλι... ΈλεοC... Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από τη Razer... :hang3:

@Alexopus6 στο DA χρησιμοποιείς αυτή τη λειτουργία; Αν ναι, έχει θέσεις ή παίζει με ανάλογο τρόπο;

Ποτέ!!

Μυριζ κοπριά.

Είναι On-The-Fly Sensitivity™ adjustment και οχι dpi-on-the-fly.

Δ-Ε-Ν πειραζουμε sensitivity απο software Π-Α-Ν-Τ-Α στο 10 και απο εκει και περα πειραζεις το sensitivity μεσα απο το game οσο θελεις. Kαλυτερα ειναι να εισαι χωρις drivers (π.χ το deathadder by default χωρις drivers & software ειναι 1800dpi 500hz) extra help > worthless information about your worthless mouse

Tωρα για να αλλαζω dpi (να ναι καλα καποιοι φοστήρες call me dice που για να στριψεις soflam θελεις 10.000 dpi)

απο software εχω 2 προφιλ dpi στο ενα πλαινο button και κανω την δουλεια μου ετσι. H razer περιμενε πολλα περισσοτερα απο εσενα. :p και με αψογο after sales support > δεν το εχω χρειαστει 2+ χρονια :hehe:

*το abyssus δεν εχει πλαινα (επειδη ειναι και για δεξιοχειρες και αριστεροχειρες) αλλα σου εχει δωρακι απο κατω

bottom.jpg

Εγω προσωπικα θα επαιζα με 1000hz -1800dpi (τα 500hz με τα 1000hz θεωρητικα έχουν διαφορα 1ms αλλα αν κραταει το mobo σου τα 1000hz σταθερα why not ;) ) Older models jitter. Grab the latest release to avoid jitter.

Link to comment
Share on other sites

Ok, οπότε έχουμε και λέμε:

Laser VS Optical Led VS IR Led.

Βλέπουμε σε γενικές γραμμές, ότι τα laser είχαν χειρότερα Perfect Control & Malfuntion speeds από τα led, αλλά αυτό μέχρι τον ερχομό του 9500. Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές και γιατί κάποιος πρέπει να επιλέξει το ένα ή το άλλο; Παίζει ρόλο και το τρόπος που παίζει κάποιος;

o 9500 δεν εχει υψηλο perfect control speed, μονο υψηλο malfunction speed, μπορει στα γρηγορα swipes το στοχαστρο να μην σου κολλησει στο πατωμα οπως γινοτανε με τα παλια g5 / g3 / g9 / copperhead και στο enotus να βλεπεις 5m/s αλλα στην πραγματικοτητα η αποκριση δεν ειναι ΠΟΤΕ 1:1 απτην στιγμη που ξεπερνας το 1.5m/s, αμα εισαι με cloth θα στριψεις λιγοτερο αποσο ειχες υπολογισει ( negative accel ) αμα εχεις καποιο "ειδικο" πλαστικο mousepad σαν το 9HD τοτε θα θα στριψεις λιγο παραπανω ( positive accel ) αποσο πρεπει

Επισης ο 9500 μπορει πολυ ευκολα να "ενοχληθει" απο λιγη σκονη που μπορει να εχει πιασει το mousepad ( η ιδια η steelseries προτεινει σε οσους εχουν xai / sensei να καθαριζουνε τον φακο τακτικα ) και σε πολλα clothpad ο κερσορας παει οπως ναναι, αν θυμαμαι καλα το ειχε παρατηρησει και ο [MENTION=7117]nikchris[/MENTION] αυτο στο g9x

BTW μόλις έπιασα στα χέρια μου ένα Razer Abyssus. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι σαν αίσθηση, κίνηση και ακρίβεια γιατί το είδα πολύ λίγο, αλλά έχει κακό software! Κακό όμως... Κι εξηγώ:

Η αλλαγή των dpi-on-the-fly γίνεται πατώντας τη ροδέλα και γυρνώντας τη ταυτόχρονα. Δύσκολο να γίνει σωστά in-game. Πέραν αυτής της δυσκολίας όμως, δεν έχει συγκεκριμένα σημεία που πάει, πχ 100, 200, 500, 1000 dpi, αλλά κινείται ελεύθερα από το 1 έως το 10. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξέρεις που είναι οι θέσεις που σε βολεύουν, πχ 8 και 3.5, και να παιδεύεσαι παίζοντας να τις πετύχεις... Τέλος, το άλλο άκυρο είναι ότι σου δείχνει μεν στην οθόνη που βρίσκεται η ρύθμιση, αλλά αν το κάνεις μέσα στο παιχνίδι, παίρνει το focus, γυρνάει το παιχνίδι σε windowed mode και μετά πρέπει να κάνεις κλικ μέσα για να παίξεις πάλι... ΈλεοC... Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από τη Razer... :hang3:

Το razer sens δεν το πειραζουμε ποτε και για κανενα λογο, το αφηνουμε στο 10/10 ή πολυ απλα χρησιμοποιουμε το abyssus χωρις drivers, η βελτιστη λυση για DA/abyssus ειναι να εχουμε τα dpi στα 1800 και να αυξομειωνουμε του sensitivity απτο ιδιο το game, o αλεξ χρησιμοποιει drivers στο DA κυριως για να κανει toggle τα dpi με το μακρινο πλαινο, ( αυτο που ειναι πιο κοντα στον αντιχειρα ειναι μονιμως mapped στο knife - ΧΡΑΤΣ !! :hehe: )

dpi toggle κανει κυριως στο BF3 και για τους γνωστους λογους ( τανκ - chopper κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Είναι On-The-Fly Sensitivity™ adjustment και οχι dpi-on-the-fly.

Ναι οκ, το είδα, αλλά είναι η μόνη ρύθμιση που έχει για αλλαγή συμπεριφοράς on-the-fly.

Tωρα για να αλλαζω dpi (να ναι καλα καποιοι φοστήρες call me dice που για να στριψεις soflam θελεις 10.000 dpi)

απο software εχω 2 προφιλ dpi στο ενα πλαινο button και κανω την δουλεια μου ετσι. H razer περιμενε πολλα περισσοτερα απο εσενα.

Μα αυτό είναι το θέμα. Εγώ το χρησιμοποιώ σε SOFLAM, Tanks, Helis και μακρυνές βολές (>1000μ)

Είναι πολύ σπαστικό να θέλεις 3μ γραφείο για να ακολουθήσεις το helli με το soflam. Στο δικό μου έχει και profiles, ανάλογα με το game, αλλά και μέχρι 5 στάθμες στα dpi, όπου μπορείς να έχεις ενεργή από 1 ή και όλες. Εγώ παίζω με τρεις στο profile του BF3, 500, 1800, 5000. Για μακρυνό sniping, γενική χρήση, οχήματα/soflam. Το θέμα είναι ότι στο Abyssus δεν μπορείς να το κάνεις αυτό...

*το abyssus δεν εχει πλαινα (επειδη ειναι και για δεξιοχειρες και αριστεροχειρες) αλλα σου εχει δωρακι απο κατω

Το είδα, αλλά δε νομίζω να περιμένουν να τα αλλάζει κάποιος από εκεί, παίζοντας...

o 9500 δεν εχει υψηλο perfect control speed, μονο υψηλο malfunction speed, μπορει στα γρηγορα swipes το στοχαστρο να μην σου κολλησει στο πατωμα οπως γινοτανε με τα παλια g5 / g3 / g9 / copperhead και στο enotus να βλεπεις 5m/s αλλα στην πραγματικοτητα η αποκριση δεν ειναι ΠΟΤΕ 1:1 απτην στιγμη που ξεπερνας το 1.5m/s, αμα εισαι με cloth θα στριψεις λιγοτερο αποσο ειχες υπολογισει ( negative accel ) αμα εχεις καποιο "ειδικο" πλαστικο mousepad σαν το 9HD τοτε θα θα στριψεις λιγο παραπανω ( positive accel ) αποσο πρεπει

Πάντως στους πίνακες που έχουμε βάλει εγώ κι ο Alex, φαίνεται να έχει το υψηλότερο control speed, αφού είναι το μόνο που δίνει >4. Θεωρητικά αυτό πουλάνε κιόλας, γιατί γενικά αυτά με τον 9500 είναι τα ακριβότερα.

Επισης ο 9500 μπορει πολυ ευκολα να "ενοχληθει" απο λιγη σκονη που μπορει να εχει πιασει το mousepad ( η ιδια η steelseries προτεινει σε οσους εχουν xai / sensei να καθαριζουνε τον φακο τακτικα ) και σε πολλα clothpad ο κερσορας παει οπως ναναι, αν θυμαμαι καλα το ειχε παρατηρησει και ο [MENTION=7117]nikchris[/MENTION] αυτο στο g9x

Ναι, αυτό το έχω κι εγώ. Έχω πάντα μια οδοντογλυφίδα στο γραφείο σε περίπτωση που μέσα στη μάχη, αρχίσει να κάνει κουλά και πάει όπου να είναι :hehe:

...o αλεξ χρησιμοποιει drivers στο DA κυριως για να κανει toggle τα dpi με το μακρινο πλαινο, ( αυτο που ειναι πιο κοντα στον αντιχειρα ειναι μονιμως mapped στο knife - ΧΡΑΤΣ !!! )

Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό κι εδώ :) Για αυτό έψαχνα και στο Abyssus να βρω ανάλογη λειτουργία, αλλά απογοητεύτηκα. Και φυσικά δεν είναι δύσκολο να το κάνουν, αλλά αν το έκαναν στα ποντίκια των 40€, πως θα πουλούσαν αυτά των 80-100€...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο 9500 μπορει πολυ ευκολα να "ενοχληθει" απο λιγη σκονη που μπορει να εχει πιασει το mousepad ( η ιδια η steelseries προτεινει σε οσους εχουν xai / sensei να καθαριζουνε τον φακο τακτικα ) και σε πολλα clothpad ο κερσορας παει οπως ναναι, αν θυμαμαι καλα το ειχε παρατηρησει και ο [MENTION=7117]nikchris[/MENTION] αυτο στο g9x

Στο g9 ειχα σοβαρο θεμα με την ακριβεια του δεικτη, εχοντας δοκιμασει 2-3 mousepads.

Τωρα εχω το Lachesis (1st gen) το οποιο απλα δεν παλευεται με λιγο δυνατη μουσικη, ο δεικτης πηδαει αβερτα!

Ευτυχως που δεν παιζω fps τερμα δυνατα δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Ξανα λεω Δ-Ε-Ν πειραζεις sensitivity, παντα στο 10 και ρυθμιζεις sens in game . -

Το καλυτερο σεναριο ειναι mouse χωρις drivers. Εκει η κινηση της razer με τους διακοπτες βολευει απιστευτα.

Οπως επίσης και το ec1/2 της zowie. Φοράει 3090, ερχετε χωρις drivers, εχει button απο κατω για αλλαγη dpi 450/1150/2300 και δυνατοτητα αλλαγης hz.

Make sure the mouse is UNPLUGGED.

125 Hz: Hold mouse 4+5 and plug the mouse into USB. When the wheel lights up, the mouse will be 125 Hz.

500 Hz: Hold mouse 5 and plug the mouse into USB. When the wheel lights up, the mouse will be 500 Hz.

1.000 Hz: Hold mouse 4 and plug the mouse into USB. When the wheel lights up, the mouse will be 1.000 Hz. (Only do this if you have previously changed to 125 or 500 Hz).

Oποτε ναι περιμενουν να το χρησιμοποιήσεις ( [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] σε λυπάμαι μολις παρεις το ec2evo που θα το αναποδογυρίζεις :S )

Για το Perferct control speed οτι σου είπε ο grunt.

Το DA 3,92 εχει αλλα έχω 1:1 αποκριση πανω στο talent χωρίς negative/positive accel.

Link to comment
Share on other sites

Another avago 3090 mouse

Cm storm recon

cmstormrecon2.jpg

cm2012_35.jpg

cmstormrecon1.jpg

cm2012_36.jpg

Sensor: 3500dpi optical

DPI Steps: 400-800-1800(default)3500

Velocity: 60 ips

Acceleration: 20g

FPS: 6400 fps

MegaPixels: 5.8 MP/s

Onboard memory: 32MB

Buttons: 6 Fully Programmable buttons

USB Data format: 16 bits

Cable: 1.8m

Dimension: (W)64.4 x (H)116.4 x (D)42mm

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτηξω κι εγω κατι. Ψηνομαι για το rat 9 αλλα ειδα οτι εχει τον philips sensor. Αυτος δεν ειναι καλος; Τι pad θα του ταιριαζει καλυτερα;

o PTE εχει θεμα με το z-axis, διαβασε οτι ειπε ο [MENTION=391]Borg[/MENTION] στο saitek gear thread + οτι ειπε ο nikchris πιο πανω για το lachesis ( ηχεια ftw :p )

Παρε καποιο σκληρο / λεπτο για να ελαχιστοποιηθουν οι μικρο-κραδασμοι, προτεινω zowie GTF speed απο eworld, εχει την σχεδον την ιδια στατικη τριβη με τα πλαστικα αλλα ειναι cloth, πιο ανετο και αδιαβροχο :)

Link to comment
Share on other sites

o PTE εχει θεμα με το z-axis

Το έχω διαβάσει από πολλούς ότι έχει θέμα. Η απορία μου όμως είναι, γιατί η Razer χρησιμοποιεί αυτόν στα πιό ακριβά της ποντίκα, που είναι σε γενικές γραμμές και τα ακριβότερα στην αγορά... :...:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτηξω κι εγω κατι. Ψηνομαι για το rat 9 αλλα ειδα οτι εχει τον philips sensor. Αυτος δεν ειναι καλος; Τι pad θα του ταιριαζει καλυτερα;

+ να προσθέσω πως αυτός ο philips sensor

εχει διαπιστωθεί οτι σε μερικούς εχει θέμα με μερικά mouse pads

σε εμένα όχι

αλλά έχω ασυμβατότητα με μια gigabyte p55!

Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα την Παρασκευή από αθηναϊκό μαγαζί μαζί με το razer scarab mouse pad. Πρώτη εντύπωση πολυ θετική, το ποντίκι πραγματικά είναι φουλ παραμετροποιησιμο, λίγο να το βουλευτώ θέλω ακόμα. Το mouse pad πολυ καλο, φαίνεται να ταιριάζει καλά με το ποντίκι.

Περισσότερα μόλις παίξω λίγο παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιά είναι η γνώμη σας για το παρακάτω:

EPIC GEAR - epicgear.com

Θα μπορέσει να πάρει μόνο τα καλά χαρακτηριστικά του κάθε αισθητήρα και να αποφύγει τα κακά; Η τιμή δε είναι πολύ δελεαστική, τη στιγμή που ποντίκια που έχουν μόνο τον 9500 ξεκινάνε από εκεί περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για το παρακάτω:

EPIC GEAR - epicgear.com

Θα μπορέσει να πάρει μόνο τα καλά χαρακτηριστικά του κάθε αισθητήρα και να αποφύγει τα κακά; Η τιμή δε είναι πολύ δελεαστική, τη στιγμή που ποντίκια που έχουν μόνο τον 9500 ξεκινάνε από εκεί περίπου.

Για δες εδώ: http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/epicgear-meduza-and-hybrid-pad-review-106001.html :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερωτηση...Εχω το Roccat Kone και το Kova. Μεχρι τωρα ειχα ενα κλασικο mousepad των 10€, αλλα με μαξιλαρακι. Μιας και μετα απο 2 χρονια, εχουν γινει αηδια, θελω να τα αλλαξω και στα 2, με κατι καλυτερο.

Υπαρχει κατι καλο με μαξιλαρακι? Αν οχι, τι mousepad προτεινετε για αυτα τα 2 ποντικια ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.