Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Ειχα στο τμημα κατω απο 500 ψηφους και λιγοτερα απο 10 ακυρα, η διαφορα ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ηταν... 15 ατομα ????????

Άσε ρε Τσάκωνα και εκνευρίζομαι, που βγήκα από το τμήμα με ένα χαμόγελο ως τα αυτιά από σχολείο στην Καλλιθέα (Β Αθηνών)..

Ψήφισαν 331,

ΣΥΡΙΖΑ 107

ΝΔ 56

ΠΑΣΟΚ 40

ΧΑ 30

ΔΗΜΑΡ 25

ΛΑΟΣ 12

ΚΚΕ και τα υπολοιπα δεν τα θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
Κατσε γιατι θα τρελλαθουμε

Πρωτα απολα το "πρωτο κομμα η Ν.Δ." αγγιζει το οριο της τρελλας.Οι εξτρα εδρες ειναι "χαρισμενες" απο τον εκλογικο νομο.Η πλειοψηφια τοσο η κοινοβουλευτικη οσο και η πραγματικη ΔΕΝ θελει την ΝΔ.

Πρωτο κομμα με +2,5% δεν εισαι. +2,5% μην σου πω οτι παλευεται και στα δικαστηρια "ΟΧΙ αυτο δεν ηταν ακυρο κλπ...ΠΧ σε φακελο στο τμημα μου ,καποιος εβαλε ετοιμο ψηφοδελτιο της Β'Αθηνων ,ενω ειμαστε Α'Αθηνων". Βασει νομου ειναι ακυρο αυτο. Αλλα θελει η δεν θελει αυτος ο ανθρωπος το κομμα αυτο? Σε ενα αλλο ο καλλιτεχνης δεν με ακουσε που γκρινιαζα οχι σταυρους, εβαλε 4 χ , ουτε καν σταυρους, ωστε να μπορεσει να γλιτωσει την ακυροτητα...Ειχα στο τμημα κατω απο 500 ψηφους και λιγοτερα απο 10 ακυρα, η διαφορα ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ηταν... 15 ατομα ????????

Ναι ρε άνθρωπε, μαζί σου κι εγώ οτι η πλειοψηφία του κόσμου δε θέλει ΝΔ. Αλλα με τη λογική που το βάζεις για τον Καμμένο οτι πέρασε το ΚΚΕ, και η ΝΔ πέρασε το ΚΚΕ.Και από αυτούς που ψήφισαν, τη ψήφισαν οι περισσότεροι. Δε νομίζω επίσης οτι 200.000 περίπου ψήφοι παίζονται στα δικαστήρια γιατί αυτή είναι η διαφορά της ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Μπορείς λοιπόν να αποδώσεις και στον ΣΥΡΙΖΑ την αποτυχία αφού 3.5 εκ περίπου ψηφίσανε τα ίδια (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΑΕ-ΧΑ). Πόσο μάλλον όταν έχει και την λογική διαχείρισης μέσα στα πλαίσια του καπιταλισμού και υπόσχεται εξάλειψη της διαφθοράς κλπ κλπ. Μη τα ξαναλέω, είναι γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε πιο πριν, να μην ξανακούσω κανέναν μη ψηφοφόρο ΣΥΡΙΖΑ να διαμαρτύρεται για ότι και να συμβεί/συμβαίνει. Μην ακούσω γκρίνια και κλαψούρισμα.

Σήμερα είχε ευκαιρία να τα αλλάξει, είχε ευκαιρία να δώσει τέλος στο σάπιο πολιτικό σύστημα, αντ'αυτού, είτε υπέκυψε στον εκβιασμό, είτε έφαγε την λάσπη, είτε ψήφισε κάτι που δεν θα άλλαζε τίποτα. Μετά την απομάκρυνση από την κάλπη, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται όμως.

2 πραγματάκια. Εντάξει ασε με εμένα. Ο ψηφοφόρος των ΑΕ, του ΚΚΕ, της ΧΑΑ και των υπολοίπων αντιμνημονιακων σχηματισμών δεν έχει δικαίωμα να βαρυγκωμισει; Καταλαβαίνεις ότι αυτο για το οποίο εκλαιγες μια ζωή (πόλωση) τώρα όχι μόνο το ευνοεις αλλα το απαιτέις κιόλας;

Επιπλέον ο τΣυριζα έχασε για έναν πολύ απλό λόγο. Όχι επειδή, αρκουντως βολικά, λέτε οι περισσότεροι ότι ο κόσμος φοβάται το καινούργιο αλλα επειδή ο κόσμος φοβάται το άγνωστο. Απλά τα πράγματα. Η δεκαγλωσσια που επιδείξατε όλο αυτο τον καιρο έκανε κόσμο να νομίζει (σωστα λέω εγώ) ότι ούτε εσείς δεν ξέρετε τι στο φούτσο θέλετε να κάνετε. Τι να σου κάνει και ο κάμενος ο Λαλιωτης;

Και ενα σχόλιο για το αποτέλεσμα. Πρώτη η ΝΔ και η ΧΑ διατήρησε τις δυνάμεις της. Δε σας χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικό, το δέχομαι, αλλά είναι και λογικό.

Έχει μια λογική, αλλά λάθος - κατά την γνώμη μου - λογική. Στο είχα γράψει παλιά. Ξεκινάς με την προτροπή του "μην πετάτε την ψήφο στα κόμματα που δεν θα μπουν στην βουλή", μετά λες "μην πετάτε την ψήφο στα κόμματα που έτσι και αλλιώς είναι κολλημένα σε μικρά ποσοστά, έστω και αν είναι εντός βουλής" και καταλήγεις στο "αν δεν είσαι μαζί μας είσαι με τους άλλους".

Ξανά λέω. Πόλωση+δικομματισμός logic.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε άνθρωπε, μαζί σου κι εγώ οτι η πλειοψηφία του κόσμου δε θέλει ΝΔ. Αλλα με τη λογική που το βάζεις για τον Καμμένο οτι πέρασε το ΚΚΕ, και η ΝΔ πέρασε το ΚΚΕ.Και από αυτούς που ψήφισαν, τη ψήφισαν οι περισσότεροι. Δε νομίζω επίσης οτι 200.000 περίπου ψήφοι παίζονται στα δικαστήρια γιατί αυτή είναι η διαφορά της ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Μπορείς λοιπόν να αποδώσεις και στον ΣΥΡΙΖΑ την αποτυχία αφού 3.5 εκ περίπου ψηφίσανε τα ίδια (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΑΕ-ΧΑ). Πόσο μάλλον όταν έχει και την λογική διαχείρισης μέσα στα πλαίσια του καπιταλισμού και υπόσχεται εξάλειψη της διαφθοράς κλπ κλπ. Μη τα ξαναλέω, είναι γνωστά.

Παιζεται η χωρα, οι σακκοι διατηρουνται,μαζι με εγκυρα ακυρα και τα εγγραφα της ψηφοφοριας. Αν εχει κουραγιο ,οργανωση και καλους δικηγορους ο συριζας κατι μπορει να καταφερει (λιγο ακυρωση καποιου ψηφοδελτιου νδ, εγκυρο καποιο ακυρωμενο...Απλα θελει να εχεις προσωπικο να τσεκαρει...κατι χιλιαδες σακκους..

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματάκια. Εντάξει ασε με εμένα. Ο ψηφοφόρος των ΑΕ, του ΚΚΕ, της ΧΑΑ και των υπολοίπων αντιμνημονιακων σχηματισμών δεν έχει δικαίωμα να βαρυγκωμισει; Καταλαβαίνεις ότι αυτο για το οποίο εκλαιγες μια ζωή (πόλωση) τώρα όχι μόνο το ευνοεις αλλα το απαιτέις κιόλας;

Επιπλέον ο τΣυριζα έχασε για έναν πολύ απλό λόγο. Όχι επειδή, αρκουντως βολικά, λέτε οι περισσότεροι ότι ο κόσμος φοβάται το καινούργιο αλλα επειδή ο κόσμος φοβάται το άγνωστο. Απλά τα πράγματα. Η δεκαγλωσσια που επιδείξατε όλο αυτο τον καιρο έκανε κόσμο να νομίζει (σωστα λέω εγώ) ότι ούτε εσείς δεν ξέρετε τι στο φούτσο θέλετε να κάνετε. Τι να σου κάνει και ο κάμενος ο Λαλιωτης;

Και ενα σχόλιο για το αποτέλεσμα. Πρώτη η ΝΔ και η ΧΑΑ διατήρησε τις δυνάμεις της. Δε σας χάλασε.

Τα λεμε σε 1μιση μηνα. Οταν και τα μετρα περασουν χωρις καμια αλλαγη, αντε καμια επιμυκηνση ενος ετους που προβλέπεται ηδη απο το μνημονιο και αρχιζει να βελαζει ο κοσμος και ιδιως οι ψηφίσαντες ΠΑΣΟΚ/ΝΔ για τα ΕΤΑΚ,Φορο ΕΙσοδηματος, Εκτακτη Εισφορα και οτι αλλο στον πεοκλα ερχεται για πληρωμη.

Να δεις ποσο ρομαντικο και ελπιδοφορο θα φαινεται το αγνωστο, οταν αυτο που ξερεις σε σκιζει στα δυο.

Πυρειος νικη και βραχυβια κυβερνηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιζεται η χωρα, οι σακκοι διατηρουνται,μαζι με εγκυρα ακυρα και τα εγγραφα της ψηφοφοριας. Αν εχει κουραγιο ,οργανωση και καλους δικηγορους ο συριζας κατι μπορει να καταφερει (λιγο ακυρωση καποιου ψηφοδελτιου νδ, εγκυρο καποιο ακυρωμενο...Απλα θελει να εχεις προσωπικο να τσεκαρει...κατι χιλιαδες σακκους..

Δεν προκειται να αυτοκτονησουν, δεν ειναι χαζοι. Η κυβερνηση θα συγκροτηθει, με ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ, θα εχει 179 βουλευτες μεσα στην βουλη και μετα απο μικρο χρονικο διαστημα το 50%+ του κοσμου θα παρακαλει να "διορθώσει" την ψηφο του.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεμε σε 1μιση μηνα. Οταν και τα μετρα περασουν χωρις καμια αλλαγη, αντε καμια επιμυκηνση ενος ετους που προβλέπεται ηδη απο το μνημονιο και αρχιζει να βελαζει ο κοσμος και ιδιως οι ψηφίσαντες ΠΑΣΟΚ/ΝΔ για τα ΕΤΑΚ,Φορο ΕΙσοδηματος, Εκτακτη Εισφορα και οτι αλλο στον πεοκλα ερχεται για πληρωμη.

Να δεις ποσο ρομαντικο και ελπιδοφορο θα φαινεται το αγνωστο, οταν αυτο που ξερεις σε σκιζει στα δυο.

Πυρειος νικη και βραχυβια κυβερνηση.

Κάρφωνεσαι. Μην παρακαλας να αποτύχουν οι προσπάθειες της ΝΔ μόνο και μόνο για να μαζέψετε κανά ψήφο. Δε θα σας κάνουμε τη χάρη.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Ο ψηφοφόρος των ΑΕ, του ΚΚΕ, της ΧΑΑ και των υπολοίπων αντιμνημονιακων σχηματισμών δεν έχει δικαίωμα να βαρυγκωμισει; Καταλαβαίνεις ότι αυτο για το οποίο εκλαιγες μια ζωή (πόλωση) τώρα όχι μόνο το ευνοεις αλλα το απαιτέις κιόλας;
Έχει μια λογική, αλλά λάθος - κατά την γνώμη μου - λογική. Στο είχα γράψει παλιά. Ξεκινάς με την προτροπή του "μην πετάτε την ψήφο στα κόμματα που δεν θα μπουν στην βουλή", μετά λες "μην πετάτε την ψήφο στα κόμματα που έτσι και αλλιώς είναι κολλημένα σε μικρά ποσοστά, έστω και αν είναι εντός βουλής" και καταλήγεις στο "αν δεν είσαι μαζί μας είσαι με τους άλλους".

Ξανά λέω. Πόλωση+δικομματισμός logic.

Συγκρίνετε την πόλωση και τον Δικομματισμό των τελευταίων 30 χρόνων, με την ανάγκη να μπει μαχαίρι σε αυτό από κάτι καινούργιο.

Ξαναλέω λοιπόν,

1) ΝΔ-ΠΑΣΟΚ σφάζονταν μεταξύ τους για χρόνια, σε ποσοστά που μαζί ξεπερνούσαν το 80%.

2) Ποτέ κανένα κόμμα δεν ήταν κοντά στο να τους ρίξει.

3) Λίγο μυαλό θέλει για να μην τους στηρίξεις αν θέλεις να αλλάξει κάτι.

4) Με το να μην τους στηρίζουμε και να στηρίζουμε όλα τα μικρά κόμματα χωρίς να συμφωνούμε σε ποιο, δεν κερδίζουμε κατι, κανένα κόμμα δεν κατάφερε να ξεφύγει από τα μικρά.

5) Και να που το σκηνικό άλλαξε τρομακτικά τον Μάη! Δικομματισμός στο 30% με το ζόρι και ένα κόμμα ανάμεσα τους, και κοντά στο πρώτο.

6) Και αντί να στηρίξουμε αυτό το κόμμα να φάνε πόδι οι μεγάλοι.. στηρίξανε αυτό που "ενοιωθε καλύτερα" ο καθένας.

Οκ, δικαίωμα του, δημοκρατία έχουμε (έτσι μας λένε τουλάχιστον), αλλά μετά μην ζητάει τα ρέστα. Είχες την ευκαιρία να το αλλάξεις και ψήφισες Τζήμερο, φασίστες :offtopic2:(ΝΑΙ λοιπόν 400.000+ φασίστες στην Ελλάδα, τέλος), ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ, ΟΠ και Πειρατές.

Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ στις σκέψεις μου όμως, μην το κουράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.