Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
οποτε αν δεν ειναι ο κανονας, φτερο στον ανεμο μπαινουν βουλευτες, χλωμο ρε αστρο, σιγουρα υπαρχει καποιο μετρησιμο κριτιριο, αλλιως τη δημοκρατια ειναι αυτη που εκπροσωπειται αυθαιρετα>?

Ο ΣΥΡΙΖΑς απ'ότι ξέρω συνέταξε τις λίστες με βάση τους σταυρούς που μάζεψαν την προηγούμενη φορά. Η ΝΔ, από την άλλη, όχι (Κεφαλονιά, π.χ., είχε άλλον υποψήφιο, που δεν ήταν στην 3άδα που κατέβασε στις προηγούμενες εκλογές)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παντως τι μου εφερε μεγαλυτερη αηδια και αποστροφη. Το γεγονος οτι πεφτουμε σαν τις μυγες, αλλα παλι μνημονιακη κυβερνηση βγηκε? Το γεγονος οτι τα τσουτσεκια οι δημοσιογραφοι χτες δε μπορουσαν να κρυψουν τη χαρα τους? Η που πλεον η χωρα διοικειται και εντελως απροκαλυπτα εξωθεν? Συν τω οτι νοιωθω τραγικα μ@λ@κας σαν ψηφοφορος. Απογοητευση, πραγματικη ντροπη και απογοητευση.

Link to comment
Share on other sites

Ας μας ανησυχήσει και αυτό. Εντάξει μερικοί έχουν άλλες σκοτούρες, Ζέλικο κλπ...

Πήρε 31 ψήφους τον Μάιο και 12 437 τον Ιούνιο

Ένας φίλος μου φανατικός οπαδός από Λεβέντη πήγε Παν. Κιν.

Τέτοια πάντα! Πειρατές, Παναθηναϊκοί, Κυνηγοί, Καντηλανάφτες, Καρβουνάδες...

Link to comment
Share on other sites

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{%22cls%22:%22main%22,%22params%22:{}}

U JELLY CHERRYMAN? PROBLEM? :hehe:

οσο πιο πολυ βλεπω τα νουμερα των εκλογων, τοσο πιο πολυ πειθομαι για αυτο που ειπα και παραπανω...η Χ.Α. περασε πανω απο το κκε, εγινε κι αυτο με την σφαλιαρα, ναζι τους ανεβαζαν ναζι τους κατεβαζαν, μεσα σε 1μιση μηνα καταφερε οτι το κκε δεν εχει καταφερει σε κατι δεκαετιες.

σε περιπτωση παντως που αποδοθει αυτη η παταγωδης αποτυχια του ΚΚΕ στο συστημα και στον διεθνη ιμπεριαλισμο κλπ :

, στο δικο μου εκλογικο τμημα ,κανενα κομμα δεν εστειλε αντιπροσωπο εκτος απο του ΚΚΕ, και αυτος του ΚΚΕ δεν προεβαλε καμμια ενσταση. (οσο περναγε η ωρα τοσο αλλαζε χρωμα.).. Ηταν ξεκαθαρο και αναμφισβητητο το αποτελεσμα, τα εγκυρα ψηφοδελτια ηταν πεντακαθαρα , και ο μονοψηφιος αριθμος ακυρων εγραφε κατι του στυλ "θελω να δαγκωσω τις βυζ@ρες της μπιατς πισω αριστερα μου"

Η ακομη πιο μεγαλη αποτυχια του ΚΚΕ φαινεται και απο το οτι το τμημα που ημουν ηταν εκλογικο τμημα με πολυ στρατιωτικο προσωπικο (καπς στρατιωτικους κλπ), και παλι ο συριζας βγηκε 2ος... λεμε ο συριζας εχει πεισει μεχρι και τους καπς...

(μην ακουσω η ΝΔ "κερδισε" , δεν ειναι νικη να εισαι ενα απο τα 2 μεγαλα κομματα και να παιρνεις μολις +2-3% απο ενα κομμα που μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν 4ο κομμα και διοικειται απο εναν νεο με ελαχιστη εμπειρια)

Προφανώς και δεν έχεις την όρεξη και κυρίως την ικανότητα να μιλήσεις σοβαρά, αφού δεν έχεις τι να αντικρούσεις πάνω σε αυτό που λέω. Ποτέ βέβαια δεν απαντάς επί του θέματος ή ποτέ απλά δεν απαντάς, δεν περίμενα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επρεπε να τους κλειδωσουμε....

mega_age_of_voters.jpg

μούμπλε-μούμπλε (μαθηματικές πράξεις στο μυαλό μου)

σε καμιά 20αριά χρόνια ίσως υπάρχει ελπίδα να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Ή αν ο Σαμαράς καταφέρει να σκοτώσει όσους τον ψήφισαν νωρίτερα, αρκεί να κόψει λίγο περισσότερο τις συντάξεις, και πολύ περισσότερο τις αγροτικές επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

μούμπλε-μούμπλε (μαθηματικές πράξεις στο μυαλό μου)

σε καμιά 20αριά χρόνια ίσως υπάρχει ελπίδα να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Ή αν ο Σαμαράς καταφέρει να σκοτώσει όσους τον ψήφισαν νωρίτερα, αρκεί να κόψει λίγο περισσότερο τις συντάξεις, και πολύ περισσότερο τις αγροτικές επιδοτήσεις.

Αυτο το τελευταιο ισχυει για την περιοχη μας ΠΟΛΥ. Ακομα οι αγροτες (μεχρι του χρονου) ειναι οι μοναδικοι μου δεν τον εχουν φαει με καποιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε πιο πριν, να μην ξανακούσω κανέναν μη ψηφοφόρο ΣΥΡΙΖΑ να διαμαρτύρεται για ότι και να συμβεί/συμβαίνει. Μην ακούσω γκρίνια και κλαψούρισμα.

Μάλιστα.... Μη ψηφοφόρο ΣΥΡΙΖΑ? Δηλαδή και ΚΚΕ? Και ΔΗΜΑΡ? Και ΧΑ? Και ΑΕ?

Καλά για ΝΔ/ΠΑΣΟΚ ψηφοφόρους τα έχουμε ήδη πει: ΒΑΝ!

Σήμερα είχε ευκαιρία να τα αλλάξει

Τις ίδια ευκαιρία είχε και το 2009, την έπιασε από τα μαλλιά και... που είμαστε σήμερα; Με κανέναν δεν ξέρεις τι σε περιμένει. Απλά ελπίζεις, πιστεύεις.

Eλπίζω τα πράγματα να έλθουν όπως τα είπε ο Νάρτα,

Ελπίζεις δηλαδή να γίνουν όλα σκ@τ@ για να πάμε σε εκλογές και να έρθει ο cool Αλέξης πάνω στο άλογο να μας σώσει;

Όλα τα παραπάνω ελπίζω να είναι απλά θυμός και απογοήτευση για το αποτέλεσμα. Ελπίζω να είναι της στιγμής, διότι η ίδια ακριβώς λάθος λογική μας ταλαιπωρεί δεκαετίες τώρα. "Οι βλάκες οι άλλοι που ψήφισαν τους άλλους" και "να καταστραφεί η χώρα τώρα που κυβερνάει ο άλλος για να μας σώσει ο δικός μας".

Αυτή είναι η λογική της πόλωσης και του δικομματισμού και καλό θα ήταν να μην καλλιεργήσεις μια τέτοια λογική μέσα σου.

Υ.Γ. Δεν τρέφω αυταπάτες για κάποιον που έστειλε πρώτο μήνυμα στους έξω και εξαφάνισε την λέξη επαναδιαπραγμάτευση. Αλλά το θέμα είναι να πάει καλά η χώρα είτε με Αντώνη, είτε με Αλέξη, είτε με Αλέκα είτε με Πάνο είτε με οτιδήποτε. Όχι να καταστραφούμε γα να μας σώσει ο δικός "μας".

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... Μη ψηφοφόρο ΣΥΡΙΖΑ? Δηλαδή και ΚΚΕ? Και ΧΑ? Και ΑΕ?

Καλά για ΝΔ/ΠΑΣΟΚ ψηφοφόρους τα έχουμε ήδη πει: ΒΑΝ!

Τις ίδια ευκαιρία είχε και το 2009, την έπιασε από τα μαλλιά και... που είμαστε σήμερα;

Ελπίζεις δηλαδή να γίνουν όλα σκ@τ@ για να πάμε σε εκλογές και να έρθει ο cool Αλέξης πάνω στο άλογο να μας σώσει;

Όλα τα παραπάνω ελπίζω να είναι απλά θυμός και απογοήτευση για το αποτέλεσμα. :) Ελπίζω να είναι της στιγμής, διότι η ίδια ακριβώς λάθος λογική μας ταλαιπωρεί δεκαετίες τώρα. "Οι βλάκες οι άλλοι που ψήφισαν τους άλλους" και "να καταστραφεί η χώρα τώρα που κυβερνάει ο άλλος για να μας σώσει ο δικός μας".

Αυτή είναι η λογική της πόλωσης και του δικομματισμού και καλό θα ήταν να μην καλλιεργήσεις μια τέτοια λογική μέσα σου.

Υ.Γ. Δεν τρέφω αυταπάτες για κάποιον που έστειλε πρώτο μήνυμα στους έξω και εξαφάνισε την λέξη επαναδιαπραγμάτευση. Αλλά το θέμα είναι να πάει καλά η χώρα είτε με Αντώνη, είτε με Αλέξη, είτε με Αλέκα είτε με Πάνο είτε με οτιδήποτε. Όχι να καταστραφούμε γα να μας σώσει ο δικός "μας".

Δεν προτίθεται ο Σα(χλα)μαράς να κάνει καμία επαναδιαπραγμάτευση , την οποία δεν μπορεί να κάνει σύμφωνα με όρο που υπάρχει στο μνημόνιο , το οποίο έχει υπογράψει.

Θα εφαρμόσει όλα τα του Μνημονίο, περικοπές, φόρους, περικοπές, φόρους , μέχρι να τον συνοδέψουμε στο ελικόπτερο του και να τον στείλουμε στην Αμερική.

Έχει αφήσει και μια κερδοφόρα επιχείρηση Pizza στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν τρέφω αυταπάτες για κάποιον που έστειλε πρώτο μήνυμα στους έξω και εξαφάνισε την λέξη επαναδιαπραγμάτευση. Αλλά το θέμα είναι να πάει καλά η χώρα είτε με Αντώνη, είτε με Αλέξη, είτε με Αλέκα είτε με Πάνο είτε με οτιδήποτε. Όχι να καταστραφούμε γα να μας σώσει ο δικός "μας".

Μαζι σου, αλλα πως γινεται "όλοι" να θελουμε αλλαγές και να ζητάμε απο τους ίδιους που μας κανουν κολονοσκοπηση τόσες δεκαετίες να μας λύσουν τα προβλήματα. Ρητορική περισσοτερο η ερώτηση αλλα does not compute ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζεις δηλαδή να γίνουν όλα σκ@τ@ για να πάμε σε εκλογές και να έρθει ο cool Αλέξης πάνω στο άλογο να μας σώσει;

Γιατι εχεις την παραμικρη υπόνοια οτι δεν θα γινουν σκατα τα παντα; Ή την ψευδαίσθηση οτι οι εχοντες βαλει την υπογραφη τους στην τηρηση των δεσμέυσεων θα κανουν ΤΩΡΑ επανασταση;

Ετοιμασου για πολυ σεξ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτίθεται ο Σα(χλα)μαράς να κάνει καμία επαναδιαπραγμάτευση , την οποία δεν μπορεί να κάνει σύμφωνα με όρο που υπάρχει στο μνημόνιο , το οποίο έχει υπογράψει.

Θα εφαρμόσει όλα τα του Μνημονίο, περικοπές, φόρους, περικοπές, φόρους , μέχρι να τον συνοδέψουμε στο ελικόπτερο του και να τον στείλουμε στην Αμερική.

Έχει αφήσει και μια κερδοφόρα επιχείρηση Pizza στην μέση.

Αφού μας έκατσε πιτσαδόρος με μεταπτυχιακό/ειδίκευση στα σαμάρια με αυτόν θα πορευτούμε. Για μια ώρα, μέρα, βδομάδα, μήνα, χρόνο, δεκαετία; δεν ξέρω. Εγώ όποιος και αν έβγαινα θα του ευχόμουν να πάρει 60% στις επόμενες εκλογές διότι τότε θα σήμαινε ότι κάτι καλό θα είχε κάνει. 30 χρόνια η κυβέρνηση τα κάνει σκ@τ@ και από την επόμενη κιόλας μέρα των εκλογών μιλάμε για "φθορά της κυβέρνησης".

Δεν βαρεθήκαμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις την παραμικρη υπόνοια οτι δεν θα γινουν σκατα τα παντα; Ή την ψευδαίσθηση οτι οι εχοντες βαλει την υπογραφη τους στην τηρηση των δεσμέυσεων θα κανουν ΤΩΡΑ επανασταση;

Ετοιμασου για πολυ σεξ.

Ρε συ προτιμώ να ελπίζω σε κάτι καλό όσο και αν αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός παρά να περιμένω να μαμηθεί η χώρα για να πω "Σας τα έλεγα".

Μαζι σου, αλλα πως γινεται "όλοι" να θελουμε αλλαγές και να ζητάμε απο τους ίδιους που μας κανουν κολονοσκοπηση τόσες δεκαετίες να μας λύσουν τα προβλήματα. Ρητορική περισσοτερο η ερώτηση αλλα does not compute ρε γαμωτο...

Θυμίζει λίγο PC ε? Είναι ασύμβατες οι μνήμες, τα windows πετάνε συνεχώς μπλε οθόνη κατά το φόρτωμα και εμείς περιμένουμε μετά από 10 reboots αυτή τη φορά να φορτώσει τα διαολομένο το λειτουργικό!!!

Δεν γίνεται. Από την στιγμή που θα φάμε στην μάπα Σαμαρά/Μπένι, απλά ελπίζουμε ότι δεν έχουν αποφασίσει να είναι περαστικοί υπάλληλοι. Εγώ παιδιά την επόμενη των εκλογών θέλω να έχω αυτή την αφέλεια, να με συγχωρείται. Όποιος και αν βγει. Είμαστε μετά τις εκλογές, δεν αλλάζει κάτι. Μόνο να ελπίζουμε για το καλύτερο μπορούμε. Η επιλογή έγινε. Now we can only hope.

Μια προβλεψη: οταν θα ξεκινησει το πετσόκομα σε συνταξεις και μισθους, οι πρωτοι που θα γκαριζουν ειναι αυτοι που ψηφισαν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.

χεχε όταν ο [MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] μου είχε επιτεθεί (στο ξεκάρφωτο - κάποιον έψαχνε να κατηγορήσει) αυτό του είχα γράψει. Ότι φωνάζουν όσοι τους ψήφισαν. Τώρα σου βάζει like

:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ προτιμώ να ελπίζω σε κάτι καλό όσο και αν αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός παρά να περιμένω να μαμηθεί η χώρα για να πω "Σας τα έλεγα".

Αν κάποιος δεν έχει πελατειακές σχέσεις με νδ αντί να πιστεύει σε όνειρα θερινής νυκτός, καλύτερα να πιάσει πάτο ανώμαλα και όσο πιο νωρίς γίνεται μπας και ξυπνήσει, παρα να κολυμπάει συνέχεια μέσα στα σκατά.

Το μόνο που εξέπληξε είναι ότι κάτω απο 60 χρόνων τα ποσοστά των κατα συρροή βιαστών ήταν χαμηλότερα. Είναι ενα θετικό.

Νέα δημοκρατία για άλλη μια φορά να το πούμε ψηφισαν οι νεοδημοκράτες και πρώην πασοκσιδες άνω των 60.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν έχει πελατειακές σχέσεις με νδ αντί να πιστεύει σε όνειρα θερινής νυκτός, καλύτερα να πιάσει πάτο ανώμαλα και όσο πιο νωρίς γίνεται μπας και ξυπνήσει, παρα να κολυμπάει συνέχεια μέσα στα σκατά.

Δεν μιλάω για το πως θα πρέπει να σκεφτόμαστε πριν τις εκλογές, αλλά τι ψυχολογία θα πρέπει να έχουμε μετά τις εκλογές. Τι συνεργασίες θα περίμενες να δεις σε μια χώρα που ο ηττημένος περιμένει καρτερικά τον νικητή στην γωνία να του πάει κόντρα ή τον ηττημένο να εύχεται και να βάζει εμπόδια στον νικητή ώστε αυτός να αποτύχει; Αν είχε βγει ο Αλέξης πρώτος δεν θα θέλαμε/ελπίζαμε οι άλλοι να τον αφήσουν έστω να κυβερνήσει; Μακάρι να έβγαινε ο Τσίπρας οι άλλοι να κάνανε μόκο και στις επόμενες εκλογές να έπαιρνε 60%. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι η αντιπολίτευση στην Ελλάδα γίνεται ΚΚΕ μετά τις εκλογές και καθημερινά κάνει βουντού να καταστραφεί η χώρα ώστε να έρθει αυτή στην κυβέρνηση να μας σώσει. Διότι δυστυχώ δεν θέλουμε να σωθούμε σε αυτή τη χώρα. Θέλουμε να σωθούμε από τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.

Μα δεν είμαι ούτε Αριστερός (άκρα -μέσα-δεξιά) ούτε Αριστερός (άκρα-μέσα-δεξιά)

Όταν βλέπω κάτι σωστά γραμμένο και τεκμηριωμένο με επιχειρήματα τότε θα κάνω like.

:crazy_pilot:

Άρα είσαι Δεξιός :p

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι καιρος να αρχισουμε να βαζουμε σε παππουδες/γιαγιαδες internet...εγω θα κανω την αρχη με τους δικους μου, τους ξηλωνω την τηλεοραση και τους παιρνω Pc τελος.

Εν τω μεταξυ τοσες μερες εβλεπα κοσμο να τσακωνεται για την ΧΑ και την νεα μοδα ΧΑ vs Αριστερα, δεν λεω και εγω κατα της ΧΑ ειμαι αλλα καιρος να δειτε οτι ειναι αλλου το προβλημα...εμενα προσωπικα πιο πολυ με ανησυχει το 37% της αποχης και το τι ψηφισαν οι ηλικες 55+ παρα το ασημαντο 6.9%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.