Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Στις 6 Μαΐου ψηφίζουμε για την ανάδειξη της νέας κυβέρνησης. Εσείς τι θα ψηφίσετε; Απλά δώστε την ψήφο σας, χωρίς προπαγάνδα και κάντε πολιτισμένη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply

Αν και για πρώτη φορά έχω το δικαίωμα να ψηφίσω σε βουλευτικές εκλογές δε ξέρω αν θα ρίξω λευκό ή κάτι άλλο (αναποφάσιστος γαρ). Πρέπει να ρίξω λίγο διάβασμα πριν καταλήξω :p

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα πάω γιατί με την αποχή δε κερδίζω κάτι. :)

PS. Όσοι θέλουν να απαντάνε ας απαντάνε σοβαρά γιατί κάποιοι ίσως να ενδιαφέρονται να ακούσουν κι άλλες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα προγραμματα που εχουν ανακοινωθει το μονο

που φαινεται να καλυπτει τα βασικα οικονομικα και λιγο απο το χαμενο μαμωτο της υποθεσης

μοιαζει να ναι του καμμενου. μπατσοκ νδ λαος κκε συριζα δεν εχει καν νοημα να μπουν βουλη, ας μπουνε οσοι παραπανω μπορουν απο τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

και γω Καμμενο,τον εχω παρακολουθησει και "δειχνει" οκ,προς θεου δλδ την μουρη του Σαμαρα ουτε να την βλεπω δεν θελω,κανει μπαμ οτι Ψευδεται.

Γενικα οποιοσδήποτε πειραματισμος εκτος Νδ και Πασοκ,πιστευω σε καλο θα μας βγει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και για πρώτη φορά έχω το δικαίωμα να ψηφίσω σε βουλευτικές εκλογές δε ξέρω αν θα ρίξω λευκό ή κάτι άλλο (αναποφάσιστος γαρ). Πρέπει να ρίξω λίγο διάβασμα πριν καταλήξω :p

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα πάω γιατί με την αποχή δε κερδίζω κάτι. :)

PS. Όσοι θέλουν να απαντάνε ας απαντάνε σοβαρά γιατί κάποιοι ίσως να ενδιαφέρονται να ακούσουν κι άλλες απόψεις.

Προς θεού όχι λευκό/ακυρο...Κάνεις που κάνεις τον κόπο να πας για 1η φορά όπως λές ...αν θες να παίξεις στο παιχνίδι με τους κανόνες που έχουν ορίσει μην ρίξεις ακυρο/λευκό...ψηφισε κατι

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να ψηφισουν λευκο/ακυρο/αποχη

Ο εκλογικος νομος κατανεμει εδρες βασει ποσοστου επι ΕΓΚΥΡΩΝ ψηφοδελτιων .που σημαινει οτι

100 ψηφοι - 10 εδρες

σεναριο 1:

50 Τσακωνας 20 Ντολι 10 λευκα 10 ακυρα 10 πηγαν για καφε

εγκυρα ψηφοδελτια=70

εδρες τσακωνα=τα 5/7 των 10 εδρων (7εδρες νομιζω)

εδρες Ντολι=τα 2/7 των 10 εδρων 3 εδρες

σεναριο 2

οι 10 δεν πηγαν για καφε αλλα ψηφισαν Τσακωνα

οι 50 πηγαν για μπανιο

οι 20 κοιμηθηκαν

οι 10 βλεπουν τζουλια

οι 10 ψηφισαν ακυρο

εγκυρα ψηφοδελτια=10

εδρες τσακωνα=10/10

Link to comment
Share on other sites

@astrolabos Μήπως να βάλεις (με αστεράκι) και το ΕΠΑΜ με τον Παπαθεμελή.

Από όσο ξέρω θα κατέβουν κανονικά .

Και εγώ πρώτη φορά ψηφίζω και είμαι ανάμεσα στον καμμενο και το επαμ .

Link to comment
Share on other sites

ΣΥ.ΡΙΖ.Α. για πολλούς λόγους, αλλά αν τους πω ίσως να θεωρηθεί προπαγάνδα.

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Μήπως να βάλεις (με αστεράκι) και το ΕΠΑΜ με τον Παπαθεμελή.

ΕΠΑΜ με Παπαθεμελή νομίζω είπαν ότι θα κατέβουν.

Link to comment
Share on other sites

Ότιδηποτε εκτος ΝΔ, Πασοκ, ΚΚΕ, Λαος και Συριζα εχει ελπιδα από μερους μου να τον ψηφισω...

Τελος να συμφωνησω και εγω πως ουτε η αποχη ουτε το λευκο-ακυρο είναι λυση. Οι φετινες εκλογες πιστευω είναι από τις πιο σημαντικες.

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιος ψηφιζει ΝΔ. Δε θα τον κραξει κανεις, καλα δεν ειναι και σιγουρο, λιγη τεκμηριωση ομως ειναι σοβαρο θρεντε.

Απο κουβεντα τωρα το πασχα σε ενα χωριουδακι ψηφισανε ηδη τα ψηφοδελτια τους

με μπατσοκ καθως ελπιζουν οτι θα βολεψουν κοσμο, και οχι δεν ηταν μεγαλοι σε ηλικια,

απλα ειχαν παιδια εκτος δημοσιου, συμβαινουν τραγικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιος ψηφιζει ΝΔ. Δε θα τον κραξει κανεις, καλα δεν ειναι και σιγουρο, λιγη τεκμηριωση ομως ειναι σοβαρο θρεντε.

Απο κουβεντα τωρα το πασχα σε ενα χωριουδακι ψηφισανε ηδη τα ψηφοδελτια τους

με μπατσοκ καθως ελπιζουν οτι θα βολεψουν κοσμο, και οχι δεν ηταν μεγαλοι σε ηλικια,

απλα ειχαν παιδια εκτος δημοσιου, συμβαινουν τραγικα πραγματα.

Αυτούς πραγματικά τους λυπάμαι. Μετά όταν τα πράγματα γίνουν χειρότερα, θα ειναι μεγάλο θράσος να βγαίνουν και να κλαίγονται για μισθούς/συνταξεις κλπ. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τους χορτάσαμε τόσα χρόνια, είδαμε τα χαϊρια τους. Καμμένο δεν τον εμπιστευομαι, το να λες ωραία λόγια ευχαριστα στα αυτιά όσων σε ακούν ειναι εύκολο, αλλά δεν πιστευω οτι θα κάνει πράξη ούτε τα μισά απο όσα λέει. Παραείναι ωραία για να ειναι αληθινά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.