Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply

Μόνο ένα σχόλιο/απορία μιας και δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι θα ψηφίσω (μόνο τι ΔΕΝ θα ψηφίσω).

Αναφέρθηκε ότι όποιος ρίξει ψήφο στο poll σε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να γίνει μόνιμο ban (μεταξύ σοβαρού και αστείου). Από την άλλη ουκ ολίγες φορές διαβάζω έντονα posts περί χούντας, φασισμού, ρατσισμού κ.τ.λ. ενώ και πολύ εύκολα χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς για να κατακρίνουμε την συμπεριφορά του άλλου ίσως αγνοώντας και εμείς οι ίδιοι πόσο προσβλητικοί είναι αυτοί οι χαρακτηρισμοί (στο pctechnology κάποιος με είχε αποκαλέσει νεοναζί - μιας και δεν έβρισκε τίποτα άλλο να πει - και μου είχε ανέβει η πίεση στο 200).

Ρωτάω λοιπόν το εξής. Ποιος ψηφίζει Χρυσή Αυγή; Ειλικρινά μιλάμε για ανθρώπους που τιμάνε τον Χίτλερ ο οποίος ευθύνεται για εκατομμύρια θανάτους μεταξύ των οποίων μισό εκατομμύριο Έλληνες. Αυτό δεν είναι λόγος για να μην διανοηθούμε καν να δώσουμε ψήφους σε αυτή την παράταξη; Υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες, αλλά δικαιολογείται μια τέτοια ψήφος;

Απλή απορία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες, αλλά δικαιολογείται μια τέτοια ψήφος;

Απλή απορία.

O αγανακτισμένος ψηφοφόρος είναι απρόβλεπτος.

Θέλει να κάνει ζημιά και να εκδικηθεί το κόμμα που τον τάιζε τόσα χρόνια και το σύστημα που ο ίδιος συντηρούσε.

Τώρα αν αυτή η επιλογή γυρίσει εναντίον του στο τέλος θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που δεν ταιστηκαν ομως...; Υπαρχει ενα μικρο ποσοστο που δε βγηκε με οφελος.

Πολλοι απο δω μεσα ισως εχουν σταθεροποιηθει ή εχουν μπει σε δημοσια κτλπ,

αλλα υπαρχει εντονο αυτο που λες, το να εκδικηθει δηλαδη χωρις να λογαριασει αν θα δεχτει

προς τα πισω αρνητικη επιπτωση.

Ειναι ομως και ο λογος υπαρξης της ΧΑ. Το να κανει τα κομματα καλυτερα και πιο αποδοτικα μπροστά στον φόβο του ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση να βγει με έδρα μια ακραία παράταξη!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα σχόλιο/απορία μιας και δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι θα ψηφίσω (μόνο τι ΔΕΝ θα ψηφίσω).

Αναφέρθηκε ότι όποιος ρίξει ψήφο στο poll σε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να γίνει μόνιμο ban (μεταξύ σοβαρού και αστείου). Από την άλλη ουκ ολίγες φορές διαβάζω έντονα posts περί χούντας, φασισμού, ρατσισμού κ.τ.λ. ενώ και πολύ εύκολα χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς για να κατακρίνουμε την συμπεριφορά του άλλου ίσως αγνοώντας και εμείς οι ίδιοι πόσο προσβλητικοί είναι αυτοί οι χαρακτηρισμοί (στο pctechnology κάποιος με είχε αποκαλέσει νεοναζί - μιας και δεν έβρισκε τίποτα άλλο να πει - και μου είχε ανέβει η πίεση στο 200).

Αφού εγώ το είπα, θα απαντήσω. Θεωρώ (και δεν είμαι μόνος σε αυτό) ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πρόδοσαν την χώρα, την παρέδωσαν σε ξένα χέρια. Για αυτό και η ψήφος σε αυτά τα κόμματα είναι για εμένα είτε πράξη προδοσίας, είτε πράξη μέγιστης ιδιοτέλειας χωρίς σκέψη για τον συνάνθρωπο, ή απλά, μέγιστη βλακεία.

Με εξαίρεση την τρίτη, οι άλλες 2 πράξεις είναι σίγουρα κατακριταίες, για αυτό και μεταξύ σοβαρού και αστείου πρέπει να τιμωρηθούν. Όσο για την βλακεία/γεροντική άννοια/<insert χαρακτηρισμό> ίσως κάτι να πρέπει να τους ταρακουνήσει αυτούς τους ανθρώπους.

Ρωτάω λοιπόν το εξής. Ποιος ψηφίζει Χρυσή Αυγή; Ειλικρινά μιλάμε για ανθρώπους που τιμάνε τον Χίτλερ ο οποίος ευθύνεται για εκατομμύρια θανάτους μεταξύ των οποίων μισό εκατομμύριο Έλληνες. Αυτό δεν είναι λόγος για να μην διανοηθούμε καν να δώσουμε ψήφους σε αυτή την παράταξη; Υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες, αλλά δικαιολογείται μια τέτοια ψήφος;

Απλή απορία.

Όπως φαίνεται από πολλές απαντήσεις, το ότι τιμάνε τον Χίτλερ δεν ενδιαφέρει τους ψηφοφόρους τους, εφόσον θα "καθαρήσει" την χώρα από τους μετανάστες όπως λένε..

Και όπως είπα και σε άλλο ποστ, δεν νομίζω να εμφανίζοντε στο περίπτερο και αντί για καλημέρα να λένε "Heil Hitler", πολλοί ψηφοφόροι, έχουν τόσο (δικαιολογημένο) μίσος για τους μετανάστες που τους κάνει απλά να αγνοούν εμένα ή εσένα όταν τους λέμε για τον Χίτλερ..

Η Ιστορία επαναλαμβάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λένε πώς

κάθε λαός έχει τον ηγέτη που του αξίζει

Στο άκουσμα αυτής της πρότασης, θα ακούσεις τον καθένα μας να γίνεται επιθετικός και να γκρινιάζει ουρλιάζοντας

ΕΓΩ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑ ΠΑΣΟΚ/ΝΔ!!! ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ;;;

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ -- ΜΑΣ ΞΕΓΕΛΑΣΕ! ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ!!!

ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!! Αποχή/Άκυρο/Λευκό

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ! ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΧΟΥΝΤΑ ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ

ΑΦΟΥ ΚΑΘΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΥΛΜΑΝ 10.000 ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ. ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΚΑΤΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΔΗΛΑΔΗ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΜΕ; ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ;
AYTOI EINAI ΗΓΕΤΕΣ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΜΠΙΛΝΤΕΜΠΕΡΓΚ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΕΒΡΑIΟΙ !

κλπ κλπ... τα quotes συνεχίζονται επ' άπειρον με όλο και περισσότερες ακραίες και επιθετικές απόψεις, όπου ο καθένας προσπαθεί να βγάλει την ουρά του απ'έξω.

Για καθίστε μισό λεπτό ρε παιδιά...

Πασόκοι γκρινιάζετε...

Νεοδημοκράτες γκρινιάζετε...

ΚΚΕ/Συριζα/και δεν συμαζέυεται γκρινιάζετε (by default),

oi ΛΑΟΣ γκρινιάζετε,

οι φασίστες γκρινιάζετε,

οι χουντικοί αναπωλείτε το ένδοξο παρελθόν,

τα νέα partitions που ξεμύτησαν τώρα κάνουν λες και δεν ήταν ποτέ μέρος του C:/ και κρύβονται πίσω από άλλα γράμματα F:/, E:/ :/ (λες και δεν ξέρουμε την διαφορά μεταξύ δίσκου και partition = ίδια συσκευή)...

Pots genen auto ? (by Patrik Ogunsoto)

Πώς γίνεται ΟΛΟΙ να γκρινιάζετε και να μην υπάρχει έστω ένας... ένας ρε παιδί... που να λέει ΝΑΙ! ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑ.

Άρα...

... άλλα λένε κι άλλα κάνουν. ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ!!!

Αυτό που βλέπω έξω στην κοινωνία είναι πως δεν υπάρχει αίσθημα δικαίου. Ο καθένας αισθάνεται μόνιμα αδικημένος, ρίχνοντας ευθύνες πάντα σε όλους τους άλλους και πως ότι και να κάνει, ότι και να ψηφίσει, σε όποια πλατεία και να κατέβει, ξέρει πως ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ.

Το ερώτημα είναι:

Ρώτησε ποτέ κανείς την γνώμη σου;

Η λογική η δικιά μου, είναι λοιπόν να ψηφίσω ένα κόμμα το οποίο θα περάσει τις ιδέες και τις προτάσεις που με βρίσκουν σύμφωνο, στην βουλή. Και το πιο βασικό, είναι ότι θα υποστηρίζει αυτές τις ιδέες γιατί τα στελέχη του θα πιστεύουν και οι ίδιοι σ'αυτές τις ιδέες και θέλουν την δουν να γίνονται πράξη (όχι για να κυβερνήσουν αυτοί ή να ρίξουν τον τάδε από την καρέκλα -- αλλά για το κοινό καλό αυτού του τόπου).

Έχουμε πρόβλημα με τους μετανάστες; - Ρώτα τους πολίτες με δημοψήφισμα πάνω το συγκεκριμένο θέμα- aka να πάμε και να ψηφίσουμε. Να πάρουμε θέση στο πρόβλημα που μας αφορά. Να ενεργοποιηθούμε. Αν μη τι άλλο στην δικιά μου χώρα έρχονται. Δεν πρέπει να με ρωτήσει κάποιος; Όποια κυβέρνηση και να κυβερνάει, θέλω να με ρωτάει για φλέγον ζητήματα.

Μακάρι να με ρωτούσαν και να ψήφιζα κάθε μέρα για όλα τα νέα μέτρα, ποια θεωρώ θετικά και ποια αρνητικά. Να έπαιρνα μέρος ρε παιδί. Να νιώθω πως αν δεν φύγω έξωτερικό και κάτσω εδώ, ότι μπορώ να αλλάξω τα πράγματα. Πώς αλλιώς θα αλλάξει αυτός ο τόπος; Με κροτίδες, ξύλο και καπνογόνα; ή με Facebook, Forums και blogs; Πώς θα αλλάξω κάτι, αν δεν με ρωτάνε για αυτό; Αν δεν λαμβάνουν υπόψην τους την γνώμη μου. Όταν η γνώμη μου δεν αξίζει τίποτα για αυτούς. Π Ω Σ ;

Υπάρχει κάτι ποιο υγιεινό και διαφανές από το να ρωτάς την γνώμη του ίδιου του πολίτη; Αν είναι κυβέρνηση εκλεγμένη από τον λαό, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Αποτελείς προέκταση του χεριού του καθενός μας. Αυτή είναι Δημοκρατία και αυτό ναι - θα το στήριζα. Για αυτό και κρίνω πως πρέπει να ψηφίσω τους Πειρατές οι οποίοι υποστηρίζουν την παραπάνω σκέψη μου και τους διακατέχει η φιλοσοφία του Ανοιχτού, όπου όλα φαίνονται και δεν είναι τίποτα κρυφό.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω για τη χρυση αυγη που εχει γινει πλεον κινημα εναντιων της,

οτι αυτα με το χιτλερ και τα ναζιστικα ειναι απλα μια επιφανεια, την οποια βρισκουν ολοι και κραζουν.

Οι πιο πολλοι εκει μεσα αρχαια ελλαδα γουσταρουν και γιαυτο παντα θα υπαρχουν, ειδικα τωρα

που μπηκαν στο δημο οι εφιαλτες των ανθελληνων, των κομμουνιστων και γενικοτερα των

ανθελληνων ζωντανευουν.

Το συστημα θελει αυτο που λεει ο myralis να μην νιωθεις περηφανος που εισαι ελληνας, οτι εισαι κοινος τι και αν παντου εξαπλωθηκε απο

την ελλαδα ο πολιτισμος.

Who cares. Το αυτονοητο στηριζουν τα παιδια.

Η αρια φυλη κτλπ ειναι και αυτο μια ιδεα, αλλα φιλογερμανοι δεν ειναι. Φιλογερμανικες ειναι

οι προδοτες που κυβερνανε τοσα χρονια και πονταρουν στη χρεωκοπια της χωρας.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω για τη χρυση αυγη που εχει γινει πλεον κινημα εναντιων της,

οτι αυτα με το χιτλερ και τα ναζιστικα ειναι απλα μια επιφανεια, την οποια βρισκουν ολοι και κραζουν.

Οι πιο πολλοι εκει μεσα αρχαια ελλαδα γουσταρουν και γιαυτο παντα θα υπαρχουν, ειδικα τωρα

που μπηκαν στο δημο οι εφιαλτες των ανθελληνων, των κομμουνιστων και γενικοτερα των

ανθελληνων ζωντανευουν.

Το συστημα θελει αυτο που λεει ο myralis να μην νιωθεις περηφανος που εισαι ελληνας, οτι εισαι κοινος τι και αν παντου εξαπλωθηκε απο

την ελλαδα ο πολιτισμος.

Who cares. Το αυτονοητο στηριζουν τα παιδια.

Η αρια φυλη κτλπ ειναι και αυτο μια ιδεα, αλλα φιλογερμανοι δεν ειναι. Φιλογερμανικες ειναι

οι προδοτες που κυβερνανε τοσα χρονια και πονταρουν στη χρεωκοπια της χωρας.

Γιατί να είμαι περήφανος για κάτι που έγινε πριν 2000 χρόνια? Είσαι σοβαρός? Τα τελευταία 2000 χρόνια τι κάναμε? τίποτα..

Ναι κοινοί είμαστε όλοι μας, ξέρεις τι γίνεται μέσα σε 2000 χρόνια, πόσες αλλαξοκολιές και τι αλλαγές στο DNA? Εσύ δηλαδή έχεις ανιχνευσει τους πρόγονους σου 2000 χρόνια πριν και ξέρεις ότι ο προ-προ-προ-...-προ-πάππους σου έπινε κρασί με τον Σωκράτη?

Δεν υπάρχει κανένα αυτονόητο, το μοναδικό κοινό που έχουμε με τον Αριστοτέλη είναι ότι γεννηθήκαμε στον Ελλαδικό χώρο.

Τέλος, μόνο και μόνο που θεωρείς τον Κομμουνισμό σαν κάτι το ανθελληνικό, σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τις αξίες που προσπαθεί να περάσει η εκάστοτε ιδεολογία. Γιατί? Γιατί ο Κομμουνισμός δεν είναι υπερ κάποιας χώρας ή κατά κάποιας φυλής. Είναι υπέρ του ανθρώπου ανεξαρτήτος χρώματος και φυλετικών χαρακτηριστικών, σε αντίθεση βέβαια με την φασιστικόναζιστική σαπίλα.

Φιλογερμανοί δεν είναι, μαζί σου, είναι νεοναζί. Είναι υπερ της βίας εναντίον οποιουδήποτε έχει διαφορετικό χρώμα, μιλάει διαφορετική γλώσσα, ή έχει διαφορετικά πιστευω.

Η είσοδος της στην Βουλή νομιμοποιεί, το να έρθω εγώ (μαζί με 4-5 φίλους μου επειδή είμαι μισή μερίδα άνθρωπος) και σε πλακώσουμε μόνο σου στο ξύλο και να σε αφύσουμε αιμόφυρτο μόνο και μόνο επειδή πιστευεις κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται αυτο που λες, στο συνταγμα πιστευουν πανω απο ολα φιλε,

οποιος λεει αυτα περι ξυλου ειναι μια απλη παρακρατικη παρανομη δραση χρυσαυγιτων,

οχι κινησεις που προωθει το κομμα ΧΑ.

Δε πιστευω τωρα να θεωρεις παρανομο το ντουζ στον παπαευθυμιακο.

Περα απο τα κλισε μαζι σου και για τον κομμουνισμο και για τις θεωριες που προωθουν τον ανθρωπο.

Αλλα ισος δεν ειναι ποτε κανενας με κανεναν ουτε ισοδυναμος.

Μεχρι και σε ενα κοτετσι, αλλος ειναι ο κοκορας ο γοης,αλλη η κοτα που κανει κοτοπουλα, αλλη η κλοσσα για τα αυγα και αλλοι οι κομπαρσοι που γινονται βραστοι,

όλα αυτα μεσα σε ενα κοτετσι με 20 πτηνα, πως τωρα η θεωρια των ισοτιμων ανθρωπων

θα γινει πραξη; Δεν γινεται απλα ... παντα θα υπαρχει ο δυνατος και ο αδυναμος.

Συμβιβασμο θελει, πλεον δε φτανει η γη για ολους, παει, τη χασαμε τη μπαλα,

το ειπε η Μερκελ, αν εχει πει κατι σωστο, οταν δεν υπηρχαν οικονομικες κρισεις συχνα, ηταν

οταν ειχαμε 2 δις πλυθησμο, πλεον εχουμε 8 δις πλυθησμο και δε μας χωραει η γη...

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοι εκει μεσα αρχαια ελλαδα γουσταρουν και γιαυτο παντα θα υπαρχουν, ειδικα τωρα που μπηκαν στο δημο οι εφιαλτες των ανθελληνων, των κομμουνιστων και γενικοτερα των ανθελληνων ζωντανευουν.

Μα κανένας δεν έχει πρόβλημα με το να γουστάρουν την Αρχαία Ελλάδα. Με τον τραμπουκισμό, την βία, τον ρατσισμό και τον φασισμό υπάρχει ένα θεματάκι... :p

Το συστημα θελει αυτο που λεει ο myralis να μην νιωθεις περηφανος που εισαι ελληνας, οτι εισαι κοινος τι και αν παντου εξαπλωθηκε απο την ελλαδα ο πολιτισμος.

Greeks >> rest common people :tomato:

Sorry man, αλλά μου φαίνεται πως ο πολιτισμός εξαπλώθηκε τόσο πολύ έξω, που ξέχασε να γυρίσει πίσω στις ρίζες του. :p

Δεν θα σου πω για πολιτικούς, δημοκρατίες και τέτοια περί συστήματος, αλλά κάτι πιο απλό: Τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος της ομάδας των ΑΜΕΑ πόσο μάλλον σε παιδική ηλικία. Σε μια Ελληνική κοινωνία θυμίζει την κόλαση επί γης. Δεν θα αναφερθώ καν στο τι κάνει το κράτος για αυτά τα παιδιά, ειδικά τώρα επί κρίσης. Ας πάμε στο πως αντιλαμβάνεται ο πολιτισμένος Έλληνας πολίτης την "αρνητική αισθητικά" εικόνα ενός πχ αυτιστικού. Οι περαστικοί "καρφώνονται" λες και βλέπουν κάτι εξωγήινο. Βλέπεις είτε ματιές "οίκτου", είτε ματιές "περίεργες", είτε απλά της αίσθησης οτι ενοχλούνται!!!!!..... Με αυτό τον τρόπο φέρνουν σε αμηχανία αυτά τα παιδιά που νιώθουν οτι διακρίνονται αρνητικά.

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα νιώσει κάποιος σας περήφανος που είναι Έλληνας (λόγω 495-429 προ Χριστού), ας σκεφτεί και αυτά τα παιδιά και το πόσο περήφανα νιώθουν που γεννήθηκαν Έλληνες ανάμεσα στους Πατέρες του Πολιτισμού εν έτη 2012.

@ jiohkor3 Nothing personal :) Απλά σε έκανα quote γιατί μου έδωσες πάτημα να πω κάποια πράγματα που ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Συζητηση να γινεται. Επισης αυτο που λες για το ποσο αισθανεται κανεις ελληνας,

απλα δες ολα τα κομματα ξαφνικα μετα την ΧΑ αρχισανε τα : πατριωτικα κινηματα, πατριδα μας, ελληνες ειμαστε, σχολεια, παιδεια, και λοιπα που ακουγονται σε σποτ και ομιλιες.

Οσο και να εχουμε ξεφυγει πολιτισμικα, ελληνες λεγονταν οσοι εφευγαν και αποικουσαν δημιουργοντας

πολιτισμους, ελληνες αποικοι πηγαν στην καταλωνια ελληνες και στη μασσαλια.

Απλα ετσι εγινε, δε παει κανεις να παραποιησει κατι ή να δημιουργησει εντυπωσεις. Πολυ απλα ειμασταν πολυ μπροστα γιαυτους, αυτοι σφαζονταν και σε κοιτουσαν

με μισο ματι, μεχρι να τους μιλησεις για σεβασμο και ομαδικοτητα.

Οσο για τα αμεα και τους συνταξιουχους φιλε ειναι η καταντια του συστηματος στο να μην

δινει την αναλογη αντιμετωπιση που πρεπει, αλλα κανεις ποτε δεν το κανε ουτε το 90 ουτε το 80...πονεμενη ιστορια.

Διαιωνιζονται τετοια προβληματα δυστυχως.

Α και προσωπικα, για να μην λεω μονο αυτοι στη ΧΑ και εκεινοι του λαος και οι φασιστες,

προσωπικα ειμαι περηφανος οχι για το 495 πΧ που λες αλλα για το οτι ειμασταν το πρωτο στιγμα πολιτισμου γενικα. Δε κοιταω μονο χρυσες εποχες αλλα ολα τα σταδια.

Ειτε λεγονταν λυκουργος ο αλλος ειτε περικλης εχει τον σεβασμο ολων.

Δες μανια οι ξενοι με την ελλαδα ποσοι ερχονται να δουν τα αρχαια και ποσοι θαυμαζουν τους 300 που ειχαν ΠΙΣΤΗ στο σκοπο.

Γενικα οι ανθελληνες ειναι το πιο τραγικο προβλημα,οχι μονο σε εκλογες,γενικα.

Αυτος ο εφιαλτης....ζει αναμεσα μας.

Link to comment
Share on other sites

στο συνταγμα πιστευουν πανω απο ολα φιλε,

οποιος λεει αυτα περι ξυλου ειναι μια απλη παρακρατικη παρανομη δραση χρυσαυγιτων,

οχι κινησεις που προωθει το κομμα ΧΑ.

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΡΕ???

Αυτό είναι σαν αυτό που λέει η ΝΔ και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.

"καταδικάζουμε την βία από όπου και αν προέρχεται"

Αλλά όταν η βία προέρχεται από εμάς κάνουμε ότι δεν είδαμε τίποτα...

Ορίστε, μία από τις πολλές φωτό που ο Αρχηγός σας είναι δίπλα σε κρανιοφόρους (δεν βλέπω την μηχανή), ασπιδοφόρους, (αυτα τα μαυρα με τα στοχάδια δεν είναι απο χαρτόνι), και ροπαλοφόρους (με διακόσμηση την ελληνική σημαία). Αυτά δηλαδή γιατί τα κρατάνε αν όχι για να παίξουν ξύλα?? Έτσι τυχαία φευγουν απο το σπίτι τους και λένε "Τσιγάρα πήρα, κλειδιά πήρα, α κάτσε να πάρω και την ασπίδα μου καλού κακού"

Ποια "απλή παράνομη πρακρατική δράση" μου λες όταν ποζάρουν δίπλα στο Μιχαλολιάκο????

http://news.princeoliver.com/wp-content/uploads/2012/03/%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE.jpg

Περα απο τα κλισε μαζι σου και για τον κομμουνισμο και για τις θεωριες που προωθουν τον ανθρωπο.

Αλλα ισος δεν ειναι ποτε κανενας με κανεναν ουτε ισοδυναμος.

Από το σύνταγμα της Ελλάδος που.. το βάζεις πάνω από όλα το πήρες αυτό? Θα ορκιζόμουν ότι το σύνταγμα λέει:

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ: Ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα

Άρθρο 4

  • Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.
  • Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
  • Τίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες.

Άρθρο 5

  • Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.
  • Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Εξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο. Απαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.

Μεχρι και σε ενα κοτετσι, αλλος ειναι ο κοκορας ο γοης,αλλη η κοτα που κανει κοτοπουλα, αλλη η κλοσσα για τα αυγα και αλλοι οι κομπαρσοι που γινονται βραστοι,

όλα αυτα μεσα σε ενα κοτετσι με 20 πτηνα, πως τωρα η θεωρια των ισοτιμων ανθρωπων

θα γινει πραξη; Δεν γινεται απλα ... παντα θα υπαρχει ο δυνατος και ο αδυναμος.

Το παράδειγμα σου είναι για τα μπάζα.. Αν βάλουν σε ένα κελί εσένα και 10 μαύρους νταγλαράδες (2 μέτρα ύψος, 130 κιλά, που το έσκασαν από την φυλακή κτλ κτλ που λέει το ανέκδοτο), εσύ προσπάθησε να τους πείσεις ότι δεν είσαι το πουτ@ν@κι τους, πες τους για ελληνικό πολιτισμό κτλ. Θα είσαι ο αδύναμος, επειδή οι δεσμοφύλακες διάλεξαν να είσαι ο αδύναμος! Αν σε βάλουν όμως με 2-3 17χρονα κοριτσάκια, εσύ θα είσαι ο δυνατός επειδή διάλεξαν να είσαι ο δυνατός. Αν σε βάλουν με 2-3 ανθρώπους με παρόμοια ηλικία και σωματική διάπλαση με εσένα, διάλεξαν να είστε όλοι ίσοι.

Τι θέλω να πω? Ότι το παράδειγμα σου, "κάθεται", γιατί οι άνθρωποι όρισαν ως παραγωγικότερο να βάλουν έναν δυνατό κόκκορα, μόνο του με 15 κότες. Να δεχτώ ότι η φύση δεν λειτουργεί με ίσους όρους, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΣΑΝ ΖΩΑ, στον πολιτισμό δεν ισχύει ο νόμος του Ισχυρού!

Συμβιβασμο θελει, πλεον δε φτανει η γη για ολους, παει, τη χασαμε τη μπαλα,

το ειπε η Μερκελ, αν εχει πει κατι σωστο, οταν δεν υπηρχαν οικονομικες κρισεις συχνα, ηταν

οταν ειχαμε 2 δις πλυθησμο, πλεον εχουμε 8 δις πλυθησμο και δε μας χωραει η γη...

Μια χαρά μας χωράει η Γη. Αν ο καθένας θέλει, να ζει στην Πρωτευουσα του κράτους του, στην πιο καλή περιοχή, σε σπίτι 400 τετραγωνικών, και με πολύ περισσότερα χρήματα από όσα μπορεί να ξοδέψει, τότε δημιουργούντε τα προβλήματα.

Αλλιώς, αν δεν υπήρχαν τέτοιες ανάγκες, κάλλιστα μπορείς να στείλεις από 30-50 άτομα από την Αθήνα σε κάθε χωριό της Ελλάδος. Και όλοι θα χωρέσουν, και μια χαρά θα περάσουν..

Ναι, ανέφικτο και ουτοπικιστικό, αλλά χωράνε.. Δεν είναι ο χώρος το πρόβλημα.

Δεν μου απάντησες όμως,

Εσύ δηλαδή έχεις ανιχνευσει τους πρόγονους σου 2000 χρόνια πριν και ξέρεις ότι ο προ-προ-προ-...-προ-πάππους σου έπινε κρασί με τον Σωκράτη?
Link to comment
Share on other sites

Μη τρελενεσαι δικε μου, αυτο που κανω ειναι να δινω παραδειγματα σε ενα θρεντ για

εκλογες. Καθεσαι και πληγωνεσαι και νευριαζεις και πας οφτοπικ. Δε συνεχιζω το Οφ και το θρεντε με ενδιαφερει πολυ για να ακουω γνωμες πολιτικες οχι προσωπικες κοκορομαχιες.

Παρακαλω να σβηστουν τα 2 αυτα μηνυματα. Προπαγανδα δε θα γινεται σε ενα φορουμ

με ανοιχτα μυαλα ελεος. Οποιος πληγωνεται και αμφιβαλει για τις ριζες του ας κανει συζητηση παραπονων για το γεννεαολογικο του δεντρο.

Ας συνεχιστει αλλου σε αλλο θεμα με οσους θελουν να το συνεχισουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτικότατα και με επιχειρήματα σου βγάζω λάθος ότι έχεις πει για την Χ.Α.

Με βάση και την υπογραφή μου εγώ το ξέρω, δεν γίνεται πολιτική διαμάχη χωρίς να γίνει πιο προσωπικό.

Τα μηνυματα σου μπορείς να τα διαγράψεις μόνος σου..

Link to comment
Share on other sites

Η δημόσια συζήτηση προϋποθέτει δύο μέρη και δύο ή περισσότερες απόψεις. Δεν υπάρχει λόγος να σβηστούν τα μηνύματα σου επειδή έχεις διαφορετική άποψη από τον συνομιλητή σου.

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν υπαρχει προβλημα. Απλα πολυ προσωπικη συζητηση-επιθεση χωρις λογο.

Ας συνεχιστει με λογικα επιχειρηματα οτι χρειαζεται, για παραδειγμα δεν εχει σβαστικα η ΧΑ...

καλη συνεχεια στο αγνο αυτο θρεντ

Link to comment
Share on other sites

Η αριστερα εχει πεθανει και τα καλασνικοφ τα εχουνε οι μαφιες πλεον.

Παει η μεταπολιτευση και ο αναρχικος που ολοι γνωρισαμε σαν ινδιανος.

Πλεον την πινει και ακουει παπακωσταντινου.

Δεν μου λες ρε τσιφτη πατριωτη εχεις γνωρισει πολλους αναρχικους η απλα λες τις κοτσανες που σου πλασσαρουν οι βιβλιοπλασιεδες στην τηλεοραση?

Οτι ας πουμε κανουν εκδηλωσεις, συναυλιες και πολιτιστικα αφιερωματα στα μερη που κανουνε καταληψη στο λενε αυτοι που παρακολουθεις.

Οτι κανουν προβολες ταινιων και ντοκιμαντερ, μαθηματα γλωσσων και μουσικων οργανων.

Οτι σε πολλες περιπτωσεις προσφερουν υπηρεσιες κ τροφιμα. Οτι υπαρχουν δικηγοροι που προσφερουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους οταν τα ανθρωπινα δικαιωματα σου παραβιαζονται.

Ολα δωρεαν κ ολα ελευθερα για αλλους.

Φυσικα κ δεν τους επαινω για ολα τα πραγματα και η αναρχικη ιδεολογια δεν ειναι συγκεκριμενη, δεν την εκφραζουν ολοι με τον ιδιο τροπο. Αλλα σε παρακαλω αρκεσου στις φιλοεθνικιστικες αηδιες σου και ασε την κριτικη σε πραγματα που δεν εχεις ιδεα.

Και οσο για τις εκλογες που ολοι κραζετε την αποχη, καλο θα ηταν να ριξετε μια ματια πισω και να δειτε οτι τα στημενα διλληματα οπως αυτα των εκλογων σημερα ποτε μα ποτε δεν αλλαξαν τιποτα.

Οποιος κ να βγει η να μην βγει σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας, δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει τιποτα και οσο συνεχιζεις να ελπιζεις σε προσωπα σωτηρες οπως της "τιμιας" δεξιας του Καμμενου παντα θα πεφτεις στην ιδια παγιδα, ή ακομα χειροτερα να πιστεψεις οτι κομματα σαν την ΧΑ μπορουν να σου δωσουν "λυτρωση" ειναι η μεγαλυτερη καταδικη που μπορεις να φερεις οχι μονο σε μια χωρα αλλα σε ενα κοσμο ολοκληρο. 4000 χρονια ιστορια και αυτο ειναι αυτο που εχεις να δειξεις στα παιδια σου? φοβο, διχονοια, ρατσισμο, μισαλοδοξια, τυφλη πιστη σε συμβολα?

Νομιζα οτι εποχες που εκαιγαν βιβλια και καταδικαζαν ζωγραφους και επιστημονες στην πυρα ειχε περασει...

Ο μονος που μπορει να σε σωσει ειναι εαυτος σου μεσα απο κοινωνικους αγωνες κ δρασεις οι οποιες επιβεβαιωμενα εχουν αποτελεσμα και αλλαξαν τον κοσμο πολλες φορες σε αντιθεση με και τους μηχανισμους τις αστικης δημοκρατιας, οι οποιοι ως δημιουργημα της ποτε δεν υπαρχει περιπτωση την απειλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος που μπορει να σε σωσει ειναι εαυτος σου μεσα απο κοινωνικους αγωνες κ δρασεις οι οποιες επιβεβαιωμενα εχουν αποτελεσμα και αλλαξαν τον κοσμο πολλες φορες σε αντιθεση με και τους μηχανισμους τις αστικης δημοκρατιας, οι οποιοι ως δημιουργημα της ποτε δεν υπαρχει περιπτωση την απειλησουν.

Δωσε ενα παραδειγμα για το οτι οι κοινωνικοι αγωνες επιβεβαιωμενα εχουν αποτελεσμα γιατι καπου

μεσα στον πληγωμενο ευαυτο σου και τις βαριες εκφρασεις σου εχασα το τι θελεις να πεις.

Εκτος αν τα παραδειγματα σου ειναι οπως του Μyralis.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.