Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Η χρυση αυγη αν μπει βουλη, οποιος και να κυβερνα θα πιεστει για τους λαθρο.

Το τι ιστοριες βρισκετε τωρα για το 40 και το χιτλερ καλα κανετε, αλλα αλλος τροπος πλεον

δεν υπαρχει.

Μαζι σας θα τους εβριζα αν υπηρχε αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
Η χρυση αυγη αν μπει βουλη, οποιος και να κυβερνα θα πιεστει για τους λαθρο.

Το τι ιστοριες βρισκετε τωρα για το 40 και το χιτλερ καλα κανετε, αλλα αλλος τροπος πλεον

δεν υπαρχει.

Μαζι σας θα τους εβριζα αν υπηρχε αλλη λυση.

Λύση για ποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ποιος το είχε πει, αλλά λύση υπάρχει για το θέμα των λαθρομεταναστών, που είναι φτηνή και έχει μεγάλο βαθμό επιτυχίας:

Ανοίχτε τελείως τα σύνορα βόρεια/λιμάνια δύσης, νοικιάστε μερικά πουλμαν να κάνουν δωρεάν το δρομολόγιο Αθήνα=>Σύνορα και τελείωσε....

Φοβάμαι βέβαια ότι άμα το πραγματοποιούσαν αυτό θα φεύγαμε και εμείς...

Τώρα με την πολιτική σκηνή στην Ελλάδα. Όλοι οι "έμπειροι" πολιτικοί είναι πουλημένοι έτσι; (Και εννοώ όχι ότι αναγκαστικά παίρνουν φράγκα από αριστερά δεξιά, αλλά ότι δέχονται μεγάλη επιρροή από συμφέροντα που δεν συμβαδίζουν με αυτά της Ελλάδας).

Αφού από τέλος της χούντας ουσιαστικά τους ίδιους έχουμε.

Και να βγούν νέοι πολιτικοί, πώς θα μπορέσουν, σε ένα τόσο δύσκολο πολιτικό περιβάλλον, δεχόμενοι πιέσεις τόσο από τα προαναφερθέν συμφέροντα όσο από τους "έμπειρους" πολιτικούς να ανταπεξέλθουν.

Παιδιά, μόνο ένας ήρωας μας σώζει. Εγώ θα το ρίξω στους πειρατές. Όχι επειδή πιστεύω ότι μπορούν να μας σώσουν...απλά για να μεταφέρω το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαθρο κανουν τους μεσαζοντες να κονομανε κονδυλια. Απλα.

Ολοι θα κανουν τα στραβα ματια μπροστα στο χρημα. Ο καμμενος ειπε μια λυση.

Αν κανει κωλοτουμπα ομως; Η ΧΑ δε θα κανει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Κκε συριζα μακρυα. Χρυση αυγη και λεβεντη χρειαζεται η βουλη, οχι σαν κυβερνων κομμα αλλα γιατι οι ιδεες τους πρεπει να ακουγονται.

Αμα φτανουμε σε σημειο το 2012 να λεμε οτι οι ιδεες της ΧΑ πρεπει να ακουγονται σημαινει απλα οτι τοσες δεκαετιες που περασαν (ή μαλλον ας βαλω αιωνες χιλιετιες γιατι δεν ειναι και δημιουργημα του εθνικοσοσιαλισμου του '30-'40 οι ιδεες του... απο τους προηγουμενους τις εκλεψαν/προσάρμοσαν) δεν εχουμε μαθει τιποτα σαν ανθρωποι και για οτι παθουμε υπευθυνοι ειμαστε εμεις και μονο...

Μου φτανει η ιδεα οτι αν η ΧΑ ηταν πανω θα απαγορευε να ακουστουν οι δικες μου/σου/του ιδεες για να δηλωσω οτι δεν θα ηθελα να ακουγονται οι ιδεες της ΧΑ.

Παω να καψω κανα βιβλιο να περασει η ωρα μου και επιστρεφω.

Link to comment
Share on other sites

Το "Δεν αλλάζει τίποτα" είναι επικίνδυνος συλλογισμός, όχι μόνο γιατί η λογική συνέχεια είναι "οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψηφίσω", αλλά και γιατί αν συνεχίσουμε στα ίδια ο κόσμος θα απογοητευτεί και πλέον θα ηττηθούμε από το σύστημα πανηγυρικά.

Σε καμία περίπτωση δεν θα νικήσουμε από την μία στιγμή στην άλλη, σε καμία περίπτωση δεν θα δούμε αλλαγή χωρίς σοβαρές πολιτικές αλλαγές, έκρυθμες καταστάσεις και κοινωνικές εκρήξεις.

Αν πιστευετε ότι υπάρχει σενάριο όπου μέσω 100% δημοκρατικών και νομότυπων διαδικασιών, χωρίς βία και κοινωνικές εκρήξεις θα καταλήξουμε να μην μας κυβερνήσει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είστε βαθιά νυχτωμένοι.

Είναι λίγα τα πιθανά σενάρια την επόμενη των εκλογών.

1) Ν.Δ. Σχηματίζει κυβέρνηση μόνη της. (χωρίς αυτοδυναμία)

Δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει για πολύ καιρό. Ίσως το κάνει και για να αποφύγει το τέταρτο σενάριο που γράφω παρακάτω και να ξαναπάει άμεσα σε εκλογές πιο εκβιαστικά (ΝΔ δυνατή ή Χάος)

2) ΝΔ-ΠΑΣΟΚ συνεργάζοντε, όπως και τώρα δηλαδή, πιθανόν και με Παπαδήμο Πρωθυπουργό.

Αν αυτό δεν πυροδοτήσει κοινωνικές αντιδράσεις και δεν κατεβάσει 1.000.000 κόσμο στο Σύνταγμα την επόμενη μέρα, τότε δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ελπίδα, την επόμενη μέρα καλύτερα θα είναι να φύγουμε όλοι από την χώρα. (οκ αυτό ηταν βαρύ, μην σταθείτε σε αυτό το παράδειγμα)

3) Κυβέρνηση Συνεργασίας με ΝΔ ίσως ΠΑΣΟΚ, και κάποιο άλλο οποιοδήποτε κόμμα που τώρα δηλώνει αντιμνημόνιακό κτλ. και όταν λέω οποιοδήποτε, εννοώ οποιοδήποτε..

Αυτό το σενάριο, λόγο του άλλου κόμματος, ίσως περπατήσει λίγο, δυστυχώς για εμένα είναι το χειρότερο σενάριο, αφού αφενός το κόμμα αυτό θα μας έχει κοροιδέψει, αφετέρου γιατί δύσκολα θα πέρνοντε αποφάσεις.

Και τώρα τα πράγματα γίνοντε ενδιαφέροντα.

4) Συνεργασία αντιμνημονιακών κομμάτων! Αν η ΝΔ πει ότι δεν μπορεί να σχηματίσει κυβέρνηση, το σύνταγμα νομίζω λέει ότι καλείται το επόμενο κόμμα να σχηματίσει κυβέρνηση, (μάλλον το ΠΑΣΟΚ), αν και το ΠΑΣΟΚ πει ότι δεν μπορεί, τότε το τρίτο κόμμα πέρνει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Εκεί δεν θα μου φαινόταν παράξενο, να καταφέρουν να συνεργαστούν Καμμένος-ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ.. Το τι θα βγει κανείς δεν ξέρει, αλλά θα είναι δύσκολο να βγει ο κόσμος στους δρόμους στην αρχή..

Αυτό το τέταρτο νομότυπο σενάριο είναι το μοναδικό που μπορεί να φέρει αλλαγή, ξεκάθαρα πράγματα. Είναι εφικτό? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ. 2 βδομάδες είναι μεγάλος πολιτικός χρόνος, αλλά με τα τρέχον δεδομένα είναι ένα απόλυτα ρεαλιστικό σενάριο.

Οποιοδήποτε άλλο σενάριο (για παράδειγμα κυβέρνηση από το ΠΑΣΟΚ ή το Τρίτο/Τέταρτο/Πέμπτο κτλ κόμμα μόνο του το θεωρώ εξαιρετικά ασταθές για να το βάλω εδώ μέσα.

Υ.Γ. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, γιατί εγώ το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν ξέρω για τους αναγνώστες:T:

Κυβέρνηση "σχηματίζεται" κανονικά από το πρώτο κόμμα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το πόσες έδρες έχει, το κόμμα αυτό προφανώς μπορεί να κάνει ότι κομπρεμί και συμφωνίες θέλει με τα άλλα κόμματα. Αν το πρώτο κόμμα δηλώσει αδυναμία σχηματισμού κυβέρνησης τότε όπως είπα, ο πρόεδρος της Δημοκρατίας δίνει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο δευτερο κόμμα, και αυτό με την σειρά του κάνει ότι μπορεί, αν πει ότι δεν σχηματίζει κυβέρνηση πάμε στο τρίτο κόμμα κτλ κτλ. Αν κανένα κόμμα δεν σχηματίσει κυβέρνηση, τότε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ξαναβάζει εκλογές.

Αν τώρα η κυβέρνηση έχει 150+ βουλευτές αυτό απλά την κάνει "δυνατή" κυβέρνηση, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι και με 140, και με 110, και με 30 βουλευτές δεν μπορεί να υπάρξει κυβέρνηση. Απλά αυτή δεν θα είναι δυνατή, οπότε δεν θα πέρνοντε αποφάσεις.

Τέλος, υπάρχουν και αρκετές άλλες διατάξεις για να αποφευχθούν deadlocks, δεν ξέρω σε ποια περίπτωση μπορεί να γίνει αυτό (και αν γίνεται), αλλά νομίζω ότι αν μετά από 2-3 εκλογικές αναμετρήσεις δεν μπορεί να σχηματιστεί κυβέρνηση, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας μπορεί να απαιτήσει να διαλυθούν όλα τα κόμματα και να σχηματιστούν καινούργια γιατί κανένα δεν μπορεί να πάρει "λαική εντολή" να κυβερνήσει. Μετά υπάρχουν και κάτι σενάρια νέων εθνοσυνελεϋσεων, αλλά εκεί δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αμα φτανουμε σε σημειο το 2012 να λεμε οτι οι ιδεες της ΧΑ πρεπει να ακουγονται σημαινει απλα οτι τοσες δεκαετιες που περασαν (ή μαλλον ας βαλω αιωνες χιλιετιες γιατι δεν ειναι και δημιουργημα του εθνικοσοσιαλισμου του '30-'40 οι ιδεες του... απο τους προηγουμενους τις εκλεψαν/προσάρμοσαν) δεν εχουμε μαθει τιποτα σαν ανθρωποι και για οτι παθουμε υπευθυνοι ειμαστε εμεις και μονο...

Μου φτανει η ιδεα οτι αν η ΧΑ ηταν πανω θα απαγορευε να ακουστουν οι δικες μου/σου/του ιδεες για να δηλωσω οτι δεν θα ηθελα να ακουγονται οι ιδεες της ΧΑ.

Παω να καψω κανα βιβλιο να περασει η ωρα μου και επιστρεφω.

Kι ομως πρεπει να ακουγονται γιατι ειναι τοση οι δημοκρατια που με τα υπολοιπα κομματα δεν ακουγονται.

Η ΧΑ ειναι ηδη μεσα στην αθηνα και παει για βουλη. πολυ plain και simple.

Aν δε λαμβανουν μετρα εκ των προτερων θα γινονται αυτα εκ των υστερων.

Link to comment
Share on other sites

Kι ομως πρεπει να ακουγονται γιατι ειναι τοση οι δημοκρατια που με τα υπολοιπα κομματα δεν ακουγονται.

Η ΧΑ ειναι ηδη μεσα στην αθηνα και παει για βουλη. πολυ plain και simple.

Aν δε λαμβανουν μετρα εκ των προτερων θα γινονται αυτα εκ των υστερων.

Δεν τους δίνω πολύ χρόνο ζωής εκεί μέσα..

Πραγματικά πιστεϋεις ότι ο ελληνικός λαός θα γουστάρει να βλέπει ναζιστικούς χαιρετισμούς μέσα στο ελληνικό κοινοβούλιο? Η πιστεϋεις ότι η Ελληνική Αναρχία δεν θα μπορέσει να απαντήσει με μία νέα 17Ν?

Πολύ αέρα έχουν πάρει οι φασίστες μετά την εξάρθρωση της 17Ν.. Πίστεψε με, θα πεθάνουν φασίστες (δεν τους θεωρώ "ανθρώπους") αν μπει η ΧΑ στην Βουλή, και όπως με την δολοφονία του Ευάγγελου Μάλλιου (βασανιστής της δικτατορίας) κανείς δεν θα τους κλάψει..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Kpy7X7KZ-JM]Mαρία Δημητριάδη - Έτσι πρέπει να γίνει - YouTube[/ame]

Και πολύ άντεξα να μην απαντήσω έτσι σε υπανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε μια καψα η 17Ν την χρυση αυγη θες να πεις...

Ιδιους στοχους θα ειχανε αν ηταν ενεργοι και οι 2.

Αν τον 15χρονο που σπαει αμαξια στο ονομα της ΧΑ νομιζεις οτι αυτος θα μπει κοινοβουλιο οκ τοτε.

Η δραση τους η κανονικη ειναι σαν σημερα στον παπαευθυμιαδακο.

Η αριστερα εχει πεθανει και τα καλασνικοφ τα εχουνε οι μαφιες πλεον.

Παει η μεταπολιτευση και ο αναρχικος που ολοι γνωρισαμε σαν ινδιανος.

Πλεον την πινει και ακουει παπακωσταντινου.

Ο ναζιστικος χαιρετισμος μας ενοχλει πραγματικα ή η ναζιστικη συμπεριφορα,

αν τα βαλεις κατω αμφιβαλω αν θα βγαλεις πραγματικους ναζιστες τους ΧΑ και δημοκρατες ή σοσιαλιστες τους ζερβους.

Link to comment
Share on other sites

Kι ομως πρεπει να ακουγονται γιατι ειναι τοση οι δημοκρατια που με τα υπολοιπα κομματα δεν ακουγονται.

Η ΧΑ ειναι ηδη μεσα στην αθηνα και παει για βουλη. πολυ plain και simple.

Aν δε λαμβανουν μετρα εκ των προτερων θα γινονται αυτα εκ των υστερων.

Δεν με ενδιαφερει τι κανει η ΧΑ να σου πω την αληθεια. Δεν με νοιαζει αν ειναι στην Αθηνα, στην Λαμια, στα Ανωγεια και στην Κατω Ραχουλα.

Για μενα ειναι ενα πολιτικο κομμα το οποιο πραγματικα δεν σεβομαι ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο απο τα αλλα πολιτικα κομματα. Κατα την ταπεινη γνωμη μου, αυτοι που θα μπουνε (αν μπουνε) στη βουλη ουτε φασιστες θα ειναι ουτε τιποτα. Γιαπιδες που πινουνε φρεντο στο DaCapo 99% θα ειναι, που παιζουνε ενα ρολο πρωι-βραδυ να μαζεψουνε καμμια ψηφο απο τα δικα τους ζωαδια. Στυλ μπουμπουκου... Και αν δεν ειναι το πρωτο 6μηνο, θα γινουνε τον 2ο χρονο που θα γλυκαθουνε με την εξουσια. Ολοι γλυκαινονται και ολοι αλλαζουν εκει περα.

Εκεινο ομως που με πειραζει ειναι που λες για τις ιδεες της ΧΑ. Και πολυ περισσοτερο να ζητανε δημοκρατια και ελευθερια λογου αυτοι που σαν κεντρικη ιδεα τους εχουνε το ακριβως αντιθετο.

Ο,τι και να λες, οταν το κομμα σου πρεσβευει την δικτακτορια, δεν μπορεις να παραπονιεσαι για ελλειψη ελευθεριας. ακομα πιο plain and simple.

Τωρα αν πιστευεις οτι αν βγει κυβερνηση η ΧΑ με 180 βουλευτες, αυτοδυναμη κιολας, την επομενη μερα θα εχουνε επαναφερει τα αρχαια στα σχολεια, και δεν θα υπαρχουνε μεταναστες στην ελλαδα να μη σε απογοητευσω και σου το χαλασω...

Πιο πιθανο ειναι οτι τιποτα απο ολα αυτα που εχουν εξαγγειλει (και πιστευεις εσυ ο αγνος ψιφοφορος τους) δεν θα γινει.

Ειτε ολα θα κυλησουνε ακριβως οπως πριν (αντε οντως να επαναφερουνε τα αρχαια), ειτε αν πανε να κανουνε το 1/100 απο αυτα που λενε, σε 6 μηνες θα εχει μπουκαρει το ΝΑΤΟ και ο 6ος στολος να επαναφερουνε την ... "δημοκρατια" και να ξανανοιξουνε τα McDonalds εκει που ανοιξες εσυ καφετερια που σερβιρει μελανα ζωμο.

Επειδη βγαζεις ενα κομμα αναλογο του Χιτλερ δεν γινεσαι απο την μια μερα στην αλλη... μεγαλη Γερμανια αν αυτο ονειρευεσαι

Link to comment
Share on other sites

Στη φιλοσοφια θα παιρνες καλους βαθμους, στον ρεαλιστικο τροπο αφηγησης επισης,

ομως δε προσφερει κατι το να βγαινει καποιος και να κραζει οπως τα λες.

Καλα ειναι να κουγονται ολων οι γνωμες, μα τι θα αλλαξει με αυτο;

Γιατι δε κατεβαζεις ενα κομμα με ισχυρες ιδεες;

Μενεις στο φασιστικο προφιλ της ΧΑ. Και καλα κανεις.

Πηγαινε πατησιων μια βολτα και πες τα και στον παππου

που παιρνει 300 ευρω με μαχαιρια στο κομοδινο και τριπλαμπαρωμενη πορτα εδω και ποσα

χρονια και περιμενει βοηθεια απο μπατσοκ. Ολοι εκ του ασφαλους τα λεμε απο τα ποδηλατα των 27 ιντσων και κραζουμε αβερτα με ιδεολογιες και ιδεες, η αληθεια ειναι εκει εξω ομως.

Τωρα το περι 180 βουλευτων και αρχαια σα γλωσσα, οκ δε σχολιαζω κατι, η κατανια νικησε την αταλαντα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε παιδιά που δίνετε και λόγο στην ΧΑ, τώρα...

Μην τρελαθούμε. Εμένα περισσότερο με ανησυχούν οι 2 ψήφοι που πήρε το ΠΑΣΟΚ εως τώρα, παρά οι 8 της ΧΑ.

Άντε οι 8 είναι μικροί, χωρίς ενημέρωση, ρομαντικοί, πλακατζήδες, ανίδεοι κτλ κτλ..

Οι 2 που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ δεν είναι εξίσου αν όχι περισσότερο επικίνδυνοι;

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Για να σου απαντήσω:

Ας ξεπεράσουμε το Έλληνας=Παιδεραστής=ΦΟύστης=Βλάχος=Υπανάπτυκτος που μας ταίζουν τα τελευταία 30 χρόνια και μετά βλέπουμε για το πατρις-θρησκεία-οικογένεια που ανέφερες εσύ. Εγώ ποτέ δεν εννόησα κάτι τέτοιο..

Viva La Europe...

Link to comment
Share on other sites

Στη φιλοσοφια θα παιρνες καλους βαθμους, στον ρεαλιστικο τροπο αφηγησης επισης,

ομως δε προσφερει κατι το να βγαινει καποιος και να κραζει οπως τα λες.

Καλα ειναι να κουγονται ολων οι γνωμες, μα τι θα αλλαξει με αυτο;

Γιατι δε κατεβαζεις ενα κομμα με ισχυρες ιδεες;

Μενεις στο φασιστικο προφιλ της ΧΑ. Και καλα κανεις.

Πηγαινε πατησιων μια βολτα και πες τα και στον παππου

που παιρνει 300 ευρω με μαχαιρια στο κομοδινο και τριπλαμπαρωμενη πορτα εδω και ποσα

χρονια και περιμενει βοηθεια απο μπατσοκ. Ολοι εκ του ασφαλους τα λεμε απο τα ποδηλατα των 27 ιντσων και κραζουμε αβερτα με ιδεολογιες και ιδεες, η αληθεια ειναι εκει εξω ομως.

Τωρα το περι 180 βουλευτων και αρχαια σα γλωσσα, οκ δε σχολιαζω κατι, η κατανια νικησε την αταλαντα τελικα.

Ασε το που μενω εγω που ηταν Κυψελη και μεινε εσυ στο οτι για τα ολα τα προβληματα σου φταινε οι μεταναστες.

Και ακομα και αν φταινε οντως αυτοι μεινε στην μοναδικη λυση που βλεπεις μπροστα σου να τους διωξουμε/κρεμασουμε. Δικαιωμα σου. Αλλωστε ειναι η πιο ευκολη απαντηση. Δυστυχως ομως δεν ειναι κανονικη λυση για τα προβληματα σου, ουτε του παππου.

Ουτε κομμα θελω να φτιαξω, εχω καλυτερες ασχολιες (αν και οχι τοσο προσοδοφορες) ουτε ισχυρες ιδεες φωναζω οτι εχω. Αλλοι τα φωναζουνε αυτα.

Τα αρχαια τα ειπα γιατι εσυ διορθωσες τον αλλον οτι τα "παιδια" δεν ειναι οπαδοι του ναζισμου αλλα της αρχαιας ελλαδας. Να σου πω την μαυρη αληθεια, η επαναφορα των αρχαιων θα ηταν απο ολες τις πλευρες θετικο αλλα με την μικρη Αννουλα για υπουργο πιο πιθανο να εχουμε greenglish

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχαια τα ειπα γιατι εσυ διορθωσες τον αλλον οτι τα "παιδια" δεν ειναι οπαδοι του ναζισμου αλλα της αρχαιας ελλαδας...

Οκ. Όποιος λέει ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι λάτρεις (δεν κολλάει καν η λέξη "οπαδοί" εδώ) της Αρχαίας Ελλάδας, είναι αλλού..

Λίγο πριν το Πάσχα κάποιες μέρες μέλη της ΧΑ, μοίραζαν φυλάδια στην παραλία του Βόλου. Αν τους έβλεπαν Αρχαίοι Έλληνες, το λιγότερο που θα έκαναν θα ήταν να τους πετάξουν όλους σε καμιά τεράστια μπανιέρα με 50 κιλά Dixan μέσα.

ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΥΣΙΑ και βρωμιά που τους χαρακτήριζε, δεν συμβαδίζει με το αρχαίο Ελληνικό κάλος.

Να μην μιλήσω για ντύσιμο βέβαια. Περισσότερο γούστο βλέπεις στις φανατικές θύρες των γηπέδων παρά σε δαύτους.

Είμαι σίγουρος δε πως αν τους ρωτήσεις, "Ξέρεις φίλε μου τι θα πει...ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ;", οι πλέον διαβασμένοι θα απαντήσουν ότι ήταν εικαστική εκπομπή στην ΥΕΝΕΔ. Οι υπόλοιποι θα πάρουν τη βοήθεια του κοινού...

Μην παρεξηγηθώ. Δεν είναι όλοι έτσι. Αλλά με τέτοιους δεν περιμένεις να σε πάρει κανείς σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι πολύ εύκολο να κατηγορεί κάποιος μη δημοκρατικά κόμματα νδ/πασοκ/κκε/χα

και τώρα να πάει σε κόμματα που οι αρχηγοί κάνανε κάποτε αγκαλίτσες με τους γνωστούς κλέφτες

επίσης αυτοδύναμη δεν βγαίνει κανένα

συνταγματικά, νομούς και δεν ξέρω εγω τι αλλο

θα αναγκαστούν να κάνουν συνεργασίες

ο σαμαράς ειπε οχι(ναι καλα)

το πασοκ σιγουρα

απο τα νεα μοντέρνα(cool) κόμματα, νομίζετε οτι κανένα δεν θα πουν οχι σε πρόταση συνεργασίας μετά της 6 μαΐου?

Link to comment
Share on other sites

Αμα φτανουμε σε σημειο το 2012 να λεμε οτι οι ιδεες της ΧΑ πρεπει να ακουγονται σημαινει απλα οτι τοσες δεκαετιες που περασαν (ή μαλλον ας βαλω αιωνες χιλιετιες γιατι δεν ειναι και δημιουργημα του εθνικοσοσιαλισμου του '30-'40 οι ιδεες του... απο τους προηγουμενους τις εκλεψαν/προσάρμοσαν) δεν εχουμε μαθει τιποτα σαν ανθρωποι και για οτι παθουμε υπευθυνοι ειμαστε εμεις και μονο...

Μου φτανει η ιδεα οτι αν η ΧΑ ηταν πανω θα απαγορευε να ακουστουν οι δικες μου/σου/του ιδεες για να δηλωσω οτι δεν θα ηθελα να ακουγονται οι ιδεες της ΧΑ.

Παω να καψω κανα βιβλιο να περασει η ωρα μου και επιστρεφω.

ΧΑ δαγκωτό.

Σήμερα οι λάθρο, αύριο τα κομματόσκυλα.

Και μετά βλέπουμε.

Φυσικά όλα αυτά εκ του μακρόθεν, δεν θα ήθελα να είμαι παρών στη διαδικασία καθαρισμού :p

Εσύ DJD είσαι στην Ιρλανδία, κάποιοι άλλοι είναι στην Κυψέλη και στον Άγιο Παντελεήμωνα..

Εσύ (και δεν το λέω για να σου την πω, αλλα για να το καταλάβεις καλύτερα όπως και για να εξηγήσω σε όποιον δεν ξέρει τι πάιζει) ίσως βλέπεις ρατσισμό πάνω σου, αλλά, δεν βρομάς, δεν κλέβεις, έχεις μία τίμια δουλειά, και κερδίζεις το ψωμάκι σου και φτιάχνεις και γαμάουα ποδήλατο των 6,651234 κιλών!

Ο άλλος στην Κυψέλη όμως, βγαίνει από το σπίτι του και τον ποιάνει δυσωδία, γύρω του, δεν βλέπει χαμογελαστούς "λευκούς" ανθρώπους, αλλά μαυριδερούς, να τα λένε μεταξύ τους. Μελαμψούς που βρομάνε, και μαυρους να τρέχουνε με ένα δισάκι με παράνομα εμπορευματα. Μαθαίνουνε για γνωστούς και γειτόνους που τους έκλεψαν-λήστεψαν, και για την κόρη της γειτόνισας που βίασαν..

Και τι βλέπουνε να γίνεται για όλα αυτά? Μία Αριστερά που ποτέ της δεν έδωσε καλή λύση στο πρόβλημα, μία κυβέρνηση που ποτέ της δεν ενδιαφέρθηκε, μια αστυνομία που δεν κάνει τίποτα, εκτός από τον Χρυσοχοίδη που έβαλε την αστυνομία να μαζευει μετανάστες το πρωι και να τους αφήνει το μεσημέρι και την Χρυσή Αυγή... Που τι λέει? ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, και αν τολμήσει και μείνει μέσα θάνατος..

Οποιοσδήποτε ανθρωπάκος που έχει βιώσει ότι είπα πιο πριν θα του αρέσει αυτό..

Και η Χ.Α. δεν σταμάτησε εκεί, έκανε ένα βήμα παραπέρα, έκανε αυτό που καμία Αριστερή παράταξη δεν θα έκανε, απάντησε ΑΜΕΣΑ στις αγωνίες των ανθρώπων! Πως? (αυτό το έμαθα πριν μια βδομαδα) Οι κυψελιώτες συνταξιούχοι, πέρνουν τηλέφωνο την Χ.Α., η οποία στέλνει κάποιον νταβραντισμένο Χρυσαυγίτη και συνοδευούν τους συνταξιούχους στην τράπεζα να πάρουν τα λεφτά τους και πάλι πίσω... Δεν θέλουν κάτι άλλο εκεί, τους φτάνει αυτό..

Λέει η Χ.Α. για Χίλτερ κτλ στις δημόσιες εκδηλώσεις τους (στο πρόσφατο παρελθόν, είπαμε, ο ελληνικός λαός ξεχνάει τι έγινε πριν 2-3 χρόνια)? δεν νομίζω. Λες οι Χρυσαυγίτες που πάνε στους συνταξιούχους να τους χαιρετάνε ναζιστικά? Δεν νομίζω..

QFT

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που θα μπει στη Βουλή.

Όσοι κάνετε προπαγάνδα για το αντίθετο, κάνετε προπαγάνδα αφ' υψηλού.

Απλός λαουτζίκος είναι αυτός που φοβάται, δεν έχει 5 μπάτσους στη δούλεψή του ούτε εταιρία security.

Μια σύνταξη πάει να πάρει, ή επειδή έχει συνηθίσει να πληρώνει με λεφτά, τον έχουν κλέψει 5-10 φορές (από 50-100 ευρώ) και ξεπέρασε το ... αριστερό παρελθόν.

(ή μάλλον κατανόησε το γιατί ο Λεπέν έπαιρνε ποσοστά προ 20 ετών στη Γαλλία, που τότε του φαινόταν παράδοξο).

Όσο κρύβεται ο Χίτλερ και ο ναζισμός κάτω από καθημερινά προβλήματα, υπάρχει πρόβλημα.

Ας προσπαθήσει το Σύριζα και το ΚΚΕ να λύσουν τα προβλήματα του -φτωχού- λαού που μένει στις υποβαθμισμένες περιοχές με ανάλογους τρόπους, αντί να κοιτάει μόνο μονομερώς (και θεωρητικώς) το θέμα, και οι ψηφοφόροι θα επιστρέψουν. Αλλά εγώ, που παραδοσιακά ψηφίζω αριστερά λόγω του ότι συμφωνώ ως άποψη και πεποίθηση, δεν μπορώ να ακούω ψέμματα και θεωρίες για υπαρκτά προβλήματα. Μέχρι να στρώσουν, ΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οποιο κομμα βγει θα χει αυστηρες γραμμες διαιτας απο ευρωπη αμερικη και ρωσια.

Διπλωματες που αλλαζουν τα οχι σε ναι και τουμπαλιν, δειτε το σαματα μεσα σε ενα βραδυ συναντησεων πως εγινε μνημονιακος.

Πολλα θα ξεχαστουν. Πρεπει να υπαρχει μια φωνη που δε λαδωνεται για τους μικρους.

Ακυρο αλλα σχετικο γενικοτερα αγκαθι για τους μεγαλους ηταν οι μικρες χωρες με δικτατοριες παντα στην ιστορια, οταν μπλεκεις με ατομα με συγκεκριμενες ιδεες, οτι ιδεες και να ειναι αυτες έχεις μπλεξει γιατι δε θα περνα η γνωμη σου αμασητη.

Τωρα η λασπη που πεφτει στη ΧΑ δεν ειναι ουτε για το χαιρετισμο ουτε για το χιτλερ,

ειναι γιατι θα επιμενουν εκει που αυτοι θελουν ενω το κκε και λοιποι κανουν παπαγαλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο αλλα σχετικο γενικοτερα αγκαθι για τους μεγαλους ηταν οι μικρες χωρες με δικτατοριες παντα στην ιστορια, οταν μπλεκεις με ατομα με συγκεκριμενες ιδεες, οτι ιδεες και να ειναι αυτες έχεις μπλεξει γιατι δε θα περνα η γνωμη σου αμασητη.

Αγκάθι ήταν οι χώρες με δυνατό λαό.

Με δικτάτορα δες λίγο ιστορία, και μία τον τρώγανε, μία τον δωροδοκούσαν, μία τον άλλαζαν (=επανάσταση) όταν δεν ικανοποιούσε πλέον τα συμφέροντά τους.

Σαν τα δικά μας φερέφωνα εδώ της επταετίας.

ΧΑ και φερέφωνα δεν είναι λύση, είναι πρόβλημα.

ΑΛΛΑ θα πρέπει να μπορούν να καταλάβουν λίγο και οι άλλοι το τι παίζεται, να νοιώσουν, και να αφήσουν λίγο τη θεωρία και την αφ' υψηλού κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.