Jump to content



GTX680 (1270/1752) ΒΕNCHMARKS/ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ


Alexopus6

Recommended Posts

Μιας και η κάρτα απο τα γραφήματα που έδωσες δεν ξεπερνάει ποτέ το 110% tdp δεν θα είχες λίγο καλύτερες θερμοκρασίες αν το χαμήλωνες ή θα επηρέαζε την σταθερότητα του gpu clock?

Δεν εχω δει να επηρεάζει τις θερμοκρασίες, αν χαμηλώσεις tdp π.χ 120% και σε κάποιο game φτασει το 120%

σαφώς και θα επηρεάσει το gpu clock.

Τωρα βεβαια επειδη εμεις με τπτ δεν ειμαστε ευχαριστημενοι

ποσο δυσκολο ειναι να ξανατρεξεις τα ιδια με 580 η με μια 7970 ; :D

η και με τις 2 :D

ξερω ξερω με τπτ δεν ειμαστε ευχαριστημενοι.

χεχε

συγχαρητηρια και παλι:)

εδιτ : ξεχασα να πω

οτι συμφωνω με εναν απο τους παραπανω πως αυτος ο τροπος ειναι και ο πιο ξεκουραστος να δεις νουμερα και ποσοστα.

μπραβο και παλι.

To αρχικό σκεπτικό ήταν να γίνει μια συγκριση με τα benchmarks που ειχα ποστάρει παλαιότερα με την 580

αλλα πλέον δεν θα ήταν άμεσα συγκρίσιμα μιας και πλέον έχουν ανέβει οι επιδόσεις της απο τότε.

Ευκολο δεν το λές γιατι θα πρεπει βρώ gtx580-7970 και να την κρατήσω τουλαχιστον 2 βδομαδες μεχρι να τελειωσω, ισως και παραπάνω λόγο του φόρτου εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

UBER ανετο-ξεκουραστο-κατατοπιστικο αρθρο ..

Η οθονη σου ειναι 120 hz (you don't say?) , βλεπεις διαφορα στα games απο μια 60 hz oθονη? Και για να δεις διαφορα πρεπει τα καρε να ειναι Μονο πανω απο 60 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει να επηρεάζει τις θερμοκρασίες, αν χαμηλώσεις tdp π.χ 120% και σε κάποιο game φτασει το 120%

σαφώς και θα επηρεάσει το gpu clock.

To αρχικό σκεπτικό ήταν να γίνει μια συγκριση με τα benchmarks που ειχα ποστάρει παλαιότερα με την 580

αλλα πλέον δεν θα ήταν άμεσα συγκρίσιμα μιας και πλέον έχουν ανέβει οι επιδόσεις της απο τότε.

Ευκολο δεν το λές γιατι θα πρεπει βρώ gtx580-7970 και να την κρατήσω τουλαχιστον 2 βδομαδες μεχρι να τελειωσω, ισως και παραπάνω λόγο του φόρτου εργασίας.

σαφως και δεν ειναι ευκολο αλλα ευελπιστω σε καλη θεληση συμφορουμιτη για swap καρτων ωστε να βγει και ενα καλυτερο αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

UBER ανετο-ξεκουραστο-κατατοπιστικο αρθρο ..

Η οθονη σου ειναι 120 hz (you don't say?) , βλεπεις διαφορα στα games απο μια 60 hz oθονη? Και για να δεις διαφορα πρεπει τα καρε να ειναι Μονο πανω απο 60 ?

Την διαφορά την βλέπεις ακομα και στο desktop. Οπότε ναι τεράστια διαφορά απο μια οθόνη 60hz.

To optimal είναι 120hz/125fps και όχι μονο πάνω απο 60.

σαφως και δεν ειναι ευκολο αλλα ευελπιστω σε καλη θεληση συμφορουμιτη για swap καρτων ωστε να βγει και ενα καλυτερο αποτελεσμα :)

Swap καρτών no thanks :) no offense.

Link to comment
Share on other sites

Απ τα καλυτερα review για καρτα γραφικων που εχω δει...! Ποιο περιεκτικο απο ολα τα "επισημα" μεγαλα review των ξενων site.

Μακαρι να μπορουσες να την δοκιμασεις κ με νερο :(

Alex for reviewer, vote +1 :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει κάτι με νερό.

Αυτές όσο πάνε on air πάνε και με νερό ( βασικά ο περιοριστικός παράγοντας είναι η τάση, αν δεν την αυξήσεις το max clock σου είναι η τύχη σου... )

Link to comment
Share on other sites

Θα το ποσταρω εδω...

Ειπα να τρεξω ενα bf3 με τα 680 και πραγματικα δεν περιμενα τοσο πολυ επανω..

Στο sli βλέπω οι κάρτες παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες η κάθεμια, λόγω του turboboost, ή όπως αλλιώς το λέει η nvidia. Παίζει καλά η εικόνα; Δεν σου κάνει τρεμόπαιγμα κai tearing; Αν βάλω καταλάθος στις δικές μου διαφορετικές συχνότητες έστω και κοντινές δεν έχω καλή εικόνα και ενώ δείχνει π.χ 100fps μου φαίνεται σαν να είναι 30...

Θα περίμενα όταν έχεις ενεργοποιημένο το sli να συγχρονίζουν οι συχνότητες των καρτών είτε να κλείνει το turbo.

Εκτός αν το afterburner δεν δείχνει σωστά τις συχνότητες...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς με το TDP limit, να τις έχεις να έχουν κολλημένα ρολόγια πάντως, και είτε ρίχνεις λίγο το μαξ ο/c σου, για να μην throttle-άρουν, είτε αν δεν θες να θυσιάσεις ούτε 1 mhz, περνάς mod bios με μεγαλύτερο board power.

Link to comment
Share on other sites

Στο sli βλέπω οι κάρτες παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες η κάθεμια, λόγω του turboboost, ή όπως αλλιώς το λέει η nvidia. Παίζει καλά η εικόνα; Δεν σου κάνει τρεμόπαιγμα κai tearing; Αν βάλω καταλάθος στις δικές μου διαφορετικές συχνότητες έστω και κοντινές δεν έχω καλή εικόνα και ενώ δείχνει π.χ 100fps μου φαίνεται σαν να είναι 30...

Θα περίμενα όταν έχεις ενεργοποιημένο το sli να συγχρονίζουν οι συχνότητες των καρτών είτε να κλείνει το turbo.

Εκτός αν το afterburner δεν δείχνει σωστά τις συχνότητες...

Δεν έχουνε θέμα με την διαφορά συχνοτήτων.

Ούτως ή άλλως στο output queue υπάρχει απλά wait time αν η κάρτα Χ έχει ετοιμάσει πιο γρήγορα από την άλλη το άλλο frame.

Ότι πρόβλημα στην κίνηση θα έχεις, θα το έχεις είτε με ίδιες είτε και με διαφορετικές συχνότητες ( call me microstuttering, a side-effect of AFR mode )

Link to comment
Share on other sites

Στο sli βλέπω οι κάρτες παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες η κάθεμια, λόγω του turboboost, ή όπως αλλιώς το λέει η nvidia. Παίζει καλά η εικόνα; Δεν σου κάνει τρεμόπαιγμα κai tearing; Αν βάλω καταλάθος στις δικές μου διαφορετικές συχνότητες έστω και κοντινές δεν έχω καλή εικόνα και ενώ δείχνει π.χ 100fps μου φαίνεται σαν να είναι 30...

Θα περίμενα όταν έχεις ενεργοποιημένο το sli να συγχρονίζουν οι συχνότητες των καρτών είτε να κλείνει το turbo.

Εκτός αν το afterburner δεν δείχνει σωστά τις συχνότητες...

Nαι ετσι λεει αλλα στο ΑΒ τις εχω βαλει στις ιδιες συχνοτητες. Οχι δεν εχει τρεμοπαιγμα... Λιγο ms μονο λογω SLI.

Βασικα τις εχω ριξει στα 1200/1600 γιατι throttle-αρανε οι καρτες και επεφτε η συχνοτητα. Μπορεις ομως με μοντες οπως λενε και τα παιδια απο πανω να το γλιτωσεις αλλα βαριεμαι να μπω στη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.