Jump to content



Εφεύρεση, καινοτομία. Η λύση στην ανεργία. Γιατί την σταματάνε στην Ελλάδα;


Recommended Posts

Το κόστος μιας πρώτης, ευρωπαϊκής κατοχύρωσης στην Ελλάδα είναι της τάξης των 10000 - 13000 ευρώ και καταβάλλεται σε δόσεις, (μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα προ καιρού με την αρμόδια υπηρεσία), αλλά παρέχει το πλεονέκτημα της σίγουρης απονομής διπλώματος, κάτι που δεν ισχύει για την αντίστοιχη ευρωπαϊκή υπηρεσία. Από την άλλη, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, νιώθω κάποια σαφή καχυποψία έναντι της ελληνικής υπηρεσίας, όσον αφορά ενδεχόμενα διαρροής και κλοπής από άλλους. Σε μια χώρα με τόσο διεφθαρμένες δημόσιες υπηρεσίες, άντε να εμπιστευθείς και να δώσεις κείμενο και σχέδια...

Αν καταθέσεις για κατοχύρωση, αφενός θα δημοσιευθούν πλήρως (όλες οι πατέντες δημοσιεύονται) πλήρες κείμενο και σχέδια, αφετέρου δεν έχει σημασία ποιός θα κλέψει τι, αφού όποιος το χρησιμοποιήσει πέρα της ημερομηνίας κατάθεσης υποχρεούνται σε αποζημίωση, αν δεχθείς την χρήση καν γιατί έχεις το δικαίωμα να μην δεχθείς, όπως κάνει η Ovonics με τις NiMH μπαταρίες οχημάτων. Η πατέντα ισχύει από την ημέρα κατάθεσης. Δεν μπορούν να το κλέψουν και να το καταθέσει άλλος γιατί με το χαρτί που έχεις στα χέρια σου με την ημερομηνία και πρωτόκολλο κατάθεσης πάει πολύς κόσμος φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άλλες 2 επικές μπαρούφες δημοσιογράφων.

Το 1ο δεν λειτουργεί, η μόνη επιστημονική δημοσίευση που υπάρχει είναι ένα concept paper γιατί απλά...δεν λειτουργεί στην πράξη, προσφέροντας ορθή, ασφαλή και συνεχή λειτουργία. Επίσης, τον πρώτο μηχανισμό αντιβαρύτητας τον ανακάλυψε ο Befield έναν αιώνα πριν, η θεωρία του οποίου επίσης καταρίφθηκε. Τέλος, ο Τσιριγγάκης ΔΕΝ είναι καθηγητής του ΕΜΠ.

Το 2ρο, "καίει μόνο νερό" που "προέρχεται από την ηλεκτρόλυση". Η ενέργεια που χρειάζεται για την ηλεκτρόλυση, από που έρχεται; Γιατί είτε είναι υβριδικό όπως λέει και καταναλώνει κάποιο καύσιμο, είτε έχει μπαταρίες και φορτίζει από το δίκτυο, η ενέργεια του οποίου βεβαίως κοστίζει και επίσης ρυπαίνει. Και όπως είπα και πριν, για την ηλεκτρόλυση του νερού χρειάζεται περισσότερη ενέργεια απ'όση θα λάβει κανείς ποτέ από την καύση του, οπότε όχι απλά δεν σώζεις την κατάσταση έτσι αλλά προκαλείς και μία "τρύπα στο νερό" (pun intended), χάνοντας ενέργεια αντί να κερδίζεις. Οι κινητήρες υδρογόνου υπάρχουν χρόνια τώρα και δεν είναι τίποτα παραπάνω από απλές ΜΕΚ. Η παραγωγή και, το κυριότερο, η αποθήκευση του υδρογόνου είναι το (τρομακτικό) πρόβλημα. Οπότε το άρθρο το έχει γράψει κάποιος εντελώς αμαθής που δεν ξέρει τι λέει.

Τα υπόλοιπα δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα διαβάσω, γύρισε το μάτι μου ήδη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]Τα υπόλοιπα δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα διαβάσω, γύρισε το μάτι μου ήδη.

seismic. Θα σου κάνω μία απλή ερώτηση

Κάτι που υπάρχει και δεν το ξέρεις, πως ξέρεις πως δεν υπάρχει?

Συνήθως κρίνουμε τους εφευρέτες, μη έχοντας την γνώση τους πάνω στην έρευνα που έχουν κάνει.

Έχεις την ατυχία να μιλάς με έναν εφευρέτη μιας από της παρουσιαζόμενες εφευρέσεις του θέματος.

Αυτή.

http://www.thelab.gr/texnologikoi-provlimatismoi/neo-elliniko-antiseismiko-systima-72239-9.html

Αφού κάνεις τον παντογνώστη κρίνοντας τους εφευρέτες, κλικ το πάρα πάνω link και αντιμετώπισε τις μπαρούφες που λέω.

Ακόμα πες μου αν υπάρχει κάτι γύρο σου, που δεν είναι εφεύρεση.

Τελικά τι είναι καλό?

Να προσπαθείς για το νέον, ή να είσαι κρατικοδίαιτος?

Είναι δύσκολη η αποδοχή μιας καινοτόμου πρότασης γιατί είναι εδραιωμένη η πεποίθηση ότι οι μέχρι

τώρα χρησιμοποιούμενες πρακτικές είναι αλάνθαστες.

Η πεποίθηση είναι ένα κόλπο του νου για να καταπιέσει την αμφιβολία.

Η αμφιβολία είναι κάτι φυσικό, είναι δώρο της φύσης, μας βάζει -όμως- σε μπελάδες διότι είναι ένα

σπαθί που κόβει όλες τις πεποιθήσεις κι αυτό είναι επικίνδυνο.

Αν επιθυμούμε την πρόοδο και την εξέλιξη, πρέπει να εγκαταλείψουμε τις μεθόδους του παρελθόντος.

Αν και το παρελθόν δεν υπάρχει πια, εξακολουθεί να παρεμβαίνει.

Συνεχίζουμε να κρίνουμε σύμφωνα με αυτό και απορρίπτουμε ελαφρά τη καρδία οτιδήποτε νέο.

Αντίληψη σημαίνει να έχεις λιγότερη λογική, να έχεις περισσότερη διαίσθηση.

Η σκέψη είναι πολύ παραπλανητική διαδικασία.

Μας κάνει να νιώθουμε πως μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα.

Πολλοί άνθρωποι έχουν αφιερώσει μεγάλο μέρος της ζωή τους για κάτι ανέφικτο

(για ένα πουκάμισο αδειανό όπως λέει και ο ποιητής).

Οι μεγάλοι επιστήμονες ......

ξέρουν πως να παίζουν με τις λέξεις και να κερδίζουν τον σεβασμό (ο οποίος διαπλέκεται με το χρήμα και την εξουσία).

Ένας άνθρωπος με ιδέες -που έχουν την αντήχηση της αλήθειας- τρομάζει αυτούς που είναι

ξετρελαμένοι με τον έλεγχο.

Επιβάλλεται -όμως- να συνεχίζει απτόητος καθότι αξία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που υπάρχει και δεν το ξέρεις, πως ξέρεις πως δεν υπάρχει?

Συνήθως κρίνουμε τους εφευρέτες, μη έχοντας την γνώση τους πάνω στην έρευνα που έχουν κάνει.

Έχεις την ατυχία να μιλάς με έναν εφευρέτη μιας από της παρουσιαζόμενες εφευρέσεις του θέματος.

Αυτή.

http://www.thelab.gr/texnologikoi-provlimatismoi/neo-elliniko-antiseismiko-systima-72239-9.html

Αφού κάνεις τον παντογνώστη κρίνοντας τους εφευρέτες, κλικ το πάρα πάνω link και αντιμετώπισε τις μπαρούφες που λέω.

Ακόμα πες μου αν υπάρχει κάτι γύρο σου, που δεν είναι εφεύρεση.

Τελικά τι είναι καλό?

Να προσπαθείς για το νέον, ή να είσαι κρατικοδίαιτος?

Κατ'αρχήν, δεν κάνω τον παντογνώστη. Αλλά είμαι ενεργειακός μηχανικός που, πέρα όλων των άλλων, συμμετέχω σε ερευνητικά προγράμματα και κάνω ερευνητικό διδακτορικό. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά και από ενεργειακές λύσεις/κατασκευές/εφευρέσεις αλλά και εργάζομαι μέσα στον χώρο της έρευνας. Η δουλειά μου είναι να γνωρίζω τέτοια πράγματα.

Δεν έχω καμία ατυχία. Ούτε καν πιστεύω στην τύχη. Αλλά ούτε και θα σχολιάσω την εφεύρεσή σου, αφού δεν είμαι δομικός/αρχιτέκτονας αλλά και ούτε έχω λόγο να το κάνω. Όπως είπα και πριν, δεν την διάβασα (και εξακολουθώ να μην την έχω διαβάσει) αλλά και δεν με απασχολεί να την κρίνω. Αφού είναι τόσο καλή και λειτουργική, στείλε ένα paper σε έναν εγκεκριμένο οίκο (Elsevier, Springer, Wiley, IEEE κτλ) να γίνει peer reviewed και επιδίωξε επιστημονική δημοσίευση. Η δική μου κρίση, θετική ή μη, δεν έχει απολύτως καμία αξία για σένα. Όπως δεν έχει καμία αξία το οτιδήποτε θα σου πει κάποιος σε ένα forum. Μην το πάρεις στραβά, αλλά απλώς χάνεις τον χρόνο σου έτσι και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να έχεις εξαιρετικές ικανότητες, απλά τις αξιοποιείς σε εντελώς λάθος χώρο.

Επίσης, όσον αφορά τους άλλους εφευρέτες, δεν τους κρίνω σαν πρόσωπα. Ίσως να κρίνω τους δημοσιογράφους, γιατί συνήθως αυτοί γράφουν ότι θέλουν. Άλλωστε, το γράφω, μπαρούφες δημοσιογράφων. Το ότι ο άνθρωπος δεν είναι καθηγητής του ΕΜΠ αλλά στο άρθρο το γράφει, πιθανότατα να μην φταίει ο ίδιος αλλά ο άσχετος που το έγραψε. Το ότι ο δημοσιογράφος μία αποκαλεί το όχημα "υβριδικό" και μετά λέει ότι κινείται ΜΟΝΟ με νερό, προφανώς δεν έχει ιδέα τι είναι το υδρογόνο και που το βρίσκουμε. Αλλά οι "εφευρέσεις" τους δεν υφίστανται, τουλάχιστον έτσι όπως παρουσιάζονται, έχοντας εξηγήσει πολύ εύκολα το γιατί.

Φυσικά το καλό είναι να προσπαθείς για το νέο, το καλύτερο. Το κακό είναι ότι, όπως έγραψα και παραπάνω, η έρευνα πάσχει και στην Ελλάδα ειδικά είναι προβληματική. Αυτό που είπα είναι το εξής απλό: μην πιστεύετε ότι μπαρούφα διαβάζετε. Στο internet γράφει ο καθένας ΟΤΙ θέλει. Εδώ μαρκετάρουν συσκευές που κάνουν ανήκουστα πράγματα. Μόνο ότι είναι σε peer reviewed επιστημονικό περιοδικό ή από εγκεκριμένο επιστημονικό φορέα θεωρείται έγκυρο και οποιαδήποτε "εφεύρεση" δεν συνοδεύτηκε από επιστημονική δημοσίευση (ειδικά πειραματική) πολύ απλά δεν λειτούργησε ποτέ. Εδώ δεκάδες που είχαν δημοσιευτεί σε ερευνητικό επίπεδο, σε πειραματικό καταρίφθηκαν. Συγνώμη που την χαλάω σε πολλούς, αλλά ούτε οι καφέδες αδυνατίζουν, ούτε τα μαγνητάκια βελτιώνουν το καύσιμο, ούτε υπάρχουν συσκευές που βάζοντάς τις στην πρίζα ρίχνουν την κατανάλωση. Α, και το όζον όχι απλά δεν κάνει καλό αλλά είναι απίστευτα τοξικό για τους ζωντανούς ιστούς.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι της έρευνας, κατάλαβα αμέσως ότι παρεξήγησα πριν αυτά που είπες.

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις σου.

Θα ήθελα μάλιστα να σε ρωτήσω, για κάποιες απορίες που έχω.

α)Αν έχω επίσημα αποτελέσματα από αριθμητική διερεύνηση ( σε επίπεδο υπολογιστηκής προσομοίωσης ) από το εργαστήριο στατικής και αντισεισμικών ερευνών του Ε.Μ.Π, με τα πρώτα αποτελέσματα να είναι αρκετά ενθαρρυντικά.

β) διεξοδική διερεύνηση του αντισεισμικού συστήματος.

γ) Αν γίνει και η πειραματική εργασία σε σεισμική τράπεζα στο Ε.Μ.Π με θετικά αποτελέσματα.

Ερώτηση. Θα είναι αυτά επαρκεί αποτελέσματα επιστημονικού φορέα?

Η άλλη ερώτηση είναι, αν δημοσιεύσω άρθρο μου σε αυτό το περιοδικό ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ θεωρείτε αυτό το περιοδικό ότι είναι ένα peer reviewed επιστημονικό περιοδικό? Ή πρέπει να είναι ξενόγλωσσο?

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι της έρευνας, κατάλαβα αμέσως ότι παρεξήγησα πριν αυτά που είπες.

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις σου.

Θα ήθελα μάλιστα να σε ρωτήσω, για κάποιες απορίες που έχω.

α)Αν έχω επίσημα αποτελέσματα από αριθμητική διερεύνηση ( σε επίπεδο υπολογιστηκής προσομοίωσης ) από το εργαστήριο στατικής και αντισεισμικών ερευνών του Ε.Μ.Π, με τα πρώτα αποτελέσματα να είναι αρκετά ενθαρρυντικά.

β) διεξοδική διερεύνηση του αντισεισμικού συστήματος.

γ) Αν γίνει και η πειραματική εργασία σε σεισμική τράπεζα στο Ε.Μ.Π με θετικά αποτελέσματα.

Ερώτηση. Θα είναι αυτά επαρκεί αποτελέσματα επιστημονικού φορέα?

Η άλλη ερώτηση είναι, αν δημοσιεύσω άρθρο μου σε αυτό το περιοδικό ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ θεωρείτε αυτό το περιοδικό ότι είναι ένα peer reviewed επιστημονικό περιοδικό? Ή πρέπει να είναι ξενόγλωσσο?

Σε ευχαριστώ.

Σίγουρα επαρκούν. Μάλιστα θα μπορούσε να γίνει και το καθένα ξεχωριστή δημοσίευση, απλά στην παρούσα φάση δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Αν θα ήθελες να το προχωρήσεις μετά, θα μπορούσες να κάνεις δοκιμές με διάφορα υλικά σε σχέση ως προς την απόδοση και εκτιμώμενο χρόνο ζωής (πρέπει να ξεπερνά πάντα κατά πολύ αυτόν του κτιρίου), οικονομοτεχνικές μελέτες, κτλ.

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι peer reviewed επιστημονικό περιοδικό αυτό. Είναι ένα απλό, κοινό περιοδικό. Τα επιστημονικά περιοδικά μόνο θεωρούνται έγκυρα και δημοσιεύουν άρθρα μετά από διεξοδικό έλεγχο, μέσω reviewers που πάντα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες του χώρου. Ένα καλό journal (έτσι λέγονται τα επιστημονικά περιοδικά) για τον χώρο σου θα έλεγα πως είναι αυτό:

Soil Dynamics and Earthquake Engineering - Elsevier

Και, ειρωνικά σε σχέση με το thread, ο Editor-In-Chief είναι Έλληνας, ο Δρ. Δημήτριος Μπέσκος του Πανεπιστημίου Πατρών.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ E.F. για τις πληροφορίες :hi:

Δημοσιευμένη γνώμη του διεθνούς γραφείου διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας για τον Υδραυλικό ελκυστήρα

Έχει πολύ θετική γνώμη για τον υδραυλικό ελκυστήρα.

Εξετάζετε από επιστήμονες του είδους.

http://postimage.org/image/32vfj43z8/

http://postimage.org/image/2g4sfacsk/

http://postimage.org/image/332ou0y04/

http://postimage.org/image/33322bpyc/

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθειες όπως αυτή: www.kainotomeis.gr έχουν αντίκρυσμα ή είναι για τα μάτια του κόσμου;

Είναι μία καλή αρχή για να βοηθήσουν την καινοτομία.

Αυτό που λείπει από την Ελλάδα είναι ένα φόρουμ, μία τηλεοπτική εκπομπή, ένα περιοδικό, στο οποίο όποιος έχει εφεύρεση να την παρουσιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθειες όπως αυτή: www.kainotomeis.gr έχουν αντίκρυσμα ή είναι για τα μάτια του κόσμου;

Ναι και μάλιστα άμεση, καθώς πολλές τέτοιες προσπάθειες χρηματοδοτούν επιστήμονες, νέους ή μη, ώστε να επιχειρήσουν σοβαρή έρευνα, είτε βοηθούν νέους να προσχωρήσουν στον χώρο. Το ίδρυμα Λάτση ειδικά δίνει υψηλά ποσά, αλλά δεν δέχεται διδακτορικούς φοιτητές, μόνο "επαγγελματίες" ερευνητές και ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που θα θέσω και θέλω την γνώμη σας είναι το εξής.

Υπάρχουν πολλές Ελληνικές εφευρέσεις, άλλες μεγάλες και άλλες μικρές.

Υπάρχουν όμως και οι εφευρέσεις, οι οποίες έχουν να κάνουν με την Εθνική Ασφάλεια και την προστασία της ανθρώπινης ζωής.

Αυτές οι εφευρέσεις πρέπει να έχουν την υποστήριξη του Κράτους ναι ή όχι?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Το Αλφάβητο της Αλήθειας είναι μια σειρά ντοκιμαντέρ, αποτελούμενο από 24 κεφάλαια μικρού και μεγάλου μήκους. Διατίθεται δωρεάν στο internet καθαρά για ενημερωτικούς σκοπούς και μόνο. Η σειρά δεν ασχολείται με θεωρίες συνομωσίας αλλά με γεγονότα. Είναι μια συλλογή πληροφοριών, αποσπασμάτων ντοκιμαντέρ, σεμιναρίων και ερευνών, Ελλήνων και ξένων ανεξάρτητων και μη ερευνητών, δημοσιογράφων, utubers και bloggers.

Ε.ΠΑ.Μ.support: ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ - ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ

Link to comment
Share on other sites

Δειτε το βιντεο η διαιρει και βασιλευε απλα τα λεει ολα και ακομη παραπερα.... wtf (ηξερα μερικα εδω και εκει ,σκορπια αλλα αυτο το βιντεο εχει αρκετα σε σωστη σειρα. Πολυ καλη σειρα απο 24 ακριβως κεφαλαια οπως φυσικα το λεει και ο [MENTION=14269]seismic[/MENTION] . Απλα επιβεβαιωνω , για να μην νομιζετε οτι ειναι βλακειες ή ψεματα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως και οι εφευρέσεις, οι οποίες έχουν να κάνουν με την Εθνική Ασφάλεια και την προστασία της ανθρώπινης ζωής.

Αυτές οι εφευρέσεις πρέπει να έχουν την υποστήριξη του Κράτους ναι ή όχι?

Αυτό που γράφεις είναι σχετικό. Αν μιλάμε για εφευρέσεις όπως π.χ. αμυντικού οπλισμού κτλ, εξαρτάται από την πολιτική του κάθε κράτους. Οι ΗΠΑ ας πούμε δαπανούν δισεκατομμύρια δολλάρια, η Ελλάδα τα αγοράζει όλα "delivery στον χώρο σας", η Φιλανδία "πέρα βρέχει μωρέ, τι να τα κάνουμε". Δεν υπάρχει "πρέπει", είναι θέμα της πολιτικής του κάθε έθνους.

Βέβαια, αν κάποιος έχει κάποια σημαντική ιδέα/εφαρμογή στα παραπάνω θέματα, δεν έχει πολύ σημασία αν θα τον υποστηρίξει το κράτος ή όχι. Θα βρει υποστήριξη, είτε από ιδιωτικές εταιρίες είτε από διεθνή ερευνητικά ιδρύματα.

Link to comment
Share on other sites

"...Τους έδωσα τα σχέδια για το σύστημα αυτό, εκπροσωπώντας το Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών που ίδρυσα το 1955 και είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Μου είπαν αυτό δεν μπορεί να το φτιάξει κανείς. Βοήθησε μας .Και τους βοήθησα και εγώ και άλλοι. Το “Αρτεμις” παρήχθη. Αλλά ο πρώτος που το παρήγαγε ήταν πριν τέσσερα χρόνια το Ισραήλ, που τώρα τροφοδοτεί μεταξύ άλλων και την Τουρκία.

Το ένα βράδυ εγώ τους έδωσα τα σχέδια του συστήματος αυτομάτου-τυφλής σκοπεύσεως και την άλλη μέρα τα είχαν στα χέρια τους οι Ισραηλίτες.

Εμείς έχουμε μόνο ένα πειραματικό αρχικό, που έφτιαξα εγώ με τους συνεργάτες μου, που το γυρίζουν από εδώ κι από εκεί στις εκθέσεις οπλικών συστημάτων. Είναι να τρελαίνεσαι δηλαδή. Να δίνεις την ψυχή σου για ένα τέτοιο υπερόπλο που θα προστατεύσει μια για πάντα την πατρίδα σου και άνθρωποι που υποτίθεται ότι υπηρετούν την άμυνα της, και μάλιστα σε θέσεις κλειδιά,να παραδίνουν τα σχέδια στους χειρότερους εχθρούς τους ελληνισμού.

Είχα τότε γραφεία στην Πανεπιστημίου 58. Μες στη στοά ήταν η “Αστόρια”. Εκεί στην “Αστόρια” ήρθε και με βρήκε ένα πρωί, εκείνες τις μέρες, ένας πράκτορας της CIΑ. Γκιόλβα, μου λέει, τι έγινε με το αντιαεροπορικό; Ποιο αντιαεροπορικό, του λέω, παριστάνοντας τον ανήξερο. Είχε μια τσάντα σαν μικρό μπαούλο, έτσι το θυμάμαι σα να ‘ναι τώρα. Την ανοίγει, βγάζει ένα φάκελο και μου δείχνει το περιεχόμενο του. Ήταν τα δικά μου σχέδια για το “Αρτεμις”. Ο πράκτορας ερχόταν από το Τελ Αβίβ και πήγαινε στην Ουάσιγκτον, μεταφέροντας τις εντολές προς το εβραϊκό λόμπι των ΗΠΑ. Οταν στην Ελλάδα κυβερνούν εθνοπροδότες σαν τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου, τι άλλο να περιμένεις;"...

Μπράβο που άνοιξες αυτό το θεμα να το διαβάσουμε όλοι (ξανά και ξανά). Για αυτό ο Έλλην "βάλλεται πανταχόθεν εσκεμμένα ενάντια στο αδογμάτιστο ελληνικό πνεύμα".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NlNoV1JBbN8]TXC το Ξόδι - YouTube[/ame]

...κι ὅλοι ζοῦσαν δίχως τήν παραμικρή ὑποψία,

ὥσπου τελικά ἡ ἀρρώστια μας ἔφαγε τό πόδι,

τώρα εἴν' ἀργά, πού ἀνακάλυψαν τήν συνομωσία,

τώρα εἴν' ἀργά, γιατί βρισκόμαστε στό ξόδι!

Φώναζα, ὅτι ἐρχόταν σκοτομήνιος νύχτα

καί μέ ἔλεγες τρελό, συνωμοσιολόγο καί φασίστα!

Τώρα πού 'ρθε γιά Τό Ξόδι ἡ δικαίωση, ἡ πικρή,

τώρα, τό νά θρηνεῖς πάνω ἀπ' τά μνήματα δέν ὠφελεῖ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις τι εγινε με εκεινο το καταπληκτικο project του κυριου Δημήτρη Κορρε? Το πρωτοποριακο αυτοκινητο με το απιστευτο συστημα αναρτησεων που ειχε κανει τους παντες να παραμιλανε [ame=http://www.youtube.com/watch?v=u4eJGf2wYcA&feature=related]4 x 4 Car - Created in Greece - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Βάζουν τον Έλληνα φορολογούμενο να πληρώνει πανεπιστήμια, για να φεύγουν οι επιστήμονες στο εξωτερικό.

Γκιόλβας περι προδοτών - YouTube

Φορολογούν πολύ τον Έλληνα ο οποίος μην μπορώντας να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις του φεύγει στο εξωτερικό.

Του φορολογούν τώρα και τα πολλά παιδιά, ώστε να μην κάνει πολλά.

Από την άλλη μπαίνουν αλλοδαποί στην Ελλάδα.

Αυτό λέγετε ξεκλήρισμα του Ελληνισμού.( οι Έλληνες φεύγουν, δεν γεννούν,και οι αλλοδαποί γίνονται Έλληνες )

Από την άλλη θέλουν να μας τα πάρουν όλα με τα μνημόνια και τις συμβάσεις.

Το μνημόνιο είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε μόνο να δίνουμε χωρίς να παράγουμε ( άρμεγμα μέχρι να μας τα πάρουν όλα )

Η σύμβαση είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να μας τα πάρουν όλα αφού με το μνημόνιο όπως το έχουν φτιάξει δεν θα μπορέσουμε να πληρώσουμε το χρέος μας.

Για πιες ευρεσιτεχνίες και πια ανάπτυξη μιλάμε?

Θα μας άφηναν να αναπτυχθούμε?

Είναι σχεδιασμένα εδώ και χρόνια να συμβούν αυτά.

Αυτό σημαίνει ότι τον σχεδιασμό τον έκαναν τα κόμματα που κυβέρνησαν.

Θέλουν να μας πάρουν και τα σώβρακα.

Το μνημόνιο έτσι που το έφτιαξαν ήταν για να μας τα πάρουν όλα.

Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο του Χότζα που έλεγε.

( Ρε τον κερατά τον γάιδαρο, πάνω που τον έμαθα να μην τρώει ψόφησε? )

Τυχαία όλα αυτά...δεν νομίζω?

Την επιστροφή της δραχμής δεν την φοβάμαι διότι με αυτήν μεγάλωσα, και να ξέρετε ότι κράτος χωρίς νόμισμα είναι υπόδουλο.

Αυτό που φοβάμαι είναι την επιστροφή της εφορίας και την αδυναμία μου να την πληρώσω, με αποτέλεσμα να μου πάρει το μοναδικό μου σπίτι (που δεν το έκλεψα) και να το δώσει στους Γερμανούς.

Για μένα υπάρχει διαφορά μεταξύ φτωχού με σπίτι, με τον φτωχό χωρίς σπίτι.

Τότε μόνο αν επιστρέψουμε στην δραχμή, θα δείτε τις Ελληνικές ευρεσιτεχνίες να παίρνουν σάρκα και οστά.

Από τότε που μπήκαμε στην Ευρωπαική Ένωση, κλίνουν όλες οι επιχειρήσεις, και ας χρηματοδοτούν την έρευνα και τις επιχειρήσεις όπως λένε.

Μάλλον χρηματοδοτούν τους λάθος ανθρώπους, ή άλλα έχουν στο μυαλό τους.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζατε ότι υπάρχουν εφευρέσεις οι οποίες έχουνε την δυνατότητα να δουλεύουνε ασταμάτητα, χωρίς κανένα απολύτως οικονομικό έξοδο; Το γνωρίζατε ότι οι εφευρέσεις αυτές έχουνε την δυνατότητα να παράγουν ρεύμα δωρεάν για όλους, λύνοντας το πρόβλημα της ρύπανσης του πλανήτη, οριστικά;

Τα οφέλη των συσκευών αυτών θα αλλάξουν την κατάσταση που επικρατεί πάνω στον πλανήτη μας αυτή τη στιγμή, καταργώντας οριστικά τη χρήση πετρελαίου! Καταλαβαίνουμε όλοι μας τη σημαίνει αυτό...

Την τελευταία εικοσαετία άνθρωποι όπως ο Perendev, o οποίος τελειοποίησε την συσκευή του ώστε να λειτουργεί μόνο με τη βοήθεια μόνιμων μαγνητών και να παράγει ρεύμα.. ουσιαστικά επ' άπειρων, έχουνε κλήσει με πατέντα τις εφευρέσεις τους για επιχειρηματικούς σκοπούς, όμως για τον απλό κόσμο τα σχέδια υπάρχουν στο ίντερνετ και ο καθένας μας μπορεί να φτιάξει ανάλογα συστήματα!

Αυτές οι εφευρέσεις θα μπορούσαν να τερματίσουν οριστικά το χαμηλό επίπεδο διαβίωσης λόγο "εξαναγκαστικής" χρήσης πετρελαίου, που περιλαμβάνει τον ΦΠΑ από τον οποίο οι πολιτικοί όλου του κόσμου κερδίζουν υπέρογκα ποσά απο τους ηθικά και υλικά εξαπατημένους πολίτες... εμάς.

Δυστυχώς, το Ανήθικο και Διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα που κυριαρχεί στον πλανήτη μας, δεν επιτρέπει την πρόοδο αυτών των εφευρέσεων. Οι Πετρελαϊκές εταιρείες, οι οποίες κυριολεκτικά κυβερνούν τον κόσμο και "διευθύνουν" το πολιτικό σύστημα σχεδόν όλων των Χωρών, είναι υπεύθυνες για την αποσιωποίηση του θέματος.

Μερικοί από τους εφευρέτες έχουνε ήδη πεθάνει, για ευνόητους λόγους, άλλοι κλείστηκαν σε ψυχιατρικές κλινικές, άλλοι ακόμη περιγελούντε απ'το διεφθαρμένο και εξευτελιστικά πουλημένο σύστημα...

Οι συσκευές αυτές υπάρχουν, τα σχέδια υπάρχουν στο ίντερνετ, όλες τις πληροφορίες μπορείτε ξεκινήσετε να τις μαζέψετε αρχικά από τα παρακάτω βίντεο όπου παρουσιάζονται οι κύριες εφευρέσεις με χρήση μαγνητών και ένα σύστημα που χρησιμοποιεί μία ανακάλυψη του Nikola Tesla.

Η λύση είναι στα χέρια μας... έχει έρθει ο καιρός να τους δείξουμε πως εμείς, μπορούμε να διευθύνουμε τον πλανήτη μας... χωρίς... πολιτικά Σκουπίδια.

Περισσότερα ΝΕΕΣ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ για δωρεάν ρεύμα για όλους και η πλήρης αποσιωποίηση του θέματος! (+ 8 βίντεο των εφευρέσεων)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.