Jump to content



Εφεύρεση, καινοτομία. Η λύση στην ανεργία. Γιατί την σταματάνε στην Ελλάδα;


Recommended Posts

Μήπως είσαι και εσύ σκληρά εργαζόμενος, στην επιτροπή αξιολόγησης εφευρέσεων του Ελληνικού κράτους?

Για την απάντηση 171 μόκο...δεν την αντέχετε? Γιατί σαν επιστήμονες ...το μόνο που δεν μπορείτε να κάνετε είναι να μιλήσετε επιστημονικά.

Όχι, δεν με διόρισε κανείς υπουργός. Επίσης η επιτροπή αυτή δεν σταματά κανέναν να αποδείξει ότι η εφεύρεσή του λειτουργεί μέσω της επιστημονικής μεθόδου, ούτε καν έχει λόγο ή μπορεί να παρεμβληθεί σε τέτοιες διαδικασίες.

Επίσης, στην απάντηση 61 είμαστε. Μιλάς για άλλο νήμα, για το οποίο πιθανόν (σίγουρα) είπαμε ότι είχαμε να πούμε. Επίσης εμείς μία χαρά μιλάμε επιστημονικά, εσύ αφενός δεν καταλαβαίνεις τι λέμε και αφετέρου δεν μπορείς καν να σχηματίσεις γνώμη ο ίδιος. Εσύ δεν έλεγες ότι "άλλο είναι ο επιστήμονας και άλλο ο εφευρέτης"; Άρα τώρα εσύ είσαι ο επιστήμονας με τον επιστημονικό λόγο και εμείς οι εφευρέτες δηλαδή;

Μάθε να ξεχωρίζεις τις μονάδες της συχνότητας από τις μονάδες των δυνάμεων και ξανασυζητάμε...

Στην πράξη τι παρουσιάζετε?

Πρίν μερικές μέρες γκρίνιαζες γιατί η δουλειά κάποιο καθηγητή αναγνωρίστηκε και γιατί "όχι και η δική σου". Τώρα μου λες ότι δεν παρουσιάζεται τίποτα στην πράξη;

Αν διάβαζες peer reviewed επιστημονικά περιοδικά ως επιστήμων και εφευρέτης και όχι blogs και wikipedia ως αυτοβαπτιζόμενος άρχοντας του σύμπαντος, θα έβλεπες δεκάδες ευρεσιτεχνίες και εκατοντάδες δημοσιεύσεις με Ελληνικά ονόματα.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άμα θέλεις να κάνεις κάτι, η έλλειψη χρημάτων δε σε σταματά. Η γκρίνια είναι για αυτούς που στη ζωή τους δεν κάνουν τίποτα και τους φταίνε πάντα οι άλλοι.

Δεν υπάρχει καμιά συνομωσία και κουραφέξαλα αν κανείς δεν θέλει την "εφεύρεση" κάποιου: είναι μπαρούφα, μη επαρκώς αναπτυγμένη, μη αποδεδειγμένη ή ο εφευρέτης δεν ξέρει να πουλάει τον εαυτό του. Για να επενδύσει κάποιος, πρέπει να δει κάποια πιθανότητα για να πάρει τουλάχιστον την επένδυσή του πίσω.

Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα με σταματήσει κανένας να λέω αυτό που πιστεύω.

Εκτός αν έχει στοιχεία εναντίων αυτών που λέω.

Εγώ δεν είμαι από τους ανθρώπους που στη ζωή τους δεν κάνουν τίποτα και τους φταίνε πάντα οι άλλοι.

Αντιθέτως είμαι από τους ανθρώπους που στη ζωή τους κάνουν τα πάντα, και τα καταστρέφουν οι άλλοι.

Ο εφευρέτης και η εφεύρεση αγοράζονται πάντα μαζί από τον ενδιαφερόμενο αγοραστή.

Άλλο είναι η επένδυση, άλλο η επιστήμη, και άλλο η εφεύρεση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχει στοιχεία εναντίων αυτών που λέω.

Όταν σου είπαμε ότι από την μετάδοση της σεισμικής συχνότητας στα υλικά του κτιρίου αν το κτίριο πακτωνόταν θα προκαλούσε την συντριβή του, απάντησες με ένα τερατώδες copy-paste λέγοντας άσχετα πράγματα. Ούτε καν γνωρίζεις τι εστί συχνότητα, αφού σου ζητούσαμε τιμές συχνότητας και μας έδινες τιμές δυνάμεων -σε δισδιάστατο μάλιστα επίπεδο-. Όχι απλά δεν μπορείς να μας δώσεις στοιχεία ότι λειτουργεί αλλά ούτε καν γνωρίζεις τι σου ζητάμε!

Και αυτό ήταν μόνο η αρχή. Μίλησες για υδραυλικούς μηχανισμούς που μπορούν να αποσβέσουν σεισμικές συχνότητες, δεν ανέφερες πουθενά μα πουθενά κόστος, κατασκευαστικά όρια, υλικά, τίποτα. Μετά βέβαια ισχυρίστηκες ότι άξιζες 5 εκατομμύρια ευρώ χρηματοδότηση και ότι ανακάλυψες συσκευή που παράγει άπειρη ενέργεια, γι'αυτό τώρα δεν σε παίρνουμε και στα σοβαρά.

Τα στοιχεία εναντίων αυτών που λες είναι παντού, εσύ δεν τα παραδέχεσαι, ακόμα και όταν εσύ δεν έχεις απολύτως τίποτα χειροπιαστό που να αποδεικνύει ότι η συσκευή σου, έχει δεν έχει πρακτική και εμπορική εφαρμογή, μπορεί όντως να λειτουργήσει.

Άρα, όπως είπε ένας γνωστός φιλόσοφος της νεότερης εποχής, "η ελευθερία του λόγου ορίζει πως μπορείς να λες ότι θες αλλά δεν μας υποχρεώνει κανείς να σε πάρουμε στα σοβαρά".

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14269]seismic[/MENTION]: Στοιχεία που να καταρρίπτουν τα μυθεύματα σου έχουμε αλλά το πρόβλημα είναι ότι αρνείσαι να τα αποδεχθείς. Πρέπει να καταλάβεις, μιλάω αποκλειστικά για την δική σου εφεύρεση, ότι η οικοδομή δεν είναι καμία βιομηχανία τύπου πετρελαϊκών εταιριών ώστε να έχουμε κάποιο οικονομικό έρεισμα που να επιτάσσει την απόρριψη της οποιασδήποτε εφεύρεσης. Αντιθέτως μάλιστα οι μηχανικοί είμαστε πάντα ανοιχτοί σε τεκμηριωμένες προτάσεις που μπορούν να βελτιώσουν καθ' οιονδήποτε τρόπο το τελικό αποτέλεσμα.

Το κακό είναι ότι μας αρέσει σαν λαό να δημιουργούμε φανταστικούς εχθρούς για να δικαιολογήσουμε την κατάντια στην οποία έχουμε φτάσει. Πάντα μας άρεσε η ίντριγκα του φανταστικού εμβολίου κατά του καρκίνου (για παράδειγμα) που οι κακές φαρμακευτικές εταιρίες δεν αφήνουν να παραχθεί για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους ή του φανταστικού εκείνου καυσίμου που θα μας απεξαρτούσε από το πετρέλαιο. Δεν λέω ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά άλλα είναι τα οικονομικά μεγέθη αυτών των αγορών και άλλα τα οικονομικά μεγέθη της οικοδομικής δραστηριότητας...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]Όχι, δεν με διόρισε κανείς υπουργός. Επίσης η επιτροπή αυτή δεν σταματά κανέναν να αποδείξει ότι η εφεύρεσή του λειτουργεί μέσω της επιστημονικής μεθόδου, ούτε καν έχει λόγο ή μπορεί να παρεμβληθεί σε τέτοιες διαδικασίες.

seismic

Τότε αυτός ο Έλληνας εφευρέτης και η μηχανή του που καταρρίπτει το θερμοδυναμικό αξίωμα που πήγε?

!

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Επίσης, στην απάντηση 61 είμαστε. Μιλάς για άλλο νήμα, για το οποίο πιθανόν (σίγουρα) είπαμε ότι είχαμε να πούμε. Επίσης εμείς μία χαρά μιλάμε επιστημονικά, εσύ αφενός δεν καταλαβαίνεις τι λέμε και αφετέρου δεν μπορείς καν να σχηματίσεις γνώμη ο ίδιος. Εσύ δεν έλεγες ότι "άλλο είναι ο επιστήμονας και άλλο ο εφευρέτης"; Άρα τώρα εσύ είσαι ο επιστήμονας με τον επιστημονικό λόγο και εμείς οι εφευρέτες δηλαδή;

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Μάθε να ξεχωρίζεις τις μονάδες της συχνότητας από τις μονάδες των δυνάμεων και ξανασυζητάμε...

seismic

Μάθε ότι οι συχνότητες, ο συντονισμός, η ταλάντωση, οι δυνάμεις είναι συνδεδεμένα μεταξύ των, και μετά μιλάμε.

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Πρίν μερικές μέρες γκρίνιαζες γιατί η δουλειά κάποιο καθηγητή αναγνωρίστηκε και γιατί "όχι και η δική σου". Τώρα μου λες ότι δεν παρουσιάζεται τίποτα στην πράξη;

Αν διάβαζες peer reviewed επιστημονικά περιοδικά ως επιστήμων και εφευρέτης και όχι blogs και wikipedia ως αυτοβαπτιζόμενος άρχοντας του σύμπαντος, θα έβλεπες δεκάδες ευρεσιτεχνίες και εκατοντάδες δημοσιεύσεις με Ελληνικά ονόματα.

seismic

Μία στις 500 εφευρέσεις μπαίνει σε επιστημονικά περιοδικά.

Οι άλλες δεν είναι εφευρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

seismic Αν αναφέρεται στο αξίωμα που λέει ότι δεν μπορείς να παράξεις έργο χωρίς να καταναλώσεις ενέργεια τότε ο τύπος είναι για το τρελοκομείο. Το μοναδικό ΑΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟ αξίωμα σε όλη την φυσική είναι αυτό. Λέγεται δε αξίωμα ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ απόδειξη γιατί απλά ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14269]seismic[/MENTION]: Στοιχεία που να καταρρίπτουν τα μυθεύματα σου έχουμε αλλά το πρόβλημα είναι ότι αρνείσαι να τα αποδεχθείς. Πρέπει να καταλάβεις, μιλάω αποκλειστικά για την δική σου εφεύρεση, ότι η οικοδομή δεν είναι καμία βιομηχανία τύπου πετρελαϊκών εταιριών ώστε να έχουμε κάποιο οικονομικό έρεισμα που να επιτάσσει την απόρριψη της οποιασδήποτε εφεύρεσης. Αντιθέτως μάλιστα οι μηχανικοί είμαστε πάντα ανοιχτοί σε τεκμηριωμένες προτάσεις που μπορούν να βελτιώσουν καθ' οιονδήποτε τρόπο το τελικό αποτέλεσμα.

Το κακό είναι ότι μας αρέσει σαν λαό να δημιουργούμε φανταστικούς εχθρούς για να δικαιολογήσουμε την κατάντια στην οποία έχουμε φτάσει. Πάντα μας άρεσε η ίντριγκα του φανταστικού εμβολίου κατά του καρκίνου (για παράδειγμα) που οι κακές φαρμακευτικές εταιρίες δεν αφήνουν να παραχθεί για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους ή του φανταστικού εκείνου καυσίμου που θα μας απεξαρτούσε από το πετρέλαιο. Δεν λέω ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά άλλα είναι τα οικονομικά μεγέθη αυτών των αγορών και άλλα τα οικονομικά μεγέθη της οικοδομικής δραστηριότητας...

Δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Το φάρμακο του καρκίνου είναι η βιταμίνη Ε 18 την οποία έχουν επίτηδες απαγορεύσει.

Ευρίσκεται στο κουκούτσι του βερίκοκου.

Αυτό τουλάχιστον ισχυρίστηκαν ξένοι ερευνητές σε ένα ντοκιμαντέρ στο Discaveri

Όσο για τις κατασκευές εκεί να δεις συμφέροντα....και ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω αλλιώς; Εάν με την υποτιθέμενη εφεύρεσή σου κινδύνευαν τα συμφέροντα κάποιων τότε αυτοί οι κάποιοι θα αγόραζαν τα δικαιώματα της πατέντας και θα την έθαβαν. End of story.

Link to comment
Share on other sites

seismic Αν αναφέρεται στο αξίωμα που λέει ότι δεν μπορείς να παράξεις έργο χωρίς να καταναλώσεις ενέργεια τότε ο τύπος είναι για το τρελοκομείο. Το μοναδικό ΑΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟ αξίωμα σε όλη την φυσική είναι αυτό. Λέγεται δε αξίωμα ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ απόδειξη γιατί απλά ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Αν δεις αυτό το βίντεο μετά το 5 λεπτό δείχνει την μηχανή σε λειτουργία, και τα όργανα μετρήσεως να διαψεύδουν το θερμοδυναμικό αξίωμα.

!
Link to comment
Share on other sites

Να στο πω αλλιώς; Εάν με την υποτιθέμενη εφεύρεσή σου κινδύνευαν τα συμφέροντα κάποιων τότε αυτοί οι κάποιοι θα αγόραζαν τα δικαιώματα της πατέντας και θα την έθαβαν. End of story.

Δεν την πουλάω.

Link to comment
Share on other sites

BTW, αν κάποιος νομίζει ότι η ιδέα/εφεύρεση/συσκευή/whatever του είναι απίστευτη και χρειάζεται funding, υπάρχει και το kickstarter: Kickstarter

Πολύ καλό.

Εγώ βρήκα όμως τους ανθρώπους στην Ελλάδα να εργασθούν χωρίς χρήματα για την εφεύρεσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρω εγώ ρε μάστορα ότι δεν είναι πουθενά συνδεδεμένος με κάποια άλλη παροχή ενέργειας; Δεν μπορώ να ακούω βλακείες βραδυάτικα...

Δεν τις ακούς, τις βλέπεις. Και μάλιστα το παρουσίασαν και στο υπουργείο ανάπτυξης.....από εκεί και πέρα, εξαφανίστηκε?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα έχει προοπτικές, αντί να το κλειδώσουμε, απαγορεύσαμε την πρόσβαση του seismic σε αυτό. Παρακαλώ συνεχίστε χωρίς να απαντάτε στον συγκεκριμένο, μιας και πλέον δεν μπορεί να δει τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι το όλο πρόβλημα αφορά την κακοδιαχείριση κονδυλίων. Δεν διανοούμαι ότι υπάρχουν λειτουργικές εφευρέσεις που καταλήγουν στον κάλαθο των αχρήστων λόγω κάποιας συνωμοσίας. Άλλωστε όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε όλες οι λειτουργικές εφευρέσεις βρίσκουν τελικά χρηματοδότηση και αναφέρω ως παράδειγμα το Hydrosol που εφαρμόζεται πειραματικά στην Αλσατία. Οπότε ως θέμα είναι ολίγον άκυρο...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές υπάρχει και το πρόβλημα της έλλειψης επικοινωνίας: πολλοί επιστήμονες αν και αρκετά καλοί ως άριστοι στο χώρο τους, έχουν προβλήματα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο.

Έχουν καλές ιδέες οι οποίες δεν εκφράζονται σωστά ή λόγω της συμπεριφοράς τους αποτρέπουν συνεισφορές, συνεργασίες και πιθανώς χρηματοδότηση.

Εν γένει πάντως στην Ελλάδα πάντα υπήρχε έλλειψη χρηματοδότησης και πρωτοβουλίας από πλευράς της πολιτείας. Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι συγκεκριμένα κινήματα στα πανεπιστήμια αποτρέπουν συνεργασίες με εταιρίες καθώς και το ότι η ελληνική κοινωνία γενικά δεν υιοθετεί εύκολα νέες ιδέες, η καινοτομία στην Ελλάδα είναι μακριά από εκεί που θα έπρεπε.

Έχουμε πολλούς επιστήμονες που κάτι κάνουν στο εξωτερικό - πολλοί από αυτούς έφυγαν επειδή ακριβώς χρειάζονταν ενίσχυση για να κάνουν το έργο τους.

Όταν ήρθε η στιγμή να πάρω την απόφαση να καθίσω και να πολεμήσω στην Ελλάδα για να κάνω την έρευνα που θέλω, προτίμησα να φύγω. Αυτό μου επέτρεψε να ασχοληθώ απερίσπαστος με το αντικείμενο που τόσο ήθελα και να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και σαν επιστήμονας.

Αν η πατρίδα μου μού προσέφερε κάτι αντίστοιχο, δεν θα υπήρχε λόγος να την εγκαταλείψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν ήρθε η στιγμή να πάρω την απόφαση να καθίσω και να πολεμήσω στην Ελλάδα για να κάνω την έρευνα που θέλω, προτίμησα να φύγω. Αυτό μου επέτρεψε να ασχοληθώ απερίσπαστος με το αντικείμενο που τόσο ήθελα και να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και σαν επιστήμονας.

Αν η πατρίδα μου μού προσέφερε κάτι αντίστοιχο, δεν θα υπήρχε λόγος να την εγκαταλείψω.

Μπράβο, μου θύμησες το σόι μου.

Να σας πω την σύντομη ιστορία του θείου μου για να καταλάβετε..

Ο θείος μου ήταν (δεν ζει πλέον) καλός έλληνας οικογενειάρχης. Δούλευε ως δημόσιος υπάλληλος μέχρι που πήρε σύνταξη. Είχε δύο κορίτσια που φρόντισε να τα σπουδάσει και να μην τους λείψει τίποτα.

Όταν αυτά μεγάλωσαν αρκετά έφυγαν από την Ελλάδα, το ένα παντρεύτηκε αμερικάνο και έγινε αμερικάνα υπήκοος

και το άλλο έγινε μόνιμος κάτοικος Γερμανίας αφού παντρεύτηκε και δουλεύει εκεί.

Από τον καιρό που έφυγαν τα παιδιά του, ο θείος μου δεν τα ξαναείδε ως ότου πέθανε.

Όλη του την περιουσία, το σπίτι του κ τα αγαθά του τα πήραν ανθέλληνες, αυτός έχασε τα πάντα, στο τέλος την ζωή του.

Τα παιδιά του δεν ήθελαν να ζήσουν στην Ελλάδα, δεν έκαναν παιδιά εδώ, έκαναν παιδιά αλλού.

Ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του. Αυτή είναι αληθινή ιστορία.

.

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος μου ήταν (δεν ζει πλέον) καλός έλληνας οικογενειάρχης. Δούλευε ως δημόσιος υπάλληλος μέχρι που πήρε σύνταξη. Είχε δύο κορίτσια που φρόντισε να τα σπουδάσει και να μην τους λείψει τίποτα.

Είναι λυπηρό που δεν ζει πλέον. Αν ζούσε, θα μπορούσαμε και να τον ρωτήσουμε τι θέλει για αυτά τα 2 παιδιά του που δούλευε σαν το σκυλί να μην τους λείψει τίποτα - να ζήσουν άνετα και αξιοπρεπώς σε ξένες χώρες, κι ας μην τα ξαναδεί ποτέ του (το αεροπλάνο δεν είχε ανακαλυφθεί τότε?), ή μήπως να ζήσουν στην Ελλάδα, φιλώντας τις κατουρημένες ποδιές του κάθε αλήτη για να δουλέψουν με 400 και 500 ευρώ μηνιάτικο, αν δηλαδή δουλέψουν και δεν καταλήξουν να παντρευτούν μόνο και μόνο για να τις ζήσει ο άντρας τους;

Σίγουρα ωραίο δεν είναι το παιδί να είναι μακρυά από τον γονιό που τον/την μεγάλωσε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ ότι γονιός που όντως θέλει ότι καλύτερο για το παιδί του θα το κρατούσε κοντά του ενώ ήξερε ότι πως θα περάσει μία ζωή μαρτύριο αν δεν φύγει αλλού αλλά ακόμα και αν θα περνούσε μία σημαντικά καλύτερη ζωή αλλού, και το παιδί και τα εγγόνια του.

Σίγουρα με στεναχωρεί η ιστορία του θείου σου, αλλά πιο πολύ με στεναχωρεί το πόσα παιδιά είναι χωρίς μέλλον εδώ και χωρίς την δυνατότητα να φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η καινοτομια και η εφευρεση δεν υπαρχει στην Ελλαδα, δεν τη σταματαει κανενας απλα δεν υπαρχει.

Και εξηγουμε, ταλεντα υπαρχουν μπολικα αλλα αυτο απο μονο του δεν φτανει. Δεν υπαρχει πισω απο τα ταλεντα αυτα η επιχειρηματικη κουλτουρα που θα μπορεσει να τα αξιοποιησει, δεν υπαρχει κρατος δικαιου το οποιο να ενθαρρυνει τον αξιο και να τιμωρει τον αδικο, δεν υπαρχει η νοοτροπια στο λαο για μακροχρονια αναπτυξη - τα θελουμε ολα εδω και τωρα με οποιδηποτε τροπο η λεξη σχεδιασμος δεν υφισταται και για τους λογους αυτους δεν υπαρχει και το θεμα του νηματος παρα μονο πυροτεχνηματα. Οποτε δεν βλεπω κατι συγκεκριμενο να σταματαει τη προοδο, να πω να αυτο φταιει και να το απομονωσω, ειναι πολυ βαθια τα αιτια για μενα.

Και οσες εξαιρεσεις εχουμε ή ειχαμε δεν πηγαν μακρια, παραδειγματα απειρα. Στη χωρα αυτη μονο η εστιαση,δημοσιο,τουρισμος,ακινητα και λιγο αγροτια προσφερουν διεξοδους, ολα τα αλλα χωλαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.