Jump to content



Maximus IV GENE-Z Bios Update για IVY Bridge


PClord

Recommended Posts

Καλησπέρα Lab-ίτες..!! :upside:

Ένας φίλος μου είχε αγοράσει το motherboard του τίτλου και την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασε και τον Intel 3770K IVY Bridge.

To ζήτημα είναι το εξής, το mobos προορίζεται για Sandy Bridge και με bios update δέχεται και IVY Bridge.

Οπότε, όταν έβαλε την CPU πάνω (μαζί με psu,ram,gpu,κλπ) και πήγε να ξεκινήσει το pc, του "πέταξε" κωδικό F2 στο debug led..

Με λίγο ψάξιμο,αυτό που κατάλαβα είναι πως το pc δεν πρόκειται να boot-αρει αν δεν κάνει bios update έτσι ώστε να υποστηρίζει την CPU..

και το ερώτημα :

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς να βάλει πάνω CPU Sandy bridge?

(δεν υπάρχει κάποιος γνωστός με τέτοια CPU,το ψάξαμε... :wall: )

Αν ναι,πώς γίνεται κάτι τέτοιο..? :p

:help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορείς να κάνεις flash μέσω του ROG Connect μέσω 2ου PC ( συνδέεις το Gene-Z με το USB καλώδιο σε άλλο PC, και κάνεις flash από το άλλο PC μέσω του software της Asus )

Edit: Τελικά υπάρχει και πιο απλός τρόπος.

How to use ASUS ROG USB BIOS Flashback

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορείς να κάνεις flash μέσω του ROG Connect μέσω 2ου PC ( συνδέεις το Gene-Z με το USB καλώδιο σε άλλο PC, και κάνεις flash από το άλλο PC μέσω του software της Asus )

Edit: Τελικά υπάρχει και πιο απλός τρόπος.

How to use ASUS ROG USB BIOS Flashback

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γνώμη σου.. :)

Δυστυχώς δεν μου κάνει τίποτα από τα 2..

i) Το ROG Connect δεν έχει τέτοια λειτουργία

ιι) To Flashback δεν υποστηρίζεται στο συγκεκριμένο μοντέλο

:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πριν απο λίγο έφτιαξα το παρακάτω pc:

Πριν κάτι ώρες σύνθεσα το εξής PC:

Corsair Power Supply 700W ATX 24 pin GS CMPSU-700GEU Active-PFC Retail

Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ8GX3M2A1600C9R) (Kit 2 x 4096)

Asus Socket 1155 Maximus IV GENE-Z/GEN3 (B3) GLan Audio Raid

Samsung DVD±RW SH-222BB Dual Layer SATA Black Bulk

Intel Core i5 3450 3.1 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637i53450)

ATI Radeon HD7970 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Sapphire)

Και η μητρική μου βγάζει F2 σφάλμα, δεν μπορώ να μπουτάρω να μπω για να κάνω update το bios. Τι να κάνω ρε παιδιά, άλλη CPU δεν έχω να βάλω για να μπορέσει να μπουτάρει. :fist:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε το λίγο γιατί λογικά θα λειτουργεί είτε το USB ROG Flashback είτε το Flash via ROG Connect.

Αν όχι, μόνη λύση να βρείτε παιδί με επεξεργαστή που αναγνωρίζεται από την μητρική σας για να flashάρετε με αυτόν, είτε να βρείτε κάποιον με EEPROM programmer, είτε άλλον με την ίδια μητρική ( ή την Maximus IV Gene-Z/GEN3 είτε την Maximus V Gene ) και να κάνει hotflash το BIOS chip σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέκυψαν ακόμα 2-3εις φίλοι μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα(με την ίδια mobos) άμα τους πω να πάρουν αυτόν Intel Celeron G530 (s1155, 2,4 GHz, 2 MB) θα δουλέψει ? 38$κάνει θα κάνουν την δουλειά τους? :fist:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέκυψαν ακόμα 2-3εις φίλοι μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα(με την ίδια mobos) άμα τους πω να πάρουν αυτόν Intel Celeron G530 (s1155, 2,4 GHz, 2 MB) θα δουλέψει ? 38$κάνει θα κάνουν την δουλειά τους? :fist:

Αν το BIOS που έχουνε οι μητρικές περασμένο είναι παλιότερο από το 0702 ( αρκετά πιθανό να είναι παλιότερη η έκδοση που φέρουνε ) ΔΕΝ θα δουλέψει.

Ο πιο σίγουρος φθηνός επεξεργαστής είναι ο Pontium G620

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το site της asus ο Intel Celeron G530 υποστηρίζεται από το 0402 bios το ίδιο bios που λέει και για τον 2500Κ και για τον Ιntel Pentium G620 επίσης στο download λέει για το 0402 ότι...

Maximus IV GENE-Z/GEN3 0402 BIOS

First release Bios.

take a look..! Maximus IV GENE-Z/GEN3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.