Jump to content



Να βάλω Solid State ?


Recommended Posts

Πήρα πρόσφατα αυτό το lap top και βλέπω ότι έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά και είναι σχετικά γρήγορο,

Όμως πρόσεξα ότι το αδύνατο του σημείο είναι ο δίσκος..(320GB, 5400rpm) μονο αυτός φαίνεται να κρατα το σύστημα κάτω..

τον επεξεργαστή δεν το είδα να ζορίζεται ποτε μέχρι στιγμής i5

Ok τα ram είναι λίγα και ίσος τα αναβαθμίσω σε κάποια φάση αλλα αυτό που σκέφτομαι είναι να αλλάξω τον σκληρό και να παο σε SSD!

Φαντάζομαι αυτό θα κάνει κάποια διαφορα..δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τους solid και χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας

Να το επιχειρήσω ? θα αξίζει ?

Τι επιλογές έχω ?

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Κατασκευαστής ACER (LX.RXL02.089)

Διάσταση οθόνης 15.6'' Ανάλυση 1366 x 768

Λειτουργικό Windows 7 Home Premium GR/EN 64-bit

Επεξεργαστής Intel Core i5-2450M (2.60GHz)

Μνήμη 3GB DDR3 - 1333MHz

Κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 610M - 1024MB

Σκληρός δίσκος 320GB, 5400rpm

Οπτικά μέσα DVD-RW

Δίκτυο Ethernet 10/100/1000Mbps, Wi-Fi

Web camera 1.3 Megapixels

Μπαταρία 6 Cell Li-Ion

Είσοδοι/Έξοδοι Multi-in1 card reader (SD, MMX, MSPRO, xD), 3xUSB 2.0

1x HDMI με υποστήριξη DHCP, 1xVGA, 1xHeadphone/speaker out, 1xMicrophone in Διαστάσεις (πλάτος x βάθος x πάχος) 382 x 253 x 33 mm

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να πάρεις έναν 128GB SSD (η επιλογή μοντέλου θα γίνει με βάση το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις). Από εκεί και πέρα αγοράζεις μια θήκη για 2,5'' και κάνεις τον 320 ΗDD εξωτερικό για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Άσε την RAM, είναι μία χαρά για τα σημερινά και κοντινά μελλοντικά δεδομένα.

SSD, ναι, βάλε. Αν θα δεις διαφορά; Το χάος το ίδιο σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα.

Από επιλογές, άπειρες. Δεν χρειάζεται να πας και στον καλύτερο, αφού το Laptop είναι σίγουρα SATA-II. Ένας μεσαίας κατηγορίας σχεδόν οποιασδήποτε κατηγορίας κάνει. Αποφάσισε πρώτα αν χρειάζεσαι 120GB ή 240GB ή ότι θες και μετά το κοιτάς το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

πολλοι χωρις σειρά προτιμήσεως

Samsung 830

Crucial M4

Agility 3

Vertex 3

ξεχνάω κανέναν?

Για ότι καλύτερο κοιτάς για:

Samsung 830

OCZ Vertex 4

Corsair Performance Pro

Αν οικονομικά δεν σε παίρνει κοιτάς για:

OCZ Vertex 3

Intel 330

Crucial M4

Για ακόμα πιο οικονομικά

SanDisk Extreme

OCZ Agility 3

Link to comment
Share on other sites

O Agility 3 στα 120 Γιατί διαγράφηκε από πάνω αυτός ? έχουν προβλήματα ?

ο OCZ Vertex 4 φαίνεται να είναι αρκετά καλός και είναι και ο πιο φτηνός στα 170 περίπου από τους καλους..

Link to comment
Share on other sites

O Agility 3 στα 120 Γιατί διαγράφηκε από πάνω αυτός ? έχουν προβλήματα ?

Απλά σε σχέση με τους άλλους είναι εκτός κατηγορίας. Τον προτείνει παρακάτω αλλά για οικονομική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο ζαχος(ακα ζαχ7480 :p) .- κοιτα οποιον θελεις να παρεις... τα παντα κοιτας αν θες να το ψαξεις τοσο πολυ διαβασε reviews απο τους καλυτερους SSD για να καταλαβεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι κοιτάζουμε στα χαρακτηριστικά τον SSD εκτος από ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφης μεταφοράς ?

Δυστυχώς παίζουν πολλά ρόλο, όπως ο Controller ή οι μνήμες που φοράει. Είναι δύσκολο να τα "ζυγίσεις" όλα μόνο κοιτώντας τα χαρακτηριστικά, που δεν θα σου λένε και πολλά από τα απαραίτητα (όπως το αν οι μνήμες είναι σύγχρονες ή όχι), ειδικά αν δεν έχεις πολύ εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα Samsung 830 αλλά αν το p.c έχει εγγύηση μη το ανοίξεις .

Εγώ αγόρασα από mrsmith 3 τεμάχια CRUCIAL M4 256GB με 165€ τον κάθε ένα !

Αν είναι να πας στους ακριβούς 128άριδες κοίτα και αυτόν ! Με ελάχιστο παραπάνω κόστος 256gb από έναν σοβαρό SSD .

Δες και τους υβριδικούς SEAGATE MOMENTUS XT

Link to comment
Share on other sites

Δες και τους υβριδικούς SEAGATE MOMENTUS XT

Δεν αξίζει. Την είχα "πατήσει" και εγώ με το Laptop μου, στο οποίο χρειαζόμουν τουλάχιστον 200GB χώρου και οι 256GB SSD τότε έφταναν τα 400€ το κομμάτι. Η διαφορά με τον κανονικό δίσκο είναι εμφανής μα μικρή. Όταν πας σε SSD, όπως πήρα εγώ έναν Intel σε προσφορά πρόσφατα, μετατρέπεται σε χαώδης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Την είχα "πατήσει" και εγώ με το Laptop μου, στο οποίο χρειαζόμουν τουλάχιστον 200GB χώρου και οι 256GB SSD τότε έφταναν τα 400€ το κομμάτι. Η διαφορά με τον κανονικό δίσκο είναι εμφανής μα μικρή. Όταν πας σε SSD, όπως πήρα εγώ έναν Intel σε προσφορά πρόσφατα, μετατρέπεται σε χαώδης.

Ναι έχει διαφορά. Ο ssd είναι πολύ μπροστά.

Τον έχω δουλέψει τον seagate XT ! Η μόνη περίπτωση που πιστεύω πως αξίζει είναι αν έχεις λάπτοπ που παίρνει 1 σκληρό και δεν είσαι σε θέση να του φοράς δεύτερο εξωτερικό ! Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις πρόβλημα με τα πολλά γράψε σβήσε σε βάθος χρόνου με τον SSD και δεν μπορείς να κάνει παραμετροποίηση για το downloading των αρχείων σου αφού ο HDD θα υπάρχουν φορές που θα λείπει απο το σύστημα.

Επίσης σε μερικά λάπτοπ θα συναντήσεις κομμένο bios χωρίς AHCI mode οπότε trim παπαλα .... (το βρήκα μπροστά μου σε μερικά HP) άρα μειωμένη απόδοση στον ssd σου.

Αρα και εδώ ανάλογα την περίπτωση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω SSD θα πρέπει να παίξω και με βίος ?δεν είναι plug and play ?

Τι πρέπει να κοιτάξω στο σύστημα μου γι να δω αν θα σηκώνει χωρίς πρόβλημα ?

Ουσιαστικά είναι Plug and play απλά 9/10 φορές όλοι προσέχουν στο να χρησιμοποιήσουν το AHCI mode της μητρικής τους. Εφόσον το υποστηρίζει, τσεκάρεις ότι είναι ενεργποιημένο για να σου επιτρέψει να εκμεταλλευτείς όλες σχεδόν τις δυνατότητες από μεριάς ssd και κυρίως στο θέμα ταχύτητας όπου υπάρχουν διαφορές τις περισσότερες φορές. Βέβαια άν ο ssd είναι sata3 και τον χώσεις σε sata2 μητρική γνωρίζεις τα αποτελέσματα.

Τί σύστημα έχεις και τί ssd σκέφτεσαινα βάλεις. (μάρκα/μέγεθος)

Γενικά ssd με μηχανικούς = μέρα με νύχτα. Όταν θα πέσουν και άλλο οι τιμές θα γλυκαθούμε πιό πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τις γενικές πληροφορίες για το σύστημα μου τις έχω αναφέρει στο πρώτο post

Όσο για χωρητικότητα μάλλον για 120 GB μεριά, καθαρά για οικονομικούς λόγους.

Τώρα μάρκα.. αυτό ψάχνω να δω και γενικότερα να μάθω τι πρέπει αν κοιτάξω στο σύστημα μου.

AHCI mode που μπορώ να δω αν έχει τέτοια υποστήριξη το σύστημα μου ?

Έχω το Sandra πάνω εγκατεστημένο.. μπορεί αν μου πει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

AHCI mode που μπορώ να δω αν έχει τέτοια υποστήριξη το σύστημα μου ?

Έχω το Sandra πάνω εγκατεστημένο.. μπορεί αν μου πει αυτό ?

AHCI υποστηρίζουν σχεδόν τα πάντα μετά το 2003. Αποκλείεται το δικό σου να μην έχει, ενώ πολύ αμφιβάλλω αν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θα σου έλεγα να βάλεις ότι πιο μεγάλο και φτηνό θες γιατί???

γιατι πολύ απλά το λαπτοπ σου είναι ΣΑΤΑ2.... ότι και να βάλεις 200 μέγα θα βλέπεις τώρα

γιατί samsung or ocz or kingston??? δεν ξέρω στο λάπτοπ ακόμα και τεστ να κάνεις τα ίδια θα σου βγάλει.... το σατα2 ειναι σατα2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.