Jump to content



Piledriver preview


astrovasilis

Recommended Posts

Μιας και σιγα σιγα εμφανιζονται τα φορητα trintiy APUs ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα σε συνεχεια του προηγουμενου νηματος για τους FX.

Σημερα ο θωμας ειπε καποια πρωτα πραγματα για τον νεο πυρηνα της AMD ως τμημα των trinity...

AMD Trinity On The Desktop: A10, A8, And A6 Get Benchmarked! : Trinity: Coming Soon To A Desktop Near You

Piledriver: Half Of The Trinity Story : AMD Trinity On The Desktop: A10, A8, And A6 Get Benchmarked!

ιδιτ αν μπορει καποιος μοντ να φτιαξει τον τιτλο..

Link to comment
Share on other sites

per%20core%20itunes.png

Αν πουμε οτι θελει τη πρωτη φορα 91'' και μετα 108''

Αν πουμε οτι θελει να κανει περιπου ο κωδικας 1000 υπολογισμους τοτε

τη πρωτη φορα κανει 11 υπολογισμους/ δευτ και μετα 9.25 υπολογ/δευτερ .

Αρα ειναι περιπου 20% καλυτερο το APU . Αλλιως 108/91 = 1.19 , +19% IPC

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε ότι θα είναι οντως καλυτεροι από τους BD ώστε να εχουμε και λιγο ανταγωνισμο, να πεσουν και οι τιμες από το αντιπαλο στρατοπεδο και γτ όχι αν οντως αξιζουν να τους προτιμησουμε...

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

per%20core%20itunes.png

Αν πουμε οτι θελει τη πρωτη φορα 91'' και μετα 108''

Αν πουμε οτι θελει να κανει περιπου ο κωδικας 1000 υπολογισμους τοτε

τη πρωτη φορα κανει 11 υπολογισμους/ δευτ και μετα 9.25 υπολογ/δευτερ .

Αρα ειναι περιπου 20% καλυτερο το APU . Αλλιως 108/91 = 1.19 , +19% IPC

Αν οι AM3+ piledriver καταφέρουν ένα +30% από τους B/D και ταυτόχρονα υψηλότερα ρολόγια για το ίδιο TDP, τότε θα είναι ανταγωνιστικά CPUs σε όλες τις κατηγορίες χρηστών !

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ενδιαφέρον ίσως είναι ότι η GPU έχει πρόσβαση στη virtual memory της CPU - αυτό σημαίνει ότι γλυτώνει ένα memcopy από την pinned memory στην GPU. Άμα το καθυστερούσαν λίγο ακόμα και μας έδιναν και unified address space, ακόμα καλύτερα.

Σημ. η προσπάθεια της AMD να παρουσιάσει ενιαία μνήμη σε GPU/CPU είναι πολύ μπροστά από Intel, nVidia κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι AM3+ piledriver καταφέρουν ένα +30% από τους B/D και ταυτόχρονα υψηλότερα ρολόγια για το ίδιο TDP, τότε θα είναι ανταγωνιστικά CPUs σε όλες τις κατηγορίες χρηστών !

Μακαρι! Εχω ηδη βαρεθει το μονοπωλειο της intel... Αντε να θυμηθουμε τις παλιες καλες ημερες που οι 2 τους ανταγωνιζοντουσαν σοβαρα κι ως αποτελεσμα εμεις παιρναμε καλυτερους επεξεργαστες απο΄τι θα περναμε και σε καλυτερες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να είμαστε αισιόδοξοι εμείς οι AMDάδες, αλλά 30% είναι κάτι παραπάνω από αισιόδοξο σενάριο. Το ποιο ενδιαφέρον σχόλιο φαίνεται να είναι αυτό του [MENTION=3199]dop[/MENTION] αν και οφείλω να ομολογήσω ότι όσο καλό μου ακούγεται, άλλη τόση είναι και η άγνοιά μου επί του θέματος.

Και ένα σχόλιο περί μονοπωλίου. Το μονοπώλιο κράτησε την AMD όρθια τα δύσκολα χρόνια. Διότι αν η AMD έκλεινε η Intel θα είχε θέμα με την FTC. Αν τα Windows 8 πιάσουν και αν μάλιστα έχουν επιτυχία και στην ARM πλατφόρμα, ο χρόνος της AMD για να ξαναγίνει ανταγωνιστική θα αρχίσει να λιγοστεύει. Ίσως για αυτό και κυκλοφορούν όλο και περισσότερες φήμες για σχέδια της AMD για ARM cpu.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα desktop cpus ακομη και 20% πανω + υψηλοτερα ρολογια + ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ αρκει πιστευω. Ειναι παρα πολλοι αυτοι που αρκουνται σε κατι λιγοτερο για αρκετα καλυτερη τιμη. Κριση παντου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χμμμμμ...

2 πράγματα... τι σκορ είχαν οι BD στα τεστ που αναφέρονται; (το ψάχνω τώρα*)

και γιατί λέει Zambezi ένώ θα έπρεπε να λέει Vishera...(ελπίζω σε sw "bug" του CPUZ)

Edit:

*βρήκα αυτό εδώ

http://www.techspot.com/review/452-amd-bulldozer-fx-cpus/page7.html

o 8150 στο cinebench γράφει 5.98....μήπως δεν είναι legit το bench;

Link to comment
Share on other sites

γμτ..κάτι με χαλάει...σε στοκ δείχνει στο cinebench ότι είναι χειρότερος από phenom 2 (αν μπορώ να διακρίνω καλά στην εικόνα)...και αρκετα κάτω από τον 2700Κ...περίμενα at least να πιάσει τους sandybridge και αν μη τι άλλο να τους προσπεράσει και να είναι κάτω από ivy bridge

Βέβαια το eng sample μπορεί να είναι μούφα ή και όλο αυτό το τεστ να είναι μούφα...θα περιμένω και τα τεστ μετά από την επίσημη ανακοίνωσή τους....:yes2:

Link to comment
Share on other sites

γμτ..κάτι με χαλάει...σε στοκ δείχνει στο cinebench ότι είναι χειρότερος από phenom 2 (αν μπορώ να διακρίνω καλά στην εικόνα)...και αρκετα κάτω από τον 2700Κ...περίμενα at least να πιάσει τους sandybridge και αν μη τι άλλο να τους προσπεράσει και να είναι κάτω από ivy bridge

Βέβαια το eng sample μπορεί να είναι μούφα ή και όλο αυτό το τεστ να είναι μούφα...θα περιμένω και τα τεστ μετά από την επίσημη ανακοίνωσή τους....:yes2:

Απ`ότι ξέρω το cinebench βασίζεται στην FPU του επεξεργαστή ! Οι B/D , P/D έχουν 4 FPU και όχι 8 οι οποίες μοιράζονται στα 4 modules άρα λογικό φαίνεται να μην αποδίδει σαν 8-core εδώ, και ίσως και χειρότερα από 4-core λόγω της πολυπλοκότερης δομής της FPU για να μπορεί να σπάει ή να εγάζεται με το εκάστοτε CORE του module.

Για εμένα προέχει η διόρθωση της κατανάλωσης, τα αρκετά υψηλότερα ρολόγια και η CACHE τους.

Τα φράγκα υπάρχουν είδη από την πλευρά μου όπως και η πλατφόρμα (990FXA UD7) και θα είμαι από τους πρώτους που θα τους δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου...όντως παίζει να είναι και πρόβλημα του cinebench που δεν υποστηρίζει όπως πρέπει τους AMD (και ξέχασα να το αναφέρω)...

και εγώ αυτά περιμένω, χαμηλότερη κατανάλωση, εξίσου καλό ή καλύτερη δυνατότητα overclock και φυσικά ένα 10-15% σε αύξηση επιδόσεων όπως λένε... επίσης θα γούσταρα ΤΡΕΛΑ έναν 8core με ενσωματεωμένη gpu όπως τα trinity (ή six core αν δεν χωράει στο chip), αλλά να παίζει στο 990FX... Θα είχαν κάνει κίνηση ματ πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο όπλο της AMD πιστεύω πως θα είναι οι TRINITY. Οι FX θα είναι για εμάς τους λίγους "κολλημένους" με το AM3+ socket.

Αν βγει 8-core APU θα βγει στο FM2 !

Εγώ θέλω 5 Ghz εύκολα και με αέρα για να είμαι ευχαριστημένος από το κλοκάρισμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.