Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτή είναι η χρήση των cpu/gpu που βλέπω.

Vsync off. Δυστυχώς δεν εμφανίζει τα fps & fpstime αλλά κυμαινόταν από 40-100 (high settings) στη ταράτσα κτιρίου δίπλα από τη D. 64άρης server, win 7.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=65XBpVOJZeU]Bf4 beta cpu/gpu usage - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

δείτε και ένα βιντεάκι που κάνει σύγκριση τα low settings με τα ultra !!!

To οποίο αποδεικνύει στην πράξη ότι, ειδικά στο multi, δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίζεις με ultra. Low και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πέραν από τις επιδόσεις στην beta και τα προβλήματα με τις κάρτες μας ...εντυπώσεις δεν λέτε...σας άρεσε; όντως CODίζει αρκετά...ο sniper παίζεται πιο εύκολα πάντως...Ελπιζω σε 1 μήνα να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα...Θα μηδενιστούν τα stats υποθέτω..

το bf3 το ρώσικο το είχα πάρει 18 ευρώ...τόσα θα δώσω και για το 4, όταν φθάσει σε αυτή την τιμή, έτσι για την παρέα...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ηλίθια ερώτηση, καθώς παίζω έχω "PerfOverlay.DrawGraph 1", μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά ελληνικά τι είναι αυτό που βλέπω; Τι μου λέει τιο γράφλημα και τι οι αριθμοί; Δεν είναι λογικό να είναι FPS αυτά που βλέπω, δεν γίνεται να βγάζει FPS και η CPU και η GPU, και οι αριθμοί που έλεγε για AVG ήταν πολύ παραπάνω από αυτά που έβλεπα δίπλα, από το "PerfOverlay.DrawFps 1".

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] Αν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή η GPU RAM μπουκώνει μετά από λίγο παίξιμο, τότε έχει σημαντικό πρόβλημα το παιχνίδι ή οι drivers και δεν πετάνε ότι δεν χρειάζεται. Αλλά αυτό γενικά φτιάχνεται.

Link to comment
Share on other sites

πέραν από τις επιδόσεις στην beta και τα προβλήματα με τις κάρτες μας ...εντυπώσεις δεν λέτε...σας άρεσε; όντως CODίζει αρκετά...ο sniper παίζεται πιο εύκολα πάντως...Ελπιζω σε 1 μήνα να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα...Θα μηδενιστούν τα stats υποθέτω..

το bf3 το ρώσικο το είχα πάρει 18 ευρώ...τόσα θα δώσω και για το 4, όταν φθάσει σε αυτή την τιμή, έτσι για την παρέα...

Εμενα μου αρεσει παρα πολυ. Δεν εχω παιξει το BC2, αλλα απο οτι διαβασα με δηλωσεις της η DICE επε οτι θα υπαρχπυν πιστες οπου θα μπορεις να γκρεμισεις τα παντα, να τις κανεις μια ευθεια. Αλλες οπως η Shanghal δεν θα ριχνεις σπιτια, εστιαζει στο Levolution.

Επισης μου φανηκε πολυ δυσκολο γιατι υπαρχουν απο παντου βαρεις οπλισμοι. Κανονια tanks. πολυβολα tanks, ελικοπτερα, miniguns στα ελικοπτερα, πυραυλοι, attack boats κλπ

Ωρες ωρες δεν μπορω καν να δω τι γινεται, απο που ερχονται οι σφαιρες, δεν εχω επαφη με τον χαρτη!

*Edit

Ειδα το βιντεο με LOW VS Ultra. Ειναι αξιοπιστο? Ειναι δυνατον να υπαρχει 20% διαφορα σε hardware με 800% διαφορα στην τιμη?? Ειμαστε σοβαροι?

Έγινε επεξεργασία από Freak27
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ηλίθια ερώτηση, καθώς παίζω έχω "PerfOverlay.DrawGraph 1", μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά ελληνικά τι είναι αυτό που βλέπω; Τι μου λέει τιο γράφλημα και τι οι αριθμοί; Δεν είναι λογικό να είναι FPS αυτά που βλέπω, δεν γίνεται να βγάζει FPS και η CPU και η GPU, και οι αριθμοί που έλεγε για AVG ήταν πολύ παραπάνω από αυτά που έβλεπα δίπλα, από το "PerfOverlay.DrawFps 1".

@ARMAGEDDON Αν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή η GPU RAM μπουκώνει μετά από λίγο παίξιμο, τότε έχει σημαντικό πρόβλημα το παιχνίδι ή οι drivers και δεν πετάνε ότι δεν χρειάζεται. Αλλά αυτό γενικά φτιάχνεται.

man πάμε άλλη μία και πιστεύω να σε καλύψω

εώς τα medium settings θέλεις 1gb GPU RAM

μετά τα medium settings θέλεις εώς 2,3gb GPU RAM (ULTRA)

ώστε το game για να είναι playable και όλα μια χαρά καρφωτά πάνω από 30++ fps

ωραία μέχρι εδώ

όταν έχεις μια κάρτα του 1GB και πας να παίξεις στο ULTRA καταλαβαίνεις ότι δεν θα σου παίξει σωστά διότι από τα TESTS βλέπουμε ότι θέλουμε 2,3 gb , προσωπική εμπειρία με την 5870 βάζω ultra μπαίνω στο game (64full server) βλέπω 40-44 fps (λέω εδώ είμαστε) ξεκινάω να πηγαίνω πέρα δώθε μέσα στο μαπ καθώς φορτώνουν και τα υπόλοιπα στοιχεία του map πάνω στην ram της gpu ξεκινάει το πανηγύρι μέσα σε 1-2 λεπτά (καρέ καρέ πάει σαν να κολλάει το σύμπαν 3fps) ίσως τραβήξω βιντεάκι πιο μετά να καταλάβετε τι λέω !!!

δεν τίθεται θέμα από όσο καταλαβαίνω περι cpus αλλά με gpus δηλαδή απο ότι έχω καταλάβει προσπαθώ να χωρίσω το game με 100% ,το cpu αναλαμβάνει το 30% και η GPU 70%

κάτι τελευταίο θα μας υποχρεώσουν οι dev για να παίζουμε αξιοπρεπώς games να αγοράσουμε κάρτες με περισσότερα GB γιατί περνάει σε νέα φάση τα gaming studios , η οποία είναι αντί να περνάει στην RAM του συστήματος θα περνάει απευθείας στην RAM της GPU με αποτέλεσμα να χρειάζονται περισσότερα GB , του χρόνου θα δούμε τις πρώτες 8gb μπορεί και 12gb GPUS .

Ξεκινάει μια νέα εποχή για όλη την βιομηχανία παιχνιδιών και του hardware , πλέον οι μηχανικοί θα δίνουν με το κιλό GBs στους Developers όπου είχαν εμμονή με τις χωρητικότητες (όποιος έχει σπουδάσει πάνω σε τεχνολογικά θέματα το ξέρει)

ο 920 για άλλα τρία χρόνια αντέχει !!! νέα κάρτα γραφικών θέλω με περισσότερα GB

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

man πάμε άλλη μία και πιστεύω να σε καλύψω

εώς τα medium settings θέλεις 1gb GPU RAM

μετά τα medium settings θέλεις εώς 2,3gb GPU RAM (ULTRA)

σιγά μη θέλει και 256 gb VRAM

AMD spent between $5 million and $8 million to secure its BF4 partnership with EA

http://www.dayonepatch.com/index.php?/topic/93264-amd-spent-between-5-million-and-8-million-to-secure-its-bf4-partnership-with-ea/

κατάλαβες τώρα;

Link to comment
Share on other sites

@BigBOSS με συγχωρείς αλλά προσπαθώ μέσα από μετρήσεις να εξηγήσω τι γίνεται στο game , τώρα αυτά περί partnership είναι άλλο θέμα εξού και οι τιμές των νέων καρτών απο κάπου πρέπει να βγάλουν τα σπασμένα ...

τι δεν καταλαβαίνεις ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

ωραία μέχρι εδώ

όταν έχεις μια κάρτα του 1GB και πας να παίξεις στο ULTRA καταλαβαίνεις ότι δεν θα σου παίξει σωστά διότι από τα TESTS βλέπουμε ότι θέλουμε 2,3 gb , προσωπική εμπειρία με την 5870 βάζω ultra μπαίνω στο game (64full server) βλέπω 40-44 fps (λέω εδώ είμαστε) ξεκινάω να πηγαίνω πέρα δώθε μέσα στο μαπ καθώς φορτώνουν και τα υπόλοιπα στοιχεία του map πάνω στην ram της gpu ξεκινάει το πανηγύρι μέσα σε 1-2 λεπτά (καρέ καρέ πάει σαν να κολλάει το σύμπαν 3fps) ίσως τραβήξω βιντεάκι πιο μετά να καταλάβετε τι λέω !!!

A έτσι πες το, νόμιζα εννοούσες ότι άρχιζες να παίζεις, όλα καλά όλα δυνατά, και μετά από 5-10 λεπτά άρχιζε να χαλάει..

Δεν έπαιξα πολύ στα ultra με την 6950 1GB αν δω αν κάνει τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION], επειδή έκανες μια μέτρηση με μια κάρτα ή μάλλον με ένα σύστημα σε ένα παιχνίδι που βρίσκεται σε φάση beta(και μάλιστα δεν είναι το τελευταίο build του) χρησιμοποιώντας "ανώριμους" drivers, δε σημαίνει ότι θα ξεκινήσει "μια νέα εποχή για όλη την βιομηχανία παιχνιδιών και του hardware".

Link to comment
Share on other sites

@BigBOSS με συγχωρείς αλλά προσπαθώ μέσα από μετρήσεις να εξηγήσω τι γίνεται στο game , τώρα αυτά περί partnership είναι άλλο θέμα εξού και οι τιμές των νέων καρτών απο κάπου πρέπει να βγάλουν τα σπασμένα ...

τι δεν καταλαβαίνεις ?

Θέλω να σου πω πως βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα διότι το game βρίσκεται σε φάση beta και γενικά δεν έχει υποστεί το καλύτερο optimisation, είναι ένα μαύρο χάλι πάνω κάτω ειδικά για nvidia.

Εγώ σε windows 7 με i7 920 3.8 ghz και GTX 770 windforce και με τους beta drivers της nvidia με όλα ultra 4x ΜSAA και HBAO σε 1080p ειχα κοντά στα 60 fps κατά μ.ο. σε 64αρη αν και είχε αισθητό stuttering ενώ με τους 327.. το game είχε τοσο stuttering που δεν παιζόταν. Θεωρώ πως στην τελική έκδοση με την κυκλοφορία και νεων driver απο την nvidia αν βάλω και windows 8 (εκτος και αν βελτιώσουν την αποδοση στα 7) το game θα τρέχει ομαλότατα. Δε θέλει ουτε 3 ουτε 13 gb vram σε 1080p. Αν απο την άλλη το game τρέχει ΓΤΠ λογω των dollars πο έδωσε η AMD στην EA τότε θα πάρουνε τα @@ μου και ελπιζω να τα πάρουνε απο πολύ κόσμο.

ΥΓ:

ROHOS 2/RS FTW!:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω προσωπικα ανεβασα photo χθες. Η GPU ειχε Load 65% και VRAM 1700mb.

Με 1080p MSAA 2x και textures, lighting Ultra. Καποια high και καποια Ultra με drivers 320.08!!!!!! Επαιζα 60+ fps σταθερα με ελαχιστες εξαιρεσεις.

Οταν βγει το κανονικο game τα πραγματα και καλυτερα θα ειναι και προσωπικα δε βλεπω διαφορες απο 2x σε 4x MSAA ή 8x. Οτιδηποτε πανω απο 2x το εχω ξαναγραψει ειναι Marketing για να τα σκαμε σαν προβατα.

Βαλτε και παιξτε και πειτε μου τι διαφορα καταλαβατε. Εγω προσωπικα τιποτα. Μονο αν βγαλω screenshot και τη μελεταω 10 λεπτα. Αλλα μεσα στο game με εκρηξεις blur motion απο πυρα κλπ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να το δειτε.

Οποτε ας μην τρελαινομαστε τελειως με τα Specs. Το BF4 θα ειναι το benchmark για 1 χρονο ακομα. Δηλαδη ολα τα αλλα games θα ειναι απο εκει και κατω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.