Jump to content



Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy S III


DwS

Recommended Posts

εγω παντως 2 φορες χρειαστηκε να χτυπησω καποιον με κινητο...την μια που του πεταξα το Iphone τον ξαπλωσα κατω,με το galaxy μου ξεφυγε...συμπερασμα:πιο καλο το iphone

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Να πω και γω την εμπειρία μου. Έχουν περάσει από τα χέρια του το 3gs,4s και 4-5 μικρομεσαία android (blade/Huawaii/GalaxyS).

ΙOS: κομψό, σβέλτο. Μεγάλη σφαλιάρα το γεγονός ότι δεν έστελνε αρχεία μεσω bluetooth. Δηλαδή σκας 5 κατοστάρικα για κινητό και δεν έχει χαρακτηριστικό που έχει το nokia μου της 5ετίας;

Android (2.1/2.2/2.3.x/ICS). Εξαρτάται ΠΟΛΥ από τη συσκευή και την έκδοση. Αρνητικό το γεγονός ότι νοιώθεις ότι κάνεις beta test στις νέες εκδόσεις. Άμα δεν εχεις ανάγκη να βάλεις την νεότερη ICS το βράδυ που θα βγεί, και μπορείς να συμβιβαστείς με κάποια που είναι στο "εμπόριο" καιρό, είναι μια χαρά. Προφανώς η συσκευή παίζει μεγάλο ρόλο. Στο blade οριακά τις official 2.1 και 2.3 τις βρίσκω εύχρηστες. Με το 2.2 σέρνεται. Στο ideos x5 όμως και στο galaxy S, ότι σκ@τ@ και να του βάλω πετάει.

Rooting/Jailbreak κτλ. Χρηστέ και παναγιά μου, τι τράβηξα για να φτιάξω ένα "locked" 3gs που μου έφεραν. Έκανε το λάθος το παλικάρι να το κάνει jailbreak και μετά να κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές. Όταν πάλευα να το φτιάξω, μου κόλλησε σε recovery mode. Έπρεπε να ξέρω ποια έκδοση IOS είχε, ποια BB, τύχαινε το serial να ήταν ανάμεσα στο νέο/παλιό 3gs και ήθελε διαφορετική redsn0w...χ#$σε μέσα.

Στο android, πολύ πιο απλό.

Συσκευές: Ποιοτικό τα iphone, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Προφανώς συγκριτικά με το blade ήταν χιλιόμετρα ανώτερα, αλλά με τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσο πίσω.

Επίσης ΤΙ ΜΑΛ#$$# σύστημα είναι αυτό με τις sim cards. Νταξ, πες το καταλαβαίνω να έχει ιδιαιτερότητες με το usb (που ΔΕΝ θα έπρεπε με τις σκ@τογυφτιές της apple), αλλά να θες εργαλείο για να βάλεις/βγάλεις την sim card; Έλεος....

Τέλος, το 4s μου φάνηκε μικρό για τόσα χρήματα. Αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα...

Πρώτα απ' όλα το thread το άνοιξα για να γίνει μία ώριμη και εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ των μελών που έχουν εμπειρία είτε από κάποιο από τα 2 smartphones και το αντίστοιχο λογισμικό τους είτε και από τα 2, έτσι ώστε να λάβω τις ανάλογες πληροφορίες και εμπειρίες και να καταλήξω στο τι είναι καλύτερο για μένα, μιας και έχω ελάχιστη εμπειρία από smartphones.

Επίσης, το thread ανοίχτηκε υπό αυτή τη μορφή διότι με ένα πρόχειρo search που έκανα είδα που δεν υπήρχε αντίστοιχο thread που να γίνεται συζήτηση-σύγκριση γι' αυτά τα 2 smartphones, τα οποία είναι τα πιο "hot" αυτή τη στιγμή στην αγορά. Τώρα αν κάποιους τους πείραξε που αντί για 'ή' ή μια παύλα έβαλα το 'vs' και θεώρησαν πως είχα σκοπό να δημιουργήσω αντιπαράθεση or something, no comments...

Καλησπερα φιλε μου...

εγω απο την αλλη εχω να σου πω το εξης χωρις να θελω να συμμετασχω σε αυτη την ατυπη κοντρα...για μενα συγκρισιμο ειναι το google nexus vs samsung galaxy sii vs iphone 4s... το SIII ειναι μια κατηγορια πανω μονο και μονο λογω πυρηνων...απο την αλλη εχωντας εμπειρια και σα δυο λογισμικα θα προτεινα καποιο απο τα android και οχι το 4s...αυτη την στιγμη το πρωτο εχει 369 πλαισιο το δευτερο 390 και το τριτο αρχιζει απο 597 και εξακολουθει να δινει ενα χρονο εγγυηση συγκριτικα με τα αλλα 2 που δινουν 2 χρονια...οποτε απο οτι καταλαβαινεις ειναι θεμα τσεπης και προτιμησης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου. Ας απαντησουν αυτοι που γνωριζουν, ευχαριστω!

Το λεξικο στο SGIII μπορει να μαθει λεξεις? Το ρωταω γιατι στα μηνυματα, μου ειναι πολυ χρησιμο. Επισης στο Γερμανο που πηγα και το ειδα, την αλλαγη της γλωσσας την ειχανε στο space-bar. Αυτο μπορει να αλλαξει?

Θα με μπερδευε λιγο στα μηνυματα αυτη η ιστορια στα sms.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...

εγω απο την αλλη εχω να σου πω το εξης χωρις να θελω να συμμετασχω σε αυτη την ατυπη κοντρα...για μενα συγκρισιμο ειναι το google nexus vs samsung galaxy sii vs iphone 4s... το SIII ειναι μια κατηγορια πανω μονο και μονο λογω πυρηνων...απο την αλλη εχωντας εμπειρια και σα δυο λογισμικα θα προτεινα καποιο απο τα android και οχι το 4s...αυτη την στιγμη το πρωτο εχει 369 πλαισιο το δευτερο 390 και το τριτο αρχιζει απο 597 και εξακολουθει να δινει ενα χρονο εγγυηση συγκριτικα με τα αλλα 2 που δινουν 2 χρονια...οποτε απο οτι καταλαβαινεις ειναι θεμα τσεπης και προτιμησης

Σε ευχαριστώ για την άποψη σου φίλε μου...

Οφείλω να συμφωνήσω μαζί σου, μιας και το έψαξα καλύτερα το θέμα αυτές τις μέρες συν ότι κάποιες απαντήσεις στο thread όταν αρκετά χρήσιμες και κατατοπιστικές.

Ανάμεσα σε αυτά τα 3 smartphones που ανέφερες(nexus, galaxy s II και iPhone 4S) ποιο θεωρείς ότι είναι το πιο money value;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βγαζω εξω σιγουρα το iphone γιατι ειναι 200 ευρω πανω. Το.νεξους υπερτερει σε οθονη , ειναι εξοπλισμενο με nfc σε αντιθεση νε το s2 και υποστιριζεται καλυτερα λογω google.χανει απο το s2 σε καμερα και στο οτι δεν εχει θεση για καρτα.μνημης. Το μεν s2 και αμφοτερη η samsung δειχνει να παιρνει πιο ζεστα το θεμα υποστηριξη κ θα παρει εστω κ με λιγη καθυστερηση jb. το apple για μενα ζητα πολλα. Προσωπικη αποψη παβτα χωρις να θελω να θειξω καποιον.βεβαια αν με ρωταγες τωρα τι θα επαιρνα αφου εισα μικρες κινησεις υποστηριξης απο την σαμσουνκ θα σου λεγα οτι θα ξαναπερνα το s2 λογω προσωπικου γουστου.και γιατι θελω ναεχω αποθηκευτικο χωρο που να μην με περιοριζει οπως στα αλλα δυο.. Ελπιζω να βοηθησα... Α σημαντικο.μειον για.μενα κατα την διαρκεια συμβιωσης.με το μηλαρακι ειναι η κατακορυφη πτωση της μπαταριας και η μεγαλη δυσκολια αλλαγης της μετα απο χρηση 10-14 μηνων πραγμα που στα αλλα δυο δεν σε απασχολει γιατι τις αλλαζεις μονος σου ανα πασα στογμη βγαζοντας απλα το καπακι. Αυτα...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου. Ας απαντησουν αυτοι που γνωριζουν, ευχαριστω!

Το λεξικο στο SGIII μπορει να μαθει λεξεις? Το ρωταω γιατι στα μηνυματα, μου ειναι πολυ χρησιμο. Επισης στο Γερμανο που πηγα και το ειδα, την αλλαγη της γλωσσας την ειχανε στο space-bar. Αυτο μπορει να αλλαξει?

Θα με μπερδευε λιγο στα μηνυματα αυτη η ιστορια στα sms.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Nαι μαθαινει, κ οχι δεν αλλαζει :p

Οσο για τον 4S vs S3 , ειναι το λιγοτερο ατοπη η συγκριση κατα την γνωμη μου.

Εντελως διαφορετικα εργαλεια για εντελως διαφορετικα γουστα.

Αν δεν εχεις μικρα χερακια, δεν φορας μονο τζιν σωληνες κ δεν εισαι κολλημενος με τη μπαλα, πας για S3.

Mεχρι να βγει το 5αρη της Apple, το S3 θα ειναι ο "king of the hill".

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον 4S vs S3 , ειναι το λιγοτερο ατοπη η συγκριση κατα την γνωμη μου.

Εντελως διαφορετικα εργαλεια για εντελως διαφορετικα γουστα.

Αν δεν εχεις μικρα χερακια, δεν φορας μονο τζιν σωληνες κ δεν εισαι κολλημενος με τη μπαλα, πας για S3.

Mεχρι να βγει το 5αρη της Apple, το S3 θα ειναι ο "king of the hill".

Αν πάρεις ως γνώμονα την τιμή τους δεν τη λες καθόλου άτοπη τη σύγκριση. :p

Κατά τ' άλλα συμφωνώ.

Όπως και να 'χει δεν θα πάρω κανένα απ' τα 2.

Αυτή τη στιγμή λόγω των οικονομικών μου είναι ανάμεσα σε Nexus και S2.

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, με ταβάνι τα 400€;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν το καταλαβαίνουν?

Δεν ειναι θεμα κατανοησης, αλλιως εμαθες να δουλευεις εσυ αλλιως εγω.

Αλλος θελει να εχει τον ελενχο αναπασα στιγμη κ να επεμβαινει στη συσκευη του κατα το δοκουν (power users), κ αλλος την βρισκει με το να παταει ενα κουμπι κ να γινονται ολα the Apple way.

Διαλεγεις κ παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω την αποψη μου μιας και τα ειχα και τα δυο.

Μετα απο 8 μηνες με ενα iphone 4s μετεβηκα στο γαλαξια (SIII)

To κινητο ειναι απιστευτο, η οθονη χορταστικη, πεταει παντου και γενικα

κατα τη γνωμη μου ειναι ενα σκαλι πανω απο το 4s.

Δυσκολα με βλεπω να το αλλαζω, μιας και πια νομιζω πως εχω ενα mini pc

στα χερια μου.

Καλο το μηλοφωνο αλλα ακομα και με jailbreak ειχε απειρους περιορισμους,

που δεν τους αντεχα.

Αν εχεις τα χρηματα go for it μιας και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη,

τουλαχιστον μεχρι το iphone 5 (αν και αυτο παιζεται)

Εν ολιγης αν θελεις ελεγχο πανω στη συσκευη σου(οπως λεει και ο φιλτατος Samael) χωρις να χρειαζεσαι να δουλεψεις με ενα κακογραμμενο προγραμμα οπως το ιtunes το οποιο το θεωρω ακρως μαζοχιστικο και βλακωδες τοτε πας για το Galaxy με κλειστα ματια :)

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω την αποψη μου μιας και τα ειχα και τα δυο.

Μετα απο 8 μηνες με ενα iphone 4s μετεβηκα στο γαλαξια (SIII)

snipped

Οποιοδηποτε συγχρονο Hi-End Android και αν επερνες, η αναβαθμιση θα ηταν τουλαχιστον εντυπωσιακη, μονο και μονο επειδη ξεφυγες απο την αθλια-σε μεγεθος- οθονουλα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την βλακεία μου, πήγα μετά απο iphone (3, 3gs, 4 κλπ) σε Σ3 και ανακάλυψα τον τροχό.

Και ειδικά και πιο απλά στο θέμα του "μπορώ να κάνω ότι θέλω ΕΓΩ με το κινητό μου, και οχι το μαμημένο το itunes"

Αυτός είναι λόγος, μετά βάλε μπαταρία, οθονη, βαρος, επιδώσεις, = win.

Δεν ξέρω τι θα λέει το 5αρι, όπως είχα ξαναπεί, αλλά για σύγκριση με το 4, απλά ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση.

Και ναι ΗΜΟΥΝ για χρονια φανμποι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.