Jump to content



Κάρτα ισάξια/καλύτερη της GTX280;


racer

Recommended Posts

Χαι. Sorry που ανοίγω θέμα αλλά είμαι χωριό χωρίς 3G και δε μπορώ να το ψάξω. Για αντικατάσταση ελαττωματικής 280 ποια κάρτα θεωρείται τουλάχιστον ισάξια; Με ενδιαφέρουν κάρτες μόνο από πλαίσιο. Danke :D

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

i3 530.

Τα σπάτε :D Θα πάρω αύριο να δω αν θα μου δώσουν καμία απ' αυτές η θα πάρω τα παπάκια μου.

Πάντως raw power με νοιάζει έτσι, μη βάλω GTA IV πχ και έχω λιγότερα fps..

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

i3 530.

Τα σπάτε :D Θα πάρω αύριο να δω αν θα μου δώσουν καμία απ' αυτές η θα πάρω τα παπάκια μου.

Πάντως raw power με νοιάζει έτσι, μη βάλω GTA IV πχ και έχω λιγότερα fps..

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

για αντικατάσταση πρόκειται;

θα πρέπει να σου προτείνουν τουλάχιστον 560.

εμείς σου πρωτείναμε να πάρεις κάτι χοντρικά ανάλογο (σε άλλα καλύτερο και σε άλλα χειρότερο), και να μην ξηλωθείς πολύ.

όχι 550 δεν είναι ισάξια με την 280....

Link to comment
Share on other sites

πές τους να σε προτείνουν μια κάρτα για αντικατάσταση. πες οτι δεν δέχεσαι αυτήν που σε προτείνουν και πρότεινε εσύ την 560. άμα αρνηθούν πες τους θέλω πίστωση την 280 στην τιμή αγοράς της και πάρε την 560 :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αντικατάσταση πρόκειται. Το θέμα είναι ότι η κάρτα είχε αγοραστεί στα 85ε και με πιστωτικό αδικούμαι πολύ..

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

στα χρήματα που την είχες αγοράσει έχεις 2 επιλογές:

1) 550ΤΙ και είσαι οκ (αποκλείεται να σου δώσουν κάτι καλύτερο) , δεν είναι ακριβώς ισάξια αλλά για τα χρήματα που είχες δώσει πες εντάξει. Φυσικά κανονικά πρέπει να δώσουν 280 ή καλύτερη αλλά με αυτή την τιμή αγοράς δεν θα το κάνουν.

2) αν σου πουν πιστωτικό μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ επιστροφή χρημάτων στην αξία αγοράς. Εκεί θα σου δώσουν 85 ευρώ μετρητά και μπορείς να αγοράσεις μια καλή μεταχειρισμένη κάρτα (π.χ. 5850 στα 90-100 ευρώ)

Προσοχή, το δεύτερο ΔΕΝ μπορούν να το αρνηθούν! Δηλαδή ακόμα και αν σου προτείνουν 550 ti μπορείς να πείς ΟΧΙ και να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αντικατάσταση πρόκειται. Το θέμα είναι ότι η κάρτα είχε αγοραστεί στα 85ε και με πιστωτικό αδικούμαι πολύ..

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

και ετσι θα παρεις πιστωτικο 85 ευρω. Είναι στανταράκι. Αν και πρωτα θα την στειλουν εξω για επισκευή, οπότε ίσως είσαι τυχερος και δεν μπλέξεις με ιστοριες για αγριους. Υπομόνή κάνα μήνα :computer:

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιμενα, 85€ πιστωτικο. Για να δουμε αυριο τι θα γινει.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

EDIT:

2) αν σου πουν πιστωτικό μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ επιστροφή χρημάτων στην αξία αγοράς. Εκεί θα σου δώσουν 85 ευρώ μετρητά και μπορείς να αγοράσεις μια καλή μεταχειρισμένη κάρτα (π.χ. 5850 στα 90-100 ευρώ)

Προσοχή, το δεύτερο ΔΕΝ μπορούν να το αρνηθούν! Δηλαδή ακόμα και αν σου προτείνουν 550 ti μπορείς να πείς ΟΧΙ και να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων.

Αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι γίνεται; Το έχεις κάνει; Αν μου πουν δε γίνεται, υπάρχει αυτό κάπου γραμένο για να τους το πω;

Link to comment
Share on other sites

οφείλουν να σε αντικαταστήσουν το προβληματικό προϊόν με κάποιο ισάξιο ή ανώτερων δυνατοτήτων. Η 550ti ποιο πολύ με gtx260 συγκρίνεται. Ξέρω γώ? πάνε στο μαγαζί και πέστους να τρέξουν 3Dmark τις 2 κάρτες μπροστά σου με ίδιο pc rig, πούλα τρελίτσα και μπορεί να τσιμπήσεις την 560 στο τέλος ή κάποια καλύτερη απο 550 τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι γίνετε, θέλει διπλωματία το θέμα και επιμονή. Θα επιμένεις στην άποψη σου (που είναι σωστή) αλλά ευγενικά. Με αυτόν που μιλάς στο τηλέφωνο θα του δώσεις να καταλάβει ότι γνωρίζεις απο τεχνολογία και υπολογιστές γιατί στην αρχή τους παίρνουν όλους ως άσχετους και απλά προσπαθούν να βρούν την ποιο βολική λύση γι'άυτους. Θύμισε τους ότι είναι αναγκασμένοι να σου αλλάξουν το προϊόν με ίδιο ή καλύτερο, πρότεινε τους να δουν κανένα review ή benchmark απο την κάρτα που σε προτείνουν σε σχέση με αυτήν που είχες, εξήγησε τους με επιχειρήματα τεχνολογικής φύσεως ότι η 550 δεν είναι ανώτερη απο την 280 κτλπ.

όχι μην πάρεις την 550 ή τα 85 ευρώ δικαιούσε κάτι καλύτερο πως να το κάνουμε. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να επιμείνει το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει τη δική του πολιτική. Επειδή αρκετά από τα προϊόντα του είναι ανεξάρτητες εισαγωγές και στοιχίζει η επισκευή, πάει για αντικατάσταση ή για πιστωτικό στην αξία αγοράς στην καλύτερη περίπτωση. Ότι και να τους πεις περί 3D mark και λοιπά δεν ιδρώνει το αυτί τους. Αυτό μπορεί να το λάμβαναν υπόψη αν το πιστωτικό ήταν μεγαλύτερο από την αξία μιας κάρτας καλύτερων δυνατοτήτων από την ελαττωματική για αντικατάσταση προς δικό τους όφελος πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιμενα, 85€ πιστωτικο. Για να δουμε αυριο τι θα γινει.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

EDIT:

Αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι γίνεται; Το έχεις κάνει; Αν μου πουν δε γίνεται, υπάρχει αυτό κάπου γραμένο για να τους το πω;

φυσικά και είναι σίγουρο, απλά πρέπει να τους πιέσεις και να τους πείς ότι αφού δεν μπορούν να σου δώσουν αντίστοιχο προιόν (η 550 έχει λιγότερους shader κλπ) θέλεις τα λεφτά σου πίσω. Πιστώτικό πες δεν δέχομαι γιατί έχασα την εμπιστοσύνη μου στο κατάστημα και γιατί δεν έχετε αντίστοιχο προιόν στην ίδια τιμή. ότι και να σου λένε θα λές " θέλω τα χρήματά μου πίσω".

το πιστώτικό ΔΕΝ στέκει νομικά, σημαίνει ότι σου χρωστάνε και σε πληρώνουν σε είδος.

Επίσης ζητάς όσα λεφτά έδωσες και όχι όσο έχει τώρα η κάρτα, αυτό είναι το σωστό διοτι η τιμή μπορεί και να κατεβαίνει και να ανεβαίνει. Αν ανέβαινε θα σου έλεγαν ότι δικαιούσαι μόνο όσα έδωσες.

Επιπλέον αν σου πουν την στέλνω στον κατασκευαστή κλπ θα τους πεις :

1) έχετε πολιτική σερβις 4 ημερων

2) για όσο είναι στον κατασκευαστή θέλω αντικατάσταση με δανεική κάρτα αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Επίσης πες τους ότι έχεις κάνει θέμα σε φορουμ με δημοσιότητα.

Το να ζητάς τα λεφτάσ ου πίσω είναι νομιμο και ηθικο.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είναι σίγουρο, απλά πρέπει να τους πιέσεις και να τους πείς ότι αφού δεν μπορούν να σου δώσουν αντίστοιχο προιόν (η 550 έχει λιγότερους shader κλπ) θέλεις τα λεφτά σου πίσω. Πιστώτικό πες δεν δέχομαι γιατί έχασα την εμπιστοσύνη μου στο κατάστημα και γιατί δεν έχετε αντίστοιχο προιόν στην ίδια τιμή. ότι και να σου λένε θα λές " θέλω τα χρήματά μου πίσω".

το πιστώτικό ΔΕΝ στέκει νομικά, σημαίνει ότι σου χρωστάνε και σε πληρώνουν σε είδος.

Επίσης ζητάς όσα λεφτά έδωσες και όχι όσο έχει τώρα η κάρτα, αυτό είναι το σωστό διοτι η τιμή μπορεί και να κατεβαίνει και να ανεβαίνει. Αν ανέβαινε θα σου έλεγαν ότι δικαιούσαι μόνο όσα έδωσες.

Επιπλέον αν σου πουν την στέλνω στον κατασκευαστή κλπ θα τους πεις :

1) έχετε πολιτική σερβις 4 ημερων

2) για όσο είναι στον κατασκευαστή θέλω αντικατάσταση με δανεική κάρτα αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Επίσης πες τους ότι έχεις κάνει θέμα σε φορουμ με δημοσιότητα.

Το να ζητάς τα λεφτάσ ου πίσω είναι νομιμο και ηθικο.

Το ΠΛΑΙΣΙΟ δουλεύει έτσι εδώ και χρόνια. Επειδή όμως έχω περιέργεια θα ήθελα να μας πει ο φίλος τελικά τι έγινε με την όλη ιστορία. Προσωπικά (και πιστεύω να βγω λάθος) δεν θα του δώσουν τη δυνατότητα επιστροφή χρημάτων σε μετρητά παρά μόνο σε πιστωτικό και δεν εξαρτάται από τους υπαλλήλους του καταστήματος.

Πολιτική σερβις 4 ημερών. Πολύ ενδιαφέρον. Επειδή πρόσφατα πέρασα την δική μου περιπετειούλα με το ΠΛΑΙΣΙΟ μπορείς να μου πεις που το γράφει αυτό (π.χ. στην ιστοσελίδα τους). Αυτό που ξέρω και δυστυχώς το έμαθα με το σκληρό τρόπο, είναι ότι δεσμεύονται για έλεγχο του προϊόντος εντός 2 το πολύ 3 εργάσιμων.

RMA στο κατασκευαστή δεν παίζει. Είναι οικονομικά ασύμφορο για αυτούς και ειδικά αν είναι και καμιά ανεξάρτητη εισαγωγή. Δανεική κάρτα αντιστοίχων δυνατοτήτων ... that's a first one ... πρώτη φορά το ακούω για ΠΛΑΙΣΙΟ τουλάχιστον. Για κανένα συνοικιακό μαγαζί που ενδιαφερεται για τον πελάτη ίσως αλλά και πάλι χωρίς την λέξη αντιστοίχων στις δυνατότητες.

Αυτό για το forum καλό αλλά και πάλι το ΠΛΑΙΣΙΟ είναι αλυσίδα και απρόσωπο. Δεν ιδρώνει το αυτί τους από αυτά.

Το πιο πιθανό αν επιμείνει (και πάλι ελπίζοντας να βγω λάθος) είναι να του γίνει "αντικατάσταση" με προϊον ίσης αξίας με αυτό που είχε αγοράσει και πιθανώς με την ίδια επωνυμία.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο στο Πλαίσιο, αυτό έχω να πω. Θα πάρω μια 7770 με το πιστωτικό των 85€ και αυτή θα είναι η τελευταία μου αγορά από εκεί. Με υπεύθυνο δε μπορώ να μιλήσω λέει.. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.