Jump to content


Bracket 3.5'' to 5.25''


Bunnykiller

Recommended Posts

Για να μην ανοίγω άλλο topic, κι εγώ περιμένω να έρθει ο ssd, αλλά μετα συνηδητοποίησα ότι δεν έχω μετατροπέα.

Γενικά βλέπω έχει 2 σχολές για τους απλούς μετατροπείς, αυτούς που είναι 2 κομμάτια και το βάζεις το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά, και αυτούς που είναι ένα κομμάτι και το βιδώνεις πάνω του.

Για καλήτερο airflow τι προτήνετε; :p

Βασικά εγώ ψήθικα αρχικά να κάνω το κόλπο που πρότεινε κάποιος σε αυτό το thread: 2.5" ssd to 3.5" adapter recommendations - Overclockers Forums

Αλλά από κάποιες τέτοιες βήδες που είχα, τις μέτρησα και πρέπει να είναι κοντές. Γενικά το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Από περιέργια γιατί μάλλον δεν βλέπω να κάθομαι να κάνω πειράματα. Θα πάω να πάρω μάλλον αύριο μια έτοιμη λύση να τελιώνει η υπόθεση :p

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο topic, κι εγώ περιμένω να έρθει ο ssd, αλλά μετα συνηδητοποίησα ότι δεν έχω μετατροπέα.

Γενικά βλέπω έχει 2 σχολές για τους απλούς μετατροπείς, αυτούς που είναι 2 κομμάτια και το βάζεις το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά, και αυτούς που είναι ένα κομμάτι και το βιδώνεις πάνω του.

Για καλήτερο airflow τι προτήνετε; :p

Βασικά εγώ ψήθικα αρχικά να κάνω το κόλπο που πρότεινε κάποιος σε αυτό το thread: 2.5" ssd to 3.5" adapter recommendations - Overclockers Forums

Αλλά από κάποιες τέτοιες βήδες που είχα, τις μέτρησα και πρέπει να είναι κοντές. Γενικά το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Από περιέργια γιατί μάλλον δεν βλέπω να κάθομαι να κάνω πειράματα. Θα πάω να πάρω μάλλον αύριο μια έτοιμη λύση να τελιώνει η υπόθεση :p

Αν έχεις όρεξη για χειροτεχνία

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/pws-na-valete-4-2-5-diskous-101073.html

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση οι χειροτεχνίες, αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου καθόλου :p

Επιπλέον ο λόγος που μου άρεσε οι ιδέα με τις βίδες είναι λόγο airflow.

Για να πω την αλήθεια, στο κουτί μου δεν έχω καλό airflow. Θα μπορούσα να το βελτιώσω βάζοντας κάτι ανεμηστηράκια, αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω όσο γίνεται, λόγο θορύβου!

Οπότε τουλάχιστον σκέφτομαι ας μην το κάνω χειρότερα.

Ίσως να ξεφεύγω λίγο με το topic (αν οι mods πιστεύουν ότι ξεφεύγει πολύ ας το μετακινήσουν κλπ), αλλά οκ ας πω πιο συγκεκριμένα πως είναι το pc.

Έχω είδη 4 hdd και θέλω να βάλω και ssd. Μέχρι τώρα οι 2 hdd ήταν ο ένας πάνω τον άλλον. Τώρα το καλοκαίρι ανέβαζαν 45ρια. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά αυτοί οι 2 πλέον στο smart τους βγάζει με caution.

Οπότε πήρα τον έναν από αυτούς και το έβαλα εκεί που είναι τα optical drives:

opticaldrives.th.jpg

Τώρα είναι κάπως έτσι και ο ssd θα μπει στο κάτω κενό:

harddisks.th.jpg

Απλώς το ιδανικό για μένα είναι να μην φραχτούν αυτά τα ανοίγματα:

sideopenings.th.jpg

Ίσως παραασχολούμε βασικά και ίσως θα έπρεπε να βαζα κανα ανεμηστηράκι κλπ, αλλά οκ, εδώ που τα λέμε στο τέλος ότι βρω θα πάρω μου φαίνεται γιατί είμαι και ανυπόμονος :p

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο topic, κι εγώ περιμένω να έρθει ο ssd, αλλά μετα συνηδητοποίησα ότι δεν έχω μετατροπέα.

Γενικά βλέπω έχει 2 σχολές για τους απλούς μετατροπείς, αυτούς που είναι 2 κομμάτια και το βάζεις το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά, και αυτούς που είναι ένα κομμάτι και το βιδώνεις πάνω του.

Για καλήτερο airflow τι προτήνετε; :p

Βασικά εγώ ψήθικα αρχικά να κάνω το κόλπο που πρότεινε κάποιος σε αυτό το thread: 2.5" ssd to 3.5" adapter recommendations - Overclockers Forums

Αλλά από κάποιες τέτοιες βήδες που είχα, τις μέτρησα και πρέπει να είναι κοντές. Γενικά το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Από περιέργια γιατί μάλλον δεν βλέπω να κάθομαι να κάνω πειράματα. Θα πάω να πάρω μάλλον αύριο μια έτοιμη λύση να τελιώνει η υπόθεση :p

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/ssd-bracket-3-5-links-agoron-113069.html

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Thanks αν και ξέρω ότι απαντάω λίγο αργά :p

Τέλος πάντων μιας και το είχα κάνει θέμα τελικά πήρα αυτό το bracket της ocz. Το καλό με αυτού του τύπου ους μετατροπείς είναι ακριβώς ότι δεν έχουν μεγάλο ύψος οπότε δεν εμποδίζουν την ροή του αέρα.

20120920235757.th.jpg

Βέβαια μπορείς με αυτό να βάλεις μόνο έναν ssd σε ένα slot αλλά δεν νομίζω να μου είναι πρόβλημα αυτό για πολύ καιρό :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.