Jump to content



Πρόβλημα με καινούρια μητρική MSI


Bunnykiller

Recommended Posts

Σήμερα πήρα την καινούρια μου μητρική. Σύνδεσα τα πάντα όλα ωραία και καλά. Πάω να βάλω το pc να δουλέψει ανοίγει κανονικά αλλά δεν δείχνει ποτέ τίποτα. Σημείωση: το pc μέχρι πρότινος δούλευε κανονικά με μία άλλη μητρική η οποία λόγω άλλου προβλήματος βγήκε άχρηστη και πήρα αυτήν. Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή είναι τα εξής:

ΜSI B75A-G43

i5 2320

2X2GB CORSAIR XMS3 1333

CORSAIR GS500

NO VGA

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται φιλε μου να αλλαζεις μητρικές και τα windows να φορτώσουν ετσι απλα. Θελει απεγκατασταση τους παλιους και περασμα τους νεους drivers. Ομως την απεγκατασταση επρεπε να την κανεις πριν την τοποθετησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το ξέρω και το έχω κάνει. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι όση ώρα και να αφήσω τον υπολογιστή ανοιχτό δεν δείχνει τίποτα! Δοκίμασα με διαφορετικό καλώδιο δοκίμασα με hdmi δοκίμασα σε τηλεόραση αλλά τζίφος!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλες μνήμες. Υπάρχουν περιστατικά με ασυμβατότητες με Corsair μνήμες και γενικότερα με XMP και low end MSI mητρικές. Αν ξεκινήσει με άλλες μνήμες κάνε και ένα BIOS update οπωσδήποτε και ξαναδοκίμασε με τις corsair.

Link to comment
Share on other sites

Θελει λιγο προσπαθεια μεχρι να ξεκολησει. Αλλαζε θεσεις στα ντιμακια και προσπαθησε να το ανοιξεις με μια ραμ μονο. Αν ανοιξει με μια, μετα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

beep δεν ακους, αλλα εχεις συνδεσει το ηχειο του κουτιου;

H mobo δεν εχει διαγνωστικα leds;

Δεν αναβει τιποτα που να μην επρεπε;

Κοιτα το manual γι αυτο.

Διαφορετικα ειναι κατι απλο, οπως καποιο setting στο bios για την onboard vga.

Δοκιμασε να μπουταρεις με καρτα γραφικων και αν δουλεψει μπες στο bios και δηλωσε την onboard ως πρωτευουσα και μετα αφαιρεσαι την πρωτη και ξαναμπουταρε.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα βιντεακι με msi μητρικη και ειχε μεσα στη συσκευασια αντιγραμμενο μη γνησιο cd-ακι γραμμενο πανω με μαρκαδορο για τους drivers,τωρα ειναι σοβαρη εταιρια αυτη??? θελει να αποσπασει μεριδιο απο την πιτα της αγορας???? καλυτερα asrock παρα msi,εχω ακουσει οτι ειναι πιο αξιοπιστες....

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα βιντεακι με msi μητρικη και ειχε μεσα στη συσκευασια αντιγραμμενο μη γνησιο cd-ακι γραμμενο πανω με μαρκαδορο για τους drivers,τωρα ειναι σοβαρη εταιρια αυτη??? θελει να αποσπασει μεριδιο απο την πιτα της αγορας???? καλυτερα asrock παρα msi,εχω ακουσει οτι ειναι πιο αξιοπιστες....

Μια χαρά εταιρεια είναι και αυτό που λες απλά δεν υπάρχει. Η συσκευασία πάντως να ξέρεις ότι δεν είναι σφραγισμένη με κάποιο αυτοκόλλητο και στο έλεος του μαγαζιού από το οποίο την αγόρασες. Το τελευταίο πρέπει να απαντά και την "απορία" σου παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψωνιζετε απο μεγαλες αλυσιδες, μην αποκλειετε το ενδεχομενο να σας πουλησουν προιοντα που επιστραφηκαν πισω, απο βιτρινα, b-stock κλπ. Kαι αυτο επειδη αγοραζουν ποσότητες, και στατιστικα πάντα υπάρχει 1 μικρο ποσοστο στην παρτιδα που διαφερει ή ειναι ελαττωματικο.

Αν αγορασετε απο μικρα μαγαζακια αυτό είναι σπανιο να συμβεί, αφου οι περισσότεροι δεν κρατουν στοκ πλεον και παραγγελουν για καθε πελατη ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.