Jump to content



Πρόβλημα με restarts


Johny1416003182

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό όταν παίζω κανένα παιχνίδι μερικές φορές ο υπολογιστής κάνει restart. Η θερμοκρασία της Cup είναι 65-72 βαθμούς όπως είναι σχεδόν πάντα.Επίσης όταν κάνει restart πρεπει να πατήσω reset για να ξανανοιξη και επίσης μερικές φορές ακούγεται ένας θόρυβος. Τι φταει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συστημα εχεις αλλα ειλικρινα τη θερμοκρασια 65-72 την θεωρεις φυσιολογικη?????

Χωρις να εχω αλλα δεδομενα εγω θα σου πω οτι μαλλον φταιει η υψηλη σου θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

Χωρις να εχω αλλα δεδομενα εγω θα σου πω οτι μαλλον φταιει η υψηλη σου θερμοκρασια.

:T:

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρεις για την ψύξη του pc σου..Τη ψύκτρα έχεις?Έχεις extra ανεμιστήρες??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnakis12

Προφανώς φταίει η θερμοκρασία , μήπως έχεις και κάποια ρύθμιση στο bios να κλείνει ο Η/Υ όταν φτάσει κάποια ορισμένη θερμοκρασία η cpu ?

Και να έχει, καλύτερα που κάνει restart παρά να κλείσει μια και καλή!Το θέμα είναι να ρίξει τη θερμοκρασία του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι η θερμοκρασία(λανθασμένη ένδειξη θερμοκρασίας) αλλά οι drivers της κάρτας γραφικών!!Περίπου το ίδιο είχα πάθει μέχρι να προμηθευτώ τους καινούργιους της ATI.

Link to comment
Share on other sites

Η cup είναι Athlon Xp 2000+.Η ψύκτρα είναι η standar. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω την καλυτερη ψύξη(Δεν υπ'αρχει φραγκο). Σε e-mail μου στην Amd μου είπαν ότι μέχρι 75 βαθμους δεν υπάρχει πρόβλημα. Ρε λες να έχουν πρόβλημα οι drivers της καρτας γραφικών γιατί δεν έχω βάλει τους καινούργιους μετά το format.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να κανεις κατι με τη θερμοκρασια και εγω εχω αμδ 2.0 ξπ αλλα οχι και 75 ανοιξε το πλαϊνο του κουτιου και δωστου λιγο χωρο να μην ειναι και πολυ στρημογμενο

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν εχεις περασεις τους drivers εννοεις οτι δεν εχει καθολου drivers?Οπως και να χει ομως η θερμοκρασια υφισταται κατα τη γνωμη μου και ειναι και υψηλη οσο και να μην παιζει φραγκο εστω μια μεταχειρισμενη ψυκτρα που θα ειναι πολυ καλυτερη απο τη στανταρ με 20-30 ευρω θα βρεις.Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος αν μπορεις για να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σου είναι απόλυτα φυσιολογική...αν έχεις Gigabyte VAXP.(εγώ τρέχω xp2K στους 72...και καλά. (πραγματική 52,δες ssantra2004).Πήγαινε στο start->control Panel-> System->Advanced->βγάλε το τικ από το automatic restart upon failure

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχουν σχεση παντως οι drivers τι δηλαδη αν δεν βαλω εγω τους καινουργιους στην καρτα μου αυτους που θα βγουν μετα απο 2 μηνες θα αρχισει να κανει επανεκκινησεις?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο system properties-advanced- startup and recovery-settings των windows xp και απενεργοποιησε το ρεσταρτ...

τωρα οταν θα σου τραβαει error αντι για ρεσταρτ θα σου βγαζει μπλε οθονη-εκει θα σου γραφει και τι προβλημα εχει ο υπολογιστης!

πιθανοτατα αν αυτο συμβαινει μονο σε παιχνιδια να ειναι η μνημη αλλιως μπορει να ειναι το κοκκαλο μοντεμ αν εχεις isdn σε usb!

αν κανεις αυτο που σου ειπα θα δεις

o cpu δεν μασαει ακομα και αν εχει 70 πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.