Jump to content



Πρόβλημα με restarts


Johny1416003182

Recommended Posts

Και κατι αλλο επειδη ειχα και εγω αυτο το προβλημα καποτε προσπαθησε να βγαλεις και να ξαναβαλεις την vga απο το κουτι και στερεψσε την καλα...ισως να λυθουν τα προβληματα σου.

Link to comment
Share on other sites

checkάρε και τις μνήμες σου. Πάντως επειδή έχω παίξει με το συγκεκριμένο mobo, έχε υπόψη σου ότι δίνει θερμοκρασίες υψηλές από την μάνα του (είχε 60 σε idle χειμώνα) αλλά δεν είχα προβλήματα με BSOD, δοκίμασε να αναβαθμίσεις και το BIOS και κοίτα μην έχεις πειράξει κάτι που δε θα έπρεπε (ή δε ξέρεις) στις ρυθμίσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, με τα restart!Σύμφωνα με το utility της Gigabyte (Easy Tune) έχει IDLE temp 35 και 57 κουτί κλειστό/cpu! Toυ έχω βάλει 3 8αρια ανεμιστήρια, το 1 μπροστά να βάζει και 2 πίσω να βγάζουν! Τώρα το καλοκαίρι αν το κλείσω το κουτί και βάλω κανένα game δυνατό φτάνει temps 42/73+ βαθμούς και πολλά restart. Έτσι έχω ανοιχτό κουτί και air condition και ψάχνω για ψύκτρα καλή. Όπως με συμβούλεψαν τα παιδιά εδώ στο forum , η Τhermalight ALX8 είναι μια πολύ καλή λύση για τα λεφτά της (γύρω στα 25).

Όσον αφορά για τη μπλε οθόνη, συνήθως αυτά τα μηνύματα με τους ΗΕΧ αριθμούς τη βγάζει όταν έχεις βάλει τίποτα drivers και δεν κάθισαν καλά-έχει γίνει κάποιο conflict. Αν μπορείς τότε μπαίνεις με safe mode και κάνεις τους drivers unistall! Βέβαια η οθόνη αυτή δεν βγαίνει μόνο για αυτό το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ειναι μνημη...Για τις θερμοκρασιες το μονο που χρειαζεται ειναι να ανοιξεις το κουτι και θα κατεβει αρκετα χωρις a/c και διαφορα συναφη

o palomino o 2000+ δεν μασαει παντως με 60-70

κατεβασε το prime95 και τεσταρησε το μηχανημα σου

ΥΓ:αν παιζεις war 3 να ξερεις οτι το παιχνιδι ειναι ευαισθητο σε ελεεινο βαθμο και ακομα και στις προδιαγραφες του συστηματος μπορει να εχεις προβλημα με την μνημη(αλλα μονο για το συγκεκριμενο game)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε μέχρι στιγμής όταν έκανα Load τις default ρυθμίσεις από το BIOS. Μάλλον όμως θα πάρω και μια καλή ψήκτρα για την Cup. Και κάτι off topic. Ξέρεται τη είναι η εφαρμογή gateway και αν πρέπει να της δώσω access στο internet;

Link to comment
Share on other sites

Ρε ξανάρχησε τα restart πάλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα το πετάξω από το μπαλκόνι καμια μερα. Τώρα βλέπω μερικές φορές μια εφαρμογή με το όνομα SVCHOST.EXE να καταναλώνει το 100% της cup. Μήπως είναι κανένας ιός; Πείτε κανένα Removal Tool για να το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ιός το svchost. Εϊναι κάποιο service που τρέχουν τα windows (το αντίστοιχο του daemon στο linux).

Προφανώς δεν έχεις κάνει optimization στα xp. Από εμπειρία πρέπει να είναι το Universal Plug'n'Play. Κλείστο από το manager->services & applications->services. Αλλιώς ψάξε ποιο service τρώει όλη τη cpu, κλείνοντάς τα ένα ένα με προσοχή μην κλείσεις κάποιο σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο Johny νομίζει ότι είναι ιός.

Αρχική απάντηση από Johny

Τώρα βλέπω μερικές φορές μια εφαρμογή με το όνομα SVCHOST.EXE να καταναλώνει το 100% της cup. Μήπως είναι κανένας ιός; Πείτε κανένα Removal Tool για να το βγάλω.

Λογικά δεν πρέπει να επεμβαίνει ο ιός στο svchost. Μου έχει τύχει και μένα παλιότερα το UPNP να τρώει απίστευτα τη cpu, χωρίς όμως να έχω ιό. Ας δοκιμάσει πρώτα να το βγάλει γιατί μπορεί αυτό να του ανεβάζει θερμοκρασία και να επεμβαίνει το σύστημα για να μην πάθει τίποτα από υπερθέρμανση. Πάντως η 7VAX που έχω στο παλιό μου pc έχει όριο υπερθέρμανσης 110 fixed, άρα δεν το κλείνει η μητρική το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Johny, κατέβασε το Stinger. Eίναι δωρεάν stand-alone remover της McAfee για τα περισσότερα Blaster variants.

http://vil.nai.com/vil/stinger/

Φυσικά, φρόντισε να εξοπλίσεις τα XP με το SP2 και κάποιο antivirus γιατί θα βαρεθείς να το κολλάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Ο Βlaster και οι variants του χτυπάνε το svchost.exe.. Έτσι μπορούν να δικαιολογηθούν και τα restarts!

Δες εδώ για παράδειγμα:

http://www.pchell.com/virus/welchia.shtml

Αν χτυπηθεί κάποιο service που είναι απαραίτητο για τα windows, όπως τότε με τον blaster και το Remote Procedure Call, σου βγάζει μία εικόνα με timeoute για shut down. Στον Johny δεν γίνεται κάτι τέτοιο, αλλά μάλλον απ' ευθείας restart (δεν το αναφέρει ξεκάθαρα). Οπότε μου φαίνεται περισσότερο άλλο πρόβλημα παρά ιός.

Πάντως δε χάνει τίποτα να εξοπλίσει το pc με ένα καλό antivirus και ένα firewall.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.