Jump to content



Recommended Posts

Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση μου πρώτου μου SSD, ένα Samsung 840 Pro 128GB

Διάβασα αρκετές και χρήσιμες πληροφορίες στα forum που γράφουν για το τι να κάνεις για την σωστή λειτουργιά ενός SSD, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα έκανα όλα σωστά.

Καταρχήν η μητρική μου είναι η Gigabyte Site: GA-X48T-DQ6 (SATA 2, ICH9R). (Ξέρω ότι θα σκεφτείτε που πάω με sata 2, αλλά η αλλαγή του δίσκου ήταν εκτός προγράμματος μιας και με άφησε ο raptor μου, και αναβάθμιση υπολογίζω να κάνω σε κανένα χρόνο).

AHCI mode, λειτουργικό win 8 Pro x64, , intel Chipset driver 9.3.0.1026.

Ένα θέμα που αντιμετώπισα είναι δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση του τελευταίου intel RST 11.7 καθότι μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό το HW μου. Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό λόγο παλαιότητας, αλλά και ο τελευταίος που φαίνεται να είναι συμβατός (10.8.0.1003) μου πεταει error στην μέση της εγκατάστασης (framework error) και δεν ολοκληρώνεται. Για να κάνω εγκατάσταση τον AHCI driver, τον έκανα χειροκίνητα με χρήση των αρχείων του 10.8.0.1003_f6flpy-x64. Στο device manager δείχνει να είναι σωστή η έκδοση ο driver. Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο? Είναι απαραίτητο μα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του RST ή μόνο με τον driver είμαι οκ?

Επίσης το TRIM σύμφωνα με αυτή την μέθοδο δείχνει να λειτουργεί (χρειάστηκε restart για να μηδενιστούν οι τιμές, αλλά ο αρθρογράφος το θεωρεί φυσιολογικό).

Σας επισυνάπτω benchmark για να δείτε τις ταχύτητες και να μου πείτε αν θεωρείτε ότι είναι ok για sata 2.

asssdbenchsamsungssd840v.png

attos.png

Ξέρει κανένας τι ακριβώς είναι το Over Provisioning που κάνει ο Samsung Magician? Αξίζει να το έχω ενεργοποιημένο?

magicianrf.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση μου πρώτου μου SSD, ένα Samsung 840 Pro 128GB

Διάβασα αρκετές και χρήσιμες πληροφορίες στα forum που γράφουν για το τι να κάνεις για την σωστή λειτουργιά ενός SSD, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα έκανα όλα σωστά.

Καταρχήν η μητρική μου είναι η Gigabyte Site: GA-X48T-DQ6 (SATA 2, ICH9R). (Ξέρω ότι θα σκεφτείτε που πάω με sata 2, αλλά η αλλαγή του δίσκου ήταν εκτός προγράμματος μιας και με άφησε ο raptor μου, και αναβάθμιση υπολογίζω να κάνω σε κανένα χρόνο).

AHCI mode, λειτουργικό win 8 Pro x64, , intel Chipset driver 9.3.0.1026.

Ένα θέμα που αντιμετώπισα είναι δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση του τελευταίου intel RST 11.7 καθότι μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό το HW μου. Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό λόγο παλαιότητας, αλλά και ο τελευταίος που φαίνεται να είναι συμβατός (10.8.0.1003) μου πεταει error στην μέση της εγκατάστασης (framework error) και δεν ολοκληρώνεται. Για να κάνω εγκατάσταση τον AHCI driver, τον έκανα χειροκίνητα με χρήση των αρχείων του 10.8.0.1003_f6flpy-x64. Στο device manager δείχνει να είναι σωστή η έκδοση ο driver. Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο? Είναι απαραίτητο μα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του RST ή μόνο με τον driver είμαι οκ?

Επίσης το TRIM σύμφωνα με αυτή την μέθοδο δείχνει να λειτουργεί (χρειάστηκε restart για να μηδενιστούν οι τιμές, αλλά ο αρθρογράφος το θεωρεί φυσιολογικό).

Σας επισυνάπτω benchmark για να δείτε τις ταχύτητες και να μου πείτε αν θεωρείτε ότι είναι ok για sata 2.

Στα υπολοιπα ειναι μια χαρα,στα 4Κ δειχνει λιγο αδυναμο, τα 28 /54 δειχνουν οτι ισως εχεις ενεργοποιημενες λειτουργιες εξοικονομησης ενεργειας,

ψαξε στο bios για C1E,C3 κλπ, εν αναγκη ριξε μια ματια και στο manual για να τις εντοπισεις...

Τι επεξεργαστη εχεις?

Στην τιμη που εχει τωρα δεν νομιζω να σου κλεβει τοσο απαραιτητο χωρο, το Overprovisioning βοηθα στο να γινεται το trim/garbage control ταχυτερα και

πιο αποδοτικα και ισως να συνεισφερει στη διαρκεια ζωης του SSD.

Για περισσότερα, μπορείς να διαβάσεις και αυτό το άρθρο.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Στα υπολοιπα ειναι μια χαρα,στα 4Κ δειχνει λιγο αδυναμο, τα 28 /54 δειχνουν οτι ισως εχεις ενεργοποιημενες λειτουργιες εξοικονομησης ενεργειας,

ψαξε στο bios για C1E,C3 κλπ, εν αναγκη ριξε μια ματια και στο manual για να τις εντοπισεις...

Τι επεξεργαστη εχεις?

.

Intel Q9550@2,83

Απενεργοποίησα το C1E, Termal Monitor 2 (TM2) και EIST. Δεν βρήκα κάποια άλλη επιλογή σχετική με εξοικονόμηση ενέργειας.

Οι νέες τιμές του 4Κ είναι 29,86-61,43 και 4Κ-64thrd 201.42-159.9, μια αύξηση υπάρχει λοιπόν.

Αξίζει όμως να τα αφήσω disabled? Φαντάζομαι ότι πρακτικές- πραγματικές διαφορές δεν θα δω με τέτοια διαφορά στα νούμερα. Έκτος και αν υπάρχει και άλλος λόγος για να τα αφήσω απενεργοποιημένα.

Σχετικά με ότι δεν έχω RST εγκατεστημένο, είναι θέμα ή μόνο με τον driver είμαι καλυμμένος? Επιμένω γιατί δίνεται μεγάλη έμφαση στην εγκατάσταση του όταν έχουμε SSD.

Link to comment
Share on other sites

Με το RST και ενεργοποιώντας Write Cache, ενδέχεται να αυξηθούν τα 4Κ writes.

Σε σύγχρονο σύστημα με δυνατό επεξεργαστή ο pro πιάνει περίπου 38MB/s read.

Τσίμπα τον λιγάκι παραπάνω τον Q9550 π.χ. 3.3~3.6, μην τον φοβάσαι, θα δείς πως θα είναι πιό καλή η απόκριση...

Link to comment
Share on other sites

Intel Q9550@2,83

Απενεργοποίησα το C1E, Termal Monitor 2 (TM2) και EIST

Αξίζει όμως να τα αφήσω disabled?

Για κανένα λόγο όμως? Κολλημένη συχνότητα cpu στα ταβάνια + ρεύμα με τη σέσουλα για να βλέπεις στο as ssd +5% νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Με το RST και ενεργοποιώντας Write Cache, ενδέχεται να αυξηθούν τα 4Κ writes.

Τσίμπα τον λιγάκι παραπάνω τον Q9550 π.χ. 3.3~3.6, μην τον φοβάσαι, θα δείς πως θα είναι πιό καλή η απόκριση...

Λοιπόν, σε κάποια φάση (μάλλον από διακοπή ρεύματος) έγινε reset το Bios με αποτέλεσμα οι μετρήσεις να είναι με τον επεξεργαστή στα 2,7Ghz :-O

To κατάλαβα όταν μπήκα να αλλάξω την συχνότητα όπως μου πρότεινες

Αυτά είναι τα νούμερα με την CPU στα 3,37Ghz και power options disabled.

asssdbenchsamsungssd840.png

Εννοείς την επιλογή “Enable write cashing on the device” στα Policies του SSD από device manager? Είναι επιλεγμένο ήδη. Μήπως λες κάτι άλλο?

Όσο για το RST, ποια έκδοση πιστεύεις ότι είναι συμβατή με την μητρική μου? To μόνο που είχα καταφέρει να κάνω Install είναι το Intel Matrix Storage Technology έκδοση 9 αν θυμάμαι καλά (δεν το έχω εγκατεστημένο αυτή την στιγμή γιατί προσπαθούσα να βάλω το RST)

[MENTION=4137]amdnikos[/MENTION]

Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Εφόσον δεν υπάρχουν real life διαφορές που να γίνονται αντιληπτές, θα τα αφήσω enabled με μόνο την CPU overclocked όπως πρότεινε ο felix αφού φαίνεται να το σηκώνει ο επεξεργαστής μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα από συνάδελφο τον απλό 840 και τον έβαλα στο 11αρι notebook που έχω (HP DM1-4027SA)

και μου βγάζει το παρακάτω στο benchmark, είναι οκ ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

p95m32t.png

Επίσης το samsung magician βγάζει error "magician was unable to find a samsung ssd connected to your system. some magician functions may not work correctly.", πρέπει να βγάλω τον amd sata driver?

οκ, έκανα update τον amd sata driver και έπαιξε σωστά το magician =p

hakG4mr.png

Thanx!

Έγινε επεξεργασία από MD1032
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάτι στο C: drive ? Compression ή κάτι άλλο ?

Αυτά τα 510ΜΒ/s και τα 72ΜΒ/s στο 4K-64 μου φαίνονται λίγο περίεργα...

Ποιά έκδοση driver μπήκε, μπορείς να ελέγξεις στο Device Manager ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν έχω συμπίεση στο C.

Βασικά έκανα migrate από 80gb intel G1 σε αυτόν μέσω του Backup & Restore των W7 σε system image.

O AMD SATA Controller είναι date 11/4/2012 & Version 1.2.1.331

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, δεν έχω συμπίεση στο C.

Βασικά έκανα migrate από 80gb intel G1 σε αυτόν μέσω του Backup & Restore των W7 σε system image.

O AMD SATA Controller είναι date 11/4/2012 & Version 1.2.1.331

Λοιπόν, μάλλον πρεπει να παίζει κάποιο bug με AS-SSD και amd, ή κάτι με το firmware των απλών 840.

Αναφέρομαι στο 4K-64rd READ , το οποίο δεν παίζει να είναι στα 510ΜΒ/s , o ίδιος ο Αλμπέρτο Εσκενάζι να έρθει να μου το πεί και να χτυπιέται κάτω.

Κοντινά στα δικά σου αποτελέσματα (αναφέρομαι μόνο σε αυτό το νούμερο) έβγαλα και εγώ (δια 2 όμως, λόγω SATA II) με τον 840 250GB, πρίν κάνω αναβάθμιση στο καινούριο FW (04κάτι). Το σκηνικό έγινε 2-3 φορές απλά το είχα διαγράψει από τη μνήμη, λόγω της εγκατάστασης που έτρεχε εκείνη την ώρα...

Κατόπιν τα νούμερα ήρθαν στα νορμάλ τους, δλδ περίπου 135MB/s, το ίδιο με τον Crucial M4. Τα 380+ΜΒ/s που είδα σε SATA II απλά ήταν Sci-Fi σκηνικό..πόσο μάλλον για AMD σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Για MacBook Pro, αρχες '11, με sandy i5 & sata-iii, αξιζει να πληρωσω τα +45Ευρω του Pro?

Για 250Gb παντα...

Θα τρεχει παραλληλα και vmware fusion με 8αρια.

Καπου στα 125-130 βγαινει ο 840 και στα 170 ο pro. Τιμες ανευ ΦΠΑ.

Εχω διαβασει ολο το thread, οπως και τα αντιστοιχα review στο anandtech, και προβληματιζομαι για τα ακόλουθα:

a. Πραγματικη διαφορα Pro/μη Pro σε φρεσκο install (πιστευω μηδαμινες)

b. Κατα πόσο ο απλος θα κρατησει τις επιδοσεις του μετα απο καιρο. 2 χρονια χωρις φορματ ειναι το laptop και μετα το νεο setup μαλλον θα το κρατησω παλι τοσα!

c. Διαχειρηση του δισκου (Trim, GC, Driver) στο 10.8.2 OSX. Θα δουλευουν ολα αυτα καλα και γρηγορα στο OSX ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και αλλα να λάβεις υπόψιν,

με τα +45 παίρνεις

1)+2 χρονια εγγυηση..

2)MLC αντι TLC..

3)Καλύτερες επιδόσεις σε νούμερα,

4)Λίγο περισσότερο χώρο (256 vs 250)

Και εγω σε αυτο ακριβως το διλλημα ειμαι και με βλεπω για Pro..

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει ειναι η τιμη που βρηκα και εγω

[ame]http://www.amazon.co.uk/Samsung-Series-256GB-Solid-State/dp/B009LI7CTY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362390523&sr=8-1[/ame]

Ζαχο θα θελα τη γνωμη σου σχετικα με αυτο που ρωτησα λιγο πιο πανω!

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]: Τα 1,2,4 τα εχω σκεφτει και κρινω πως δεν αξιζει να πληρωσω το premium γι αυτα. Τωρα για το 3 δεν εχω σαφη εικονα σε πραγματικες συνθηκες για να μπορεσω να κρινω σωστα.

Έγινε επεξεργασία από SlotKiller
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

αν βρεις καμμια καλή προσφορά για τον Pro (απ'εξω) πόσταρέ το ή στείλε μηνυμα....

Μαλλον αυτο που λεει ο ζαχος ..απο αμαζον..τον βρηκα κ με 193 αλλα θα θελεις και κανενα 20αρι μεταφορικα :D

jax7480 Εσυ τι λες για non Pro/Pro ?

Εγω θα τον παρω για Laptop. 2 πραγματα με προβληματιζουν. Το αν θα τερματισει ο δισκος στο Laptop (ωστε να φυγει το ψυχολογικο) και το MLC vs TLC σε βαθος Χρονου. Κατα τα αλλα η διαφορα για μενα ειναι μικρη.

Σκευτειτε οτι 220 ειχαμε δωσει για τον Postvile :D

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει ειναι η τιμη που βρηκα και εγω

http://www.amazon.co.uk/Samsung-Series-256GB-Solid-State/dp/B009LI7CTY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362390523&sr=8-1

Ζαχο θα θελα τη γνωμη σου σχετικα με αυτο που ρωτησα λιγο πιο πανω!

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]: Τα 1,2,4 τα εχω σκεφτει και κρινω πως δεν αξιζει να πληρωσω το premium γι αυτα. Τωρα για το 3 δεν εχω σαφη εικονα σε πραγματικες συνθηκες για να μπορεσω να κρινω σωστα.

3)Δεν νομιζω να δεις διαφορα στο ματι/αισθηση.

Με προβληματιζεις τωρα :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά στα λεφτά είναι αρκετά μεγάλη για να αξίζει. Προσωπικά δεν θα τα έδινα. Άσε που διαφορές στο μάτι και την αίσθηση δεν υπάρχουν σε οτιδήποτε SSD από τον Postville και μετά. Μόνο αν κάτσεις να μετρήσεις.

@GV. Μέσα στην εβδομάδα (αύριο-μεθαύριο) περιμένω μια 4αδα 840pro 256GB. Τον έναν θα τον πάρω εγώ για το λάπτοπ. Θα σου πω αν το τερματίζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά στα λεφτά είναι αρκετά μεγάλη για να αξίζει. Προσωπικά δεν θα τα έδινα. Άσε που διαφορές στο μάτι και την αίσθηση δεν υπάρχουν σε οτιδήποτε SSD από τον Postville και μετά. Μόνο αν κάτσεις να μετρήσεις.

@GV. Μέσα στην εβδομάδα (αύριο-μεθαύριο) περιμένω μια 4αδα 840pro 256GB. Τον έναν θα τον πάρω εγώ για το λάπτοπ. Θα σου πω αν το τερματίζει ή όχι.

Πρεπει να παραγγειλω σημερα ρε γμτ :/

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] δλδ τα ~163 για Pro σε σχεση με τα ~123 του non ειναι πολλα για τον κορυφαιο SSD? :p (τοσο μου βγαινει εμενα)

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.