Jump to content



Μόνιμη δουλειά σε Ολλανδία


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION]: Μου πρότειναν από μια πολύ γνωστή εταιρία μια θέση στην Στοκχόλμη. Μέχρι να το σκεφτώ, να αποφασίσω, κλπ, είχε κλείσει. Επειδή όμως με θέλουν, μου είπαν ότι υπάρχει άλλη ανοικτή θέση σε Ολλανδία.

Καλά, δεν το αποφάσισα ακόμα... Να υποθέσω ότι το μήνυμα έχει το νόημα "τι το ψάχνεις, φύγε!" ;

Ώσπου να το αποφασίσεις θα χαθεί και αυτή η δουλειά.:D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αναφέρεται:

Median Monthly Disposable Salary (After Tax) Athens 894.00 €, Amsterdam 2,176.89 €, The Hague 3,000.00 €

Μιλάει για μέσο μισθό, καθαρές αποδοχές...

Αυτο ακριβως... απλα οταν βλεπεις το γαλα πιο φτηνο στην Αθηνα, μπορει να μεινεις εκει και να μην δεις τον διπλασιο+ ολλανδικο μισθο.

Αχρείαστο δε θα είναι. Και δεν αναφέρομαι σε κάτι κακό. Μια, δυό εγκυμοσύνες να βάλεις...

Σε αυτη την περιπτωση ειναι καλυτερα ακομα τα πραγματα. Επιδοματα, βοηθηματα κλπ...

Εδω στην Ελλαδα απορουν ακομα γιατι εχουμε υπογεννητικοτητα με τα εκπληκτικα κινητρα που προσφερουν...

Link to comment
Share on other sites

Απλά φυγε. Η Ελλάδα πεθαίνει και όπου αλλού καλύτερα.

Χτες έφυγε ξάδερφος μου για Αγγλία με την κοπέλα του.

Οποίος βρει δουλειά έξω μην το σκέφτεται καν.

Μετάνιωσα που δεν έφυγα πριν 5 χρόνια και εγώ για Αγγλία.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 φίλους από την παλιά μου δουλειά στο Άμστερνταμ, 1 εκ των οποίων δούλεψε για μερικούς μήνες και στη Χάγη. Για Άμστερνταμ μου έχουν πει ότι θέλεις 2κ € το μήνα στο νερό για τα βασικά έξοδα (λογικά θα ρίχνουν και κανά φ0ύτσ0), αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω και για τη Χάγη πιο συγκεκριμένα και να μάθω ακριβή νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ώσπου να το αποφασίσεις θα χαθεί και αυτή η δουλειά.

Σε αυτή έχω περιθώριο. Υπάρχει deadline υποβολής βιογραφικού... ;)

...αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω και για τη Χάγη πιο συγκεκριμένα και να μάθω ακριβή νούμερα.

Αν δε σου κάνει κόπο, θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

μπουταδικα λεει :p

εγω θα ενδιαφερομουν πολυ για εξω..οσο κ αν θα μου λειψει η ελλαδιτσα κ οι γονεις μου...

αναρωτιεμαι αν παει κανεις οντας αμεα εκει,μπορει να εχει καποιες παροχες σε φαρμακα κτλ μεχρι να βρει καποια δουλεια?γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το διάλογο με το φίλο μου για το κόστος ζωής στη Χάγη.

[6:31:20 Μ.Μ.] trendy: Hello Dejan! I have a friend who is considering working in Haag. Could you please tell me in brief what is the monthly costs there? He is married so you can omit girls :)

[6:31:38 Μ.Μ.] Dejan: hey man

[6:31:42 Μ.Μ.] Dejan: yeah

[6:32:29 Μ.Μ.] Dejan: he should consider a three-rooms apartment (two bedrooms and one living room) to cost approx. 1000 euros per month.

[6:32:51 Μ.Μ.] trendy: with utilities?

[6:32:57 Μ.Μ.] Dejan: does he want furnished or unfurnished?

[6:33:02 Μ.Μ.] Dejan: I think with.

[6:33:06 Μ.Μ.] trendy: furnished

[6:33:10 Μ.Μ.] Dejan: Ah

[6:33:17 Μ.Μ.] Dejan: then - maybe even 1100 - 1200.

[6:33:34 Μ.Μ.] Dejan: when does he want to move?

[6:34:07 Μ.Μ.] trendy: I don't know he hasn't decided yet

[6:34:21 Μ.Μ.] Dejan: does he have a job?

[6:34:30 Μ.Μ.] trendy: and the rest of the expenses?

[6:34:43 Μ.Μ.] trendy: he wants to go there for work

[6:34:56 Μ.Μ.] Dejan: WTF :)

[6:35:06 Μ.Μ.] Dejan: so he has no job here and he wants Den Haag?

[6:35:19 Μ.Μ.] Dejan: strange - he should find a job first

[6:35:30 Μ.Μ.] Dejan: and I am not a good person to say anything about his costs

[6:35:46 Μ.Μ.] Dejan: because his wife & himself maybe live luxurious life :)

[6:36:01 Μ.Μ.] Dejan: My costs are 2000 per month all together

[6:36:04 Μ.Μ.] Dejan: BUT

[6:36:05 Μ.Μ.] trendy: eh they will have reasonable costs

[6:36:08 Μ.Μ.] Dejan: that's me

[6:36:10 Μ.Μ.] trendy: no champagnes

[6:36:15 Μ.Μ.] Dejan: and this is Netherlands

[6:36:21 Μ.Μ.] Dejan: 50 euros is really nothing.

[6:36:38 Μ.Μ.] Dejan: I pay 100 euros per month just to have a Golf-class car running on petrol

[6:36:43 Μ.Μ.] Dejan: 50 euros road tax

[6:36:46 Μ.Μ.] Dejan: 50 insurance

[6:36:53 Μ.Μ.] trendy: aha I see

[6:37:06 Μ.Μ.] Dejan: I pay 820 all inclusive for a one bedroom apartment of 44 sqm

[6:37:16 Μ.Μ.] Dejan: food in supermarket is not a big cost

[6:37:21 Μ.Μ.] Dejan: but everything else is :)

[6:37:41 Μ.Μ.] Dejan: His move shall cost at least 5000 euros.

[6:38:00 Μ.Μ.] Dejan: I found a reasonably priced apartment

[6:38:15 Μ.Μ.] Dejan: and I still had to cash out 1800 euros when I moved in.

[6:38:24 Μ.Μ.] trendy: for deposit?

[6:38:28 Μ.Μ.] Dejan: 800 for the first month, 800 deposit and rest agent fee

[6:38:36 Μ.Μ.] Dejan: and that is to be considered VERY cheap :)

[6:38:53 Μ.Μ.] Dejan: normally, that costs close to 3k for apartment like mine.

[6:39:00 Μ.Μ.] Dejan: so agent fee is abour 1000 eur

[6:39:20 Μ.Μ.] Dejan: he must be VERY sure of his job and preferably should ask for relovation package.

[6:39:48 Μ.Μ.] Dejan: Living in a rented apartment with furniture in a decent part of DH is a expensive thing, especially if it is big...

[6:40:10 Μ.Μ.] Dejan: I guess that without net salary of 3000 euros, he should not come here.

[6:40:22 Μ.Μ.] Dejan: that is approx. 52000 a year.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το διάλογο με το φίλο μου για το κόστος ζωής στη Χάγη.

Thanx για το χρόνο σου.

Βασικά, αν πάμε, γιατί δεν είναι 100% στο χέρι μου, θα έχω έτοιμη δουλειά με συμβόλαιο για 5-6 χρόνια. Πιθανότατα να καλυφθούν και relocation costs αλλά θα ξέρω σίγουρα σήμερα. Όσον αφορά στο μισθό, είναι αρκετά παραπάνω από 3000€ που αναφέρει, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι θα μένει καθαρό, αφού θα είμαι με δελτίο παροχής και όχι μισθό. Βέβαια, από ότι κατάλαβα, μπορώ να έχω δελτίο από οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ, οπότε με βλέπω για Βουλγαρία...

Link to comment
Share on other sites

Thanx για το χρόνο σου.

Βασικά, αν πάμε, γιατί δεν είναι 100% στο χέρι μου, θα έχω έτοιμη δουλειά με συμβόλαιο για 5-6 χρόνια. Πιθανότατα να καλυφθούν και relocation costs αλλά θα ξέρω σίγουρα σήμερα. Όσον αφορά στο μισθό, είναι αρκετά παραπάνω από 3000€ που αναφέρει, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι θα μένει καθαρό, αφού θα είμαι με δελτίο παροχής και όχι μισθό. Βέβαια, από ότι κατάλαβα, μπορώ να έχω δελτίο από οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ, οπότε με βλέπω για Βουλγαρία...

Αν βοηθάει καθόλου, στην τράπεζα στη Γερμανία που ήμουνα οι externals (μάλλον όπως θα εισαι και εσύ) έπαιρναν πολύ περισσότερα από τους μόνιμους και ήταν σχεδόν εξασφαλισμένοι για πολλά χρόνια. Συνήθως πήγαιναν απο project σε project και δεν έφευγαν αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει καθόλου, στην τράπεζα στη Γερμανία που ήμουνα οι externals (μάλλον όπως θα εισαι και εσύ) έπαιρναν πολύ περισσότερα από τους μόνιμους και ήταν σχεδόν εξασφαλισμένοι για πολλά χρόνια. Συνήθως πήγαιναν απο project σε project και δεν έφευγαν αμέσως...

Ναι, αυτό μου είπαν. Απλά όσο να είναι, κάθε φορά που τελειώνει ένα project δεν ξέρεις αν θα έχεις δουλειά και βέβαια αν θα είσαι στην ίδια πόλη ή χώρα... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το διάλογο με το φίλο μου για το κόστος ζωής στη Χάγη.

[6:31:20 Μ.Μ.] trendy: Hello Dejan! I have a friend who is considering working in Haag. Could you please tell me in brief what is the monthly costs there? He is married so you can omit girls :)

[6:31:38 Μ.Μ.] Dejan: hey man

[6:31:42 Μ.Μ.] Dejan: yeah

[6:32:29 Μ.Μ.] Dejan: he should consider a three-rooms apartment (two bedrooms and one living room) to cost approx. 1000 euros per month.

[6:32:51 Μ.Μ.] trendy: with utilities?

[6:32:57 Μ.Μ.] Dejan: does he want furnished or unfurnished?

[6:33:02 Μ.Μ.] Dejan: I think with.

[6:33:06 Μ.Μ.] trendy: furnished

[6:33:10 Μ.Μ.] Dejan: Ah

[6:33:17 Μ.Μ.] Dejan: then - maybe even 1100 - 1200.

[6:33:34 Μ.Μ.] Dejan: when does he want to move?

[6:34:07 Μ.Μ.] trendy: I don't know he hasn't decided yet

[6:34:21 Μ.Μ.] Dejan: does he have a job?

[6:34:30 Μ.Μ.] trendy: and the rest of the expenses?

[6:34:43 Μ.Μ.] trendy: he wants to go there for work

[6:34:56 Μ.Μ.] Dejan: WTF :)

[6:35:06 Μ.Μ.] Dejan: so he has no job here and he wants Den Haag?

[6:35:19 Μ.Μ.] Dejan: strange - he should find a job first

[6:35:30 Μ.Μ.] Dejan: and I am not a good person to say anything about his costs

[6:35:46 Μ.Μ.] Dejan: because his wife & himself maybe live luxurious life :)

[6:36:01 Μ.Μ.] Dejan: My costs are 2000 per month all together

[6:36:04 Μ.Μ.] Dejan: BUT

[6:36:05 Μ.Μ.] trendy: eh they will have reasonable costs

[6:36:08 Μ.Μ.] Dejan: that's me

[6:36:10 Μ.Μ.] trendy: no champagnes

[6:36:15 Μ.Μ.] Dejan: and this is Netherlands

[6:36:21 Μ.Μ.] Dejan: 50 euros is really nothing.

[6:36:38 Μ.Μ.] Dejan: I pay 100 euros per month just to have a Golf-class car running on petrol

[6:36:43 Μ.Μ.] Dejan: 50 euros road tax

[6:36:46 Μ.Μ.] Dejan: 50 insurance

[6:36:53 Μ.Μ.] trendy: aha I see

[6:37:06 Μ.Μ.] Dejan: I pay 820 all inclusive for a one bedroom apartment of 44 sqm

[6:37:16 Μ.Μ.] Dejan: food in supermarket is not a big cost

[6:37:21 Μ.Μ.] Dejan: but everything else is :)

[6:37:41 Μ.Μ.] Dejan: His move shall cost at least 5000 euros.

[6:38:00 Μ.Μ.] Dejan: I found a reasonably priced apartment

[6:38:15 Μ.Μ.] Dejan: and I still had to cash out 1800 euros when I moved in.

[6:38:24 Μ.Μ.] trendy: for deposit?

[6:38:28 Μ.Μ.] Dejan: 800 for the first month, 800 deposit and rest agent fee

[6:38:36 Μ.Μ.] Dejan: and that is to be considered VERY cheap :)

[6:38:53 Μ.Μ.] Dejan: normally, that costs close to 3k for apartment like mine.

[6:39:00 Μ.Μ.] Dejan: so agent fee is abour 1000 eur

[6:39:20 Μ.Μ.] Dejan: he must be VERY sure of his job and preferably should ask for relovation package.

[6:39:48 Μ.Μ.] Dejan: Living in a rented apartment with furniture in a decent part of DH is a expensive thing, especially if it is big...

[6:40:10 Μ.Μ.] Dejan: I guess that without net salary of 3000 euros, he should not come here.

[6:40:22 Μ.Μ.] Dejan: that is approx. 52000 a year.

Να προσθέσω πως ο φίλος ξέχασε να αναφέρει και την υποχρεωτική ασφάλεια φροντίδας (zorgverzekering) η οποία είναι για ένα άτομο +-130€ και για ζευγάρι +-250€.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν οι contractors είναι οπως και στο Λονδινο, έχουν μικρότερο net tax απο ότι εμείς οι "κανονικοί" μισθωτοί.

Απλά ναι, θεωρητικά, δεν έχεις την σιγουριά.

Βέβαια, αν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ για 5-6 χρόνια στα φρύδια σου.

Αν σκέφτεσαι για Βουλγαρία έχω πολύ φίλο στην Σόφια να σου δώσω νούμερο να τον πάρεις να τον ρωτήσεις ΟΤΙ θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, αν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ για 5-6 χρόνια στα φρύδια σου.

Δυστυχώς δεν υπογράφεις για τόσο. Είναι 3-6 μήνες την κάθε φορά, απλά η εταιρία σου λέει ότι υπάρχει δουλειά για 4-5 χρόνια. Σπάνια θα δεσμευτεί κάποιος για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Και ένα άλλο θέμα είναι, ότι η εταιρία δε μπορεί να σου υποσχεθεί ότι το επόμενο συμβόλαιο θα είναι στην ίδια χώρα, άρα με βλέπω τσιγγάνο... :p

Αν σκέφτεσαι για Βουλγαρία έχω πολύ φίλο στην Σόφια να σου δώσω νούμερο να τον πάρεις να τον ρωτήσεις ΟΤΙ θέλεις.

Είναι 100% σίγουρο ότι δεν πρόκειται να τους τα δώσω εδώ. Από όσα γνωρίζω η Βουλγαρία έχει αρκετά μικρές εισφορές και είναι πολύ εύκολο να ανοίξεις βιβλία εκεί. Θα τον χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπογράφεις για τόσο. Είναι 3-6 μήνες την κάθε φορά, απλά η εταιρία σου λέει ότι υπάρχει δουλειά για 4-5 χρόνια. Σπάνια θα δεσμευτεί κάποιος για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Και ένα άλλο θέμα είναι, ότι η εταιρία δε μπορεί να σου υποσχεθεί ότι το επόμενο συμβόλαιο θα είναι στην ίδια χώρα, άρα με βλέπω τσιγγάνο... :p

Είναι 100% σίγουρο ότι δεν πρόκειται να τους τα δώσω εδώ. Από όσα γνωρίζω η Βουλγαρία έχει αρκετά μικρές εισφορές και είναι πολύ εύκολο να ανοίξεις βιβλία εκεί. Θα τον χρειαστώ.

Τι σε νοιαζει η μετακινηση σε αλλη χωρα? Αλλοι πλερωνουνε για αυτο, εσυ θα τοχεις τσαμπα. Οσο δεν εχεις παιδι και εισαι νεος ( στο φουμπου βεβαια φαινεσαι μπαρμπας) εσυ και η συζυγος σου, καντο και μην σκεφτεσαι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] Οι άλλοι κάνουν πλάκα κι εσύ το πήρες στα σοβαρά μου φαίνεται :p

Το γνωρίζω ότι κάνουν χαβαλέ και το δέχομαι, αλλά να λέμε και το σοβαρό έτσι? ;)

Τι σε νοιαζει η μετακινηση σε αλλη χωρα? Αλλοι πλερωνουνε για αυτο, εσυ θα τοχεις τσαμπα. Οσο δεν εχεις παιδι και εισαι νεος ( στο φουμπου βεβαια φαινεσαι μπαρμπας) εσυ και η συζυγος σου, καντο και μην σκεφτεσαι τιποτα.

Αφού το είπε ο Τσάκωνας, τότε τέλος.-

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.