Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Τα πάντα θέλω βασικά.

Είμαι τελείως αρχάριος. Δίσκους ήθελε να βάλει και ο κουνιάδος μου αλλά για οικονομικούς λόγους δε το τελείωσε και τελικά έφυγε.

Απλά έχω το ενυδρείο και θέλω να τελειώσω την μετακόμιση σήμερα να δώ τι άλλο έχει. Φίλτρα, χαλίκια κλπ.

Το καλό είναι το ενυδρείο έχει και λάμπες έτοιμες και χρονοδιακόπτη.

Για αρχή λέω να βάλω κανα μικρό κοπάδι ψαριών να μάθω και αργότερα μερικούς δίσκους.

Θα δείξει γιατί ακόμα είμαι στην αρχή. Πάντως θα σε πρίξω με pms σε ενημερώνω να το ξέρεις απο τώρα.

Ok οτι θελεις τα λεμε με π.μ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πειτε τα εδω παιδες, ενδιαφερουνε και εμενα :)

Εμεις εχουμε ενα 60λιτρο με 2 σκαλαρια και 4 μικροτερα γιατι δεν παιρνει αλλα ψαρια μεσα.

Για αρχη πολλοι βαζουνε gappy που ειναι ευκολα.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις διαθεση και χρονο καθε βδομαδα (αντε 2!) τουλαχιστον να το καθαριζεις ειναι ομορφο αλλα κοστιζει κιολας.

Τι ενυδρειο εχεις

Δεν ισχύει πάντα αυτό.Συνήθως τα μεγάλα ενυδρεία δεν χρειάζονται τόσο συχνά καθάρισμα όσο τα μικρά.Παίζει και ρόλο βέβαια το που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο.Π.Χ. δεν μπαίνει απέναντι από παράθυρο η δίπλα σε εστία θέρμανσης για να μην αναπτύσσετε άλγη.swatoner φαντάζομαι το ενυδρείο θα το πάρεις "ξεστημένο"(χωρίς νερό και ψάρια δηλαδή)ούτε έχεις κρατήσει καθόλου νερό από όταν ήταν γεμάτο?Σε ρωτάω γιατί το ενυδρείο δεν θα λειτουργεί σωστά άμα ρίξεις 5 ψάρια μέσα και 100 λίτρα νερό σκέτα.Το νερό των ψαριών θέλει κάποια βακτηρία να αναπτυχθούν (να "στηθεί" δηλαδή)για να είναι κατάλληλο και να μην έχεις απώλειες.Αυτό το επιτυγχάνεις είτε με λίγο νερό από έτοιμο ενυδρείο η με κάποια υγρά που θα χρειαστεί να αγοράσεις π.χ. αποχλωρειωτές για να φέρει σε σωστά επίπεδα PH το νερό.Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε.;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12284]JeRiChO[/MENTION]

Ναι τα παραπάνω τα γνωρίζω. δυστυχώς δεν μου άφησε και πολλά γιατί ήταν σχεδόν ότι ξεκίνησε να το φτιάχνει και έφυγε.

Αρχικά πρέπει να βρώ απαντήσεις για τα παρακάτω:

1)Μου άφησε ένα εσωτερικό φίλτρο (δεν ξέρω αν δουλεύει γιατί μου είπε οτι μάλλον είναι σπασμένο, και δεν ξέρω να δώ αν είναι οκ ή οχι). Αν δεν δουλεύει να βρώ ένα οικονομικό εξωτερικό.

2) Να καθαρίσω καλά το ενυδρίο απο άλατα που έχουν μείνει και να το αφήσω στον ήλιο να στεγνώσει οτιδήποτε ξύδι βάλω κλπ

3) Να δώ τι θα βάλω στον πάτο απο φυτά και στρώματα κλπ. Δεν είναι εύκολο να ξεστήνεις και να ξαναστήνεις σε μεγάλο ενυδρείο και ειδικά αν δεν ξέρεις

4) Να βρώ τι χρειάζεται. τεστ, θερμόμετρα, θερμοστάτες, υγρά, φάρμακα. τι είναι άμεσσο και τι για αργότερα

5) Οικονομικά είμαι πολύ δύσκολα και απλά τώρα έχω ένα άδειο ενυδρείο μέσα στο σαλόνι μου, και δεν είναι και μικρό. Βέβαια του βρήκα υπέροχη θέση και δείχνει και ωραία μέσα στο υπόλοιπο χώρο. Ούτε είναι κοντά σε παράθυρο και το σώμα του καλοριφέρ είναι κάπου στο 1.5 μέτρο το οποίο ελπίζω να μην παρουσιάζει πρόβλημα αργότερα.

6) Τι ψάρια θα βάλω για αρχή που να είναι εύκολα και αργότερα να τα συνδυάσω με άλλα πιο μεγάλα και πιο ιδιότροπα.

Αυτά για τώρα, σίγουρα θα βρώ και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα ντομπερμαν καθαροαιμο μου το ειχε φερει ο παππους μου απο την Γερμανια αργοτερα το εσκασε και δεν το ξαναβρηκαμε, μετα ειχα χρυσοψαρα πεθαναν απο αγνωστη αιτια μετα ειχα χαμστερ με κοκκινα ματια ψοφησε απο υπερβολικο σαγχαρο τις ειχα δωσει μια γκοφρετα και την εφαγε μεσα σε 5 λεπτα, μετα ειχα παπαγαλακια τα ειχε φαει μια βλαμενη γατα και τωρα εχω ενα Λαμπραντορ καθαροαιμο 2 μηνων και το προσεχω, δεν προκειτε να φυγει απο τα χερια μου με τιποτα απο δω και περα :D

Γεια σας με λενε Ναιλα.

532574_261063397339728_1256870767_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Στις ατακες ασαπ !!!

ΥΓ: Το ορυκτο "ματακι" ονομαζεται επισημα τυρκουαζ ;)

Επίσημα στην Κρήτη πέρα απο το κλασικό ματάκι που ξέρετε στας Αθήνας :p υπάρχει και ένας κυβάκος που μπαίνει σε βραχιόλι (χρυσό συνήθως) στα μωρά μόλις γεννηθούν, απο την μαμά του πατέρα του μικρού (την γιαγιάκα δηλαδή). Αυτός ο γαλάζιος κυβάκος (δεν έχει μάτι επάνω) που έχει τρυπηθεί στην μέση λοιπόν για να περάσει στο βραχιόλι λέγεται, στην Κρήτη τουλάχιστον, γαλαζόπετρα. :)

Επειδή λοιπόν είδα μικρή την σκυλίτσα κόλλαγε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα στην Κρήτη πέρα απο το κλασικό ματάκι που ξέρετε στας Αθήνας :p υπάρχει και ένας κυβάκος που μπαίνει σε βραχιόλι (χρυσό συνήθως) στα μωρά μόλις γεννηθούν, απο την μαμά του πατέρα του μικρού (την γιαγιάκα δηλαδή). Αυτός ο γαλάζιος κυβάκος (δεν έχει μάτι επάνω) που έχει τρυπηθεί στην μέση λοιπόν για να περάσει στο βραχιόλι λέγεται, στην Κρήτη τουλάχιστον, γαλαζόπετρα. :)

Επειδή λοιπόν είδα μικρή την σκυλίτσα κόλλαγε.

Οκ!Το'χαμε καταλάβει.:flower:

Αλλά όποιος ασχολείται με ψάρεμα θα γύρισε

:upside::D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.