Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Γνωριζω οτι τους δινουν και τρωνε τετοια λαχανικα.Και εγω του δινω εξ'αλλου αλλα αυτο που με ταλαιπωρει περισσοτερο στο μυαλο μου ειναι η λεξη ''ιδανικη'' διατροφη,και αν υπαρχει εννοειται!

ΠΧ ενας ανθρωπος μπορει να τρεφεται μονο με κρεας .Δεν σημαινει παρολαυτα οτι ειναι η ιδανικη διατροφη για τον οργανισμο του η καταναλωση μονο κρεατος.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι τους δινουν και τρωνε τετοια λαχανικα.Και εγω του δινω εξ'αλλου αλλα αυτο που με ταλαιπωρει περισσοτερο στο μυαλο μου ειναι η λεξη ''ιδανικη'' διατροφη,και αν υπαρχει εννοειται!

ΠΧ ενας ανθρωπος μπορει να τρεφεται μονο με κρεας .Δεν σημαινει παρολαυτα οτι ειναι η ιδανικη διατροφη για τον οργανισμο του η καταναλωση μονο κρεατος.

Ισχύει για όλα τα ζώα:

Του δίνεις ότι τρώει στη φύση και όσο μεγαλύτερη ποικιλία μπορείς. Αν είναι πάντα, δε χρειάζεται ποικιλία, τρώει μόνο ένα είδος μπαμπού :p

Η ξηρά τροφή όμως, αναπτύχθηκε για ευκολία και ποιότητα. Επειδή δεν κατανοούν όλοι τι σημαίνει σωστή διατροφή (πχ η γιαγιά μου...), προτιμάμε την ξηρά τροφή που είναι ολοκληρωμένη και σωστή. Επίσης, είναι πολύ εύκολο να φάει σωστή ποσότητα, αφού της βάζεις με γραμμάρια ανάλογα με την ηλικία και το βάρος. Τα περισσότερα ζώα είναι λαίμαργα, γιατί στη φύση δε βρίσκουν άπλετα φαγητό κι έτσι το ένστικτό τους τους λέει να φάνε όσο μπορούν, με αποτέλεσμα να παχαίνουν. Τους λείπει και η άσκηση αφού δεν τα κυνηγάει καμιά αλεπού και μετά αρχίζουν τα προβλήματα.

Η επιλογή είναι υποκειμενική και καθαρά δική σου. Καλό θα είναι να αποφασίσεις όμως και να είσαι σταθερός. Αλλαγές από φυσική τροφή σε κροκέτα και πίσω, τους ταλαιπωρούν το έντερο.

Link to comment
Share on other sites

19 Χρονών ήτανε.. Και πολύ έζησε..

Οκ,οπότε αυτό θα απαλύνει κάπως τον πόνο του ιδιοκτήτη του...:tomato:

Δηλαδή έπρεπε να ήταν 3 μηνών για να συγκινηθεί κάποιος...??

Σε συγχωρώ γιατί έσφιξαν οι ζέστες και καίγονται κύτταρα :)

Όπως λέμε στις κηδείες των ανθρώπων: "Εντάξει μωρέ, 80 ετών έφθασε καλά ήταν"

Ναι, ρε ψηλέ αλλά ήταν ο πατέρας μου, μάνα μου,αδερφός μου.

Hello???

Link to comment
Share on other sites

Οκ,οπότε αυτό θα απαλύνει κάπως τον πόνο του ιδιοκτήτη του...:tomato:

Δηλαδή έπρεπε να ήταν 3 μηνών για να συγκινηθεί κάποιος...??

Σε συγχωρώ γιατί έσφιξαν οι ζέστες και καίγονται κύτταρα :)

Όπως λέμε στις κηδείες των ανθρώπων: "Εντάξει μωρέ, 80 ετών έφθασε καλά ήταν"

Ναι, ρε ψηλέ αλλά ήταν ο πατέρας μου, μάνα μου,αδερφός μου.

Hello???

UvngaSc.png

Εεεε αντίδραση είναι ρε φίλε τι να κάνουμε ζεις πεθαίνες..

Φαντάσου λεει τον πόναγαν τα κόκαλα το σκυλί αυτό δεν ζει.. από την ώρα που ξυπνάει πονάει..

Τυχερό σκυλί ήτανε μακάρι να έκανε και καλή ζωή..

Τώρα είναι η μανα σου ο πατέρας ο αδερφός η αδερφη σου..

Σχετικό είναι αυτό.. όλος ο κόσμος παιθένει..

Τι να κάνουμε δηαλδή δεν μπροούμε να ζούμε όλοι η να είμαστε για πάντα νεοι..

Το θέμα είναι να μην φύγεις βαναυσα..

Το ότι θα στεναχωριθείς είναι φυσικό..

Εδώ κινητο σου χαλάει και στεναχωρίεσαι δεν θα στεναχωριθείς αμα πεθάνει η μανα σου ο πατερας σου η αδερφη σου ο αδεφος σου τα ξαδερφια σου ο φιλος ο σκυλος σου..

Αλλά μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά..

Αφού μου λεει και ο πατέρας μου αρχίζουν μετά τα 50 και μειονονται οι πιθανότητες..

Ξερεις χτυπάνε όλα καρδιες.. εγκεφαλικά κόκαλα..

Μπορεί και εγώ αυριο που θα πάω Gym να πάθω μια ανακοπή που λεει ο λογος..

Ο χρόνος είναι περιορισμένος τι να κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος δεν είναι περιορισμένος αλλά αποτελεί καθαρά μία ανθρώπινη δημιουργία προκειμένου να περιορίσει κάτι αλλά και να "μετρήσει" την φθορά αλλά αυτό είναι κάτι που ανήκει στην σφαίρα της φιλοσοφίας και όχι στο θέμα αυτό.

Ευχαριστώ για τους πίνακες αλλά μία ζωή είμαι με σκυλιά, οπότε worth the try but...

Τώρα, εάν εγώ απλά αναφέρω την είδηση αυτή και κάποιος απαντάει "19 Χρονών ήτανε.. Και πολύ έζησε.."

E...ή αναίσθητος είναι ή έσφιξαν οι ζέστες ή:drool:

Iδιοκτήτης ταβέρνας στη Λευκωσία σκότωσε ένα μικρό γατάκι μπροστά στα μάτια των πελατών του!

http://www.newsit.com.cy/default.php?pname=Article&art_id=127178&catid=6

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου είχαμε 3 σκυλάκια αδέσποτα.

Τη Λίζα που ήταν γρια και η πιο παλιά mascot, τον γκόμενο της (ήταν τεκνατζού) και τη Ρένα.

Μετά από 2 χρόνια σχεδόν που ξαναδούλεψα εκεί, δε τους βλέπω αυτούς τους σκύλους. Ήρθανε κάτι καινουριες σκύλες και σκύλοι ξενέρωτοι όμως.

Παλιά έκανα σμουτς σμουτς στις αφίξεις και πέφτανε 3 σκύλοι πάνω μου ό,τι ώρα και αν τους καλούσα. Τώρα απλά μου κάνουν νόημα από σχετικά μακριά και βαριούντε να κουνήσουν... πρέπει να πάω εγώ εκεί.

Κωλόζωα :mamba:

Να προσθέσω ότι έχουμε και ένα uber friendly γάτο στις αναχωρήσεις (μέσα στο κτίριο) οπού γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί οπότε είναι τροφαντός και καλοζωισμένος.

Έγινε επεξεργασία από bezdim
Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα από το Μαρούσι μία αδεσποτούλα σκυλίτσαπου είχε τα χίλια μύρια κακά....με το ζόρι σηκωνόταν να περπατήσει.

Την πήγα Φιλοζωική κα την έκανα ΣΕΝΙΑ ,ΣΑΣ ΛΕΩ, ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ!

Εμβόλιακαι θεραπείες…έσκασα 300 ΕΥΡΩ!!

All brand new!

Ξέρετε κάποιον ή κάποια που να θέλει σκυλίτσα μεσαίου μεγέθους και σχετικά γριούλα (7 ετων)?

Δεσμεύομαι να του πληρώνω εγώ την ξηρά τροφή για έναν χρόνο καθώς και οτιδήποτε επιπλέον χρειαστεί

Είναι κρίμα να την ρίξουν πάλι στον δρόμο.

Edit: Τελικά βρήκα φιλοξενία για δύο μήνες και θα την πάρω εγώ στο εξοχικό μου αργότερα.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.