Jump to content



linux σε compaq 610


nikitasd

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω ενα laptop compaq 610 με intel celeron 570 @2.26ghz και 2 gb ram. θα ηθελα να του εγκαταστησω μια διανομη linux. ειναι εφικτο? ποια διανομη θα μου προτεινατε? να σημειωσω οτι δεν ειμαι εντελος αρχαριος. εχω ξαναδοκιμασει και σκαμπαζω κατι λιγα :) Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι χύμα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόβλημα, μιας και το μοντέλο είναι παλιό και θα έχουν ενσωματωθεί οι drivers στην τρέχουσα διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο από πάνω. Κάψε ένα live-dvd (πλέον) και μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς να πειραχτεί τίποτα στο δίσκο σου. Ίσως ψιλοσέρνεται λόγω μνήμης (το live-dvd), αλλά τουλάχιστον θα δεις αν παίζει το hardware που έχεις. Αφού κάνεις εγκατάσταση θα παίζει και σαφώς πιο γρήγορα σε σχέση με το live-dvd.

Υ.Γ. Αν και προχθές κυκλοφόρησε η 12.10 , καλύτερα να δοκιμάσεις το 12.04 που είναι και LTS (long term support)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.