Jump to content



Ubuntu Only? η 7?


LazyGreek

Recommended Posts

Μια ερωτησούλα θέλω να κάνω..

Έχω αυτην την στιγμή στο λαπ-τοπ και ubuntu και τα Windows 8 preview (Βεβαια)

αλλά λέω να μην περάσω πάλι τα 7 η 8 και να βάλω μόνο Ubuntu.. (αυτό πως το κάνω?)

Βαζω το λογισμικό μέσα σε Hard drive και κάνω install από εκεί? (σαν boot?)

Όταν τα είχα περάσει τα είχα βάλει μέσα .exe από WIndows φάση.. και το έκανε αυτόματα..

Και τι λέτε αξίζει? η θα δυσκολευτεί η κοπέλα μου και να περάσω τα 7 γιατί δεν είναι και τα πιο εύλολα τα linux από ότι έχω καταλάβει... εδώ δυσκολεύουν ακόμα και εμένα όλο Googlαρω για διάφορα πράγματα.. και πιο πολύ θέλει να έχει μέσα το Google Chrome / MSN / Yahoo Msn / Skype..

και τα Word / office / Powerpoint αλλά το Ubunutu έχει τα δικά του τα Libre θα μπορέσει να κάνει δουλεία με αυτά? να ανοίγει διάφορα "word" αρχεία? (που θα τις έρχονται με e-mail?) η θα με πέρνει τηλ και θα μου λέει δεν ξέρω πως να το κάνω?

Για πείτε?

Και άμα ναι (θα το googlarω βέβαια) αλλά πως κάνω καθαρώ Install μόνο ubuntu από εξωτερικό δίσκο?

Για πείτε γνώμες..

PS εμένα προσωπικά μου αρέσουν (Δεν ξέρω άμα τα περάσω και εγώ στο δικό μου PC) γιατί τα 8 είναι GTP αλλά τι να κάνω που δεν υποστιρήζει τα Games/Origin/Battlefield 3/WarZ/ Το Steam τώρα προσπαθούνε να το βάλουνε και αυτό μέσα..

Και το κακο είναι ότι δεν εχει το εύκολο interface των 7 αλλα νατξ και για το Support.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω προπαγάνδα και να πω ότι θα πήγαινα σε Fedora 17 gnome, γενικά είμαι gnome 3 fan (beeeeeeutiful).

Κάνεις backup και σβήνεις τα πάντα με φορματ, δεδομένα και partition, μπορείς να σβήσεις μόνο το partition τον windows αλλά μάλλον θα πρέπει να φτιάξεις πάλι το MBR.

ΑΝ θα δυσκολευτεί εξαρτάτε από το τι θέλει να κάνει, το yahoo δεν θυμάμαι αν υπάρχει για να είμαι ειλικρινής, και το MSN σε λίγους μήνες θα μπει στο χρονοντούλαπο ακόμα και στα windows, word και excel μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα είτε είναι του Office είτε όχι (εγώ δεν συνάντησα κάποιο), για PowerPoint δεν ξέρω, στην Access μάλλον θα έχει, εγώ δεν μπορούσα να ανοίξω σωστά κάποια αρχεία τις MS access σε λιβρε.

To πιο εύκολο είναι να το κάνεις dualboot για να γλιτώσεις και γκρίνια (Γυναίκες και ακόμα χειρότερα άσχετη (το φύλο δεν έχει να κάνει σε αυτό) από ότι κατάλαβα :p)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SSGfS6K7pI0]GNOME 3 Features (With GNOME Shell) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24575]Rusty_Tool[/MENTION] από ότι είδα μπορώ και να βγάλω τα Windows θα το ψάξω ΟΚ..

[MENTION=14015]Havic[/MENTION] μην μου λες τέτοια δεν ξέρω τι είναι το Fedora και ούτε θα το δοκιμάσω / ψάξω γιατί για 2 μέρες είναι που θα είμαι εδώ και να κάνω το PC της γυναίκας και άμα δεν της τα εξηγήσω πως δουλεύουν δεν πρόκειτε να βρει άκρη.. (1 αυτό) και ούτε το γνωρίζω και εγώ και άμα μου πεί έχω αυτό το πρόβλημα δεν θα ξέρω πως να το κάνω/λύσω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

1) Δε θα σου πρότεινα να πας σε ubuntu-only εγκατάσταση, τη στιγμή που -απ' ό,τι καταλάβαίνω από τα ερωτήματά σου- είσαι αρχάριος.

2) Η εγκατάσταση από live-dvd (κατεβάζεις και καις το iso) ή από live-usb (κάνεις bootable ένα usb με το iso εγκατάστασης) θεωρούνται "καθαρότερες" λύσεις έναντι της εγκατάστασης μέσω wubi (το .exe που αναφέρεις)

3) Για το αν θα βολευτεί ή όχι η κοπελιά έχει να κάνει με τις απαιτήσεις της, την προηγούμενη εμπειρία της σε windows και, τέλος, τη διάθεσή της να δοκιμάσει κάτι εναλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

...

Όταν τα είχα περάσει τα είχα βάλει μέσα .exe από WIndows φάση.. και το έκανε αυτόματα..

Και τι λέτε αξίζει? ...

Αξίζει σε δύο περιπτώσεις. Πρώτον, σερφάρισμα, και δεύτερον server. Για ο,τιδήποτε άλλο, όχι, δεν αξίζει.

...

και τα Word / office / Powerpoint αλλά το Ubunutu έχει τα δικά του τα Libre θα μπορέσει να κάνει δουλεία με αυτά? ...

Εφ' όσον είναι end user, όχι. Φαντάζομαι πως θα στέλνει γραπτές εργασίες ή κάτι τέτοιο, οπότε, MS Office. Τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δογματικό σε βρίσκω... Έχεις κάτσει να ασχοληθείς σοβαρά με libreoffice;

Ναι, είμαι δογματικός, αν και θα προτιμούσα το "αποφασιστικός". Ένας end user -και ειδικά εάν είναι γυναίκα, δηλαδή άνθρωπος πολύ πρακτικός, του στυλ, θέλω να πατάω το κουμπί και να γίνεται η δουλειά μου και τέλος- χρειάζεται ένα εργαλείο που να δουλεύει, και όταν λέω να δουλεύει, εννοώ να δουλεύει. Δεν αποτάσσομαι τίποτε, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, εφ' όσον πρόκειται για ανταλλαγές αρχείων Word, είναι μακράν προτιμώτερο όλοι να δουλεύουν την ίδια εφαρμογή - και είναι εξόχως απίθανο οι υπόλοιποι να δουλεύουν Libre Office.

Βέβαια, ούτε το Word είναι κατάλληλο για όλες τις ανάλογες περιπτώσεις, κι αναφέρομαι σε μεγάλα κείμενα με εκτεταμένη εικονογράφηση, όπου αυτή η εφαρμογή μετατρέπεται σε εφιάλτη - αλλά βέβαια δεν είναι κατασκευσμένη για τέτοιες δουλειές.

Πάντως, το πλέον κατάλληλο περιβάλλον για γυναίκες είναι το MacOS. Σέρνουν τα μύρια όσα στην Apple, και πολλά απ' αυτά είναι βάσιμα, αλλά την ευκολία και συνάφεια του MacOS μόλις τώρα αρχίζει να την ανακαλύπτει η Microsoft, ενώ η κοινότητα του Linux ακόμα ζει στον κόσμο της...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο feature που θεωρώ ότι λείπει από το writer σε σχέση με το word είναι το smart art και τα φοβερά soft shadows του MS office. (και αυτός είναι και ο μόνος λόγος που το χρησιμοποιώ)

Κατά τα άλλα, δοκίμασε -όπως λες- να δουλέψεις 100-200 σελίδες έγγραφο με εικόνες και γραφήματα σε word και writer και θα καταλάβεις ποιο είναι σοβαρό λογισμικό και ποιο σαβούρα.

Επίσης :

θέλω να πατάω το κουμπί και να γίνεται η δουλειά μου και τέλος-

Ποια δουλειά δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις με το libre πατώντας ένα κουμπί;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα τα 7!

Άκυρο το Thread αλλά πιστεύω το έκανα πιο πολύ για να δω άμα μπορούσα να πείσω τον ευατό μου να της περάσω Ubuntu..

Όσον αφορά για τα Posts (παραπάνω..)

Το θέμα ήταν με την δουλειά της γυναίκας..

της στελνουν καθημερινά έως και 10 διαφορετικά /Word/Pdf/Powerpoint

Και αυτό που ήθελε είναι να μπαίνει μέσα στο E-mail της και να τα ανοίγει..

(Πέρασα και τα Office 2010) ναι μεν με τα Libre (για αυτην) ήταν όλα κομπλέ..

Δεν της πέρασα το Ubuntu γιατί ήθελα να κάνω 1 Quick Format και έφαγα και μίσι ώρα να το κάνω μέχρι να διαβάσω το τι και πως και να μπω στο Terminal να πατήσω όλα τα -sudo

ενώ με τα 7 δεξί κλικ Quick Format.

αλλά άμα με τρώει εμένα μισή ώρα με βλέπω κάθε μέρα στο τηλέφωνο και έτσι δεν έκανα τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν της πέρασα το Ubuntu γιατί ήθελα να κάνω 1 Quick Format και έφαγα και μίσι ώρα να το κάνω μέχρι να διαβάσω το τι και πως και να μπω στο Terminal να πατήσω όλα τα -sudo

ενώ με τα 7 δεξί κλικ Quick Format.

o-rly-640x474.jpg

Άκυρο το Thread αλλά πιστεύω το έκανα πιο πολύ για να δω άμα μπορούσα να πείσω τον ευατό μου να της περάσω Ubuntu..

Και δεν θα τον πείσεις πότε σου αδερφέ όταν βασίζεις τις αποφάσεις σου σε τέτοια παραπληροφόρηση...

Υ.Γ. Για να στήσεις ubuntu χρειάζεσαι λιγότερα κλικ απ΄όσα για εγκατάσταση win7, το 1/3 του χρόνου και παράλληλα σερφάρεις στο net την ώρα της εγκατάστασης, ενώ στα win 7 κάθεσαι και βλέπεις τον installer... :bye:

Link to comment
Share on other sites

Δεν της πέρασα το Ubuntu γιατί ήθελα να κάνω 1 Quick Format καιέφαγα και μίσι ώρα να το κάνω μέχρι να διαβάσω το τι και πως και να μπω στο Terminal να πατήσω όλα τα -sudo

ενώ με τα 7 δεξί κλικ Quick Format.

lol....Back to the future ! τι λες ωρε??? τι έκδοση πήγες να βάλεις? καμία που είχε βγει πριν 20 χρόνια? και μάλιστα λες και Ubuntu.... δλδ έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές

(παίζει να έψαξα και 30 δευτερόλεπτα)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mu_TCkiYE3o&feature=related]Ubuntu 12.04 install from USB - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ba9Wv-XU_4M]How To Install Ubuntu 12.04 - YouTube[/ame]

Create a USB stick on Windows | Ubuntu

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.