Jump to content



Σπίτι 3ων ορόφων και powerline


karmen1983

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα ή καλημέρα :)

Πρόσφατα είχα αγοράσει αυτά εδώ

Msystems.gr - Προϊόντα - D-Link Powerline AV Passthrough Starter Kit

Και είμαι υπερευχαριστημένη. Αργότερα αγόρασα και άλλο ένα ακόμα για να έχω νετ στον απο πάνω όροφο στο σπίτι.

Όλα μια χαρά.

Ένα βράδυ πέρασε μία θεία μου απο εδώ και επειδή είχε πρόβλημα με το wifi της, πήγε και πήρε δύο ίδια.

Εδώ ξεκινάει το πρόβλημα το οποίο θα πάω εγώ να λύσω και καλά αύριο. Επειδή όμως δε το έχω το θέμα δικτύων κλπ θέλω τα φώτα σας.

Στοιχεία

1) Το σπίτι της είναι τριώροφο

2ος

1ος

Ισόγειο

2) Στον δεύτερο έχουμε το ρουτέρι. Αν συνδέσουμε το ένα Powerline στο router και το άλλο σε οποιαδήποτε πρίζα στον δεύτερο έχουμε μια χαρά σύνδεση.

3) Αν συνδέσουμε όμως το powerline στο ισόγειο (ο σκοπός που αγοράστηκε) δεν συνδέεται στο νετ.

4) Το σπίτι έχει κοινό ουδέτερο de facto αυτό.

Τι φταίει οεο;

και τι μπορούμε να κάνουμε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος θα πρεπει οι οροφοι να ναι στο ιδιο ρολοι(πραγμα πολυ δυσκολο) για να δουλεψουν.

Επισης τα powerline δουλευουν ιδανικα σε σπιτια με μονοφασικο.Σε τριφασικο εχω ακουσει για lag spikes,μικρα disconnects.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επεσα με αρκετό ψάξιμο στην αναζήτηση, στο ποστ του [MENTION=9381]papajim[/MENTION]

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/powerline-ethernet-kits-99955.html#post1063099071

Οπότε μάλλον απο τα 2 παραπάνω που ανέφερες μας μένει το τριφασικό:bye:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη το έχεις και στάνταρ ότι φταίει το τριφασικό. Και γω παίζω τώρα σε τριφασικό σπίτι, ισόγειο με 2ο κιόλας και συνδέεται (ίσα ίσα βέβαια, 11Μbps, αλλά συνδέεται). Κοινό ρολόι όμως.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δε ξέρω. Δεν έχω καμία σχέση με το σπόρ και απλά τα πήρα, τα κούμπωσα και παίξανε. Τώρα μου ζήτησε να πάω να δω τι να κάνω, επειδή ξέρει ότι τα παώ καλά με τα pc. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση!

Ελπίζω να βρεθεί κάτι.

Ευχαριστώ πάντως για τις έως τώρα απαντήσεις σας, παρά το προχωρημένο της ώρας :)

Link to comment
Share on other sites

-Φίλος ή γνωστός

-100m utp καλωδιο

-Δεν θα φαίνονται καν οι τρύπες (ούτε εσύ δεν θα μπορέις να τις δεις αν δεν ησουν εκεί)

Αποτέλεσμα: Ιnternet στους 2-12-222 ορόφους χωρίς εκπτώσεις. Powerline, wifi κτλ κτλ = έκπτωση εξαρχής.

Συμπέρασμα: Καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Της το είπα αλλά είχαμε άλλα κολλήματα.

Στο ισόγειο το καλοκαίρι κάθεται έξω στην αυλή θέλει να μπορεί να κάτσει έξω χωρίς να έχει κουλούρα καλώδιο που θα μεταφέρει.

Εξω λόγω απίστευτης εγκατάστασης που έχει κάνει ο θείος (ηλεκτρολόγος γαρ) έχει πρίζες παντού. οπότε με ένα καλώδιο 2-3 μέτρων έχει το λαπτοπ όπου θέλει, χωρίς να αγχώνεται μη σκοντάψει.

Μία καλή λύση θα ήταν το repeater αλλά δεν θέλει ανοικτό wifi!!!!!!!

Οπότε έμοιαζε μονόδρομος το Power line.

Thanks πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θέλει να είναι στην ίδια φάση οι πρίζες που θα μπουν τα 2 powerlines.

Διονύση δεν ξέρω ακόμα αν έχει μονοφασικό ή τριφασικό.

Δε το ήξερα για να ρωτήσω το απόγευμα και τώρα η ώρα είναι προχωρημένη.

Οπότε θα το επιβεβαιώσω αύριο αυτό :hug:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κάνεις ότι δε δουλεύει αν είναι τριφασικό.

Απλά σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τοποθετηθούν τα powerline σε πρίζες που βρίσκονται στην ιδία φάση.

Mετά τον τοπικό υποσταθμό, όλα τα σπίτια / πολυκατοικίες συνδέονται στις ίδιες τρείς φάσεις.

Ακόμα και στη διπλανή πολυκατοικία να είσαι, όσο οι δυο πριζες βρίσκονται στην ιδια φαση, θα πρέπει να δουλεύουν οι αντάπτορες έστω με χαμηλή ταχύτητα. (αν αληθεύουν τα 300m καλωδίου που μπορούν να βρίσκονται μεταξύ δυο συσκευών poweline, βασει των specs)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νέα

1. Το σπίτι έχει 3φασικό

2. 1ος και 2ος όροφος έχουν κοινό ρολόι

3. Ισόγειο και κοινόχρηστα έχουν άλλο ρολόι

4. Και οι 3 όροφοι έχουν ο καθε ένας απο δικό του πίνακα (κάτι το οποίο δεν έχει σχέση αν κρίνω απο τα δικά μου Powerlines)

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι κάνουμε τώρα ρε :p

Της είπα να βάλει στην ίδια φάση τα powerlines για αρχή και να μου πει τι θα γίνει, πριν ανασκουμπωθώ εγώ και πάω Γλυφάδα

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια περιπτωση ειχα πριν 4 χρονια στην εκαλη.

Δυο ρολογια ξεχωριστοι πινακες.

Στον 3ο επαιζε η συνδεση αλλα με παρα πολλα time out

80μ ethernet cat6 (περνουσε απ'εξω) και παιζει καμπανα μεχρι σημερα :)

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια περιπτωση ειχα πριν 4 χρονια στην εκαλη.

Δυο ρολογια ξεχωριστοι πινακες.

Στον 3ο επαιζε η συνδεση αλλα με παρα πολλα time out

80μ ethernet cat6 (περνουσε απ'εξω) και παιζει καμπανα μεχρι σημερα :)

ακριβως! 80μετρα utp5 (το πιο τσιπικο που ειχα βρει στην πολη) πριν 6-7 χρονια γυρω απο την πολυκατοικια και μου το θυμισες τωρα εσυ! Φαινοταν παραλογη λυση, αλλα να που ξεχαστηκε ηδη..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.