Jump to content



Dimer και led strip


Havic

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς κάνει το dimer, αν μειώνει τα volts, τα Αμπερ ή και τα δύο.

Έχω μια led strip τον 12V και 14.4watt και ένα μετασχηματιστή (12v 1.5Αmp 18VA) που μπορείς να ρυθμίζεις τα volts από 3V έως 12V και αναρωτιόμουν αν είναι το ίδιο με dimer, στα 9V που το δοκίμασα ανοίγει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το dimmer. Με τη μείωση της τάσης ακολουθεί, σε απλά φορτία (λάμπες με νήμα.), μείωση ρεύματος και ισχύος. Αλλά τα dimmer δε λειτουργουν συνήθως σαν ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό τάσης.

Υπ όψιν, δε κάνουν όλα τα dimmer για οδήγηση led. Επειδή το led δεν είναι ένα φορτίο που μεταβάλει την ισχύ του γραμμικά με τη τάση, δεν ειναι εύκολη - αξιίπιστη η ρύθμιση του με αυτό το τροπο. Για να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα του σε ένα μεγάλο εύρος φωτεινών σταθμών, χρησιμοποιείται η PWM μέθοδος ρύθμισης.

Η αρχή λειτουργίας πάει κάπως έτσι.

Φαντάσου να ανοιγοκλείνεις τον διακόπτη με ρυθμό κάποια KHz έτσι ώστε να μη βλέπει το μάτι κάποιο τρεμόπαιγμα. Σε κάθε περίοδο αυτής της συχνότητας, αν ο διακόπτης είναι το μισό χρόνο στο "on" και τον μισό χρόνο στο "off" τότε λέμε ότι έχουμε duty cycle 50% και η φωτεινότητα του led επίσης θα είναι μειωμένη στο 50%. Η αναλογία μεταξύ των χρονών "on" και "off" μέσα σε αυτή τη συχνότητα ανοιγοκλεισίματος μπορεί να πάρει παρά πολλές διακριτές τιμές από τελείως σβηστό (duty cycle 0%) ως μονιμως ανοιχτο (duty cycle 100%).

Εν ολίγοις δε χρησιμοποιείς καμία αλλά τάση περά από την ονομαστική, και τη 0.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έμαθα σήμερα το dimer δεν έχει καμία σχέση με ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή, στο μετασχηματιστή αν χαμηλώσεις τα volts απλά ο regulator τα μετατρέπει σε θερμότητα και χάνονται στο περιβάλλον (άρα δεν έχεις μικρότερη κατανάλωση όπως νόμιζα πιο παλιά).

Τώρα το θέμα είναι τι παίζει με Ampere watt και volts, απ ότι ξέρω τα watt= volts * Ampere άρα έχοντας σαν δεδομένα ότι μια λεντοτενια είναι:

60Led/m και καταναλώνει 14.4W/m με voltage 12v άρα τα Ampere είναι 1.2A/m ή 0.02A/led

Εδω αρχίζει η τρύπα….

O μετασχηματιστής δίνει 12V *1.5A= 18w

Aν κατάλαβα σωστά τα led εξακολουθούν να θέλουν 0.02A ακόμα και αν μειώσω τα Volt σε 9v ωστόσο η κατανάλωση αλλάζει σε 0.02Α*9V= 0.18W/led και 60led* 0.18W/led=10,8W σύνολο.

Οι απώλειες στο περιβάλλον μέσω θερμότητας, είναι 18w-10.8w=7.2w σωστά;

Η κατανάλωση ρεύματος θα είναι 18w ανεξάρτητα από τα led.

Το κούρασα λίγο ε;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως δουλεύει το τροφοδοτικό σου. Αν η τάση ρυθμίζεται μέσω κάποιου linear regulator, ναι η τάση που κόβεις πάει σε απώλειες. Αν η τάση στο τροφοδοτικό σου αλλάζει με κουμπί με διακριτές ρυθμίσεις, τότε πιθανότατα επιλέξεις μεταξύ διαφορετικών τυλιγμάτων ενός μετασχηματιστή, όποτε δεν έχεις τόση χασούρα ενέργειας. Το ίδιο ισχύει και αν το τροφοδοτικό είναι διακοπτικό (switching).

Το LED δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα ανεξαρτήτως τάσης. Απλά το ρεύμα μεταβάλλεται εκθετικά σε σχέση με τη τάση.

Κάνε google search κάτι σχετικό με "LED - diode IV characteristic curve"

Αυτό σημαίνει ότι για πολύ μικρές μεταβολές τάσης έχεις μεγάλη μεταβολή ρεύματος. Ο κίνδυνος σε αυτή τη περίπτωση έρχεται όταν πάμε προς τα πάνω, καθώς μια μικρή αύξηση της τάσης μπορεί εύκολα να διπλασιάσει το ρεύμα που καταναλώνει το LED με αποτέλεσμα αυτό να καεί.

Το να δίνεις λιγότερη τάση στα LED δεν είναι επικίνδυνο, απλά δεν είναι πρακτικό στη ρύθμιση της φωτεινότητας τους, ενώ παράλληλα με τη φωτεινότητα τους αλλάζει και η απόχρωση τους. (ενώ όταν κάνεις dimming με PWM η απόχρωση μένει σταθερή).

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα.

Τι υλικα θα χρειαστεις σε περιπτωση που θες να κανεις dimming σε led ταινια?(εκτος απο ταινια και τροφοδοτικο)

Καλώδια :p

Σοβαρά τώρα, δεν ντιμάροντε όλες οι λεντοτενίες, πρέπει να το λέει στα χαρακτηριστικά τους.

Υπάρχουν ή να πω καλύτερα ξέρω 3 τρόπους για να το κάνεις:

1. Με ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό (9v -12V)

2. Με dimmer κατάλληλο για led

3. An είναι rgb η λεδοτενια μέσω του controller για τα χρώματα.

Αν κάνεις τις ενώσεις εσύ θες και κολλητήρι, καλαϊ, κτλ , Αν θες να κάνεις και γωνίες και δεν θες να το κάνεις με καλώδια νομίζω υπάρχουν και γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικα θα χρειαστεις σε περιπτωση που θες να κανεις dimming σε led ταινια?(εκτος απο ταινια και τροφοδοτικο)

Φαντάζομαι εννοείς για DIY κατάσταση κυκλώματος. Γιατί κατά τ' αλλά σίγουρα υπάρχουν και έτοιμες - φτηνές λύσεις, απλά δε με έχει απασχολήσει καθόλου αυτός ο τομέας και δεν έχω υπ όψη μου τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Υπάρχουν πάμπολλα σχηματικά και video tutorials στο net. Η λογική πάντα είναι παρόμοια... ένας 555 timer ή μικροελεγκτης ή οτιδήποτε θες, φτιάχνει τον PWM παλμό, που με τη σειρά του οδηγεί τη βάση ενός tranzistor ή τη πύλη ενός FET... Το κύκλωμα οδήγησης μέσες-άκρες μένει το ίδιο. Αν θέλεις να αυξήσεις την ισχύ απλά επιλεγείς ισχυρότερα tranzistor/FET.

πχ άντε ας υποστηρίξουμε και ένα ελληνικής παραγωγής video. ok είναι λίγο αστεία η προφορά ειδικά όταν ακούς το current , κιουρεντ :p αλλά κατά τ άλλα μπορείς να αντλήσεις αρκετές πληροφορίες από το site του τύπου.

An LED Array PWM Dimmer with the 555

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από 'μένα.

Μια παρατήρηση να κάνω σε σχέση με το πολύ ωραιο -έστω και με το "ιδιόμορφα" Αγγλικά του- video.

Το συγκεκριμένο σχέδιο αναφερεται σε οδήγηση ενός LED (η παράλληλων LED) και οχι λεντοταινίας.

Αν θέλουμε νa οδηγήσουμε λεντοταινία, αυτη η διάταξη δεν ειναι κατάλληλη, εστω κι αν την τροφοδοτήσουμε με 12 Volt.

Ο λογος ειναι οτι ένεκα της τοπολογίας της δεν υπάρχει αρκετη τάση ωστε να οδηγηθεί το τρανζιστορ εξοδου ετσι που στην εξοδο του (εκπομπό του) να εχει τάση περιπου 12 volt.

Για τις περιπτωσεις αυτές ειναι προτιμοτερη η χρηση FET (όπως ειπε και ο φιλος [MENTION=258]kaynd[/MENTION]) , ειτε με P_Channel FET και high side driving, ειτε με N-channel FET και low side driving.

Ένα παράδειγμα για οποιον θέλει να ασχοληθεί (για την δευτερη περιπτωση ) ειναι το ακολουθο:

Ashampoo_Snap_2012.11.16_12h44m42s_001_.jpg?m=1353062805

Απλά οπου κινητήρας ,βάλτε λεντοταινια.

Αν θελετε να διαβάσετε περισοτερα :

An LED Array PWM Dimmer with the 555

Καλη διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι, επειδή δεν με βόλευε ο μετασχηματιστής που είχα για να ρυθμίζω την φωτεινότητα αγόρασα από το ebay τα παρακάτω (Power supply και dimmer με χειριστήριο) το θέμα μου είναι η συνδεσμολογία στο dimmer και στο μετασχηματιστη.

post-14015-1416076988,2419_thumb.jpg

Στην αρχή υπέθεσα ότι το –V συνδέεται με το gnd και το +V με το VCC, άλλα λόγο ονοματολογίας δεν μου φαίνετε σωστό μήπως πρέπει να συνδέσω την γείωση του power supply με το gnd του dimmer και ένα από τα δύο –V ή +V με το VCC και με ποιο από τα δύο;

***edit

Ξέχασα να πω ότι στο manual έχει αυτή την εικόνα όπου κόκκινο + και όπου μαυρο – αλλά το θέμα είναι γιατί τα ονόμασαν gnd?

post-14015-1416076984,6356_thumb.jpg

Επίσης το V είναι ένα διακοπτάκι μάλλον trimmer τι διαφορά έχει από το dimmer;

το dimmer έχω καταλάβει τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι καταλαβα εχεις παρει μεταχρηματιστη με συμμετρικη τροφοδοσια,που απο τι φαινεται δεν χρειαζεσαι για αυτο το κυκλομα αφου το dimmer σου θελει dc τροφοδοσια...

Link to comment
Share on other sites

Απο τι καταλαβα εχεις παρει μεταχρηματιστη με συμμετρικη τροφοδοσια,που απο τι φαινεται δεν χρειαζεσαι για αυτο το κυκλομα αφου το dimmer σου θελει dc τροφοδοσια...

Επειδή είμαι Noob σε έχασα…

πρώτα να πω ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει συμμετρική τροφοδοσία ουτε και τι είναι, τουλάχιστον στα site που διάβασα δεν έτυχε να το δω, στα αγγλικά πως λέγετε επειδή στα ελληνικά δεν μπορώ να βρω πληροφορίες;

Τι εννοείς θέλει dc τροφοδοσία; και ο μετασχηματιστής dc βγάζει.

Αυτά που αγόρασα είναι τα παρακάτω σε περίπτωση που θες να δεις περισσότερες πληροφορίες

DC 12V 5A 60W Switching Switch Power Supply Driver F LED Strip Light Lamp 220V

DC 12V 8A IR Remote LED Light Dimmer 12 Key Adjustable Brightness Control

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Havic αν δεν θες εκπλήξεις και κάπνες, καλό ειναι να κάνεις δυο πραματα πρωτα:

1. Τράβα μια καλή φωτο απο το σχέδιο της συσκευής , και αν δεν γίνεται σχεδίασέ το να φαίνεται τι λέει!

2. Διαβασε προσεκτικά το manual

και οσο για αυτο που ρωτάς το GND είναι η "γη" δηλαδη τa 0 Volt (το μαυρο στο PSU) kai to Vcc ειναι η τάση τροφοδοτησης της συσκευής, στην περιπτωσή μας τα 12Volt.

Αλλα βάλε σχεδιο πρωτα!

Και μην το ξεχασω:

Μεγεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι Noob σε έχασα…

πρώτα να πω ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει συμμετρική τροφοδοσία ουτε και τι είναι, τουλάχιστον στα site που διάβασα δεν έτυχε να το δω, στα αγγλικά πως λέγετε επειδή στα ελληνικά δεν μπορώ να βρω πληροφορίες;

Τι εννοείς θέλει dc τροφοδοσία; και ο μετασχηματιστής dc βγάζει.

Αυτά που αγόρασα είναι τα παρακάτω σε περίπτωση που θες να δεις περισσότερες πληροφορίες

DC 12V 5A 60W Switching Switch Power Supply Driver F LED Strip Light Lamp 220V

DC 12V 8A IR Remote LED Light Dimmer 12 Key Adjustable Brightness Control

Συμμετρικη τροφοδοσια μας δινει ενα τροφοδοτικο που εχει εξοδους π.χ +12V Γειωση -12V συνηθως χρησιμποποιειται σε διαφορους τελεστικους ενισχυτες.

Απο τι βλεπω δεν χρειαζεσαι εσυ κατι τετοιο και το τροφοδοτικο σου ειναι οκ με εξοδο dc 12v,θα σου εξηγησει καλυτερα και ο Seafalco

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Havic αν δεν θες εκπλήξεις και κάπνες, καλό ειναι να κάνεις δυο πραματα πρωτα:

1. Τράβα μια καλή φωτο απο το σχέδιο της συσκευής , και αν δεν γίνεται σχεδίασέ το να φαίνεται τι λέει!

2. Διαβασε προσεκτικά το manual

και οσο για αυτο που ρωτάς το GND είναι η "γη" δηλαδη τa 0 Volt (το μαυρο στο PSU) kai to Vcc ειναι η τάση τροφοδοτησης της συσκευής, στην περιπτωσή μας τα 12Volt.

Αλλα βάλε σχεδιο πρωτα!

Και μην το ξεχασω:

Μεγεια!!!

Είχα βάλει σχέδιο δεν ξέρω γιατί δεν φαίνετε :( το ανεβάζω πάλι.

post-14015-1416076985,803_thumb.jpg

Δεν έχω φωτογραφική για να βγάλω καλύτερα το manual του dimmer οπότε στο σχεδιάζω

post-14015-1416076985,9921_thumb.jpg

Ξέρω δεν φαίνονται και πολλά

post-14015-1416076988,0106_thumb.jpg

Πάνω στο pcb του dimmer έχει 4 υποδοχές τις αναφέρω με την σειρά που είναι

-LED +LED gnd VCC

D2415-3.jpg

D3462_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ειδα και τα link τα πράγματα ειναι απλά:

Havic%20LED%20Driver_.jpg?m=1358196006

Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις μεταξύ του -V και του +V και στρέφοντας με ένα κατσαβιδάκι το ρυθμιστικό να κάνεις την τάση εξόδου να είναι ακριβώς 12,0 Volt DC.

Havic%20LED%20Driver_02.jpg?m=1358196837

Μην ξεχάσεις να συνδέσεις την γείωση του δικτύου (πρίζας), με τον αντίστοιχο ακροδέκτη του PSU!!!

Και πρόσεξε τα καλώδιο που φέρνει το 220VAC στο τροφοδοτικό (PSU) να μην έχει επαφή με το καλώδιο που τροφοδοτεί τον LED Driver.

Κάνε καλές συνδέσεις στα καλώδια και πρόσεχε να μην περισσεύουν συρματάκια από αυτά, βάλε την μόνωση των καλωδίων όσο πιο μέσα μπορείς στην θέση σύνδεσης, έτσι ώστε βιδώνοντας τον ακροδέκτη αυτός να καλύψει όλο το γυμνό σύρμα, και τα συρματάκια στρίφτα σε σχήμα κλειστού δεξιόστροφου γάντζου , η χρησιμοποίησε ακροχιτώνια.

Όταν δόσεις για πρώτη φορά τάση τα χέρια μακρυά από οτιδήποτε σχετίζεται με το κύκλωμα και το κύκλωμα πάνω σε κάτι μονωτικό!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

έτσι τα σέταρα και εγώ, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Για το πολυμετρο δυστυχώς δεν έχω οπότε το έβαλα ελάχιστα πιο πάνω από την μικρότερη στάθμη, δεν έχει πολύ σημασία για την φωτεινότητα καθώς το dimmer είναι στο 25% συνήθως, για τα σύρματα τα έχω βάλει είδη αλλά όχι γάντζο το έβαλα σε ευθεία όπως βάζουμε και τις κλέμες, ίσως το αλλάξω.

Αυτό που με σκάλωσε ήταν το gnd που έγραφε στο pcb του dimmer… anyway, όλα λειτουργούν όπως πρέπει, πάντως καλή φάση μπαίνεις στο δωμάτιο και ανοίγεις το φως με το χειριστήριο :hehe:

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.