Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Wind VDSL, ενημερωση #2

Καταρχην να ξεκαθαρισω κατι...

Eκανα αιτηση για Wind VDSL online και ετσι θα πληρωνω για 12 μήνες 29.90 με αστικα υπεραστικα δωρεαν.

Με καλέσαν απο 2112116550 την 01/07/2013 για περαιτερω διαικπερωση και κλεισαμε ραντεβουδακι να στειλουν την αιτηση-συμβολαιο μεσω ACS courier.

είχες ήδη Wind ή πας από άλλο πάροχο?

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να σε τρελανω λιγο? θελεις να χοροπηδας σαν ουγκα ουγκα ? οκ λοιπον. ακου:

Πηρα τηλεφωνο οτενετ, 13888 να ρωτησω τάχα αν μπορω "λέει" να βαλω vdsl γραμμη.

Αφου εγιναν καποιες ερωτοαπαντησεις με την κοπελια στην οτενετ μου λεει μπορειτε ναι,να βαλετε Vdsl.

και μου ξεφευγει (εσκασα, δεν κρατηθηκα:p ) ! : και πόσο θα πιάνω της λέω?

απαντηση: Αυτο μπορουμε να το δούμε μου λεει μισο λεπτο! μάλιστα,ο αριθμος 11 στην ιδια οδο ,(εγω ειμαι στο 17) τρέχει με ενεργη vdsl στα 48.9 mbps ....

(εντωμεταξυ με το που το ακουω,ξερεις,τσιμπηματα ,σφαλιαρες στα μουτρα, τα ματια μου ετσι @@, χαχαχαχα) ,την ευχαριστησα, εκλεισα το τηλεφωνο και ονειρευτηκα ευτυχισμενες μερες να βρίζω νουμπακια στο ζενιθ του επακ, χαχαχα,(εχουμε και τα ψυχολογικα μας βρε αδερφε!)

Ειλικρινα, [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] μετραω μερες !!! ωρες και λεπτα !!!

[MENTION=6869]Finwe[/MENTION] οχι απο forthnet εκανα αιτηση για μεταβιβαση γραμμης στην Wind, μετα απο επικοινωνια με Forthnet αν εχω εδω πανω στο τερμα θεου vdsl και αφου με διαβεβαιωνε οτι τσαμπα θα αλλαξω παροχο γιατι ακομα και με vdsl θα τρεχω με 2mbps, την υπεβαλα,μάλιστα τα λόγια του ήταν:

Ακομα και vdsl να δωθει στην περιοχη σας είστε πολυ μακρυα απο το αστικο κεντρο,άρα τα 2mbps ειναι μόνιμα...

Το μόνο που δεν ήξερε ο μαγκας είναι οτι υπαρχουν και αλλού πορτοκαλιές με καφαο...( Η forthnet κανει μονο συνδεσεις κοντα στο αστικο κεντρο περι τα 1500 μετρα μακρια,αποπ οτι μου ειπε ο υπαλληλος).

Έγινε επεξεργασία από Ivris
Link to comment
Share on other sites

Τα καταφεραμε και εμεις απο τις 16/06!

Σημερα παραλαβαμε εξοπλισμο και ενεργοποιηθηκε και η γραμμη...

Δεν κοβω φλεβα βεβαια μιας και περιμενα μηδενικο att μιας και εχω την καμπινα στα 100μ αλλα ας οψεται.

Εν ετη 2013 να πρεπει να μιλας με τον προισταμενο για να γινονται τα αυτονοητα!

Ημαρτον!!

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] λαμβανει???

post-3703-1416077526,3591_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το modem από ΗΟL (acs courier). [MENTION=4730]Ivris[/MENTION] μου φαίνεται έχουμε βίους παράλληλους :-p

Άντε να δούμε ποιος θα συνδεθεί πρώτος...

Υ.Γ. Παίζει άραγε το νέο router με την τρέχουσα γραμμή? Συνδέω και βλέπουμε...

μου ηρθε μολις πριν 1 ωρα το zte και εμενα, με αιτηση απο Σαββατο - Δευτερα πρεπει να την καταχώρησαν στο Support ,εσυ?

για να δουμε οντως ποιος θα μπει πρωτος :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφεραμε και εμεις απο τις 16/06!

Σημερα παραλαβαμε εξοπλισμο και ενεργοποιηθηκε και η γραμμη...

Δεν κοβω φλεβα βεβαια μιας και περιμενα μηδενικο att μιας και εχω την καμπινα στα 100μ αλλα ας οψεται.

Εν ετη 2013 να πρεπει να μιλας με τον προισταμενο για να γινονται τα αυτονοητα!

Ημαρτον!!

@Typhonios λαμβανει???

Εάν δεν πιέσεις δεν βάζουν μυαλό, δυστυχώς...

Θα σου στείλω με pm τι μπορείς να ζητήσεις στο τεχνικό τμήμα για να φτιάξει κάπως η γραμμή σου:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Εγώ έκανα αίτηση την Παρασκευή 28/6/13.

Λοιπόν το modem παίζει και με adsl. Είναι το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν

Παρατηρήσεις:

α)Με την υπάρχουσα γραμμή (με το παλιό router_χρέπι_netfaster κλείδωνα συνήθως @ 2 mbps) το νέο modem κλείδωσε 4!!!!! Να δούμε αν είναι στιγμιαίο ή όντως πετυχαίνει καλύτερη σύνδεση.

β) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!! έχω σωστό port forwarding και μπορώ να παίζω άνετα CοD γιατί με το παλιό χρέπι_netfaster δε δούλευε σωστά ούτε το port forwarding και μόνο με DMZ μπορούσα να παίζω σωστά (λέμε τώρα) και αυτό μάλιστα όποτε το θυμόταν. Συνήθως ήθελε restart και αμέσως να μπω on-line για να παίξει σωστά το DMZ. Μιλάμε για μεγαλεία... Αισθάνομαι μα....κας που 3 χρόνια δεν είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω ένα router της προκοπής...

γ) Μετράω ακόμα και τα δευτερόλεπτα για να συνδεθεί η vdsl και μετά noob-άκια του CoD σας έρχομαι με φόρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

@SirDiman

Εγώ έκανα αίτηση την Παρασκευή 28/6/13.

Λοιπόν το modem παίζει και με adsl. Είναι το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν

Παρατηρήσεις:

α)Με την υπάρχουσα γραμμή (με το παλιό router_χρέπι_netfaster κλείδωνα συνήθως @ 2 mbps) το νέο modem κλείδωσε 4!!!!! Να δούμε αν είναι στιγμιαίο ή όντως πετυχαίνει καλύτερη σύνδεση.

β) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!! έχω σωστό port forwarding και μπορώ να παίζω άνετα CοD γιατί με το παλιό χρέπι_netfaster δε δούλευε σωστά ούτε το port forwarding και μόνο με DMZ μπορούσα να παίζω σωστά (λέμε τώρα) και αυτό μάλιστα όποτε το θυμόταν. Συνήθως ήθελε restart και αμέσως να μπω on-line για να παίξει σωστά το DMZ. Μιλάμε για μεγαλεία... Αισθάνομαι μα....κας που 3 χρόνια δεν είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω ένα router της προκοπής...

γ) Μετράω ακόμα και τα δευτερόλεπτα για να συνδεθεί η vdsl και μετά noob-άκια του CoD σας έρχομαι με φόρα!!!!

Στείλε και Invite να σπέρνουμε παρέα στο CoD:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πιέσεις δεν βάζουν μυαλό, δυστυχώς...

Θα σου στείλω με pm τι μπορείς να ζητήσεις στο τεχνικό τμήμα για να φτιάξει κάπως η γραμμή σου:whistle2:

Ευχαριστω man.

Αναμενω πμ.:)

σεντ φρομ μαι GT-I9505 γιουζινκ ταπατοκ :)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε και Invite να σπέρνουμε παρέα στο CoD:man_in_love:

mHM3DMk.gif

Το κουρασατε το θεμα ! Αν ο προηγουμενος provider ειχε χαλια ping αυτο δεν εχει καμια σχεση με το αν συγχρονιζατε στα 2048, στα 1024 ή ακομα και στα 384, μην βγαζουμε αχρηστη την 2αρα επειδη δεν ειμαστε [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] στο cod, ειδικα με default rate και cl_max_packets "30" κλειδωμενα ( μπραβο treyarch :S ) αποκλειεται να μπουκωνει η γραμμη, εδω δεν μπουκωνε με isdn 128 :p

Link to comment
Share on other sites

Το κουρασατε το θεμα ! Αν ο προηγουμενος provider ειχε χαλια ping αυτο δεν εχει καμια σχεση με το αν συγχρονιζατε στα 2048, στα 1024 ή ακομα και στα 384, μην βγαζουμε αχρηστη την 2αρα επειδη δεν ειμαστε [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] στο cod, ειδικα με default rate και cl_max_packets "30" κλειδωμενα ( μπραβο treyarch :S ) αποκλειεται να μπουκωνει η γραμμη, εδω δεν μπουκωνε με isdn 128 :p

κι από την στιγμή που μένει στη HOL πάλι τα ίδια θα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Το κουρασατε το θεμα ! Αν ο προηγουμενος provider ειχε χαλια ping αυτο δεν εχει καμια σχεση με το αν συγχρονιζατε στα 2048, στα 1024 ή ακομα και στα 384, μην βγαζουμε αχρηστη την 2αρα επειδη δεν ειμαστε [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] στο cod, ειδικα με default rate και cl_max_packets "30" κλειδωμενα ( μπραβο treyarch :S ) αποκλειεται να μπουκωνει η γραμμη, εδω δεν μπουκωνε με isdn 128

Κοίτα επειδή δεν είμαι άσχετος, ξέρω τι γράφω. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ συγχρονισμός με τα ΧΑΛΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ της γραμμής ΜΟΥ (τραγική απόσταση από DSLAM) επηρέαζε αρνητικά και τα ping, σε συνδυασμό -δυστυχώς όπως αποδεικνύεται- με το χρέπι netfaster). Τώρα που κάρφωσα στην ίδια γραμμή το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν, έχει βελτιωμένα χαρακτηριστικά!!! Μπορεί να ήταν και θέμα router. Σαφώς και τα 2mbps επαρκούν για on-line-gaming. Το θέμα τουλάχιστον στη δικιά μου περίπτωση ήταν τα αισχρά χαρακτηριστικά της γραμμής και -ξαναγράφω- αισχρό, ίσως και ελαττωματικό router.

Όσο για το default rate και max_packets που γράφεις, δεν ξέρω αν ισχύουν και στο mw3 που παίζω εγώ (άλλο studio και όχι treyarch).

κι από την στιγμή που μένει στη HOL πάλι τα ίδια θα έχει...

Γιατί ρε μάστορα, λόγω fastpath? Διότι πλέον όλοι οι πάροχοι βλέπονται μεταξύ τους (μέσω grix ? )αν δεν κάνω λάθος και τα ping στο cod έχουν να κάνουν με το ποιος κάνει hosting. Μη μου πεις ότι με όλον τον κόσμο η otenet έχει καλύτερα ping.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και θα διαφωνησω λιγακι... Το θεμα ειναι πως με 2mbps γραμμουλα ολα καλα με το online gaming ,αν και εφοσον η γραμμη ειναι αποκλειστικα για τον συγκεκριμενο σκοπο...Απο την άλλη οταν πρεπει να νιωθεις μαλ....κας καθε λιγο πριν παιξεις όπως κανει ο κολλητος που απενεργοποιει όλα τα wifi se κινητα ταμπλετες δικα του των γονιων του,τις wifi καμερεσ ασγφαλειας, για να μην κλέψουν απο τους λιγοστους πόρους απο την γραμμη ενταξει...μιλαμε για προσευχη...οχι αστεια...

Οπως και να εχει όλα θεωρούνται παρελθόν,εχω βάλει 30 torrents σε αναμονη και εχω κανει pause downloading BC2,BF3,COD :mw3 ...

αντε το mw3 επειδη δεν το επαιξα ποτε online,το κατεβαζω με την ιλιγκιωδη χαοτικη ταχυτητα των 173kb/s !Estimated time of finish (via steam) 2d 16hours... αυτα ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε μάστορα, λόγω fastpath? Διότι πλέον όλοι οι πάροχοι βλέπονται μεταξύ τους (μέσω grix ? )αν δεν κάνω λάθος και τα ping στο cod έχουν να κάνουν με το ποιος κάνει hosting. Μη μου πεις ότι με όλον τον κόσμο η otenet έχει καλύτερα ping.

αν είναι dedicated o server κι είναι στο εξωτερικό το grix δεν παίζει ρόλο, παίζει πόσο πίτα είναι τα κυκλώματα με εξωτερικό που έχει ένας ISP...

δεν είναι όλοι οι ISPs, η Forthnet παίζει με κάποιους μέσω private peering...

η otenet έχει τα καλύτερα γιατί έχει το λιγότερο πιτάρισμα στα κυκλώματά της...

Link to comment
Share on other sites

By the way, η HOL είναι η μόνη που δεν δίνει fastpath:tomato:

γιατι δινει η γουϊνντ??

το pm περιμενω κυριε!! ελα τωρα που τους εχω ζεστους!!!

:sarcastic:

edit: aρρωσταινω σου λεω.... :p

post-3703-1416077526,8894_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6869]Finwe[/MENTION]

αν είναι dedicated o server κι είναι στο εξωτερικό το grix δεν παίζει ρόλο, παίζει πόσο πίτα είναι τα κυκλώματα με εξωτερικό που έχει ένας ISP...

Γι' αυτό σου ανέφερα ότι παίζω cod mw3 που δεν έχει dedicated server και ο host είναι κάθε φορά ένας από τους παίκτες. Αν λοιπόν παίζεις με Έλληνες που προφανώς συνδέονται μέσω grix, παίζει ρόλο.

δεν είναι όλοι οι ISPs, η Forthnet παίζει με κάποιους μέσω private peering...

Φαντάζομαι ότι ενδεχομένως κάνει το ίδιο και η HOL, αλλά και αν δεν το κάνει, στην περίπτωσή μου ο host μπορεί να είναι στη HOL. Καταλαβαίνεις, ότι θα δικαιολογούνταν η μετάβαση σε άλλον πάροχο, την οποία υπαινίσσεσαι ότι θα έπρεπε να κάνω, αν υπήρχαν πραγματικά δεδομένα για τα ποσοστά την κάθε εταιρείας σε μία διαρκώς κινούμενη αγοραστική πίτα, καθώς και τι ποσοστό από αυτή την πίτα ασχολείται με mw3.

η otenet έχει τα καλύτερα γιατί έχει το λιγότερο πιτάρισμα στα κυκλώματά της...

facts? links? hard evidence?

Διότι τόσα χρόνια που ασχολούμαι με internet στην Ελλάδα, το ποιος είναι πιταρισμένος είναι κάτι που αλλάζει συνεχώς, ενώ παράλληλα παίζει ρόλο και σε ποιο dslam ήσουν, πόσο κόσμο είχε, πληθυσμιακά δεδομένα κτλ. κτλ. και όλα αυτά συνεχώς αλλάζουν.

Τόσα χρόνια ακούω θετικές και αρνητικές απόψεις για τον κάθε πάροχο. Βαρέθηκα. Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι το τι σύνδεση έχεις εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους και όχι από ράδιο αρβύλα για το ποιος είναι πιο πιταρισμένος.

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

fastpath is overrated imo.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

facts? links? hard evidence?

SmokePing Latency Page for Greek ISP Latency Graphs Tool BETA

μέχρι πρότινος είχε και ΟΤΕ, δεν ξέρω πότε το αφαίρεσαν...

Διότι τόσα χρόνια που ασχολούμαι με internet στην Ελλάδα, το ποιος είναι πιταρισμένος είναι κάτι που αλλάζει συνεχώς, ενώ παράλληλα παίζει ρόλο και σε ποιο dslam ήσουν, πόσο κόσμο είχε, πληθυσμιακά δεδομένα κτλ. κτλ. και όλα αυτά συνεχώς αλλάζουν.

μιλάω για πιτάρισμα κυκλωμάτων με εξωτερικό μόνο, δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο του ΟΤΕ είναι άνοιωθα τα τελευταία 6-7 χρόνια που παρακολουθώ...

Φαντάζομαι ότι ενδεχομένως κάνει το ίδιο και η HOL

μόνο η αυτού μεγαλειότης δεν δέχεται να κάνει peering μέσω GR-IX...

http://www.gr-ix.gr/services/peering-matrix.shtml

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.