Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Ναι ok, αυτό το έχω καταλάβει. Εσύ έγραψες ότι σέταρες κάποιο account @hol.gr.

Τι εννοούσες; Εμένα είναι σεταρισμένο guest[at]hol.gr και κάποιο pass που δεν βλέπω.

Λογικά η HOL σου έχει δώσει ένα account name κάτι@hol.gr και ένα password. Αυτά τα βάζεις για να συνδεθείς και τα βάζεις μόνο μια φορά.

Το ίδιο ισχύει και στον ΟΤΕ που έχω και λογικά σε κάθε πάροχο.

Όταν ενεργοποιήθηκε το VDSL δεν έμπαινα internet και λέω WTF...μετά το είδα.. :p

(πάλι καλά που δεν είχα πετάξει το χαρτί με τα στοιχεία του λογαριασμού μου..)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η HOL σου έχει δώσει ένα account name κάτι@hol.gr και ένα password. Αυτά τα βάζεις για να συνδεθείς και τα βάζεις μόνο μια φορά.

Το ίδιο ισχύει και στον ΟΤΕ που έχω και λογικά σε κάθε πάροχο.

Όταν ενεργοποιήθηκε το VDSL δεν έμπαινα internet και λέω WTF...μετά το είδα..

(πάλι καλά που δεν είχα πετάξει το χαρτί με τα στοιχεία του λογαριασμού μου..)

Όχι, η HOL δε μου έχει δώσει τίποτα. Ακόμα και το adsl παίζει με τις ρυμίσεις guest[at]hol.gr και ένα περασμένο pass που δεν βλέπω.

Το ίδιο και τα vdsl settings που βέβαια ακόμα δεν παίζουν.

Αλλά και παλαιότερα με το netfaster, δε χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσω κάτι. Το κάρφωσα στην πρίζα και έπαιξε. Το ίδιο και το ZTE που μου έστειλαν τώρα. Υποθέτω ότι είναι σεταρισμένα από τη HOL.

Γι΄ αυτό απορώ σχετικά με τη ρύθμιση που επικαλείται ο @SirDirman

Link to comment
Share on other sites

guest ηταν και εμενα και επαιζε πριν μπει vdsl αλλα το ειχα αλλαξει.

οταν μπηκε το vdsl με το guest δε μου δουλεψε και πολυ που χεστηκα με το συμπαθειο, εβαλα το account μου @χολ και μπηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγενετο το φως...μολις εκανα το "τεστ" στο ote.gr και φαινεται οτι μπορω να βαλω vdsl στην αργυρουπολη.

Ερωτηση προς γνωστες.

Αυτη την στιγμη ειμαι σε vivodi και εχω 2 γραμμες σε voip.

Θα μπορεσω να εχω 2 γραμμες οπως ειμαι τωρα με οτενετ και vdsl? Απο οσο ξερω δεν δινει voip o οτε...οποτε 2 γραμμες (2 ξεχωριστους αριθμους εννοω) πως θα έχω?

Αν καποιος γνωριζει και το επιπροσθετο κοστος καλοδεχουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγενετο το φως...μολις εκανα το "τεστ" στο ote.gr και φαινεται οτι μπορω να βαλω vdsl στην αργυρουπολη.

Ερωτηση προς γνωστες.

Αυτη την στιγμη ειμαι σε vivodi και εχω 2 γραμμες σε voip.

Θα μπορεσω να εχω 2 γραμμες οπως ειμαι τωρα με οτενετ και vdsl? Απο οσο ξερω δεν δινει voip o οτε...οποτε 2 γραμμες (2 ξεχωριστους αριθμους εννοω) πως θα έχω?

Αν καποιος γνωριζει και το επιπροσθετο κοστος καλοδεχουμενο.

Ξέχνα τις δύο γραμμές εκτός και εάν γυρίσεις την γραμμή over isdn,πεταμένα λεφτά ή σου κοτσάρουν έναν msn αριθμό στην VDSL γραμμή, πάλι πεταμένα λεφτά.

Το κόστος θα είναι περίπου +8 ή 10 Ευρώ για να κρατήσεις τον 2ο σου τηλεφωνικό αριθμό.

Πριν κάνεις οτιδήποτε μίλησε με ON, κατήργησε τον 2ο τηλεφωνικό σου αριθμό και μετέπειτα αίτηση στον ΟΤΕ.

Εάν πάρεις μόνο τον κεφαλικό σου αριθμό και αφήσεις τον 2ο στην ΟΝ, παίζει μεγάλη πιθανότητα να σε χρεώνει η ON.

Άντε ,welcome στο γαλατικό χωριό του VDSL!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω για όποιον γνωρίζει: Για να σε συνδέσουν χρειάζεται να έρθουν τεχνικοί στην καμπίνα; Ξέρει κάποιος τη διαδικασία ή υπάρχει κάποιο link να διαβάσω;

Όχι δεν έρχεται κανείς.

Link to comment
Share on other sites

μετέφερε τουε αριθμούς σου στην viva.

βαλε vdsl (θα εχεις νεο 3ο αριθμό)

αγόρασε δυο voip gateway και εισαι έτοιμος(η στησε ενα pbx σπίτι)

Sent from my GT-S6500 using Tapatalk 2

Οκ με εχασες...what is viva και ποσο παει το μαλλι? (για pbx δεν τολμω ουτε να googlaro ακομα :p) Να μην μου βγαινει ο κουκς αηδον.

Επισης (δεν ξερω αν παιζει ρολο) ο κυριος λογος της δευτερης γραμμης ειναι οτι εξυπηρετει τα πεθερικα στο σπιτι απο κατω διοτι δεν εχουν εκει περασμενο τηλεφωνο δικτυο (dont ask)...οποτε αμολαμε καλουμπα απο 1ο οροφο και φτανει στο κατω οροφο..(υπογειο)...

Link to comment
Share on other sites

Οκ με εχασες...what is viva και ποσο παει το μαλλι? (για pbx δεν τολμω ουτε να googlaro ακομα :p) Να μην μου βγαινει ο κουκς αηδον.

Επισης (δεν ξερω αν παιζει ρολο) ο κυριος λογος της δευτερης γραμμης ειναι οτι εξυπηρετει τα πεθερικα στο σπιτι απο κατω διοτι δεν εχουν εκει περασμενο τηλεφωνο δικτυο (dont ask)...οποτε αμολαμε καλουμπα απο 1ο οροφο και φτανει στο κατω οροφο..(υπογειο)...

Δες το link:

Πάρε τηλεφωνικό νούμερο από €1 και κάντο VoIP, Fax2mail, FollowMe, Voicemail

Τώρα για pbx...άστο,ακριβά και τσάμπα κόπος γι'αυτό που θέλεις να κάνεις.

Μίλησε με ON πρώτα βρε άνθρωπε για να μην συνεχίσουν να σε χρεώνουν

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τις δύο γραμμές εκτός και εάν γυρίσεις την γραμμή over isdn,πεταμένα λεφτά ή σου κοτσάρουν έναν msn αριθμό στην VDSL γραμμή, πάλι πεταμένα λεφτά.

Το κόστος θα είναι περίπου +8 ή 10 Ευρώ για να κρατήσεις τον 2ο σου τηλεφωνικό αριθμό.

Πριν κάνεις οτιδήποτε μίλησε με ON, κατήργησε τον 2ο τηλεφωνικό σου αριθμό και μετέπειτα αίτηση στον ΟΤΕ.

Εάν πάρεις μόνο τον κεφαλικό σου αριθμό και αφήσεις τον 2ο στην ΟΝ, παίζει μεγάλη πιθανότητα να σε χρεώνει η ON.

Άντε ,welcome στο γαλατικό χωριό του VDSL!

μετέφερε τουε αριθμούς σου στην viva.

βαλε vdsl (θα εχεις νεο 3ο αριθμό)

αγόρασε δυο voip gateway και εισαι έτοιμος(η στησε ενα pbx σπίτι)

Sent from my GT-S6500 using Tapatalk 2

Δες το link:

Πάρε τηλεφωνικό νούμερο από €1 και κάντο VoIP, Fax2mail, FollowMe, Voicemail

Τώρα για pbx...άστο,ακριβά και τσάμπα κόπος γι'αυτό που θέλεις να κάνεις.

Μίλησε με ON πρώτα βρε άνθρωπε για να μην συνεχίσουν να σε χρεώνουν

Πηρα ΟΤΕ και μου δινει 2 γραμμες over isdn...στα 41 ευρω με 30αρα vdsl ..και απεριοριστα...να το αφησω?(βαλε κανα κιλο ακομα μαστορα)

Με isdn τι παιζει (δεν το εχω ψαξει ποτε) ...θελει ειδικο εξοπλισμο/μοδεμ ρουτερ? Μην μπλεξω με κανα περιεργο μαραφετει γιατι γερασαμε και η ψυχικη υγεια κρεμεται απο μια κλωστη!

(με ον θα μιλησω οταν ειμαι ετοιμος για την αλλαγη)

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

Πριζα-->

ISDN Spliter -->

α) vDSL Modem

β)netmod (εχει εξοδο για 2 αναλογικες γραμμες και 2 ψηφιακες)

Τα modem των PSTN γραμμων (Annex A) με τα modem για ISDN γραμμες, ΔΕΝ ειναι συμβατα , οποτε χρησιμοποιεις τον εξοπλισμο του ΟΤΕ, η αγοραζεις αλλον.

Υπαρχουν περιπτωσεις καποιων που με με φλασαρισμα παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

@ ΗΟL Αίτηση 28/6 (τηλεφωνικά), οπότε με ενημέρωσαν για 6 εργάσιμες

Αυτοί ισχυρίζονται ότι την πέρασαν 30/6 (χαρίζει η ομάδα)

3/7 Μου στέλνουν μήνυμα για 12 εργάσιμες. (έλεος) :wall:

Σήμερα 15/7 τους καλώ να μάθω τα αίτια της καθυστέρησης και μου λένε το αμίμητο:

-Ε ξέρετε τελικά είναι 15 εργάσιμες και σήμερα είμαστε στην 15η... :slap:

-Ωραία, λέω εγώ, άρα σήμερα θα με συνδέσετε.

-Ε, όχι θα χρειαστούμε λίγες μέρες ακόμη. :slap: Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά θα χρειαστούμε ακόμη λίγες μέρες.

-Μα τότε γιατί μου λέτε 15 εργάσιμες;

- Θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς. :wall:

- Μα καταλαβαίνετε ότι είμαστε στην 15 μέρα, (από τις 6-->12-->15) και μου λέτε ότι θέλετε 15 εργάσιμες, αλλά ταυτόχρονα θα χρειαστείτε και άλλες; :slap: Σε ποιο ακριβώς σημείο βλέπετε ειλικρίνεια; :slap:

... :slap::wall:

μην πιστεύεις ΠΟΤΕ κάνεναν πωλητή...κανόνας...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.