Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Δε ξερω για εσας αλλα εμενα μου αυξηθηκε και η ποιοτητα της συνδεσης.latency , dns responce times κλπ , μαλλον θα ανεβασω φωτο l8

Σε μας (με τις πρώην adsl@2mbps) φυσικό είναι. Εκεί που είχαμε 2,5-3 χλμ. χαλκού μέχρι το DSLAM και το router έφτυνε αίμα να διορθώνει τα errors, πλέον έχουμε λίγες δεκάδες μέτρα μέχρι την καμπίνα και από κει και πέρα οπτική ίνα.

Βέβαια, όταν αρχίσουν να "πιτάρουν" οι καμπίνες και όλο και περισσότερος κόσμος βάζει vdsl, τότε θα δούμε αν μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

δεν πληρώνεις όμως μισθωμένο κύκλωμα για να έχεις εγγυημένο throughput...

1) Πώς θα το κάνω αυτό;

2) Είμαι 200+ μέτρα από την καμπίνα, οπότε το βλέπω λογικό το νούμερο. Να σου πω ούτε 50mbps περίμενα να συγχρονίζω

Καταλαβαίνεις ότι από τα 2 πήγα στα 50 έτσι; Δε με νοιάζει τίποτα λέμε :p

ΒΤW, το max rate τι δείχνει; Μήπως ότι αν είχα vdsl 100mbps (η επόμενη τεχνολογία αν δεν κάνω λάθος), θα συγχρόνιζα στα 75;

με με το router και κάτι κλασικά πιαστράκια, δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πως λέγονται :(

το max rate είναι το μέγιστο θεωρητικό που πιάνει η γραμμή, έτσι για περιέργεια να ξέρεις όταν δώσει 75/100mbps o OTE, μιας κι ο εξοπλισμός που έχει βάλει το υποστηρίζει, αν θα τα πιάνεις...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

με με το router και κάτι κλασικά πιαστράκια, δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πως λέγονται

Άμα έχεις κάποιο link, να με βοηθήσεις, ευχαρίστως.

Πάντως μου φαίνεται λογικό το νούμερο (max rate 75mbps), γιατί όπως ξαναέγραψα έχω 200+ μέτρα απόσταση από την καμπίνα.

Υ.Γ. Τώρα που συνδέεστε με vdsl, για πηγαίνετε να βοηθήσετε να συμπληρωθεί ο χάρτης ευρυζωνικότητας και να φτιαχτεί μια καλή βάση δεδομένων...

ΥΠΕΡΙΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις αλλο modem/router για τη vdsl του? Σκεφτομαι το draytek αλλα επειδη ειναι πολλά τα λεφτά, δε θελω να κανω βιαστικές κινήσεις. Με το Modem/router του οτε έχω θέμα με τα torrent.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις αλλο modem/router για τη vdsl του? Σκεφτομαι το draytek αλλα επειδη ειναι πολλά τα λεφτά, δε θελω να κανω βιαστικές κινήσεις. Με το Modem/router του οτε έχω θέμα με τα torrent.

Ρίξε τις συνδέσεις από τις ρυθμίσεις του τορεντ εμένα παίζει μια χαρά τώρα, αν είχα το πισί θα σου έστελνα οδηγό από τα φόρουμ του μτορντεντ

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τις συνδέσεις από τις ρυθμίσεις του τορεντ εμένα παίζει μια χαρά τώρα, αν είχα το πισί θα σου έστελνα οδηγό από τα φόρουμ του μτορντεντ

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Τα εχω ριξει αρκετά γιατι στις default δεν αντεχε ουτε μια μέρα. Οταν μπορέσεις πες μου τι ρυθμίσεις εχεις κανει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Draytek 2750 ή 2760 ? Λέω το 2760 μιας και ειναι και πιο φτηνό. Στο συγκριτικό τους στο site της draytek οι 2 μεγάλες διαφορές ειναι οτι το 2750 εχει 15.000 ΝΑΤ και το 2760 έχει 30.000 ΝΑΤ connections. Επίσης το 2750 έχει ipv6 ενώ το 2760 θα εχει ipv6 με επόμενο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δε βλέπω ούτε π.χ. τα video στο youtube να "γεμίζει" η μπάρα με το timeline αμέσως, ούτε και αισθάνομαι τη συγκλονιστική διαφορά 2mbps --> 50mbps

(ενώ έχω το παρακάτω speedtest: 2848389908.png)

Μήπως τα γνωστά και μεγάλα site χρησιμοποιούν "κόφτη" ;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τις συνδέσεις από τις ρυθμίσεις του τορεντ εμένα παίζει μια χαρά τώρα, αν είχα το πισί θα σου έστελνα οδηγό από τα φόρουμ του μτορντεντ

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Αν θα μπορούσες κάποια στιγμή,θα ήμουν κι εγώ υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ριξει αρκετά γιατι στις default δεν αντεχε ουτε μια μέρα. Οταν μπορέσεις πες μου τι ρυθμίσεις εχεις κανει. Ευχαριστώ
Αν θα μπορούσες κάποια στιγμή,θα ήμουν κι εγώ υπόχρεος.

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/odigies-utorrent-gia-naytilomenous-125092.html#post1063528159

Link to comment
Share on other sites

Τι ping έχετε σε παιχνίδια παιδιά;

Έχω στάνταρ 100-102 ...

Έχω την εντύπωση ότι ειναι αρκετούτσικο ,αλλα δεν πέφτει ποτέ παρακάτω...

Πάντως εγώ δε βλέπω ούτε π.χ. τα video στο youtube να "γεμίζει" η μπάρα με το timeline αμέσως, ούτε και αισθάνομαι τη συγκλονιστική διαφορά 2mbps --> 50mbps

(ενώ έχω το παρακάτω speedtest: 2848389908.png)

ακριβώς το ίδιο έχω κι εγώ να πω.

Επαιζα με περίπου 7mbps μέσο ορο,και το YouTube πάλι το ίδιο αργεί.

Φυσικά φταίει εννοείται και το tube,αλλα σα να ειναι λίγο πλασματικά τα νούμερα ...

Κάτι δε πάει καλά...

Κι εγώ στο speedtest ειμαι super...

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Επαιζα με περίπου 7mbps μέσο ορο,και το YouTube πάλι το ίδιο αργεί.

Φυσικά φταίει εννοείται και το tube,αλλα σα να ειναι λίγο πλασματικά τα νούμερα ...

Άμα ήταν να περιμέναμε από το youtube για να δούμε χαρά ... θα περιμένουμε πολύ.

Ρίχνεις ένα κατέβασμα από κανα site του στυλ uploaded/rapidgator (εφόσον έχεις premium... ) και εκεί βλέπεις να τερματίζει η γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να το κανω αυτο;

Δε με ενδιαφέρει για ψυχολογικούς λόγους να δω απλα αριθμούς.

Λεμε για βελτιωμένη εμπειρία στην καθημερινή χρήση.

Αν τερματίζει η συνδεση κατεβάζοντας π.χ. αρχεία από την nvidia,δε μου λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.