Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μην γκρινιάζουμε κ απαιτούμε. Είναι πάρα πολύς κόσμος που δεν έχει VDSL και δε το βλέπω να έχω μέσα στην 2ετια. Εδώ δεν έχουμε φυσικό αέριο ακόμα. Λες κ ζω σε κανα χωριό σε κανένα νησί. (Σύνορα Πετρούπολης).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Γκρινια και απαίτηση ? Α, ξέχασα να βάλω smiley...

Είδες, όμως που ούτε κι εσύ έβαλες smiley...οπότε :

Να λές καλά που έχεις κ ρεύμα, γιατί στο χωριό μου ούτε εγώ έχω φυσικό αέριο...:hehe:

Αστειευόμενος, φυσικά, συνεχίζω:

H αλήθεια είναι πως περισσότερο περίεργος για την εμπειρία των 50Μbps είμαι παρά μου χρειάζονται...

Τα 8+ είναι μια χαρά και ευτυχώς που δεν έχω disconnects κλπ...μια χαρά υπηρεσία και δεν έχει να κάνει με τις ώρες που έχουν χαθεί περιμένοντας ένα μεγάλο αρχείο 20MB να μεταφερθεί προ 15ετίας....

Έχω την εντύπωση όμως πως έχω δεί κι εδώ καμπίνες....:jester:

Link to comment
Share on other sites

Και να ηθελα να βαλω στην περιοχη μου ακομα δεν ειναι ακομα διαθεσιμο (εχουμε και ηλιθιο δημαρχο κουμουνιστη που ουτε το Μετρο δεν θελει να ερθει στην περιοχη μου πιστευω τωρα στις εκλογες να παει στον αγυριστο)

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειστε φιλοι του dload η 30αρα μια χαρα ειναι.Δυστυχως να πω την καφριλα τα 2.3 UP δε ειναι ουτε αυτα αρκετα για καλο Streaming,oποτε αν γουσταρετε να streamαρετε πατε για 50αρα απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, εδώ και μερικές μέρες, από την Παρασκευή 13/6 συγκεκριμένα φαίνεται πως έχουν ενεργοποιηθεί οι νέες καμπίνες του ΟΤΕ με το VDSL. Αυτό το διαπίστωσα μετά από τον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site του ΟΤΕ με τηλέφωνο ΟΤΕ (όχι δικό μου γιατί είμαι στη Forthnet εγώ) αλλά το τηλέφωνο που τσέκαρα είναι στο διπλανό κτήριο που παίρνει από το ίδιο καλώδιο με αυτό που παίρνω κι εγώ τηλέφωνο από την κολόνα του ΟΤΕ.

H forthnet μετά από τηλεφωνική εταιρεία μου λέει πως δε μπορώ να έχω VDSL λόγω μεγάλης απόστασης από τον κατανεμητή. Πρέπει λέει να είναι 800 μ. ή λιγότερα.

Από έλεγχο σε άλλες εταιρείες HOL/CYTA με στοιχεία τη διεύθυνση μου, φαίνεται ότι είναι διαθέσιμο το VDSL και οτι η απόσταση ειναι ~1700 μ.

Αυτοί γιατί δίνουν VDSL με αυτήν την απόσταση και η Forthnet όχι;

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οι άλλοι δίνουν από KV (τον υπαίθριο κατανεμητή). Η 4νετ δίνει από το αστικό κέντρο.

Έχει νόημα να πάω σε άλλη εταιρεία για VDSL; Με adsl στη forthnet κλειδώνω στα 12500 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δική σου απόφαση. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι την παραπάνω ταχύτητα, go for it!

Ρωτάω αν αξίζει για τον εξής λόγο, αν πληρώσω για 50mbps και έχω τελικά 24 κάτι για το οποίο πληρώνω και τώρα, προφανώς δεν αξίζει. Θα αξίζει αν είναι έστω και 1kbps πάνω από τα 30mbps.

Link to comment
Share on other sites

παίζει όμως να μην έχει αρχίσει να δίνει ακόμα η HOL...

πχ στην περιοχή μου με το που δώθηκε εμπορική διάθεση πρώτος κλασικά ο ΟΤΕ, μετά από λίγο καιρό η Wind και τελευταία η HOL...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι περιοχη εισαι αλλα με το που άρχισε ο οτε μετα απο λιγες μερες εβαλα και εγω απο χολ.

Κοιτα παντως εμενα μου ελεγαν οτι δεν εχω στη περιοχη αλλα τους ειπα να το ψαξουν γιατι στο site εγραφε πως ειχα και τελικα ετσι ηταν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν γίνει και αυτό, είμαστε κομπλέ.

Μετά από 3-4η απόπειρα, πέτυχα τεχνικό που ένιωθε και ίσως μπω σε fastpath.

Η HOL δεν μπορεί να αλλάξει οτιδήποτε στις VDSL γιατί δεν της δίνει πρόσβαση ο ΟΤΕ.

Τις προηγούμενες φορές ο τεχνικός μου έλεγε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, σήμερα το παλικάρι ένιωθε και έστειλε αίτημα στον OTE.

Αναμένω λοιπόν και εάν με βάλει fastpath, μένω HOL για πάντα (έχω κλείσει 8 χρόνια btw).

Interleaved_Pings

thelab.gr 81ms

ntua.gr 16ms

league of legends server 70ms

gamespot.com 205ms

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.