Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Πηρα την Cosmote τηλεφωνο για πληριοφοριες. Συγκεκριμενα για το Fiber 50X . O πωλητης μου ειπε επι λεξη οτι τα πακετα vdsl ονομαστηκαν πλεον fiber...

Εκανα ερωτηση στην ΕΕΤΤ γιατι νοιωθω οτι ειναι παραπληροφορηση/εξαπαταση και αναμενω να μου πουνε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, YDinopoulos said:

Πηρα την Cosmote τηλεφωνο για πληριοφοριες. Συγκεκριμενα για το Fiber 50X . O πωλητης μου ειπε επι λεξη οτι τα πακετα vdsl ονομαστηκαν πλεον fiber...

Εκανα ερωτηση στην ΕΕΤΤ γιατι νοιωθω οτι ειναι παραπληροφορηση/εξαπαταση και αναμενω να μου πουνε.

 

Self quote ftw: 

9 hours ago, minast said:

Για την ονομασία fiber, φαίνεται ότι το έβαλαν όλοι μέσα και στα υπάρχοντα προγράμματα, ακόμη και για καμπίνες που δεν έχουν αναβαθμιστεί για FTTx :).

Η λογική είναι ότι η μεγάλη πλειονότητα των καμπινών θα αναβαθμιστούν σε Vectoring / G.fast / FTTx . Αυτή τη στιγμή ολοκληρώνεται η πρώτη φάση αναβαθμίσεων καμπινών από τον ΟΤΕ με μερικές χιλιάδες καμπίνες, και υπάρχουν άλλες δύο φάσεις που έχουν εγκριθεί ήδη, και διαρκούν μέχρι το 2019, στις οποίες συμμετέχουν και οι άλλοι πάροχοι. Μετά θα τρέχουν κάθε χρόνο νέες φάσεις που θα μπορεί κάποιος πάροχος να αναβαθμίζει ακόμη και μεμονωμένες καμπίνες.

 

Πλέον κανένας πάροχος δεν θα σου λέει ότι είσαι σε "παλιά" νέα καμπίνα, που υποστηρίζει "μόνο" μέχρι VDSL 50 Mbps. Θα σου λένε ότι μπορείς να πάρεις  "fiber" μέχρι τάδε ταχύτητα (πχ έως 30Mbps). Μάλιστα, βάσει των εγκεκριμένων προτάσεων, σε πολλές περιοχές δεν θα δοθεί ποτέ FTTB/FTTH, αλλά μόνο χαλκός. Πάντως η ΕΕΤΤ φαίνεται να έχει εγκρίνει τα ονόματα και τις τιμές των προγραμμάτων, που άλλωστε είναι σχεδόν πανομοιότυπα και στη Wind.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έριξα την αίτηση. 

Η κυρία με την οποία μίλησα, με ενημέρωσε ότι επειδή ο ΟΤΕ αύξησε τις τιμές του την 1/11, έχω δικαίωμα να φύγω χωρίς penalty. Πιο συγκεκριμένα η ανακοίνωση του ΟΤΕ λέει τα εξής: "Οι πελάτες έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου άλλου οικονομικού προγράμματος (Single Play ή Double Play) ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής τους.". Οπότε και εγώ την σφύριξα την αίτηση για 100 mbps Wind και ελπίζω ο θεός της συνδεσιμότητας και του χαμηλού ping να με λυπηθεί :gyro: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Εγώ την έριξα την αίτηση. 

Η κυρία με την οποία μίλησα, με ενημέρωσε ότι επειδή ο ΟΤΕ αύξησε τις τιμές του την 1/11, έχω δικαίωμα να φύγω χωρίς penalty. Πιο συγκεκριμένα η ανακοίνωση του ΟΤΕ λέει τα εξής: "Οι πελάτες έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου άλλου οικονομικού προγράμματος (Single Play ή Double Play) ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής τους.". Οπότε και εγώ την σφύριξα την αίτηση για 100 mbps Wind και ελπίζω ο θεός της συνδεσιμότητας και του χαμηλού ping να με λυπηθεί :gyro: 

 

Μεγειές. Παρεμπιπτόντως από τις 15/11 η ΕΕΤΤ προσδιόρισε τον χρόνο δικαιώματος αζήμιας αποχώρησης πελάτη στους τρεις μήνες, μετά από μονομερή τροποποίηση όρων από τον πάροχο... Στην ίδια παράγραφο που επεσήμαναν ότι απαγορεύεται η μονομερής τροποποίηση όρων :hehe:.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θυμάστε τι είχα πει, βγήκε να ξεσπαθώσει την ΕΕΤΤ ο ΟΤΕ

 

Spoiler

Επίθεση προς την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών) εξαπέλυσε σε σημερινή συνέντευξη τύπου ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ.

 

Σύμφωνα με τον επικεφαλής του ΟΤΕ, το πρόβλημα έγκειται στο «παρωχημένο και γραφειοκρατικό μοντέλο που ακολουθεί η ΕΕΤΤ για τις εγκρίσεις νέων προγραμμάτων προτού αυτά κυκλοφορήσουν στην αγορά». Μέχρι τον Οκτώβριο του 2017, ο ΟΤΕ βρίσκονταν εν αναμονή 425 εγκρίσεων προγραμμάτων του, με καθεμία να χρειάζεται έως και 4 μήνες προκειμένου να ολοκληρωθεί. Η «βιομηχανία εγκρίσεων» της ΕΕΤΤ όπως χαρακτηριστικά αναφέρθηκε, δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στον όμιλο και ως εκ τούτου στους καταναλωτές από τη στιγμή που «για ένα χριστουγεννιάτικο πακέτο που θέλει ο ΟΤΕ να βγάλει στην αγορά, η έγκριση θα έρθει το Πάσχα». Το πρόβλημα έχει πάρει σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ τεράστιες διαστάσεις από τη στιγμή που για κάθε προσφορά όπως η παροχή μιας δωροεπιταγής €50 με κάθε νέα σύνδεση, θα πρέπει η ΕΕΤΤ να εγκρίνει ξεχωριστά το κάθε πακέτο σύνδεσης στην οποία αναφέρεται η προσφορά.

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/οτε/οτε-επίθεση-στην-εεττ-και-τα-σχέδια-για-τα-δίκ-r15308

 

και ένα ωραίο σχόλιο

Spoiler

Η ΕΕΤΤ ζει και συντηρείται από τα πρόστιμα που ρίχνει στον ΟΤΕ. Υποτίθεται οτι έχουμε ελεύθερη αγορά αλλά στο Ελληνικό Σοβιέτ ο ΟΤΕ υποχρεούται να είναι ακριβοτερος εις βάρος εμάς και υπέρ της κονόμας των άλλων παροχών.Ας αφήσουν τον ΟΤΕ να δούμε τι τιμές μπορεί να δώσει σε σταθερή και κινητή και αν οι άλλοι δεν μπορούν μα ακολουθήσουν στεναχώρια μου,ας κλείσουν.

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ χρόνια να βάλω VDSL και νομίζω πως μάλλον τα κατάφερα.
Με μια μικρή καθυστέρηση γιατί δεν έχουν ρούτερ, απο Ιανουάριο θα έχω 50 Mbps.

Δυστυχώς του ΟΤΕ τα 100 και 200 δεν υποστηρίζονται ακόμα εδώ στο Περιστέρι που μένω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για διαφορά 50-100μ δε θα παίρνω από καμπίνα εδώ, τι 2χλμ μου λες :p 

Βέβαια το γιαλαντζί δουλεύει. Είναι "50ρι". Ασχετα αν τα 42-43 είναι καρατοπς. 

 

Εγώ αν μπαίνω με 42-43 θα ρίξω πυροτεχνήματα που πετάνε στο Nτουμπάϊ όταν αλλάζει η χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος filthy_dwarf έγραψε:

αχ βαχ. στο προηγούμενο σπίτι τόσο έπιανα . με 9 ping. κρίμα που είχε τόσο υγρασία που σε λίγο θα βγαίνανε βάτραχοι απο το τοίχο

cYwDM.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.