Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μπαίνω τυχαία εχθές στο site του ΟΤΕ, 

γράφω τον αριθμό τηλεφωνου της γιαγιάς μου που έχει οτε και βλέπω το παρακάτω.

 

Έπαθα ταρακουλο. 

Forthnet τελείωσες. Τερμα τα 4 μη πω τι. Θέλει και 60+ ευρω το 2μηνο και μισο λεπτό να μιλήσω σε σταθερό φτάνει 70 ευρώ η χρέωση.

 

( δεν είναι συνδεδεμένο στη κεντρικη πρίζα το μόντεμ )

IMG_20170801_133538.thumb.jpg.de0168ac3723b1b9dd49c37e469e331d.jpg

Μένω στο πάνω διαμέρισμα. Κάτω η γιαγιά μου. Απο οτι έμαθα ειναι συνδεδεμένη η γραμμή του κάτω σε καφαο του ΟΤΕ vdsl καινούριο κατω απο 500 μέτρα.

Αν παω Οτε, που περίμενα πώς και πώς να ηλεκτροδοτησει το Καφαο απο πέρυσι το καλοκαίρι. 30αρι καθαρό θα έχω;

 

Από 4 στα 30- ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΌ

IMG_20170730_115833.thumb.jpg.d45d2bac570aa7976f243d2345af423e.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SpirosKGR said:

Μπαίνω τυχαία εχθές στο site του ΟΤΕ, 

γράφω τον αριθμό τηλεφωνου της γιαγιάς μου που έχει οτε και βλέπω το παρακάτω.

 

Έπαθα ταρακουλο. 

Forthnet τελείωσες. Τερμα τα 4 μη πω τι. Θέλει και 60+ ευρω το 2μηνο και μισο λεπτό να μιλήσω σε σταθερό φτάνει 70 ευρώ η χρέωση.

 

Μένω στο πάνω διαμέρισμα. Κάτω η γιαγιά μου. Απο οτι έμαθα ειναι συνδεδεμένη η γραμμή του κάτω σε καφαο του ΟΤΕ vdsl καινούριο κατω απο 500 μέτρα.

Αν παω Οτε, που περίμενα πώς και πώς να ηλεκτροδοτησει το Καφαο απο πέρυσι το καλοκαίρι. 30αρι καθαρό θα έχω;

 

Από 4 στα 30- ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΌ

 

Δεν μπορεί κάποιος να σου πει με βεβαιότητα, η γεωγραφική απόσταση και η καλωδιακή απόσταση μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά. Με πολύ μεγάλη πιθανότητα θα πιάνεις 30, αλλά ούτως ή άλλως θα προηγηθεί έλεγχος της γραμμής κατά την μετατροπή.

Εξάλλου, στη χειρότερη περίπτωση που δεν πιάνεις 30, μπορείς να κατέβεις συμβόλαιο σε ADSL 2play και να τετραπλασιάσεις την τρέχουσα ταχύτητά σου, παίρνοντας δίκτυο από την καμπίνα (αυτό το κάνουν μόνο εφόσον για οποιονδήποτε λόγο δεν πιάνεις ταχύτητες VDSL, αλλά σπάνια χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Δεν μπορεί κάποιος να σου πει με βεβαιότητα, η γεωγραφική απόσταση και η καλωδιακή απόσταση μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά. Με πολύ μεγάλη πιθανότητα θα πιάνεις 30, αλλά ούτως ή άλλως θα προηγηθεί έλεγχος της γραμμής κατά την μετατροπή.

Εξάλλου, στη χειρότερη περίπτωση που δεν πιάνεις 30, μπορείς να κατέβεις συμβόλαιο σε ADSL 2play και να τετραπλασιάσεις την τρέχουσα ταχύτητά σου, παίρνοντας δίκτυο από την καμπίνα (αυτό το κάνουν μόνο εφόσον για οποιονδήποτε λόγο δεν πιάνεις ταχύτητες VDSL, αλλά σπάνια χρειάζεται).

Απο τη στιγμή που εχει ξεκλειδωτο και το 50αρι λογικα πιανω πάνω απο 30 σωστά; 

Ουσιαστικά θελω 30αρι χωρις καθόλου λεπτά ομιλίας μήπως και κόψουν κατα ευρώ απο την τελική τιμη. Εξάλλου δε μιλάω σχεδόν καθόλου στο σταθερό . Μια κλήση το μηνα διάρκειας 10 δευτερόλεπτα κι αν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις έκανα κι εγώ την μετάβαση σε VDSL και δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Είχα πολύ καλό adsl (forthnet), πολύ σταθερό και γρήγορο και τώρα που αναβάθμισα δεν έχω τίποτα από τα δύο.
 netnetnet.thumb.jpg.89ffb1bc61d331cd4061be24617e4bff.jpg

 

Το router έρχεται σεταρισμένο από την Forthnet και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα τι είναι τα προφίλ που έχουν φτιάξει, απλά βλέπω πως το προφίλ VDSL2 δεν συνδέεται και είναι συνδεδεμένο μόνο το VDSL1. Υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα ή να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών?

Link to comment
Share on other sites

Από κέντρο παίρνεις (κι εγώ από κεντρο forthnet VDSL παιρνω με 8b profile  και 1102 id ). Δες την καλωδίωση σου ή κούμπωσε αν μπορεις το ρουτερ κατευθείαν στον κατανεμητή στην πολυκατοικία, γενικα η VDSL ειναι αρκετά πιο ευαίσθητη σε θεματα εσωτερικης καλωδίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα πληρώσουν έξτρα τον ΟΤΕ και δεν σημαίνει οτι όλοι οι providers δίνουν από τις καμπίνες σε όσες περιοχές έχουν.

Κάποιοι δίνουν και κάποιοι όχι στην ίδια περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται μόνο τον πόνο μου θα μοιραστώ σε αυτό το thread..

Μετά από δύο τηλέφωνα δεν έχει βγει άκρη, μου είπαν πως αν στείλουν κάποιον να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και φανεί πως το πρόβλημα είναι στο σπίτι και όχι στο δίκτυο θα πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ την επίσκεψη (χωρίς να γίνει επισκευή)..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konstantinakis said:

Απ'ότι φαίνεται μόνο τον πόνο μου θα μοιραστώ σε αυτό το thread..

Μετά από δύο τηλέφωνα δεν έχει βγει άκρη, μου είπαν πως αν στείλουν κάποιον να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και φανεί πως το πρόβλημα είναι στο σπίτι και όχι στο δίκτυο θα πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ την επίσκεψη (χωρίς να γίνει επισκευή)..

 

Ναι το εχω ακουσει και απο αλλους αυτο. Αν βρεθει πως το προβλημα δεν ειναι στο κομματι του παροχου αλλα στην εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου, πληρωνεις για ασκοπη μεταβαση του τεχνικου.

 

 

 

 

Έγινε επιτέλους και σε μένα η ενεργοποίηση της VDSL. Παίρνω απο καμπίνα. (Να αναφέρω αν κάποιος θέλει να γνωρίζει πως απο τη στιγμή που τοποθετήθηκε η νεα καμπίνα, έκανε περίπου 7 μήνες μέχρι ενεργοποιηθεί και να δοθεί VDSL σε πελάτες)

 

Θα ήθελα μια γνώμη για τα στατιστικά μου (Πακέτο 50Mbps).

 

v_stats.png

Έγινε επεξεργασία από hwpel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2017 at 1:37 AM, icy20 said:

Μια χαρα εισαι. Εμενα εκανε 11 μηνες...

 

Ευχαριστώ!

 

Θα άξιζε να γυρίσω σε fastpath; 

 

Με αυτο το Attenuation δε θα έπρεπε να είχα περισσότερο Attainable Rate στο Up;

 

Μια τελευταία ερώτηση.  Με το router συνδεδεμένο στη γραμμή 155 ώρες αυτά τα CRC Errors(Down/Up) 21/15, είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, icy20 said:

Εγω προσωπικα εχω γυρισει fastpath. Λιγο χαμηλοτερο dl speed αλλα λιγο καλυτερα pings. Τωρα για τα CRC δεν καθομαι να τα παρακολουθησω ειναι η αληθεια.

Συμφωνα με εναν ψαγμένο τύπο στις επικοινωνίες θα σου πώ πολύ χοντρικά τι μου είπε για το ping στο VDSL.
Ο Τρόπος που παιρνεις μέτρηση με adsl-vdsl δεν έχει καμία σχέση διότι η γραμμή δεν έχει καμία σχέση σαν "δομή".
Παρόλο που το adsl εμφανίζει αν οχι τα ίδια ίσως και μεγαλύτερα ping είναι και πάλι καλύτερο απο adsl.
Αυτό κάνει ενα σύνολο μετρήσεων και ενω στο adsl διαβάζει ΟΛΗ την διαδρομή στο vdsl διαβάζει μόνο μέχρι την "καμπίνα που είναι και τα καλώδια του OTE απο εκεί και πέρα έχεις σίγουρα 1ms.Και η μέτρηση με τα καλώδια του χαλκού δεν είναι και πάλι σωστή.Αρα θεωρητικά εσύ βλέπεις ενα ψευτικο νούμερο.
Αυτό εχω ακούσει απο γνωστό gamer και σπουδαγμένο ατομο που δουλευει και στον OTE.
Εγω δεν μπορώ να σου ΄δωσω την προσωπική μου άποψη μιας και έχω και home booster που έχει πρόβλημα στο software του αυτη την περίοδο(εδώ και κάτι μήνες) και δεν δουλευει σωστά.Οπότε δεν ξέρω αν είμαι παράδειγμα για το πώς δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που το ping είναι σε επίπεδο IP, δεν ξέρει και δεν το νοιάζει τί έχεις στο φυσικό επίπεδο. Πράγματι ο μηχανισμός fastpath/interleaved αλλάζει μεταξύ ADSL και VDSL, αλλά αυτό που μετράς με το ping είναι πόσο χρόνο κάνει συνολικά να φύγει και να γυρίσει ένα πακέτο σε συγκεκριμένο προορισμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.