Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 32 λεπτά, το μέλος filthy_dwarf έγραψε:

https://imgur.com/a/vukxa

 

just saying

Νοικιάζει κάποιος μιά γκαρσονιέρα. Στο χρόνο πάνω, νάσου ο ιδιοκτήτης στην εξώπορτα ζητώντας αύξηση του ενοικίου. 
"Αδύνατον" λέει ο ενοικιαστής,"Η γκαρσονιέρα έχει το μαύρο της το χάλι.Μέχρι και ποντίκια έχει!" 
"Μα τι λες τώρα;" του λέει ο νοικάρης."Κόλπα για να μήν πληρώσεις είναι αυτά!" 
"Κόλπα ε; Περίμενε να δείς!" 
Πάει στο ψυγείο, παίρνει ένα κομμάτι τυρί το βάζει στη μέση του δωματίου και κρύβεται με τον νοικάρη πίσω από την πόρτα. Σε λίγο να ένα ποντίκι. Κατευθείαν στο τυρί. Το αρπάζει και δρόμο. 
"Τα βλέπεις;" λέει ο ενοικιαστής. 
"Έλα τώρα για ένα ποντικάκι κάνεις έτσι, όλα τα σπίτια έχουν!" 
"Ένα ε; περίμενε". Πάει στο ψυγείο παίρνει δύο κομμάτια τυρί και τα βάζει στη μέση του δωματίου. Κρύβονται. Σε λίγο δύο ποντίκια εμφανίζονται. Ορμάνε στο τυρί και δρόμο. 
"Τα βλέπεις, τα βλέπεις;" 
"Έλα, τι κάνεις έτσι τώρα, η γυναίκα του θα ήταν, μόνο του θα είναι το κακόμοιρο;" 
"Έτσι ε;" αρχίζει να τσαντίζεται ο άλλος. 
Πάει στο ψυγείο παίρνει τέσσερα κομμάτια τυρί και επαναλαμβάνεται η διαδικασία. Εμφανίζονται τέσσερα ποντίκια παίρνουν το τυρι και φεύγουν. 
"Τα βλέπεις;" λέει θυμωμένος ο ενοικιαστής. 
"Εντάξει μωρέ ήτανε μικρά τα άλλα δύο, πρέπει να ήταν τα παιδιά τους!" 
"Έτσι ε;" λέει ο ενοικιαστής και εν εξάλλω καταστάσει πάει στο ψυγείο παίρνει όλο το κεφάλι το τυρί το κόβει σε εκαντοντάδες κομμάτια και ταρίχνει στο δωμάτιο. Σε λίγο καμμιά εκατοστή ποντίκια και μια τσιπούρα εμφανίζονται. Το τυρί εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα. 
"Εντάξει, εντάξει με έπεισες!" λέει ο ιδιοκτήτης. "Δεν θα σου κάνω αύξηση". Ένα πράμα μόνο πριν φύγω. Τα ποντίκια καλά, η τσιπούρα τη δουλειά είχε;" 
"Για την υγρασία θα μιλήσουμε άλλη ώρα" απαντά ο ενοικιαστής.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω οτε φοιτητικό και δίνω πάγιο 41.5 με vdsl 50 και αστικά υπεραστικά (χωρίς να το χρησιμοποιώ σαν σταθερό). Βλέπω τα καινούργια πακέτα που έβγαλαν και με τις ίδιες παροχές πάγιο 37.5. Τους παίρνω τηλέφωνο μου λένε μόνο για καινούργιους πελάτες.

Βλέπω προσφορά της Wind 28€ vdsl 50. 

Κάνω αίτηση και σήμερα υπογράφω συμβόλαιο.

Να σημειώσω ότι ακριβώς έξω από το σπίτι έχω καμπίνα και λογικά θα πάρω από εκεί.

Το σκέφτομαι από θέμα αξιοπιστίας και υποστήριξης.

Ακόμα σκέφτομαι για αντιπρόταση από τον οτε.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε αχαρτογράφητες περιοχές. Δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από ιδιόκτητο δίκτυο της Wind. Ελπίζω ότι δε θα είναι το τριμπούρδελο που έχω ακούσει ότι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2017 at 4:01 PM, konstantinakis said:

Απ'ότι φαίνεται μόνο τον πόνο μου θα μοιραστώ σε αυτό το thread..

Μετά από δύο τηλέφωνα δεν έχει βγει άκρη, μου είπαν πως αν στείλουν κάποιον να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και φανεί πως το πρόβλημα είναι στο σπίτι και όχι στο δίκτυο θα πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ την επίσκεψη (χωρίς να γίνει επισκευή)..

 

Για να ολοκληρώσω την ιστορία μου να πω ότι τελικά η Forthnet έστειλε δύο φορές τεχνικό στο σπίτι αφού πρώτα είπαν πως θα έρθει χωρίς χρέωση.

Την πρώτη αποδείχτηκε πως είχε πρόβλημα η γραμμή, την δεύτερη πως είχε πρόβλημα το σπίτι.

Τελικά αφού αποδείχτηκε ότι για να έχω σταθερό ίντερνετ έπρεπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο (πράγμα που δεν ήθελα), η Forthnet δέχτηκε να γυρίσει την γραμμή σε ADSL (είμαι πλέον offtopic :D).

17 mbs σταθερά και καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

LOL με πηραν σημερα να μου πουλησουν το 100/10 αρι απο τον ΟΤΕ. Τους λεω αν ειχε 1-2 ευρω διαφορα απο το 50αρι ισως να το εβαζα. Για 7.5 ευρω δεν βλεπω το λογο. Το 50αρι ειναι ηδη υπερεπαρκες για αυτα που κανω...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, icy20 said:

Το 50αρι ειναι ηδη υπερεπαρκες για αυτα που κανω...

 

"Έλα μωρέ, ποια 56k; Τα 28800 είναι μια χαρά γι αυτά που κάνουμε.." :D

 

Αλλά ναι, το οριακό κόστος που περιγράφεις μάλλον είναι ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

LOL με πηραν σημερα να μου πουλησουν το 100/10 αρι απο τον ΟΤΕ. Τους λεω αν ειχε 1-2 ευρω διαφορα απο το 50αρι ισως να το εβαζα. Για 7.5 ευρω δεν βλεπω το λογο. Το 50αρι ειναι ηδη υπερεπαρκες για αυτα που κανω...

Μισο... το 100αρι vdsl εχει 7,50 ευρω παραπανω απο το 50αρι;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2017 at 6:31 PM, astrolabos said:

Νοικιάζει κάποιος μιά γκαρσονιέρα. Στο χρόνο πάνω, νάσου ο ιδιοκτήτης στην εξώπορτα ζητώντας αύξηση του ενοικίου. 
"Αδύνατον" λέει ο ενοικιαστής,"Η γκαρσονιέρα έχει το μαύρο της το χάλι.Μέχρι και ποντίκια έχει!" 
"Μα τι λες τώρα;" του λέει ο νοικάρης."Κόλπα για να μήν πληρώσεις είναι αυτά!" 
"Κόλπα ε; Περίμενε να δείς!" 
Πάει στο ψυγείο, παίρνει ένα κομμάτι τυρί το βάζει στη μέση του δωματίου και κρύβεται με τον νοικάρη πίσω από την πόρτα. Σε λίγο να ένα ποντίκι. Κατευθείαν στο τυρί. Το αρπάζει και δρόμο. 
"Τα βλέπεις;" λέει ο ενοικιαστής. 
"Έλα τώρα για ένα ποντικάκι κάνεις έτσι, όλα τα σπίτια έχουν!" 
"Ένα ε; περίμενε". Πάει στο ψυγείο παίρνει δύο κομμάτια τυρί και τα βάζει στη μέση του δωματίου. Κρύβονται. Σε λίγο δύο ποντίκια εμφανίζονται. Ορμάνε στο τυρί και δρόμο. 
"Τα βλέπεις, τα βλέπεις;" 
"Έλα, τι κάνεις έτσι τώρα, η γυναίκα του θα ήταν, μόνο του θα είναι το κακόμοιρο;" 
"Έτσι ε;" αρχίζει να τσαντίζεται ο άλλος. 
Πάει στο ψυγείο παίρνει τέσσερα κομμάτια τυρί και επαναλαμβάνεται η διαδικασία. Εμφανίζονται τέσσερα ποντίκια παίρνουν το τυρι και φεύγουν. 
"Τα βλέπεις;" λέει θυμωμένος ο ενοικιαστής. 
"Εντάξει μωρέ ήτανε μικρά τα άλλα δύο, πρέπει να ήταν τα παιδιά τους!" 
"Έτσι ε;" λέει ο ενοικιαστής και εν εξάλλω καταστάσει πάει στο ψυγείο παίρνει όλο το κεφάλι το τυρί το κόβει σε εκαντοντάδες κομμάτια και ταρίχνει στο δωμάτιο. Σε λίγο καμμιά εκατοστή ποντίκια και μια τσιπούρα εμφανίζονται. Το τυρί εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα. 
"Εντάξει, εντάξει με έπεισες!" λέει ο ιδιοκτήτης. "Δεν θα σου κάνω αύξηση". Ένα πράμα μόνο πριν φύγω. Τα ποντίκια καλά, η τσιπούρα τη δουλειά είχε;" 
"Για την υγρασία θα μιλήσουμε άλλη ώρα" απαντά ο ενοικιαστής.

 

Δεν το ξέρεις καλά φίλος... βρες την έκδοση με τον καρχαρία.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@icy20 Το ping ήταν ψηλά γιατί επέλεξα σαν ser(n)er την GRNet. Με OTE μου βγάζει 15αρι ping

@ARMAGEDDON @@ μου βάλανε. Fiber-to-cabin είναι και όχι Fiber to home. Ποσώς με ενδιαφέρει όμως :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.