Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Ρε παιδια σας χρειαζεται η 100αρα? Πραγματικα προσπαθησα οταν μου εκαναν την προσφορα να αιτιολογησω τα παραπανω 7 ευρω απο την 50αρα και δεν βρηκα ουτε ενα λογο να το κανω...Και 30 να ειχα παλι μια χαρα ειναι. Εκτος αν κατεβαζετε οτι υπαρχει στο internet καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα. Αν έχεις συνέχεια ανοιχτό κάτι να κατεβάζει, ενδέχεται να μη σε απασχολεί η αναβάθμιση από τα 50 στα 100. Όμως, αν δε θέλεις να αφιερώνεις χρόνο για να προγραμματίζεις τα downloads σου και θέλεις ό,τι χρειάζεσαι να είναι άμεσα διαθέσιμο, όσο μεγαλύτερη ταχύτητα, τόσο το καλύτερο.

 

Συν τοις άλλοις, με το μπουρί αλλάζεις συνήθειες στη δημιουργία και στην κατανάλωση περιεχομένου. Ίσως αν δεν την είχες ποτέ την 100ρα, να μη σε ενοχλεί. Αν κάποτε την είχες και την έχανες, υποψιάζομαι ότι θα έκλαιγες με μαύρο δάκρυ. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βρω κατι που θα μπορουσα να κανω με την 100αρα και δεν το κανω με την 50αρα. Online streaming μεχρι 4Κ κανω και τωρα. Κατεβασμα μια χαρα κατεβαζεις παιχνιδι μεχρι να εχεις γυρισει απο δουλεια.  Με την 100αρα απλα θα το ειχε κατεβασει 2-3 ωρες πριν γυρισεις. Τα υπολοιπα καμμια απολυτως διαφορα. Μονο αν εισαι ο "αντρα θελω τωρα τονε θελω" δηλαδη να θελεις να κατεβασεις full bluray ταινια μεσα σε 2-3 ωρες αντι για 5-6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέει πιο πάνω και ο @acct;) συν ότι αν είναι 7€ η διαφορά, είναι just ok. 

Δεν χρειάζεσαι ούτε 30 αν πρόκειται για online gaming ας πούμε ή για να δεις μερικά βιντεάκια και να σερφάρεις στο internet, για άλλα πράγματα χρειάζεσαι την 50+. Αν μου δίνανε 100ρα με +7€, προχωρούσα ΧΤΕΣ, αλλά δεν έχει ούτε κανονική 50ρα εδώ που είμαι... Anyways

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, icy20 said:

Προσπαθω να βρω κατι που θα μπορουσα να κανω με την 100αρα και δεν το κανω με την 50αρα. Online streaming μεχρι 4Κ κανω και τωρα. Κατεβασμα μια χαρα κατεβαζεις παιχνιδι μεχρι να εχεις γυρισει απο δουλεια.  Με την 100αρα απλα θα το ειχε κατεβασει 2-3 ωρες πριν γυρισεις. Τα υπολοιπα καμμια απολυτως διαφορα. Μονο αν εισαι ο "αντρα θελω τωρα τονε θελω" δηλαδη να θελεις να κατεβασεις full bluray ταινια μεσα σε 2-3 ωρες αντι για 5-6

 

με τι ρυθμίσεις streamaris 4k ? αν ενοείς netflix οκ πάω πάσο

και όχι stream twitch κλπ

πχ μπορεί να θέλεις να φτιάξεις cloud server στο σπίτι σου

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω cloud server στο σπίτι μου. Αυτή τη στιγμή έχω μια απλή 50αρα. Δεν έχω κάλυψη για 100. Αυτό που μου λείπει είναι το upload. Το 5 είναι πολύ λίγο. Σαν download είμαι ευχαριστημένος. Γιατί να μην δίνουν Ελλάδα προγράμματα με μεγαλύτερο upload?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AlexanderK said:

Εγώ έχω cloud server στο σπίτι μου. Αυτή τη στιγμή έχω μια απλή 50αρα. Δεν έχω κάλυψη για 100. Αυτό που μου λείπει είναι το upload. Το 5 είναι πολύ λίγο. Σαν download είμαι ευχαριστημένος. Γιατί να μην δίνουν Ελλάδα προγράμματα με μεγαλύτερο upload?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

 

για αυτό το λόγο αναγκαστικά πας 100/10 δηλαδή 10mb/s download και 1mb/s το δευτερόλεπτο

θα φτιάξω μάλλον με synology σε λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

https://www.telekom.ro/category/net/cat9790490/

Σε εμάς είναι απλά προνόμιο το 50+ :hehe: 

 

κάτι κάνετε λάθος εκεί στην Ρουμανία μάλλον θέλετε Έλληνα CEO εκεί :hehe:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μισθούς έχει ακριβώς, αλλά και πάλι, είναι δυσανάλογα φτηνότερα (ή δυσανάλογα ακριβότερα εδώ αν θες). 

Και στην Νορβηγία νομίζω κάπως έτσι είναι (κάτι σε 15€ είναι εκεί), με τους μισθούς να είναι σαφώς καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

 
για αυτό το λόγο αναγκαστικά πας 100/10 δηλαδή 10mb/s download και 1mb/s το δευτερόλεπτο
θα φτιάξω μάλλον με synology σε λίγες μέρες
Δεν έχω καλύψει για 100αρα ακόμα. Η προβλέψη λέει q318 οπότε λογικά μετά τον Αύγουστο. Ένας παλιός υπολογιστής nextcloud και είσαι έτοιμος

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, icy20 said:

Προσπαθω να βρω κατι που θα μπορουσα να κανω με την 100αρα και δεν το κανω με την 50αρα. Online streaming μεχρι 4Κ κανω και τωρα. Κατεβασμα μια χαρα κατεβαζεις παιχνιδι μεχρι να εχεις γυρισει απο δουλεια.  Με την 100αρα απλα θα το ειχε κατεβασει 2-3 ωρες πριν γυρισεις. Τα υπολοιπα καμμια απολυτως διαφορα. Μονο αν εισαι ο "αντρα θελω τωρα τονε θελω" δηλαδη να θελεις να κατεβασεις full bluray ταινια μεσα σε 2-3 ωρες αντι για 5-6

2-3 ώρες είπε και γέλασε το router μου. Γιατί το router μου ξέρει.

10 λεπτά MAX θέλω για να κατεβάσω 4K ταινία.

Μπαίνεις steam, διαλέγεις παιχνιδι. Κατεβάζεις και μέχρι να κάνεις τα τοστακια, παίζεις. Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε. Το ότι στην Ελλάδα βρίσκονται ακόμα στην εποχή του λίθου στις συνδέσεις δε πάει να πει πως έτσι πρέπει να είναι ή πως δικαιολογούνται αυτά τα αίσχη. 

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι χρονια τοσο

szPzA4E.jpg

Σε πιανει κατι σαν απωθημενο!!!

 

Η χαρα μου περσυ τετοιο καιρο που ειχα δει αυτο

fswF7Lk.jpg

 

Και μετα αυτο καθε μερα μπας και ακουσουμε ρευμα

attachment.php?attachmentid=183066&d=149

 

Μετα τους αφηνα μηνυματα

cb0uIYf.jpg

 

 

Και αλλα μηνυματα σε αλλες καμπινες

BTtr2BX.jpg

 

Ε μολις βγαινει διαθεσιμοτητα πας καρφι για το μεγαλυτερο δυνατο :D

Έγινε επεξεργασία από GeoF1
  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

2-3 ώρες είπε και γέλασε το router μου. Γιατί το router μου ξέρει.

10 λεπτά MAX θέλω για να κατεβάσω 4K ταινία.

Μπαίνεις steam, διαλέγεις παιχνιδι. Κατεβάζεις και μέχρι να κάνεις τα τοστακια, παίζεις. Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε. Το ότι στην Ελλάδα βρίσκονται ακόμα στην εποχή του λίθου στις συνδέσεις δε πάει να πει πως έτσι πρέπει να είναι ή πως δικαιολογούνται αυτά τα αίσχη. 

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο, αλλά και το αρχικό μήνυμα του @icy20 έχει δόση υπερβολής. Με 100ρα, ένα δεκάλεπτο-δεκαπεντάλεπτο θέλει μια ταινία FullHD. Και αυτό είναι για μένα το benchmark. Η ταχύτητα της σύνδεσης να είναι τέτοια που όλες σου οι ανάγκες επικοινωνίας και ψυχαγωγίας να ικανοποιούνται στον χρόνο που χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις ένα σαντουιτσάκι ή ένα ποπ κορν. Αν έχεις 50ρα, θα το ρίξεις σε 720p. Αν έχεις 500ρα, θα πας σε 4Κ. Αλλά οτιδήποτε κάτω από τα 50 αρχίζει να είναι συμβιβασμός.

 

Πάντως, το κόστος των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα είναι άλλη συζήτηση. Όταν βλέπεις να συμμεταβάλλονται ταυτόχρονα οι τιμές όλων των παρόχων, προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όταν βλέπεις στην κεντρική Ευρώπη τα απεριόριστα προγράμματα κινητής να κάνουν 17€ και εδώ να κάνουν 70, κάτι ακόμη δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

7087296310.png

 

May the BAN be with you!

Ξέρω που κοιμάσαι είναι η καμπίνα σου :p

 

Να ξέρετε ότι άμα περιμένω μέχρι το '20 που είπαν και δε πάρω VDSL, στην αρχική του Λάμπη αντί για ειδήσεις θα βλέπετε το παρακάτω: :hehe:

giphy.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, acct said:

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο, αλλά και το αρχικό μήνυμα του @icy20 έχει δόση υπερβολής. Με 100ρα, ένα δεκάλεπτο-δεκαπεντάλεπτο θέλει μια ταινία FullHD. Και αυτό είναι για μένα το benchmark. Η ταχύτητα της σύνδεσης να είναι τέτοια που όλες σου οι ανάγκες επικοινωνίας και ψυχαγωγίας να ικανοποιούνται στον χρόνο που χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις ένα σαντουιτσάκι ή ένα ποπ κορν. Αν έχεις 50ρα, θα το ρίξεις σε 720p. Αν έχεις 500ρα, θα πας σε 4Κ. Αλλά οτιδήποτε κάτω από τα 50 αρχίζει να είναι συμβιβασμός.

 

Πάντως, το κόστος των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα είναι άλλη συζήτηση. Όταν βλέπεις να συμμεταβάλλονται ταυτόχρονα οι τιμές όλων των παρόχων, προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όταν βλέπεις στην κεντρική Ευρώπη τα απεριόριστα προγράμματα κινητής να κάνουν 17€ και εδώ να κάνουν 70, κάτι ακόμη δεν πάει καλά.

 

Δεν είναι μόνο το θέμα του κόστους αλλά και της επιλογής. Δεν υπάρχουν επιλογές. Δηλαδή πας στο κατάστημα και σου λενε ADSL ως 24Mbps και σου έρχεται να πάρεις ένα καλάσνικοφ και όποιον πάρει ο χάρος. Γελοιότητα. Είναι αρκετός ο κόσμος που δεν έχει θέμα χρημάτων. Απλά δεν έχει την επιλογή. Αν δηλαδή σου έλεγαν, ξέρεις έχω 500αρα στα 150€ το μήνα, υπάρχει σίγουρα κόσμος που θα έβαζε. Αλλά δεν υπάρχει καν η επιλογή. Αυτό είναι το πιο γελοίο.

Όταν δεν υπάρχουν οι επιλογές, δεν υπάρχει και ο ανταγωνισμός. Γιατί αν ένας βγάλει 500αρα, σιγά σιγά θα βγάλουν και οι υπόλοιποι και αργά ή γρήγορα οι τιμές θα πέσουν. Αλλά όταν εν έτη 2018 το μέγιστο που μπορείς να πάρεις είναι 100αρα και αυτό ΑΝ και εφόσον ανήκεις στην ελίτ που έχουν γίνει οι εργασίες κοντά και μπορούν να σου δώσουν, τότε είναι πραγματικά ξεφτίλα.

Δεν είναι καλύτερα τα πράγματα στο Όσλο. Ναι υπάρχουν οι συνδέσεις, συνήθως μέχρι 500 αλλά δεν υπάρχει η ελευθερία στην επιλογή παρόχου. Π.χ. εγώ στο νέο διαμέρισμα, επειδή το συμβούλιο της πολυκατοικίας έχει διαλέξει να έχει έναν πάροχο, κανένας άλλος δεν μπαίνει στον κόπο να σου παρέχει γιατί δεν έχει την υποδομή κοντά. Το ίδιο ίσχυε και στο προηγούμενο διαμέρισμα. Είχαν έναν συγκεκριμένο πάροχο. Αν μπορούσε να σου δώσει καλές ταχύτητες, όλα καλά. Αν όχι, τον έπινες κρύο.

 

Τα προγράμματα κινητής είναι άλλο κεφάλαιο. Εκεί να δεις κλάμα. Έχω πρόγραμμα απεριόριστο από την εταιρεία. 150€ το μήνα. Να σου πω τι σημαίνει απεριόριστο στη Νορβηγία; 43.200 λεπτά ομιλίας το μήνα, 43.200SMS και 20GB data.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.