Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Εγω δεν ξερω καν ποσα errors εχω (μαλλον καλυτερα για να μην την παθω οπως ο @ARMAGEDDON ) καθως ετσι οπως τα εχω κανει δεν μπορω να μπω καν στη σελιδα του modem. Μονο του asus μπορω να ανοιξω :p

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, icy20 said:

Εγω δεν ξερω καν ποσα errors εχω (μαλλον καλυτερα για να μην την παθω οπως ο @ARMAGEDDON ) καθως ετσι οπως τα εχω κανει δεν μπορω να μπω καν στη σελιδα του modem. Μονο του asus μπορω να ανοιξω :p

 

αν εννοείς κανένα άλλο router μάλλον έχει γίνει overlay το asus πάνω στην ip του modem :p  (το είχα κάνει και εγώ :p )

 

γενικά κάτι κάνουν στο πέραμα (ακόμα μήνυμα ότι διώρθασαν την βλάβη δεν έχει έρθει αλλά στρώνει σιγά σιγά :p )
ετοιμάσου Δευτέρα και μετά θα είμαι είμαι μόνιμος θαμώνας στο BF1

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AlexanderK said:

image.thumb.png.f0bd1175211b6a75ff87c3db3955aeaa.png

παίξτε λίγο ακόμα με τα νεύρα μας.-_-

Δεν σου φτανει το 50αρι ρε?

16 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

αν εννοείς κανένα άλλο router μάλλον έχει γίνει overlay το asus πάνω στην ip του modem :p  (το είχα κάνει και εγώ :p )

 

γενικά κάτι κάνουν στο πέραμα (ακόμα μήνυμα ότι διώρθασαν την βλάβη δεν έχει έρθει αλλά στρώνει σιγά σιγά :p )
ετοιμάσου Δευτέρα και μετά θα είμαι είμαι μόνιμος θαμώνας στο BF1

Να σου πω την αληθεια οταν το ειχα βαλει να παρει αλλη ip απο την 192.168.1.1 που εχει τωρα (ιδια με το modem) δεν εδινε καν internet... Ποτε δεν καταλαβα γιατι και το αφησα ετσι που δουλευει

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

Δεν σου φτανει το 50αρι ρε?

Να σου πω την αληθεια οταν το ειχα βαλει να παρει αλλη ip απο την 192.168.1.1 που εχει τωρα (ιδια με το modem) δεν εδινε καν internet... Ποτε δεν καταλαβα γιατι και το αφησα ετσι που δουλευει

 

και εμένα δούλευε έτσι για κανά 2 χρόνια μέχρι που κάτι άλλαξε στα layers ο ΟΤΕ και ένα βράδυ σταμάτησε να δουλεύουν τα πάντα, πρόσφατα πέρυσι το καλοκαίρι

οπότε αναγκαστικά πήγα και του έδωσα ip 192.168.1.11 xD

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos πότε πιάνεις αυτά τα νούμερα; Σε πραγματική χρήση λέω.

Γιατί και μένα στα speedtest 46.5 δείχνει αλλά στην πραγματικότητα τα 5.2Mb/s κατέβασμα που έχω σημαίνουν 41.5Mbps max. 

Τα 11.2Mb/s παραπάνω που είδα, σημαίνουν 89.5Mbps και όχι 93 που δείχνει το test του armaggedon.

 

Στην Αλεξανδρούπολη , από clients (origin,uplay,blizzard κλπ) κατέβαζα με 6-6.2 που σημαίνει 49 με 50 φουλ. Εκεί το speedtest έδειχνε 47-48.

Ξέρω, είναι ψιλά γράμματα, αλλά τα speedtest νιώθω πως δείχνουν ότι να'ναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AlexanderK έγραψε:

image.thumb.png.f0bd1175211b6a75ff87c3db3955aeaa.png

παίξτε λίγο ακόμα με τα νεύρα μας.-_-

Θα έρθει. Εδώ ήρθε στο μαύρα χάλια από υποδομές νησί μου, ακά περιοχή μου συνάμα :p μέχρι 100✓ 

 

Υπομονή φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Θα έρθει. Εδώ ήρθε στο μαύρα χάλια από υποδομές νησί μου, ακά περιοχή μου συνάμα :p μέχρι 100✓ 

 

Υπομονή φίλε. 

Σταμάτα ρε την κλάψα :p  Χάλια υποδομές και το ένα και το άλλο. Ολόκληρη Καλλιθέα 300.000 κόσμος και δεν είχε όχι 50 , ούτε 30 μέχρι πρότινος εκτός γύρω από το Α/Κ. Και τα μέχρι 100 δεν πιάνουν ακριβώς το σημείο που βρίσκομαι (όταν τα δώσει η Wind γιατί απλά καμπίνες έχει βάλει μέχρι τώρα). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σταμάτα ρε την κλάψα :p  Χάλια υποδομές και το ένα και το άλλο. Ολόκληρη Καλλιθέα 300.000 κόσμος και δεν είχε όχι 50 , ούτε 30 μέχρι πρότινος εκτός γύρω από το Α/Κ. Και τα μέχρι 100 δεν πιάνουν ακριβώς το σημείο που βρίσκομαι (όταν τα δώσει η Wind γιατί απλά καμπίνες έχει βάλει μέχρι τώρα). 

Αφού οι υποδομές είναι χάλια. Τώρα νέα μοδα δε ξέρουν που να βάλουν τα σκουπίδια. Βγάζει ανακοίνωση ο δήμος να τα κρατανε λίγο σπίτι τους και πάνε και τα πετάνε όπου βρούν. Δεν υπάρχει νοοτροπία σωστή, αν δεν ξέρεις πώς να διεκδικήσεις κατι σαν πολίτης. Για αυτό και βλέπουμε, και γενικά στη χώρα μας, ένα βήμα μπρος κάθε 10ετια στα πάντα.

 

Σε περιοχές με πολύ πληθυσμό, πολλά σπίτια είναι δυσκολότερο να μπουν καμπίνες πολλές για αυτό έχεις/ειχες θέμα στη Καλλιθέα.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι στας Αθήνας :p Στο Περιστέρι που είναι διπλάσιος δήμος, έχει καιρό τώρα.

Εδώ παίχτηκε κάτι με τον δήμο και δεν μπήκαν όταν έπρεπε. Μια χαρά μπήκαν περίπου 40 καμπίνες σε 1-2 μήνες μέσα τώρα. 

 

Για να έβαλαν καμπίνες και εκεί άρα υπάρχουν οι υποδομές. Απλά στο νησί ζήτηση δεν υπάρχει και, τον τουρίστα, δε τον νοιάζει να έχει vdsl, internet να έχει θέλει απλά και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είναι έτσι στας Αθήνας :p Στο Περιστέρι που είναι διπλάσιος δήμος, έχει καιρό τώρα.

Εδώ παίχτηκε κάτι με τον δήμο και δεν μπήκαν όταν έπρεπε. Μια χαρά μπήκαν περίπου 40 καμπίνες σε 1-2 μήνες μέσα τώρα. 

 

Για να έβαλαν καμπίνες και εκεί άρα υπάρχουν οι υποδομές. Απλά στο νησί ζήτηση δεν υπάρχει και, τον τουρίστα, δε τον νοιάζει να έχει vdsl, internet να έχει θέλει απλά και τέλος. 

Κι όμως όσο ήμουν στον Ναύσταθμο εδώ, επειδή ήταν κοντά στο κέντρο σε συζητήσεις με φίλους που ερχόταν για διακοπές στο νησί γελούσαν με τις τότε ταχύτητες, και όχι μόνο από αυτούς, τα ίδια άκουγα κ από ξένους. Ειδικά κάτι Ρώσοι που είχαν έρθει ως καλεσμένοι στο ΝΑΣΚΕ ενας  με είχε ρωτήσει το κωδικό από το wifi του καρε ( καψιμι για αξιωματικους φαντασου ).Και μολις ειδε τα 16 mbps που πιαναμε λέει έχει κάποιο κόφτη; Είναι πολύ περίεργο λέει και τετοια. Πλέον, ολοι 9/10 ΟΤΕ έχουν και 50αρες. Ειδικά κέντρο όλοι 50+. Πρώτοι έβαλαν τα 2 μεγαλα ιντερνετ καφέ κλο. Εδώ γειτονακι μου 100 μέτρα έβαλε 50 αρα, αρχικά έβαλε 30 να δει "πώς είναι". Έπαθε τη πλάκα του. Πρίν είχε μια 3 mbps. Χειρότερα κ από μένα. Μέσα σε 2 χρόνια γέμισε το νησί. Έχω τεχνικό του ΟΤΕ συγγενή και μου έλεγε ότι από όταν ξεκίνησαν να βάζουν τις νέες καμπίνες έγινε της Πόπης από μετεγγραφές από άλλους παρόχους. Παίζει κ πολύ COSMΟΤΕ TV τελευταία, στη γειτονιά που παλιά δεν έβλεπες ή αν είχε κάποιος θα ήταν ξερω γω καμια Νοβα.

Μόνο εγώ έμεινα ακόμα με 7. Μόλις πληρωθώ αλλαγή απευθείας. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.