Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

....................

Τα προγράμματα κινητής είναι άλλο κεφάλαιο. Εκεί να δεις κλάμα. Έχω πρόγραμμα απεριόριστο από την εταιρεία. 150€ το μήνα. Να σου πω τι σημαίνει απεριόριστο στη Νορβηγία; 43.200 λεπτά ομιλίας το μήνα, 43.200SMS και 20GB data.

 

@jax7480 omg για την κινητή....αν τα υπολογίσεις είναι 720 ώρες...δηλαδή 30 ημέρες ομιλίας τον μήνα...δηλαδή πραγματικά απεριόριστο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

2-3 ώρες είπε και γέλασε το router μου. Γιατί το router μου ξέρει.

10 λεπτά MAX θέλω για να κατεβάσω 4K ταινία.

Μπαίνεις steam, διαλέγεις παιχνιδι. Κατεβάζεις και μέχρι να κάνεις τα τοστακια, παίζεις. Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε. Το ότι στην Ελλάδα βρίσκονται ακόμα στην εποχή του λίθου στις συνδέσεις δε πάει να πει πως έτσι πρέπει να είναι ή πως δικαιολογούνται αυτά τα αίσχη. 

Ρε συ Ζαχο μην τα βλεπεις ολα οπως τα βλεπεις εσυ. Δεν εισαι μετρο συγκρισης στα περισσοτερα πραγματα. Ειδικα εφοσον μιλαμε και για αλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, icy20 said:

Ρε συ Ζαχο μην τα βλεπεις ολα οπως τα βλεπεις εσυ. Δεν εισαι μετρο συγκρισης στα περισσοτερα πραγματα. Ειδικα εφοσον μιλαμε και για αλλη χωρα.

 

Βρε Μάριε, δε μιλάω για εδώ. Μιλάω για τη χώρα μας. Δεν είπα πως όλοι πρέπει να έχουν 500αρες γραμμές στα σπίτια τους. Λέω όμως πως έπρεπε να υπάρχει η επιλογή.

Το ίδιο ισχύει και για σένα. Δεν είσαι εσύ μέτρο σύγκρισης για να απορείς τι θα κάνει ο άλλος την 100αρα ή την 500αρα. Είναι σα να πάω εγώ στον τύπο με την Aston Martin Rapide που παρκάρει παραδίπλα μου και να του πω " Ρε φίλε, τι το πήρες αυτό; αφού και με το δικό μου 13 ετών Α8, πάλι θα έφτανες στον προορισμό σου". 

Με την ίδια λογική θα σου πω και για την υπογραφή σου. Με έναν Core i5 πάλι windows θα είχες, με 8GB RAM πάλι θα άνοιγε ο browser για το internet, με μία 1050 πάλι θα ξεκινούσαν τα games, με έναν σκληρό δίσκο αντί για τον M.2 πάλι θα έστηνες λειτουργικό. Το θέμα είναι πως σε όλα τα παραπάνω είχες τις επιλογές να πάρεις κάτι καλύτερο που είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου ή στην τελική γιατί έτσι γούσταρες.

Στην Ελλάδα του 2018 για το internet δεν υπάρχει αυτό. Αυτό λέω. Πως ενώ σε όλα τα υπόλοιπα πράγματα αν θέλεις και έχεις το χρήμα μπορείς (και 1080ti αγοράζεις αλλά και την Rapide που ανέφερα παραπάνω) στο Internet είσαι αναγκασμένος να είσαι ή εως 24 ή αν είσαι από τους τυχερούς στα 100Mbps.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο, αλλά και το αρχικό μήνυμα του @icy20 έχει δόση υπερβολής. Με 100ρα, ένα δεκάλεπτο-δεκαπεντάλεπτο θέλει μια ταινία FullHD. Και αυτό είναι για μένα το benchmark. Η ταχύτητα της σύνδεσης να είναι τέτοια που όλες σου οι ανάγκες επικοινωνίας και ψυχαγωγίας να ικανοποιούνται στον χρόνο που χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις ένα σαντουιτσάκι ή ένα ποπ κορν. Αν έχεις 50ρα, θα το ρίξεις σε 720p. Αν έχεις 500ρα, θα πας σε 4Κ. Αλλά οτιδήποτε κάτω από τα 50 αρχίζει να είναι συμβιβασμός.

 

Πάντως, το κόστος των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα είναι άλλη συζήτηση. Όταν βλέπεις να συμμεταβάλλονται ταυτόχρονα οι τιμές όλων των παρόχων, προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όταν βλέπεις στην κεντρική Ευρώπη τα απεριόριστα προγράμματα κινητής να κάνουν 17€ και εδώ να κάνουν 70, κάτι ακόμη δεν πάει καλά.

Δεν ξέρεις εσύ, αφού ο απερχόμενος πρόεδρος της ΕΕΤΤ έκανε εμπεριστατωμένη μελέτη ότι δεν υπάρχει καρτέλ:

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3270957/eett-oi-xreoseis-kinitis-den-einai-oi-upsiloteres-ston-oosa

 

Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, γιατί αναφέρεται σε κινητή, αλλά λίγο ακόμα και θα διορίσουμε τον Ajit Pai στην ΕΕΤΤ :).

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, jax7480 said:

 

Βρε Μάριε, δε μιλάω για εδώ. Μιλάω για τη χώρα μας. Δεν είπα πως όλοι πρέπει να έχουν 500αρες γραμμές στα σπίτια τους. Λέω όμως πως έπρεπε να υπάρχει η επιλογή.

Το ίδιο ισχύει και για σένα. Δεν είσαι εσύ μέτρο σύγκρισης για να απορείς τι θα κάνει ο άλλος την 100αρα ή την 500αρα. Είναι σα να πάω εγώ στον τύπο με την Aston Martin Rapide που παρκάρει παραδίπλα μου και να του πω " Ρε φίλε, τι το πήρες αυτό; αφού και με το δικό μου 13 ετών Α8, πάλι θα έφτανες στον προορισμό σου". 

Με την ίδια λογική θα σου πω και για την υπογραφή σου. Με έναν Core i5 πάλι windows θα είχες, με 8GB RAM πάλι θα άνοιγε ο browser για το internet, με μία 1050 πάλι θα ξεκινούσαν τα games, με έναν σκληρό δίσκο αντί για τον M.2 πάλι θα έστηνες λειτουργικό. Το θέμα είναι πως σε όλα τα παραπάνω είχες τις επιλογές να πάρεις κάτι καλύτερο που είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου ή στην τελική γιατί έτσι γούσταρες.

Στην Ελλάδα του 2018 για το internet δεν υπάρχει αυτό. Αυτό λέω. Πως ενώ σε όλα τα υπόλοιπα πράγματα αν θέλεις και έχεις το χρήμα μπορείς (και 1080ti αγοράζεις αλλά και την Rapide που ανέφερα παραπάνω) στο Internet είσαι αναγκασμένος να είσαι ή εως 24 ή αν είσαι από τους τυχερούς στα 100Mbps.

Ναι ενταξει ετσι οπως το λες δεν εχεις αδικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

taratatam

 

before 50/5

5a93f0ff98b8f_Inkedotebefore100.10_LIend.thumb.jpg.bc41148e3940519aebd1f240e28f2176.jpg

 

 

after 100/10 + Δοκιμή πραγματικές συνθήκες όχι speedtest
 

5a93f10299379_Inkedbfs4download_LIend.thumb.jpg.9eb54b7c198a91ba70e5c13dc225e16e.jpg

 

 

 

είχες κάλυψη από πριν ή έγινε αναβάθμιση τώρα κοντά? ρωτάω γιατί περιμένω για q318 για κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AlexanderK said:

είχες κάλυψη από πριν ή έγινε αναβάθμιση τώρα κοντά? ρωτάω γιατί περιμένω για q318 για κάλυψη

 

κοίτα να δεις βάλανε τα κουτιά εδώ στο πέραμα το καλοκαίρι, είδη είχα 30αρα και κλείδωνα 30, κάποια στιγμή που πέρασα από αυτά που είναι κοντά μου άκουσα τα φουρφούρια και τους πήρα τηλέφωνο για 50άρα έβαλαν 50άρα αλλά αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο μετά από ένα μήνα βρε παιδιά κάποιο πρόβλημα υπάρχει και για πλάκα έχετε βάλει τις καμπίνες και καίνε ρεύμα :p οπότε δηλώθηκε σαν βλάβη την επόμενη το έφτιαξαν (προφανώς έπρεπε να πάρουν τα δύο καλώδια και να τα μπριζόσουν στο νέο (οι καμπίνες είναι μεγάλες γιατί έχουν και το παλιό κουτάκι μέσα :p ))
και τέλος με πήραν να με ενημερώσουν για ένα πακέτο με 45,5ε 100/10 και λέω δεν γαμιέται φέρτο , από 42ε τα 50/5 ένας καλός καφές είναι @icy20

 

και από ότι βλέπω λέω να δηλώσω βλάβη γιατί πριν 1 μήνα κάτι είχε γίνει και πειράζανε το κουτί και κάτι δεν μου αρέσει

χωρίς να κάνουν κάτι οι χρήστες στο σπίτι ανά τακτικά χρονικά διαστήματα σαν να γίνεται κάτι πετάει +500 ή +1000fec errors

έχει γούστο από την πρώτη φορά (μεταφορά από παλιό κουτί σε νέο) να με άλλαξαν με καμιά άλλη θύρα θα γίνει χαμός θα κυθεί αίμα :hehe: πριν 1 μήνα να μου άλλαξαν την θύρα .

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

κοίτα να δεις βάλανε τα κουτιά εδώ στο πέραμα το καλοκαίρι, είδη είχα 30αρα και κλείδωνα 30, κάποια στιγμή που πέρασα από αυτά που είναι κοντά μου άκουσα τα φουρφούρια και τους πήρα τηλέφωνο για 50άρα έβαλαν 50άρα αλλά αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο μετά από ένα μήνα βρε παιδιά κάποιο πρόβλημα υπάρχει και για πλάκα έχετε βάλει τις καμπίνες και καίνε ρεύμα :p οπότε δηλώθηκε σαν βλάβη την επόμενη το έφτιαξαν (προφανώς έπρεπε να πάρουν τα δύο καλώδια και να τα μπριζόσουν στο νέο (οι καμπίνες είναι μεγάλες γιατί έχουν και το παλιό κουτάκι μέσα :p ))
και τέλος με πήραν να με ενημερώσουν για ένα πακέτο με 45,5ε 100/10 και λέω δεν γαμιέται φέρτο , από 42ε τα 50/5 ένας καλός καφές είναι @icy20

 

και από ότι βλέπω λέω να δηλώσω βλάβη γιατί πριν 1 μήνα κάτι είχε γίνει και πειράζανε το κουτί και κάτι δεν μου αρέσει

χωρίς να κάνουν κάτι οι χρήστες στο σπίτι ανά τακτικά χρονικά διαστήματα σαν να γίνεται κάτι πετάει +500 ή +1000fec errors

έχει γούστο από την πρώτη φορά (μεταφορά από παλιό κουτί σε νέο) να με άλλαξαν με καμιά άλλη θύρα θα γίνει χαμός θα κυθεί αίμα :hehe: πριν 1 μήνα.

Παλι καφεδες στο κεφαλαρι και την πολιτεια πας ρε? Εμενα μου το εδιναν 42 το 100αρι αλλα απο 36 θεωρησα καλο να μην το βαλω. Ηδη ειναι πολλα τα >35

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, icy20 said:

Παλι καφεδες στο κεφαλαρι και την πολιτεια πας ρε? Εμενα μου το εδιναν 42 το 100αρι αλλα απο 36 θεωρησα καλο να μην το βαλω. Ηδη ειναι πολλα τα >35

 

τι να κάνουμε δεν μαμιέται για αυτό θα τους πρήξω, ε στο τέλος θα φέρω 40 μέτρα οπτική να βάλω από το κουτί στο σπίτι και θα τελειώσει η υπόθεση

επίσης μην το πάτε έτσι για τα λεφτά γιατί πολύ απλά πάμε βουλγαρία με 10ε να ξεμπερδεύουμαι :p

εγώ σε έβαλα για τους καφέδες ρε που έλεγα για το BF1

 

17 minutes ago, GeoF1 said:

Μεγεια!!

Ποσες μερες εκανε η αναβαθμιση σου?

 

Ειμαι πανω από το κινητο και περιμενω sms~~!!!

 

επειδή ήμουν σε VDSL όπως θα διαβάσεις,  Σάββατο έγινε η αίτηση σήμερα ενεργοποιήθηκε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@AlexanderK 26GB σε περίπου 40 λεπτά. Μια χαρά, καλορίζικη!

 

Πόσες φορές έχω ακυρώσει να παίξω ένα παιχνίδι γιατί δεν άντεχα να περιμένω 8-10 και 15 ώρες download... Ή έστω να βάλω ένα παιχνίδι να δως πως είναι ρε αδερφέ και μετά να το βγάλω :D

 

edit: @ARMAGEDDON Παιδιά, μπερδεύτηκα με το ποιος έκανε το post :D

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

τι να κάνουμε δεν μαμιέται για αυτό θα τους πρήξω, ε στο τέλος θα φέρω 40 μέτρα οπτική να βάλω από το κουτί στο σπίτι και θα τελειώσει η υπόθεση

επίσης μην το πάτε έτσι για τα λεφτά γιατί πολύ απλά πάμε βουλγαρία με 10ε να ξεμπερδεύουμαι :p

εγώ σε έβαλα για τους καφέδες ρε που έλεγα για το BF1

 

 

 

Μα αν θυμοσουν τι ειχα πει τοτε θα καταλαβεις οτι το καταλαβα γιαυτο σου απαντησα με τις πολιτειες και τα κεφαλαρια :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε σε λίγο κ γω 30αρα. Καλά είναι. Αντε να σας βαλω μια μερα με τα 4 , 7 mbps που έχω μέχρι τώρα να δω πόσο θα αντεξετε. 

Αργότερα αν πέσει η τιμή τα λέμε για 50*. Για τώρα όχι, είναι ακριβά ( αν κ βγάζει μέχρι 100αρα αμφιβάλω βέβαια μπορεί να φτάνει και 60 ΕΩΣ ). 

 

Πληροφοριακά, ήρθαν ανάποδα τα πράγματα σε μένα. Με το που γέμισε ΟΤΕ καμπίνες η Κέρκυρα και μετακόμισε κόσμος προς VDSL ανέβηκα από τα 4 στα 7 mbps.

 

ΧΑΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΆ για μενα. Μπορώ να δω επιτέλους ενα youtube video χωρίς να περιμένω σαν τον Χατσικο, να δω ένα livestream 480-720p κλπ

 

- Η μοίρα των εναλλακτική παροχών σε ένα νησί:

 

Η Forthnet ένα βήμα πριν την χρεοκοπία, σε νησί χωρίς πελάτες κάθε μήνα τηλέφωνα πότε θα πάρετε άδεια για VDSL, δε ξέρουμε, δε γίνεται, μετά το 2021, όταν στειλει ο Ελον Μασκ άνθρωπο στον Άρη κλπ. Δεύτερος τοπ εναλλακτικός κάποτε ήταν η Cyta, Vodafone, Wind. Όλοι φόλα.

 

Βέβαια εδώ 8-9 στους 10 έχουν ΟΤΕ. Οποτε παίζει μπάλα μονάχος του θελοντας κ μη.

 

Τοποθετώντας παντού VDSLοΚαμπίνεςμεσα  σε 1 χρόνο πήρε πίσω πελάτες, και βελτιώθηκε επιτέλους το θέμα ιντερνετ στο νησί. Μέχρι πρόσφατα το μέγιστο δυνατό ήταν 14. Ναι 14 mbps καρακεντρο πόλεως..

 

Επίσης gaming:

ping με ΟΤΕ έχω 17 ( παίζεις σαν άνθρωπος με 59-70 ping σε Γερμανικούς σέρβερ )

 

ping με forthnet 69-70 ( 130+ ingame, φεύγεις πίσω από ξύλα σαν καημένος )

 

 Για να δούμε. Μαζεύουμε το €ευρω για αλλαγή από ΣιχαForthnet => OTE 30. ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ πραγματικά. Σε σημείο όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενη σελίδα να φεύγει όλη η όρεξη για παιχνίδια ή οτιδήποτε αλλο, να δεις μια ταινία, καθώς μένεις στο περιμενε για ωωωωρες. 

 

Έχουμε φτάσει και σε ένα σημείο τα δεκάδες GB να είναι φυσιολογικό φαινόμενο updates, patches παιχνιδιών οπότε η υπομονή όλο και λιγοστεύει.

 

Καιρός ήταν. 

( Δοκιμή με το κάτω διαμερίσματα που έχει ΟΤΕ , καμπίνα χοντρικά ας πούμε 300 - 600 μέτρα ίσως λέω κ πολύ (?) ) 

Screenshot_2017-12-07-01-05-11-562_com.android.chrome.thumb.png.1277ca529fa6a8929aa7d992da3cf33d.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε το ρουτερ στην μπρίζα ότι είναι το κάνουν αυτοί restart κλπ και τις ρυθμίσεις

βάλτο βρεε να το βλέπει το δίκτυο ( στην ουσία το router σου είναι ένα switch που ενώνεται με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch το οποίο ενώνετε με ένα άλλο switch  κλπ κλπ κλπ )  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.