Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

image.thumb.png.187de20921deffbb64a862685d6e93c3.pngΜετά το restart. Υπακούοντας τη διαταγή του stratego Μάριου, μπαίνω bf. Αν υπάρχει θέμα, ας βοηθήσει κάποιος, ώστε να ξέρω τι θα πω στη nova. Μην μου λένε ότι όλα φαίνονται φυσιολογικά και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, tommybertsen said:

Ναι μετά είδα το edit ρε, άλλαξε σελίδα αφού σε λέω :p 

Εσύ δεν είδες το δικό μου έδιτ όμως που γράφω

 

  Hide contents

 

Α, επίσης στο είπε και ο Αστρολάβος, ΜΗΝ κάνεις screenshot τα πάντα, κατέβασε το lightshot και κάνε επιλογή εύκολα και γρήγορα το μέρος που θες να δείξεις.

 

 

 

 

 

Τα Windows έχουν και το Snipping Tool που κάνει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Τα Windows έχουν και το Snipping Tool που κάνει το ίδιο...

Spoiler

Α ναι, προσπαθούσα να θυμηθώ πως λέγεται. Απλά το lightshot επιλέγει κατευθείαν με το prtsc και βολεύει ιδιαιτέρως :) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Στο παραπάνω ερώτημα που είχα βάλει μιας και αναφέρεται το fastpath,

χρειάζεται να το ενεργοποιήσω, (στα specs απ'όσο βλέπω νομίζω δεν ενεργοποιημένο) ?

Για multiplayer ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Προσπάθησα να βρω σε ποιο κανάλι έχω μεγαλύτερη ταχύτητα download. Στο 7ο, είδα 26.78. Συνέχισα μέχρι το 11ο και, εκεί που πήγα να δοκιμάσω το 12ο και 13ο, με πέταξε έξω. Η σύνδεση δεν αναγνωριζόταν (δεν έβγαζε καν το δίκτυο). Αναγκάστηκα να κάνω reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων). Ακολούθησα τα βήματα που μου υπέδειξε η κοπέλα με την οποία είχα μιλήσει (internet/wan/dsl modulation parameters). Εκεί, ξετίκαρα όλα τα κουτάκια με την ένδειξη adsl και αποθήκευσα τις αλλαγές.

Επανεκκίνηση του ρούτερ και επιστροφή στην κανονικότητα. Τρόπος του λέγειν κανονικότητα, γιατί το speedtest έχει άλλη γνώμη:

image.thumb.png.56dbe11d22576f510bcc92f35fb63454.png

Αύριο, θα καλέσω εκ νέου τη nova μήπως και βρεθεί άκρη.

image.thumb.png.e3d7e5b1cc59905b53322394ca13e157.png

Και μια εικόνα της σύνδεσής μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η nova μου το ξεφούρνισε χθες, ότι, δηλαδή, δεν λαμβάνουν υπόψη το speedtest, υπάρχει κάποιο άλλο τεστ μέτρησης της ταχύτητάς μου; Κάπως πρέπει ν' αποτυπώνεται -σε πρακτικό επίπεδο εννοώ-η ένδειξη του κλειδώματος στα 50.

@SpirosKGR Τι εννοείς λέγοντας για 2η και 3η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στην σελίδα του modem σου, πολλά έχουν status και πριν το login. Αλλιώς κάνεις login και ψάχνεις στο menu να βρεις status, connection info.

Http://192.168.1.1
Http://192.168.1.100

Οι συνήθης διευθύνσεις των modem μας, στοιχεία εισόδου αναγράφονται στο πίσω ή απο κάτω μέρος του modem, καθώς και στα εγχειρίδια τους.
Αν μας πεις πιο modem έχεις, σίγουρα κάποιος θα μπορεί να σου υποδείξει και πως να κινηθείς στο menu για να βρεις τα στοιχεία της σύνδεσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στη σελίδα του modem. Έχω παραθέσει το status της καινούργιας σύνδεσης. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα. 

Το modem που έχω είναι το zxhn h168n.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επειδή η nova μου το ξεφούρνισε χθες, ότι, δηλαδή, δεν λαμβάνουν υπόψη το speedtest, υπάρχει κάποιο άλλο τεστ μέτρησης της ταχύτητάς μου; Κάπως πρέπει ν' αποτυπώνεται -σε πρακτικό επίπεδο εννοώ-η ένδειξη του κλειδώματος στα 50.

@SpirosKGR Τι εννοείς λέγοντας για 2η και 3η συσκευή;

Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα ίδιο αρχείο πχ 1 gb  

1η δοκιμή pc ethernet

2η με κινητό  wifi

3η =//= άλλο κινητό

Και δες μέχρι πόσα μαξ πάει ανά περίπτωση

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DEADLAZARUS said:

Λοιπόν, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Προσπάθησα να βρω σε ποιο κανάλι έχω μεγαλύτερη ταχύτητα download. Στο 7ο, είδα 26.78. Συνέχισα μέχρι το 11ο και, εκεί που πήγα να δοκιμάσω το 12ο και 13ο, με πέταξε έξω.

 

Αν οι έλεγχοί σου είναι όλοι από ασύρματο δίκτυο, δεν είναι αξιόπιστοι. Σύνδεσε έναν υπολογιστή με καλώδιο στο ρούτερ σου και ξαναμέτρησε. Μόνο την ενσύρματη σύνδεση μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από ασύρματο είναι, ναι.

Δυστυχώς, δεν έχω τη δυνατότητα να συνδέσω καλώδιο, γιατί ο υπολογιστής είναι στα μέσα δωμάτια. Θέλω 10-11 μέτρα καλώδιο. Το laptop είναι στο γραφείο. 

Υποψιάζεσαι τι μπορεί να συμβαίνει και το speedtest δείχνει αυτές τις ταχύτητες, ενώ, σύμφωνα με την ένδειξη, κλειδώνω στα 50; 

Και χθες που δοκίμασα να κατεβάσω ένα παιχνίδι, η ένδειξη ήταν 2.5mb/s. Ο @tommybertsen λέει ότι θα έπρεπε να είναι διπλάσια. 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μας κοροϊδεύεις ρε συ :hehe: ; Τόση ώρα μιλάμε και εσύ κάνεις speedtest από ασύρματο; (δεν είδα αν το γράφεις κάπου γιατί θεώρησα προφανώς ότι δεν παίζει σαν ενδεχόμενο). Ξέχνα τις 50ρες ταχύτητες από το ασύρματο. Αν και ακόμη και εγώ με το σάπιο speedport entry 2i αν κάνω speedtest (από το κινητό) πιάνω 27Mbps, δύσκολα να δεις πάνω από 30 με τέτοια router ξέρω γω.

 Αν θες τέτοιες ταχύτητες ή κοντινές, θες και το αντίστοιχο router. Βλέπω και εγώ για κανάλια πιο πάνω και λέω "πλάκα μας κάνει , χάνω τα μαλλιά μου". Παίζεις online games από ασύρματο δίκτυο; :whip:

Βάλε ένα καλώδιο έστω προσωρινά αν το παιδί είναι το πρόβλημα, και δοκίμασε.

πριν 12 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ο @tommybertsen λέει ότι θα έπρεπε να είναι διπλάσια. 

Παραπάνω από διπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιώργο μας κοροϊδεύεις ρε συ :hehe: ; Τόση ώρα μιλάμε και εσύ κάνεις speedtest από ασύρματο; (δεν είδα αν το γράφεις κάπου γιατί θεώρησα προφανώς ότι δεν παίζει σαν ενδεχόμενο). Ξέχνα τις 50ρες ταχύτητες από το ασύρματο. Αν και ακόμη και εγώ με το σάπιο speedport entry 2i αν κάνω speedtest (από το κινητό) πιάνω 27Mbps, δύσκολα να δεις πάνω από 30 με τέτοια router ξέρω γω.

 Αν θες τέτοιες ταχύτητες ή κοντινές, θες και το αντίστοιχο router. Βλέπω και εγώ για κανάλια πιο πάνω και λέω "πλάκα μας κάνει , χάνω τα μαλλιά μου". Παίζεις online games από ασύρματο δίκτυο; :whip:

Βάλε ένα καλώδιο έστω προσωρινά αν το παιδί είναι το πρόβλημα, και δοκίμασε.

Παραπάνω από διπλάσια.

Αυτό δεν το ήξερα. Ασύρματο έχω. Επομένως, μια χαρά είναι σύνδεση και η ταχύτητα, απλά δεν πρόκειται να τη δω, γιατί έχω ασύρματη σύνδεση και μέτριο ρούτερ. 

Ζητώ συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Πού να το ξέρω, ο ταλαίπωρος.

Έχει νόημα να βάλω ξανά το κανάλι 7, στο οποίο είδα τη μεγαλύτερη ταχύτητα;

Την πραγματική ταχύτητα θα τη δω αν βάλω καλώδιο ή αγοράσω ''καλό'' ρούτερ δηλαδή. 

Από κινητό, πάντως, που έτρεξα ένα speedtest, έπιασα 10-11.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν ρε μαν ένα καλώδιο να συγκριθεί με τον "αέρα" ; :p 

Προτείνω να δοκιμάσεις οπωσδήποτε καλώδιο. Αν μπορείς να το περάσεις από κανάλια (αν είναι πρόβλημα το μωρό), ώστε να έχει νορμάλ ταχύτητες, γιατί ούτε gaming σωστό κάνεις με το ασύρματο, ούτε τίποτα. 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει, αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά. Τα κανάλια έχουν να κάνουν και με το πόσοι βρίσκονται στο ίδιο τριγύρω. Εγώ είχα κατεβάσει μία εφαρμογή στο κινητό για να δω πόσοι είναι στο τάδε κανάλι (έδειχνε σε τι εκπέμπουν τα τριγύρω ασύρματα), ώστε να βάλω ένα μοναδικό. Δεν θα κάνεις κάτι παραπάνω από μία τρύπα στο νερό με αυτό. Δοκίμασε έστω με καλώδιο για να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο ζήτημα, και μετά βγάλε το :) 

Link to comment
Share on other sites

Ομπωωωω το νουμπαδιιιιιιι... Εχει το pc σε αλλα δωματια απο το ρουτερ και μας ταλαιπωρει... :p

Τα ρουτερ των παροχων εχουν σαπιο wifi οπως και να εχει. Αν παρεις καλο ρουτερ θελεις και καλη καρτα ασυρματη στο pc. Αν εχεις τιποτα 150αρα 802.11Ν θα πρεπει να την αλλαξεις να παρεις καμμια καλη αν θελεις να δεις διαφορα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για να μην το κάνουμε το θέμα ''η Οδύσσεια ενός Ξεριζωμένου'', καλώδιο αποκλείεται να τραβήξω. Το ρούτερ ειναι στην είσοδο του σπιτιού, μακρια απο το δωματιο του p.c.. Αν βάλω δεύτερο ρούτερ στο δωμάτιο του υπολογιστή; Γίνεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.