Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλό μήνα

Την τρίτη είχε κοπεί η γραμμή στο σπίτι μου το ίδιο και στης αδελφής μου,

Spoiler

 

το καλοκαίρι (που πέρασε) τοποθετήθηκαν καμπίνες αλλά και αντίστοιχες εργασίες

για να "εκσυγχρονιστεί" και η περιοχή μου όσον αφορά το vdsl κι

απ'όσο είχα πληροφορηθεί θα ενεργοποιούσαν το VDSL απ'το νέο έτος (2018).

 

 

  Οπότε και πήρα τηλ. τον ΟΤΕ να δω αν κάνουν  εργασίες/συντήρηση  οι ίδιοι, με ενημερώνουν πως ναι.

Spoiler

 

Ρωτάω αφορούν το VDSL οι εργασίες, και παίρνω θετική απάντηση, αλλά προς το παρόν υπάρχουν λίγα διαθέσιμα ports,

κατά πόσο ισχύει δεν έκατσα να το ψάξω.

 Την επόμενη μέρα τους παίρνω πάλι τηλ. (καθώς ήθελα να το ψάξω με τις τιμές και τα πακέτα)  και με συνοπτικές διαδικασίες

τους ρωτάω ποιες είναι οι διαθέσιμες ταχύτητες, μου λέει 30αρα,50αρα και υπάρχει πιθανότητα για 100αρα.

 

Οκ λέω πάμε στα σίγουρα ενεργοποίησε την 50αρα για αρχή και αργότερα βλέπουμε για την 100αρα.

 

Τετάρτη έγινε το αίτημα ενεργοποίησης, με ενημερώνουν ότι θα ενεργοποιηθεί το vdsl μέσα στις επόμενες 12 εργάσιμες μέρες.

Την πέμπτη (καλό μήνα) επανήλθε και η γραμμή μου και λέω κάτσε να μπω στο router και .. :hmm:

Spoiler

5a990d4f9ce31_2018-03-0210-32-32.thumb.jpg.b84dc1e3a4b71d07ec036d1778dcea51.jpg  5a990d613be2a_2018-03-0111-23-28.thumb.png.dcf4efdc487205ae17b868ff268b9324.png

καλώς το vdsl 

:bleh:

 

*θα γίνουν και κάποιες αλλαγές για να βελτιωθούν "λίγο ακόμα" τα πράγματα (ταχύτητα και θόρυβο) όσον αφορά την καλωδίωση

 

Ερώτηση

Απ'όσο βλέπω το fastpath δεν είναι ενεργοποιημένο, δεν ασχολούμαι και τόσο με τα online games, 

είναι χρήσιμο κάπου αλλού ή απαραίτητη ενεργοποίηση του? Το ping (pong :p) είναι οκ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω ενημέρωση από τη nova. Σήμερα, είναι η 10η (και τελευταία) ημέρα από τη στιγμή που έκανα την αίτηση.

Πώς ελέγχω την ταχύτητα; Επίσης, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξω ή να επισημάνω στον τεχνικό για να πάρω το 100% ή όλα γίνονται μέσα σε 5 λεπτά και δεν πρέπει να τα πολυσκαλίζω;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αναμένω ενημέρωση από τη nova. Σήμερα, είναι η 10η (και τελευταία) ημέρα από τη στιγμή που έκανα την αίτηση.

Πώς ελέγχω την ταχύτητα; Επίσης, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξω ή να επισημάνω στον τεχνικό για να πάρω το 100% ή όλα γίνονται μέσα σε 5 λεπτά και δεν πρέπει να τα πολυσκαλίζω;

 

Την ταχύτητα συγχρονισμού θα τη δεις μπαίνοντας στο μόντεμ-ρούτερ και βλέποντας Uplink/Downlink speed, όπως στις προηγούμενες εικόνες που έχουν ανέβει στο θέμα. Την "πραγματική" ταχύτητα μπορείς να την μετρήσεις με διάφορους τρόπους -ο συνηθέστερος είναι τρέχοντας ένα speedtest (πx http://www.speedtest.net). Εναλλακτικά, μπορείς να συνδεθείς σε ένα αποθετήριο αρχείων με μεγάλη ταχύτητα κάπου κοντά σου και να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο, μετρώντας το χρόνο που χρειάζεται (πχ http://ftp.ntua.gr/). Και οι δύο τρόποι έχουν ένα μικρό περιθώριο σφάλματος, αλλά η ευκολότερη σύγκριση είναι μέσω του speedtest.

 

Για αρχή, δεν έχεις λόγο να πειράξεις κάτι. Από τη στιγμή που θα συνδεθείς, ενδέχεται να χρειαστεί λίγο tuning τις πρώτες 1-2 μέρες από την πλευρά της εταιρείας, μέχρι να καταλήξεις στην τελική σου κατάσταση. Πάντως, μπορείς να ανεβάσεις εδώ screenshots από τα στατιστικά συγχρονισμού και να δούμε αν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

στη νοβα σκέπτομαι να κάνω αίτηση φορητότητας και εγω ( @DEADLAZARUS την προσφορά στα 28, 5 ευρώ??) ...αλλά το γεγονός ότι δεν ακούω τα καλυτερα είναι αποτρεπτικός παράγοντας...Απ'την άλλη ο σταρχιδ@#!# της Vodafone με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 Από τη στιγμή που θα συνδεθείς, ενδέχεται να χρειαστεί λίγο tuning τις πρώτες 1-2 μέρες από την πλευρά της εταιρείας, μέχρι να καταλήξεις στην τελική σου κατάσταση.

Δηλαδή, οι ίδιοι θα κάνουν tuning; Ενδέχεται να δουν πράγματα που χρήζουν διόρθωσης; Ρωτάω, γιατί, υποτίθεται, μόλις μπει το ρούτερ, όλα θα είναι εντάξει. Σε περιπτώσεις, δηλαδή, μετάβασης, αναμένεται να υπάρξουν μικροθεματάκια, τα οποία θα επιλυθούν από τον πάροχο (χωρίς να τους ειδοποιήσω);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μείνει ακόμη με την "24άρα" (το ότι πιάνω 13,5 max με ολοκαίνουριο καλώδιο από το modem μου μέχρι κάτω στο πως_το_λένε είναι άλλη ιστορία...) της Forthnet, να πάω στη 50άρα της;  Έχει κανείς άποψη για Forthnet VDSL στο κέντρο Θεσσαλονίκης;

 

Μια άλλη ενναλακτική για μένα είναι και η HCN, αλλά εκεί πάμε σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος sstav έγραψε:

στη νοβα σκέπτομαι να κάνω αίτηση φορητότητας και εγω ( @DEADLAZARUS την προσφορά στα 28, 5 ευρώ??) ...αλλά το γεγονός ότι δεν ακούω τα καλυτερα είναι αποτρεπτικός παράγοντας...Απ'την άλλη ο σταρχιδ@#!# της Vodafone με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο...

 

Σπύρο, είμαι παλαιός πελάτης της nova (σπίτι+γραφείο). Δίνω 22,5 ευρώ μηνιαίως, 27,5 με τη νέα σύνδεση. Οπότε, μάλλον, γι' αυτήν την προσφορά μιλάμε.

Πρόβλημα δεν είχα, αλλά εξαρτάται και από τις ανάγκες σου. 5 χρόνια που είμαι στη nova δεν με πήραν μια φορά για αντικατάσταση ρούτερ, έτσι, για να δείξουν ότι αναγνωρίζουν τους πελάτες που τους εμπιστεύονται. Ψιλοπράγματα θα μου πεις, αλλά μετράνε δεόντως και αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δηλαδή, οι ίδιοι θα κάνουν tuning; Ενδέχεται να δουν πράγματα που χρήζουν διόρθωσης; Ρωτάω, γιατί, υποτίθεται, μόλις μπει το ρούτερ, όλα θα είναι εντάξει. Σε περιπτώσεις, δηλαδή, μετάβασης, αναμένεται να υπάρξουν μικροθεματάκια, τα οποία θα επιλυθούν από τον πάροχο (χωρίς να τους ειδοποιήσω);

 

Ακριβώς έτσι. Σε γενικές γραμμές αναμένεις να είναι όλα εντάξει. Αν δεν είναι, ό,τι θα μπορούσες να δεις εσύ στον ρούτερ, τα βλέπουν κι οι τεχνικοί από την πλευρά τους (πχ πολλά σφάλματα ή κάποιον περιστασιακό αποσυγχρονισμό). Καλό είναι να είσαι σε εγρήγορση τις πρώτες μέρες μετά την αναβάθμιση, αλλά δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Arkan said:

Εγώ που έχω μείνει ακόμη με την "24άρα" (το ότι πιάνω 13,5 max με ολοκαίνουριο καλώδιο από το modem μου μέχρι κάτω στο πως_το_λένε είναι άλλη ιστορία...) της Forthnet, να πάω στη 50άρα της;  Έχει κανείς άποψη για Forthnet VDSL στο κέντρο Θεσσαλονίκης;

 

Μια άλλη ενναλακτική για μένα είναι και η HCN, αλλά εκεί πάμε σε άλλα.

Αυτή τη στιγμή παίρνεις δίκτυο από Αστικό Κέντρο. Εάν πάρεις VDSL (εφόσον σου λέει ότι έχει διαθεσιμότητα), θα κουμπώσεις πάνω στην ενεργή καμπίνα που εξυπηρετεί την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

@sstav: Δεν λέγαμε τίποτ' άλλο;

Virtual reality αναβάθμιση: είμαι έξω για δουλειές. Περπατάω που περπατάω, λέω "δεν πάω να ρωτήσω στη nova τι γίνεται μ' αυτήν τη ρημαδοαίτηση";

"Αναβαθμιστήκατε. Χτες. Σας έχουν στείλει και μήνυμα. Να, ορίστε, εστάλη στις 20.45 το βράδυ".

"Αποκλείεται", απαντώ. "Πρώτα-πρώτα, δεν έχω λάβει μήνυμα. Δέστε και τα μηνύματα που μου έχετε στείλει".

"Έχετε δίκιο, μάλλον λάθος θα έγινε".

"Δεύτερον, πώς αναβαθμίστηκα από τη στιγμή που το ρούτερ κάθεται κλειστό στο γραφείο μου";

"Α, ναι, θα βάλετε το ρούτερ και θα συγχρονίσει απευθείας".

"Συγγνώμη, νόμιζα ότι θα ερχόταν τεχνικός".

"Όχι, εσείς θα το κάνετε αυτό (self service αναβάθμιση)".

"Εντάξει. Α, θέλω να ενεργοποιήσω και το fastpath, θα το κάνω μόνος μου κι' αυτό";

"Όχι, καλέστε στο ...... και θα το κάνουν εκείνοι".

Λοιπόν, το απόγευμα, θα βάλω το ρούτερ, θα περιμένω, θα δω τις ενδείξεις και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.3b87010a938338c6e976203c17948ba9.png

Όποιος ξέρει, ας μου πει τι λένε τα computers και οι αριθμοί. Μόλις έβαλα το ρούτερ και έτρεξα το speedtest.

Και ένα δεύτερο:

image.thumb.png.629fbb6fe9a43d2c6bf2297e1824edc9.png

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τρολλάρεις; Εσένα σου φαίνονται για VDSL νούμερα; :hehe: 

δεν σε καταλαβενω φιλε. δεν σε εβρισα. ρωτησα αν εινε καλο.δεν σε προσβαλα:hehe:

image.thumb.png.40498cd7d43623a0052066f1a20eaa09.png

Το ενεργοποίησα. Τι λέτε τώρα; Fastpath από Δευτέρα.

image.thumb.png.22146d2884b3094bc5f97962f93297aa.png και μια με το status. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Και μια τωρινή

image.thumb.png.06e790cb68400ceec9e1b4422c333765.png

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν μου το εβαλαν επρεπε να τους παρω τηλεφωνο να τους πω να αλλαξουν τα προφιλ γιατι ειναι μογγολοι :p

 

PS OMG τωρα το ειδα το 4.5MB/s upload. 30αρι εβαλες ? Και πιανει μονο 22?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

δεν σε καταλαβενω φιλε. δεν σε εβρισα. ρωτησα αν εινε καλο.δεν σε προσβαλα:hehe:

image.thumb.png.40498cd7d43623a0052066f1a20eaa09.png

Το ενεργοποίησα. Τι λέτε τώρα; Fastpath από Δευτέρα.

image.thumb.png.22146d2884b3094bc5f97962f93297aa.png και μια με το status. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Και μια τωρινή

image.thumb.png.06e790cb68400ceec9e1b4422c333765.png

 

Στα αποτελέσματα, το κουμπάκι "Share" το βλέπεις; :p

Δεν είναι ανάγκη κάθε φορά να σκας print screen όλη την οθόνη σου 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

image.thumb.png.22146d2884b3094bc5f97962f93297aa.png και μια με το status. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Εδώ φαίνεται να κλειδώνεις στα 49999 (κοινώς φουλ 50) αλλά στο speedtest δεν πιάνεις ούτε τα μισά. Κάτι δεν πάει καλά. Επίσης το ping δεν θα έπρεπε να είναι τόσο (ακόμη και χωρίς fastpath). Για τσέκαρε το με τον πάροχο ή δες μήπως σε έχουν " κλειδωμένο". 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.