Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Ωραία, για να μην το κάνουμε το θέμα ''η Οδύσσεια ενός Ξεριζωμένου'', καλώδιο αποκλείεται να τραβήξω. Το ρούτερ ειναι στην είσοδο του σπιτιού, μακρια απο το δωματιο του p.c.. Αν βάλω δεύτερο ρούτερ στο δωμάτιο του υπολογιστή; Γίνεται κάτι τέτοιο;

Νομίζω ότι ήρθε ώρα να μετακομίσουμε σε χωριστό θέμα, πάντως εγώ προτείνω τα εξής:

1. Βάζεις το router στο πιο κεντρικό σημείο, για να έχεις την πιο ισορροπημένη κάλυψη σε ασύρματο. Δεν έχει νόημα να βελτιώσεις το δωμάτιο και να μην πιάνεις κάπου άλλού.

2. Αν δεν είναι ασύμβατο με το παραπάνω, και εφόσον στο δωμάτιο έχεις πρίζα τηλεφώνου, βάλε εκεί το ρούτερ. Συνήθως σε VDSL προτείνουμε απομόνωση όλων των πριζών τηλεφώνου, πλην της πρώτης, αλλά στη δική σου περίπτωση μιλάμε για μη ιδανικές συνθήκες.

3. Αν το παραπάνω δεν γίνεται και σου είναι σημαντική η βελτίωση ταχύτητας στο δωμάτιο, δες (όπως προτάθηκε ήδη) ποια είναι η μεγαλύτερη κοινή τεχνολογία WiFi που μοιράζονται ρούτερ και υπολογιστής. Πχ αν στο ρούτερ έχεις 802.11n και στον υπολογιστή χρησιμοποιείς 802.11g, μπορείς να αναβαθμίσεις την κάρτα του υπολογιστή.

4. Ξεχνάς τα παραπάνω και βάζεις 2 powerlines, που συνδέουν ρούτερ και δωμάτιο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω 2 πραγματα θα εκανα και με αυτη τη σειρα:

1) Ριξιμο LAN και περασμα σε καναλια (αυτο εχω κανει στο δικο μου σπιτι, ξεκινανε απο το 1 υπνοδωματιο και πανε στο διπλα υπνοδωματιο και στο σαλονι με 2 καλωδια)

2) Kαλο powerline.

 

Αυτα. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα (και τα powerline εγω προσωπικα τα θεωρω ημιμετρα αν μπει στη μεση μεταφορα αρχειων)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε Σακαφλια, τόση ώρα για wireless μιλάμε και έχεις μπλέξει κόσμο και ντουνιά και τη Nova μαζι;

Αν το σπίτι είναι δικό σου ρίξε καλώδιο και τελειώνεις. Γκρεμισε τοιχους, ανοιξε τρυπες, χτισε καναλια απο γυψοσανιδα. Αν δεν είναι δικό σου αγόρασε ένα καλό ασύρματο router και άσε τη μπούρδα του παρόχου να κάνει το μόντεμ μόνο. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να χαλάσω το παρόν νήμα, ζήτω συγγνώμη για την παρανόηση και την ασχετοσύνη μου, σας ευχαριστώ δε όλους για τις συμβουλές. Πριν κάνω οτιδήποτε, θα περπατήσω τον δικό μου walk of shame (shame, shame, shame):p:tomato:και εάν χρειαστώ περαιτέρω διευκρινίσεις, θ' ανοίξω καινούργιο θέμα.

Sincerely yours, ο σακαφλιάς/μπλιετ της γειτονιάς σας:hehe::hehe:.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Οι ταχύτητες του speedtest δεν συμβαδίζουν με το κλείδωμα. Γι' αυτό το ψάχνουμε.

 

πήγαινε στην κάρτα δικτύου στον πίνακα ελέγχου και κανε  διπλό κλικ να δεις το status της σύνδεσης. εκεί  δείχνει και την θεωρητική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει με το ρουτερ ανάλογα την ένταση του σήματος.

στο συγκεκριμένο ρουτερ λίγο να απομακρυνθείς πέφτει πολύ εύκολα κάτω απο τα 50mbps και γιαυτό έχεις αυτά τα αποτελέσματα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια μικρή σύνοψη τώρα που υπάρχουν και πιο γρήγορες γραμμές ,για όσους θέλουν να βάλουν vdsl.

Είμαι από τους πολύ πρώτους που έχουν vdsl στην Ελλάδα ,η καμπίνα μου ήταν η πρώτη που πήρε πειραματικά (ζωγράφου) ,οπότε συμβιωνω με 50αρα εδω και πολλά χρόνια.
Το download είναι καλη φάση ,κατεβάζεις fhd ταινιακια σε χρόνο dt .
Αλλά,
το upload είναι τραγικό ,και τελικά εκεί είναι όλα τα λεφτά .
Για να στριμαρεις ,να παίξεις ,να χρησιμοποιείς πλατφόρμες τύπου Skype ,η team viewer ,ολα από upload τελικά είναι που πονάνε.
Άποψή μου είναι ,ότι αν κάποιος έχει καλό adsl δεν είναι ανάγκη .
Δεν ανταποκρίνεται πιο γρήγορα (αντιθέτως έχει ελαφρώς μεγαλύτερα ping) ,δεν έχει κανα σοβαρό upload ,εγώ έβαλα γιατί ειχα download κάτω από 6 .
Είναι καλη φάση που έχεις ακριβώς την ταχύτητα που διαφημίζεται (~) και έχει σπανιότατα η ποτέ βλάβες η οπτική ινα ,αλλά ,στην Ελλάδα είναι -για μένα - πολυτέλεια .
Αν είχαμε τπτ 50up /50 down ,100/100 κτλ,όπως έχουν οι πιο πολιτισμένοι θα μέτραγε πολύ ,τώρα ,δεν ξέρω αν αξίζει για ολους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoF1 said:

 

Το ξαναβαζω εδω. 

GhHFbps.jpg

Περιοχη?

 

 

Ξερει κανεις αν πας απο 50αρα σε 100αρα, θελει αλλαγη και στην καμπινα? Δηλαδη εφοσον κανεις την αιτηση εκτος του νεου ρουτερ που ισως χρειαστει θα συγχρονιζει κατευθειαν στην ταχυτητα που θα εχει μετα την πληρη αλλαγη?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει διαθέσιμη την 100αρα και σε ενδιαφέρει προχώρα το. Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα να ενημερωθείς ότι δεν είναι λάθος και ρώτα και αυτό για την καμπίνα.

Δε νομίζω όμως να σε αλλάζουν καμπίνα για αλλαγή ταχύτητας εφόσον είσαι ήδη με VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία καμπίνα εξυπηρετεί κάθε κτίριο, και είναι προφανές αν ακολουθήσει κανείς το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι (υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι πολύ σπάνιες).

Θα μπορούσε δυνητικά να χρειαστεί αλλαγή σε άλλη θύρα μέσα στην καμπίνα, αλλά ήδη έχει προφίλ 17a με Vectoring.

Αυτή είναι η καλύτερη ταχύτητα που μπορεί να πάρει για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα αλλη καμπινα ρε παιδια. Ελεγα μηπως ειχαν αλλες θυρες για το 100αρι. Μου εχουν πει οτι εχει υποστήριξη απλα λιγο με φοβιζει το attainable που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.