Jump to content



Τηλεόραση μέχρι 350€.


vic

Recommended Posts

Αν το χρηματικό όριο σου είναι ακλόνητο, τότε αυτές οι δύο θεωρώ πως είναι οι επικρατέστερες:

LG 32LS5600 | Skroutz.gr (Σχόλια χρηστών)

Samsung UE32EH5000 | Skroutz.gr (σχόλια χρηστών)

Προτείνω να πας σε ένα κατάστημα να τις δεις από κοντά. Και οι δύο εταιρείες απ' όσο γνωρίζω έχουν καλά media players που παίζουν τα πάντα πλέον (με εξαίρεση τα αρχεία με DTS ήχο που μπορεί η LG να μην παίζει)...

Αν πάντως η τιμή μπορεί να ανέβει λίγο (385€) τότε θα πρότεινα αυτήν αν σε ενδιαφέρει το 3D ή αυτήν αν σε ενδιαφέρει να είναι Smart TV.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την EH5000 και είμαι υπερευχαριστημένος ακόμα και σε γρήγορες σκηνές ή ποδόσφαιρο δεν έχω πρόβλημα (είναι 50Ηz). Το μόνο που της λείπει και το έχουν

ακόμα και οι Samsung οθόνες με Tv Tuner είναι το HDMI CEC , δηλαδή να ελέγχεις μέσω HDMI την τηλεόραση και άλλες συσκευές με ένα τηλεκοντρόλ. :T:

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο thread πρεπει να μπει νομίζω...

Είχα ψάξει στο παρελθόν και εγώ για tv αλλα ξεκινώντας απο 250Ε τελικα κατάλαβα ότι δεν τα γλιτώνω τα 350-400.

1.Μ αυτο το dlna που έχει και η Samsung 32EH6030, μπορω να έχω pc συνδεδεμένο σε τοπικό wifi, χωρίς ασύρματη κάρτα δικτύου, και απο το pc να κάνω streaming over wifi; Πχ. YouTube; (ή έστω μικρής ανάλυσης movie files που θα είναι ήδη στο pc @ κακό δίκτυο)

Εννοείται με κάποιο s/w server dlna που θα κάνω install στο pc.

2. Με την 32EH6030 χωρίς pc αλλά με wifi φυσικά μπορει να παίξει YouTube ?

3. Έχει pvr η EH6030; (απευθείας rec σε εξωτερική) όπως έχει η 32ES5500

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς tv στα ..περίπου 350ε και θα επανέλθω,γράφοντας απο pc καλύτερα.

(επειδη και τα 250Ε λεφτα είναι, έκρινα ότι δεν άξιζε να μεινω εκει .)

Victor κατεληξες κάπου ;

Με μια πρώτη ματιά, βλέποντας τις απο κοντά , αλλα χωρίς να το έχω ψάξει και πολυ και ψάχνοντας και εγώ σε παρόμοια κατηγορία, νομίζω κάτι παραπάνω για 6030 ή 5500 ( που λεει ο tragikos αξίζει το κόπο.)

Κρίνοντας μόνο και μόνο απο ποιότητα εικόνας - κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4508]Dem[/MENTION]

1. Ναι αυτή είναι η λογική του DLNA. Να μπορείς να streamάρεις μεταξύ συσκευών του ίδιου δικτύου ανεξάρτητα του πως είναι συνδεμένες σε αυτό (ασύρματα/ενσύρματα). Streaming YouTUBE videos δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις, αφού αυτό που κάνεις ουσιαστικά είναι κοινή χρήση αρχείων τα οποία διαβάζει η άλλη συσκευή μέσω δικτύου.

2. Και τα δύο μοντέλα έχουν Ethernet. Υποθέτω ότι για wifi θέλεις κάποιο USB WiFi Stick. Οι Smart TVs γενικά έχουν κάποια ενσωματωμένα apps, αλλά μπορείς να κατεβάσεις και άλλα. Νομίζω ότι το YouTUBE είναι default.

3. Απ' ότι βλέπω εδώ (σε σχέση με εδώ που αναφέρει ότι έχει Personal Video Recorder), όχι.

Link to comment
Share on other sites

Την 32eh6030 την είδα, πολυ καλή εικόνα, και η διάφορα των 100(200)hertz σε σχέση με άλλες με 50 είναι εμφανέστατη. Κρίνοντας με πολυ αυστηρά κριτήρια, το άσπρο έχει λίγο κόκκινο παραπάνω (συνήθεια της Samsung)

Την ES5500 δεν την είδα ακομα αλλα με απασχολεί το ότι είναι πολυ slim (ES σειρά) και είναι ένα θέμα πως θα παίζουν τα ηχεία σε σχέση με άλλες.

Το ότι για να παίξει σε DLNA wifi μάλλον θέλει το USB wifi dongle που κανει 50 ε παραπάνω.

Και κυρίως το ότι είναι 50hertz και αυτη ( 100 CMR)

Με τα πραγματικά 100 πάντως της 6030 σε σχέση με τα 50 άλλων που ήταν δίπλα η διάφορα ήταν εμφανής.

Δεν υπάρχει καμία άλλη σ αυτα τα επιπεδα που να μην είναι 3D, πρεπει αναγκαστικά να πληρώσω και για το 3D;

Μερικές λειτουργίες των smart είναι ok, και το pvr θα μου αρεσε...

αλλα το 3D είναι τελείως άχρηστο για μένα.

Συνεχίζω να ψάχνω για 100hertz καλο, αξιοπρεπή ήχο χωρίς εξωτερικά ηχεία, θα τσεκάρει σήμερα την ES 5500 και Panasonic TX L32E5E μεταξύ άλλων

Link to comment
Share on other sites

Απο Lg υπάρχει η LG 32LM611S

Πάντως πάνω απο 400 δεν ξέρω αν αξίζει και για 32"...

Η σειρά 5 Samsung ταινίες με ενσωματωμενους subs παίζει απο flash - hdd θεωρητικά

Πρακτικά είναι έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 5 Samsung ταινίες με ενσωματωμενους subs παίζει απο flash - hdd θεωρητικά

Πρακτικά είναι έτσι ;

Εννοείς για ταινίες mkv με ενσωματωμένους στο αρχείο υπότιτλους όχι στην εικόνα έτσι; Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στα specs. Πάντως mkv παίζουν θα έλεγα όλες οι Samsung με ενσωματωμένο media player. Θα σου πρότεινα πριν την αγορά να πάρεις κάποια samples, ή και ταινίες σε ένα stick και να περάσεις να τα δοκιμάσεις. Έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Δεν ακριβώς τι γίνεται με υπό τίτλους και τύπους αρχείων, δεν ασχολήθηκα ποτε με τέτοια πράγματα, ούτε καν ξέρω τι ακριβώς πρεπει να κάνω για να δοκιμάσω χεχεχε.

Τηλεόραση δεν βλέπω, δεν ξέρω και αν παίζει αυτη που έχω. Ταινίες βλέπω απο το pc και ότι και να βάλω παίζει, αν χρειαστώ subs σε μη αγγλοφωνες πάλι έπαιζαν απλα με το hc mplayer

Όπως καταλαβαίνεις δεν ψάχνω για μένα. Χεχεχε

Edit: συνήθως mp4 είναι μάλλον sub.srt, απ ότι μόλις πληροφορήθηκα

Πρεπει να ασχοληθώ λίγο παραπάνω απ ότι κατάλαβα, μη παρω καμία τηλεόραση 400 ε και μου τη ρίξει στο κεφάλι. : p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4508]Dem[/MENTION] αν είναι για άλλον, ένας λόγος παραπάνω να διπλοτσεκάρεις τις δυνατότητες :p

Γενικά απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν 3 τρόποι για να έχεις υπότιτλους. Είτε να είναι ενσωματωμένη στο video το ίδιο (και άρα δεν μπορείς να τους απενεργοποιήσεις), είτε να είναι εξωτερικό αρχείο (πχ. .srt .sub) είτε να είναι ενσωματωμένοι σε αρχείο .mkv όπου μπορείς να τους απ/ενεργοποιήσεις κατά βούληση. Τις πρώτες 2 επιλογές τις υποστηρίζουν όλες οι τηλεοράσεις με ενσωματωμένο media player, την τρίτη επιλογή πρέπει να το ψάξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4508]Dem[/MENTION] αν είναι για άλλον, ένας λόγος παραπάνω να διπλοτσεκάρεις τις δυνατότητες :p

Έτσι,

Αν και θα ήθελα να δω αντιδράσεις, αν την φέρω και βάλει κανά in Bruges ή κανά dexter και δεν παίζουν τα subs.

Link to comment
Share on other sites

Βάλλε μέσα σε ένα στικάκι τα αρχεία που θέλεις να δοκιμάσεις, πάνε σε κάποιο κατάστημά με έκθεσή και δοκίμασε το στις τηλεοράσεις που σε ενδιαφέρει

Χρονοβόρο, αλλά σίγουρο ;)

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παίζει υπότιτλους από αρχείο ή overlay.

Επίσης μπορεί να ξεχωρίσει και διαφορετικές γλώσσες ομιλίας.

Η μόνη περίπτωση να μη διαβάζει υπότιτλους ειναι οι τελευταία να

πρέπει να μετατραπούν σε UTF8. Αυτό το βλέπεις εύκολα αν χρειάζεται

μέσω VLC που δε θα μπορεί να παίξει και εκείνος καλά υπότιτλους χωρίς μετατροπή σε UTF8 . Επίσης αυστηρά όνομα ταινίας και υπότιτλων να είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειδα και εγω λιγο τι παιζει για αυστηρα μεχρι 350 οι Samsung ΕΗ5000 50hz και LG LS5600 50Hz (100 hz MCI)

ειναι μια χαρα.

Για λιγο παραπανω και αν σ ενδιαφερει το wifi - Smart 3d κτλ

η ES6030 - 3d δεν λεει

(για wifi θελει extra στικ 50E)

καλυτερα λιγο πιο πανω στην ΕS6100 που εχει και built in wifi και 3d και smart.

και φυσικα παιζει και η Samsung ES5500

Πήγα σε 3 εκθεσεις με flash και διάφορα files μέσα τελικά

:hehe:

πλακα ειχε, ξεφυγα λιγο απο την ρουτινα και την μαυριλα..ειχα ξεχασει πως ειναι η περιοδος πριν την αγορα γκατζετ

χαχαχα...

Να πω οτι με ενα σχετικο ψάξιμο απο πριν και μ αυτά που μου λέγαμε εδω μέσα

ήμουν ψιλοσιγουρος οτι θα εφευγα με την samsung 32ES5500 ή κάποια άλλη Samsung ισως και από 6 series (πχ 6030 την οποια την ειχα δει και αλλες φορες και μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις)

Επίσης να πω οτι δεν παρακολουθω την tvοτεχνολογια,

οποτε αν διαβασετε το σεντονι και δειτε κανα ακυρο μη βαρατε....

"3D" "Smart" δεν μ ενδιαφέρουν.

Αλλα το DLNA ειναι καλή ιδέα.

Ειχα στο μυαλό μου ακρίβεια χρωμάτων-ευχαριστα στο ματι,

σπασιμο-κινηση-ghosting, bleeding,γωνιες,clouding, media player ...

Σαν σημειο αναφορας κυριως για τα χρωματα γιατι τα αλλα φαινονται και μονο αν κοιτας ενα συγκεκριμένο πανελ φαινονται, πηρα μια Samsung απο 8 series, η οποια φαινοταν αρχηγος απο μακρια, και κοστιζε παραπανω και απο το Santa Cruz tallboy lt carbon.

Σκαλιζα και τα μενου οσο μπορουσα, καθε tv μπορει να ειναι αλλιως ρυθμισμένη στα ραφια.

Οι τεχνικές διπλασιασμού Hertz απο Lg (ΜCI) και Samsung (CRM) ναι μεν βοηθανε,

αλλα αν τις συγκρινεις διπλα διπλα με μια που τα εχει πραγματικά τα 100 ειναι 100 και τα 50 ειναι 50.

Αλλα και 50 με 50 εχουν διαφορα για αλλους λογους που δεν τους εχω ψαξει.

πχ η 32ΕΗ5000 με 50 σκετα ειχε καλυτερη κινηση απο αλλες tv-monitor 27"-32" με 200-300E που έβλεπα στην αρχή.

οι 32αρες 1.EH5000 2.ES5500 3.ES6030 4.ES6100 ειναι καλες tv

Η κινηση στις ΕS6XXX ήταν η καλύτερη

Η ΕS5500 στο clouding ομοιομορφια υπερείχε όλων, και θα περίμενα το ιδιο και απο τις ES6xxx αλλα δεν ηταν ετσι,

οχι κατι ενοχλητικό παντως και καμια σχεση με φθηνότερες που έβλεπα στην αρχή.

Στην ανάδειξη λεπτομέρειας εχω την εντυπωση οτι οι ΕS6030-6100 ήταν ενα κλικ πανω.

και τέλος η ΕΗ5000 ήταν τίμια σε σχέση με την τιμή, δεν υπήρχε κάτι έντονα αρνητικό, μια χαρά ήταν όλες.

και λεω μια χαρα ηταν ολες, γιατι στην αρχη εβλεπα tv με 200-250-300e και ειχα ψιλοαπογοητευτει γιατι και αυτα λεφτα ειναι

Γενικά ολες οι Samsung εχουν τεραστιες αντιθέσεις και υπερτονισμένα χρώματα (μεγαλες θερμοκρασιες χρωματος)

1.Δεν μπορεσα να καταλαβω ομως γιατι η ΕS6100 εχει θεμα με τα πράσινα γενικότερα, (περισσοτερο μπλε μεσα)

και

2.περισσότερο η ES5500 και λιγότερο η ΕS6100 εχει θεμα με τα ροζ δερμα ηθοποιών κοκκινα κτλ ειδικα οταν εβαζα non ΗD 1080 περιεχόμενο που εκει ηταν ολα ωραια υπερφανταχτερα κτλ κτλ

πχ κατι BR rip H264 ή αλλα κοινα format αρχειων μου φάνηκαν πολυ καμμένα.

Το τελευταιο ειναι αρκετα σημαντικο για μενα γιατι κυριως "ριπαριμενα" 1080 θα παιζει ή κοινα αρχεια και οχι τεραστια "κανονικά" 1080.

Ε μετα δοκιμασα και την LG LS5600 που την ειχα αποκλείσει απο την αρχή (που δεν ξερω γιατι)

και οτι εβαζα μεσα το παιζε μια χαρά με πιο φυσιολογικά χρώματα, και με καλύτερες γωνίες από τις άλλες.

Eχω την εντυπωση οτι σε ανάδειξη λεπτομερειών σε 1080 ηταν μαζι με την ES5500 και κατω απο την ES6100

αλλα στα κοινα αρχεια δεν επαιζε και τον θορυβο τοσο πολυ η LG.

Σε σπασιματα ghosting κινηση ηταν καλυτερη απο την ES5500, και στην κινηση ενα κλικ κατω απο 6100/6030

στα αλλα περιπου τα ιδια δεν καταλαβα διαφορα.

Στο clouding δεν ηταν τοσο καλη ειδικα σε σχεση με την ES5500.

Στα χρώματα όμως συνέχιζε να εχει καλύτερη διαβάθμιση και να τα αποδίδει καλύτερα, τουλάχιστον στο μάτι μου

Τα subs τα παιζει και αυτη. IPS ειναι, οι αλλες δεν ξερω, slim led ειναι (οπως και η ES5500, οι αλλες οχι) edge lit

ηταν ολες, DLNA εχει, "smart -3d" δεν είναι αλλα δεν με νοιάζει

και το καλύτερο με 40Ε παραπάνω παίρνεις την 42" LS5600, γιατί όχι LG? :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ταινίες που θέλω να βλέπω και από το PC δε νομίζω να χρειάζεται τίποτα εκτός απο το καλώδιο Dvi==>Hdmi έτσι δεν είναι;

Στα windows η ευκρίνεια είναι καλή έτσι δεν είναι; Το λέω διότι η ανάλυση είναι για τις διαστάσεις αυτές σχετικά μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.