Jump to content



Το πιο καινούργιο Socket??


hatzikiriakos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ετοιμάζομαι να αγοράσω καινούργιο PC και λέω να βάλω επεξεργαστή της amd!θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω λιγάκι

μπερδευτεί πιο είναι το πιο καινούργιο socket της. η το πιο αξιόπιστο που μου συνιστάται απο την εμπειρία σας να αγοράσω??

Οι amd είναι σχετικά οικονομικοί αλλά για να σας βοηθήσω στις προτάσεις σας το budget μου είναι στα 500-550 €

μόνο το κουτί βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

22'' full hd!το gaming δεν με ενδιαφέρει τόσο σχεδόν καθόλου στον υπολογιστή.Άντε να παίξω κανένα στην αρχή που θα πάρω καινούργιο.Περισσότερο internet, επεξεργασία φότο και βίντεο, μουσική και συλλογή & αντιγραφή ταινιών!

Link to comment
Share on other sites

Eδώ πας σε AM3+ SOCKET!

- 8-πύρηνος πολύ δυνατός επεξεργαστής και σε καλή τιμή ! Εχει τον υψηλότερο δείκτη απόδοσης τιμής στην αγορά! Αν τον αγοράσεις από άλλο κατάστημα τον πέρνεις 170€ και όχι 177€ !

- Καλή μητρική με digi driver mosfed, usb III, sata III, EUFI BIOS, AM3+ Socket

- 8 GB RAM 1600Mhz

- SSD 64GB SAMSUNG 830

- 1TB σκληρό δίσκο

- Κουτιάκι με καλό αερισμό

- Τροφοδοτικό 80plus 530watt υπεραρκετό για το σύστημά σου.

- Μια κάρτα γραφικών φτηνή, γιατί διαφορετικά το κόστος εκτοξεύεται ! Μπορείς βέβαια να δεις στα μεταχειρισμένα και να βρεις μια 4890 1GB DDR5 σε καλή τιμή (60-65€) που θα σου τρέχει άνετα τα παιχνίδια του σήμερα με ορισμένες υποχωρήσεις !

Πχ. http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/111696-sapphire-radeon-hd-4890-vapor-x/ (κάνε και κανένα παζάρι)

Νομίζω πως αν εξαιρέσεις την κάρτα γραφικών που είναι αδύναμη, αν και η ποιο συμφέρουσα της κατηγορίας της, και τον μικρό SSD 64gb (ιδανικά θα ήταν τα 120gb) το σύστημα για τα χρήματά του είναι τούμπανο !

Κλοκάρεις ?

post-7477-1416076893,1395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω να κλοκάρω να σου πώ την αλήθεια!Κι εγώ σε αμ3+ κοιτάω απο χθές στις συνθέσεις που προσπαθώ να φτιαξω!

σε επεξεργαστή έβαλα τον fx 6100 και μητρική την asus m5a97 r2!

θα φτιάξω και πατώντας στις συμβουλές σου!αν και ο κολητός μου που ασχολείται χρόνια με τους υπολογιστές και είναι η τρέλα του μου εχει φάει τα αυτιά να πάρω με intel i!εγώ πάλι θέλω να δοκιμάσω γι'αυτό θέλω και τα φώτα σας!

οι amd συνεργάζονται καλύτερα με ati ή nvidia?η δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω να κλοκάρω να σου πώ την αλήθεια!Κι εγώ σε αμ3+ κοιτάω απο χθές στις συνθέσεις που προσπαθώ να φτιαξω!

σε επεξεργαστή έβαλα τον fx 6100 και μητρική την asus m5a97 r2!

θα φτιάξω και πατώντας στις συμβουλές σου!αν και ο κολητός μου που ασχολείται χρόνια με τους υπολογιστές και είναι η τρέλα του μου εχει φάει τα αυτιά να πάρω με intel i!εγώ πάλι θέλω να δοκιμάσω γι'αυτό θέλω και τα φώτα σας!

οι amd συνεργάζονται καλύτερα με ati ή nvidia?η δεν παίζει ρόλο?

Από το παρακάτω καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να πας σε 8320 ! Κοίτα που βρίσκεται σε συνολικό performance και σε απόδοση τιμή !

capturerrf.png

Αυτή την στιγμή είναι το καλύτερο σε απόδοση τιμή cpu της αγοράς !!!

Η ASROCK 970 PRO3 είναι μια χαρά μητρική! Οταν κοιτάς μητρικές για AMD να κοιτάς πρώτα GIGABYTE και μετά ASROCK !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.