Jump to content



"Ποιός δεν κάνει τον κινέζο;"(An Aftersales support quest)


Πριονέτο

Recommended Posts

Σε πολλά φόρουμ βλέπουμε γενικά θέματα με γκρίνια για αρνητικό aftersales support και σκέφτηκα ότι πρέπει να υπάρξει και ένα θέμα όπου θα συζητούμε για τα καταστήματα που έχουν καλή υποστήριξη και σεβασμό στον πελάτη τους.

Ακούω εμπειρίες και απόψεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελλάδα για έμενα το καλύτερο είναι το Msystems.

Τρομερά ευγενικοί με πολύ καλή εξυπηρέτηση και φοβερό aftersales support

Δύο εμπειρίες που είχα μαζί τους τα τελευταία 2 χρόνια, θα με κάνουν να συμφωνήσω. Μου έχουν δείξει πως στόχος τους είναι να είμαι (σαν πελάτης) ευχαριστημένος.

Είχα πάρει διάφορα εξαρτήματα για να στήσω ένα μηχάνημα σε συνδιασμό με κάποια κομμάτια που είχα ήδη. Στις 20-25 μέρες το μηχάνημα σταμάτησε να μπορεί να γράψει στους δίσκους (διάβαζε κανονικά). Κατέληξα πως το πρόβλημα ήταν στον sata controller της μητρικής. Η μητρική καινούρια από το εν λόγω μαγαζί, οι δίσκοι από άλλο μαγαζί. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπαν να τους το πάω στημένο όπως ήταν και θα το κοιτάξουν αυτοί, ενώ δεν είχαν καμία υποχρέωση. Άλλα μαγαζιά είτε θα με χρέωναν για να κάνουν τον έλεγχο, είτε θα ζητούσαν να τους πάω μόνο την μητρική για να την δοκιμάσουν. Τελικά ήταν πρόβλημα μητρικής την οποία κι αντικατέστησαν. Δύο βδομάδες μετά που το παρέλαβα διορθωμένο, με πήραν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν αν όλα λειτουργούν εντάξει (!!!).

Η δεύτερη εμπειρία μαζί τους ήταν όταν είχε παραγγείλει φίλος μου υπολογιστή από εκεί, κι ως άσχετος με το αντικείμενο, έδωσε το δικό μου τηλέφωνο σαν τηλέφωνο επικοινωνίας... Με πήραν για να με ενημερώσουν πως οι 1600άρες μνήμες που διαλέξαμε παρόλο που ήταν συμβατές, δεν θα δουλέψουν στα 1600 στη συγκεκριμένη μητρική αλλά στα 1333, καθώς ο επεξεργαστής μας δεν ήταν Ivy Bridge, κι αν θέλαμε να τις αλλάξει με 1333άρες (με διαφορά στην τιμή -1 ευρώ)...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοιχτηκε αυτο το θεμα να γραψω και εγω για ενα μαγαζι που αξιζει να το εχουμε υπ οψιν μας, το οποιο βρισκεται στην Νεα Σμυρνη και μιλαω για το OK Computer - Συστήματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Περιφερειακά, Games, Hardware, Software, Service Υπολογιστών, Gaming PC που ειναι μεν μικρο αλλα τα παιδια που το εχουν ειναι ευγενικοι και απολυτα εξυπηρετικοι.

Οταν χρειαστηκα rma σε μια καρτα ηχου, ηταν ταχυτατοι στον ελεγχο, και αμεσα με ενημερωσαν πως δεν υπαρχει ιδια στο στοκ τους δινοντας μου πολλες επιλογες να διαλεξω ποια με ικανοποιει περισσοτερο.

Το ιδιο συνεβη και με εναν ακομα συμφορουμιτης μας που ειχε προβλημα με ακριβη καρτα γραφικων.

Εγω το προτιμω πλεον για τις αγορες μου.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο thread και μακάρι να μείνει αντικειμενικό διότι είναι κρίμα να φεύγουν τα βαλάντιά μας σε amazon,oc.co.uk κτλπ λόγω χείριστης αντιμετώπισης από τα ελληνικά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

καθολου χρησιμο thread :p

Οτι ανεβαινει ..κατεβαινει και μαλιστα γρηγορα.

Σε λιγο -1 χρονο?!- θα ανοιγουν thread "δε μου αλλαζουν την καρτα/σκληρο/μητρικη/επεξεργαστη οι αλητες του tade μαγαζιου εγω που τους εσκασα τοσα λεφτα" ..και θα εχουμε τα γνωστα .

Χιλιοπαιγμενο εργο:p

Link to comment
Share on other sites

καθολου χρησιμο thread :p

Οτι ανεβαινει ..κατεβαινει και μαλιστα γρηγορα.

Σε λιγο -1 χρονο?!- θα ανοιγουν thread "δε μου αλλαζουν την καρτα/σκληρο/μητρικη/επεξεργαστη οι αλητες του tade μαγαζιου εγω που τους εσκασα τοσα λεφτα" ..και θα εχουμε τα γνωστα .

Χιλιοπαιγμενο εργο:p

Και καθόλου χρήσιμο.ποστ επίσης.

Οοοοταν θα μείνει κάποιος δυσαρεστημένος θα το πει.Ας ανταμειβοντε και οι λίγοι εν Ελλάδι σωστοί...Μην είστε μίζεροι

sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

καθολου χρησιμο thread :p

Οτι ανεβαινει ..κατεβαινει και μαλιστα γρηγορα.

Σε λιγο -1 χρονο?!- θα ανοιγουν thread "δε μου αλλαζουν την καρτα/σκληρο/μητρικη/επεξεργαστη οι αλητες του tade μαγαζιου εγω που τους εσκασα τοσα λεφτα" ..και θα εχουμε τα γνωστα .

Χιλιοπαιγμενο εργο:p

Οπως είπες τα πράγματα αλλάζουν αλλά καλό είναι να έχουμε μια ιδέα τί γίνεται στο παρόν και να μην μένουμε σε παλιές εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες οπωσδήποτε να μην ειπωθούν καλά λόγια για μαγαζί αλλά να ψάξουμε να βρούμε που φταίει ο πελάτης,μιας και αυτός είναι η μάστιγα στο λιανεμπόριο...

Δε σε πιάνω ειλικρινά...

Έχεις μαγαζί και γίνεται ολος αυτός ο διάλογος;

Γιατί εγώ που έχω τόσο κακεντρεχής δε γίνομαι.

sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω τιποτα .."οπωσδηποτε".

Δες το θεμα απο οποια πλευρα σε ενδιαφερει..και πραξε αναλογα δε μου πεφτει λογος.

Απλα ανεφερα κατι που φαινεται φυσικη συνεχεια..(μιας και δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει).

Link to comment
Share on other sites

Απλα για άτομο που δε θέλει τίποτα και δεν του πέφτει λόγος ,δείχνεις υπερβάλλοντα ζήλο να πεις ότι εμμέσως πλην σαφώς δεν υπάρχουν καλά μαγαζιά αλλά κακοί πελάτες...

sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό και τίμιο κατάστημα είναι το Digital Master από Κρητη.

Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Σε φιλο μου επειδή καθυστέρησε η παραγγελια ενος τροφοδοτικού να ερθει λογο κακοκαιρίας του έδωσαν το ιδιο αλλα με 50 watt παραπανω χωρις καμια χρεωση :T::T:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοιχτηκε αυτο το θεμα να γραψω και εγω για ενα μαγαζι που αξιζει να το εχουμε υπ οψιν μας, το οποιο βρισκεται στην Νεα Σμυρνη και μιλαω για το OK Computer - Συστήματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Περιφερειακά, Games, Hardware, Software, Service Υπολογιστών, Gaming PC που ειναι μεν μικρο αλλα τα παιδια που το εχουν ειναι ευγενικοι και απολυτα εξυπηρετικοι.

Οταν χρειαστηκα rma σε μια καρτα ηχου, ηταν ταχυτατοι στον ελεγχο, και αμεσα με ενημερωσαν πως δεν υπαρχει ιδια στο στοκ τους δινοντας μου πολλες επιλογες να διαλεξω ποια με ικανοποιει περισσοτερο.

Το ιδιο συνεβη και με εναν ακομα συμφορουμιτης μας που ειχε προβλημα με ακριβη καρτα γραφικων.

Εγω το προτιμω πλεον για τις αγορες μου.

+1 για το Okcomputer.gr, παρότι οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες, η εξυπηρέτησή τους είναι υποδειγματική !

Link to comment
Share on other sites

+1 για το Okcomputer.gr, παρότι οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες, η εξυπηρέτησή τους είναι υποδειγματική !

το μικρο μαγαζι δεν μπορει να πετυχει τις τιμες των μεγαλων, γιατι παραγγελνει μικροτερες ποσοτητες και γενικα δεν εχει τα κεφαλαια των μεγαλων.

Ομως το καιει να εχει σταθερη πελατεια, για αυτο θα πονταρει στην ικανοποιηση του πελατη. Αντιθετα στο μεγαλο, θα σκασουν μυτη τιποτα κοστουμαρισμενοι και θα πουν στους υπαλληλους "Κοφτε τον λαιμο σας να ριξουμε το κοστος λειτουργιας, δυσκολευτε τους πολυ στο RMA πχ, και αν δεν θελουν ας πανε αλλου, εδω ειμαστε φτηνοτερα"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.