Jump to content



Αναβαθμίζομαι γιατί πήρα δώρο χριστουγέννων


Dante80

Recommended Posts

....και δεν με βλέπω να ξαναπαίρνω ποτέ....XD

23322201.jpg

Καλησπέρα Χριστιανοί, τα φώτα σας παρακαλώ. Μετά από μια πενταετία είπα ο δόλιος να ρίξω λίγα λεφτά στο καβουρδιστήρι γιατί έχουμε φτάσει να μας κολλάει μέχρι και το...minecraft...Τ_Τ

Οπότε πάμε σε μια λύση για την επόμενη πενταετία, και πληρώνουμε τώρα γιατί μετά...δεν θα έχουμε να πληρώσουμε. Δυστυχώς την τελευταία διετία έχω χάσει λίγο την μπάλα με τις νέες τεχνολογίες (sic!), οπότε δεν ξέρω που και πως ακριβώς να κοιτάξω για να ικανοποιήσω αυτό το παράφορο πάθος που μου καίει τις θηλές και μου ανασηκ...γκουχ...το καταναλωτικό μου όργιο.

Υπό αυτό το πρίσμα ζητώ συμβουλές και παροτρύνσεις για τα παρακάτω αγροτεμάχια με σκοπό:

βάρβαρο gaming @ 1920x1200

encoding

CS4

no OC (για μια διετία)

1. Επεξεργαστής.

Κλίνω προς τον 3770 (όχι k, τον απλό). Προσωπικά είμαι ολίγον πιο φιλικός σε ΑMD, αλλά δεν πάει το χέρι στην τσέπη τελευταία λόγω υστέρησης σε επιδόσεις και καούρα σε θερμοκρασίες/ρεύματα. Η ερώτηση είναι αν είναι πιο futureproof ο απλός 3770 από έναν i5 όπως τον 3570k δεδομένης της πιθανότητας OC στο μέλλον. Η διαφορά τους σε επιδόσεις τώρα δικαιολογεί την διαφορά χρημάτων και την αδυναμία του 3770 να ανέβει;

Επίσης, ο 3770s ρίχνει τις επιδόσεις καθόλου ή απλά είναι binned κομμάτι ίδιας πάστας;

2. Μητρική

Όντας άσχετος, ρωτάω για την διαφορά μεταξύ z77, h77 και p67. Οι δύο μητρικές που θωπεύω προς το παρόν είναι οι:

Asus SaberTooth Z77

Asus SaberTooth P67

Καμία άλλη καλή λύση;

3. Κάρτα γραφικών

Μετά από λίγο χαρχάλεμα στο νετ, νομίζω πως παίζω ανάμεσα σε 660 ti και 7950. Εδώ έχουμε πρόβλημα μιας και:

α. Πρέπει να χωράνε μέσα στο Lian Li PC 7FW που έχω. Λογικά το κουτί χωράει μπουμπούκες μέχρι 29cm (με το συμπάθιο πάντα).

β. Άντε και επιλέξαμε μια από τις δύο. Ποια υλοποίηση ρε παιδιά; Δεν ξέρω αν παίζει καμιά καλή προσφορά αυτόν τον καιρό, πάντως θα προτιμούσα κάποια που να μην σηκώνει και την γειτονιά όταν την κουμπουριάζω.

γ. Το τροφοδοτικό είναι ένα τιμημένο corsair 620 το οποίο σηκώνει μεν τις κάρτες αλλά έχει ένα 8πινο (το άλλο είναι μόνο 6pin αν θυμάμαι καλά). Οπότε, no τρέλες με διπλά οχτάπινα κτλ.

4. Ες-Ες-Ντι

Εδώ έχουμε εντελώς μεσάνυχτα. Σκοπός είναι να πάρουμε κάτι γύρω στα 200-300gb για λειτουργικό προγράμματα και παιχνίδια right? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι OCZ που μπαίναν σε PCI-e και γλιτώναμε καλώδια κτλ. Αξίζει κάτι τέτοιο; (αν κάποιος έχει και μπορεί να δώσει feedback θα ήταν ταμαμ) Γενικά, τι πρέπει να κοιτάξω για SSD;

5. Ραμμμμμμμμμμ

Λοιπόν, στο e-shop προχτές είχε αυτό το πράγμα στα 45γιούρια το κομμάτι οπότε πήρα 2 να έχω. Βέβαια σήμερα δείχνει εξαντλημένο, η παραγγελία έχει μείνει στην "Αναμονή παραλαβής" και υποθέτω πως ξέχασαν ένα κατοστάρικο μπροστά οι κόπανοι οπότε θα φάω απλά άκυρο.

Nonetheless, δεδομένου ότι μάλλον δεν θα μου τα δώσουν, τι κοιτάω για μνήμη; Σημείωση, θέλω 32GB σε 4x8, δλδ 2 set. Μην ρωτάτε γιατί, είμαι ανώμαλος. Ποιο σετάκι κοιτάμε κάτω από κατοστάρικο;

Budget δεν υπάρχει απλά κοιτάμε να μην ξεφύγουμε και εντελώς. Την βοήθεια σας παιδιά, ευχαριστώ τα μάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ότι σου είπε και ο παραπάνω. Όσο αφορά τον επεξεργαστή αν έχεις περιθώριο τα 15-30€ που κοστίζει επιπλέον καλό είναι να κοίταγες και σε μοντέλο σε Κ. Είναι πιο futureproof αφού θα μπορέσεις να ξεζουμίσεις και άλλα 30-35% επιπλέον σε επιδόσεις/συχνότητα. Το S έχει μικρότερη συχνότητα και μικρότερη κατανάλωση σύμφωνα με Intel ARK. Ότι και να πάρεις η ψύχτρα της intel είναι για πέταμα. Υπολόγισε και ένα 25-30€ για αθόρυβη και σοβαρή ψύξη.

Υ.Γ. που σε ξέρω, που σε ξέρω; ogame; Astroempires; Άλλο forum;

Υ.Γ. 2: 新年明けましておめでとうございます :D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. που σε ξέρω, που σε ξέρω; ogame; Astroempires; Άλλο forum;

Υ.Γ. 2: 新年明けましておめでとうございます :D

Astroempires έπαιζα από το 2007 μέχρι το 09-10 νομίζω (Ceti και λίγο Delta). Ogame λιγότερο (ανάθεμα αν θυμάμαι τον αριθμό του σύμπαντος)..XD

あけましておめでとうございます。

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήμασταν στο ίδιο guild στο Astroempires (WOLF)

Πάντως η σύνθεση που έχεις φτιάξει είναι τούμπανο :D

Μνήμες ότι και να πάρεις πάνω από 1600 αν δεν κάνεις OC δεν θα έχεις θέμα. Τώρα και να μην στις φέρουν από eshop υπάρχουν πολλές άλλες εναλλακτικές. Προσωπικά έχω μια προτίμηση σε Corsair Vengeance. Θες 2x μνήμες για dual channel και από χωρητικότητα νομίζω ότι με 8GB (άρα 2x4) είσαι καλά. Με 16GB (2x8) που είναι κοντά στο budget που αναφέρεις θα είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Yep, πρέπει να παίζαμε μαζί στο Delta ένα καιρό με τον ζουρλό τον Death Walker/Winter Warrior...XD

Για μνήμες, κάτι σε 1600 σκέφτομαι και εγώ, κατά προτίμηση με CL9 αν το πετύχω κάπου. Σίγουρα κοιτάω για τουλάχιστον 2Χ8GB.

Link to comment
Share on other sites

Budget δεν υπάρχει απλά κοιτάμε να μην ξεφύγουμε και εντελώς..

αυτο δεν ειναι καλο, γιατι θα ξεφυγουμε σιγουρα....!! εκτος κι αν το δωρο ειναι τοοοοσο μεγαλο....!!!!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, μεγάλο δεν είναι πα-να-θε-μα-το, μεγάλη είναι η $#%#$% που με δέρνει. Επίσης, πειστικό επιχείρημα είναι πως αν δεν κάνω αναβάθμιση θα πρέπει να πάρω τραπεζαρία για την γυναίκα.

Είναι δυνατόν να επιλέξω ροτόντα έναντι S.T.A.L.K.E.R.; Να φάει στο πάτωμα η αχρεία (που ευτυχώς δεν έχει ιδέα από PC, γιατί αν έχει τότε Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΡΕ ΤΟΝΙΑ, ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ). :fist:

γκουχ...στο θέμα μας....

1. 3570k ή 3770 απλός;

2. Γιατί Z77? Η διαφορά από P67 είναι μόνο η onboard VGA ή χάνω κάτι;

3. Ποια κάρτα γραφικών; Καμιά προσφορά παίζει;

4. Αυτό αξίζει το έξοδο και την καγκουριά (όχι καλώδια, μαύρο PCB, θα του πετάξω και κανα ψυκτράκι πάνω να βγαίνει καλά με φλας) ή ένας samsung φτάνει για την δουλειά μας;

5. Μνήμες τι κάνουμε; Αυτές οι εννιάρες mushkin λένε τπτ ή θα τα κάνουμε μούσκεμα;

6. Έχω μια mugen II που με κάποια brackets νομίζω πως κάνει για το 1155. Επίσης χαλβαδιάζω αυτό το αγροτεμάχιο. Ιδέες;

Βοήθεια χριστιανοί, η άλλη μουρμουράει "για κάθε επίπλωση, 120". Προκάνουμε δεν προκάνουμε....:triniti:

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να δωσεις μια ταξη μεγεθους μπατζετ, για να δουμε τι μπορει να χωρεσει!!

αμεσως -αμεσως με εναν 3770 (απλο) και μια 7950 πας στα €550 περιπου..!!! οποτε καταλαβαινεις ποσο μπορει να ξεφυγει η συνθεση....!

το revodrive το θεωρω extreme bonus για ενα συστημα, και μονο αν περισσευουν χρηματα...!!!

και με εναν καλο 250αρη SSD SATA 3 πιστευω θα εισαι μπομπα..!!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ εν τω forum.

1. Άμα δε παίζεις με προγράμματα που θένε πολλά threads, τσίμπα τον i5. Άμα ο βασικός ρόλος του υπολογιστή είναι τα παίγνια π.χ. δε θα δεις διαφορές που να αξίζουν τα φράγκα.

Επίσης, του i5 αργότερα και όποτε το χρειαστείς, του βγάζεις τα μάτια σε o/c και τον πας στα 4.5+, που θα τρώει τον απλό 3770 που πάει max στα 4( ; ) .

2.pcie3 (αν και πολλές p67 υποστηρίζουν) και η vga που αναφέρεις. Ε, και η υποστήριξη -υποτίθεται- όλων των "νέων" 1155 επεξεργαστών, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρώτα θα αλλάξει chipset η intel, πριν βγάλει κάτι άλλο αξιόλογο στο 1155.

3. 7950. H 660ti είναι στα ίδια λεφτά με την προαναφερθέν, καλή κάρτα, αλλά τρώει τσάγια στα περισσότερα.

4. Μπααααααα. Ου μπλέξεις. Τσίμπα έναν τυπικό ες-ες-ντι, και άσε αυτές τις π@π@ριές.

5. Όλες καλές είναι μωρέ. Απλά στη θέση σου θα έβρισκα με 1.5V. Βρίσκεις και gskill σε καλές τιμές με 1866+. Για mushkin, δες καλύτερα αυτές. 3-4 ευράκια πιο ακριβές αλλά 1.5V

6. Μια χαρά είναι η mugen, άμα δε χρειάζεται να στάξεις μια περιουσία για να βρεις το bracket. Για τον 3770 δε, ίσως να είναι και overkill.

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να δωσεις μια ταξη μεγεθους μπατζετ, για να δουμε τι μπορει να χωρεσει!!

αμεσως -αμεσως με εναν 3770 (απλο) και μια 7950 πας στα €550 περιπου..!!! οποτε καταλαβαινεις ποσο μπορει να ξεφυγει η συνθεση....!

Ok, ας πούμε...

250 για επεξεργαστή

200 mobo

300 κάρτα γραφικών

200 μνήμες

200 SSD

Απλά δεν βάζω budget με την έννοια πως κοιτάω ήδη συγκεκριμένα κομμάτια όπως αναφέρω.

1. Άμα δε παίζεις με προγράμματα που θένε πολλά threads, τσίμπα τον i5. Άμα ο βασικός ρόλος του υπολογιστή είναι τα παίγνια π.χ. δε θα δεις διαφορές που να αξίζουν τα φράγκα.

Επίσης, του i5 αργότερα και όποτε το χρειαστείς, του βγάζεις τα μάτια σε o/c και τον πας στα 4.5+, που θα τρώει τον απλό 3770 που πάει max στα 4( ; ) .

2.pcie3 (αν και πολλές p67 υποστηρίζουν) και η vga που αναφέρεις. Ε, και η υποστήριξη -υποτίθεται- όλων των "νέων" 1155 επεξεργαστών, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρώτα θα αλλάξει chipset η intel, πριν βγάλει κάτι άλλο αξιόλογο στο 1155.

3. 7950. H 660ti είναι στα ίδια λεφτά με την προαναφερθέν, καλή κάρτα, αλλά τρώει τσάγια στα περισσότερα.

4. Μπααααααα. Ου μπλέξεις. Τσίμπα έναν τυπικό ες-ες-ντι, και άσε αυτές τις π@π@ριές.

5. Όλες καλές είναι μωρέ. Απλά στη θέση σου θα έβρισκα με 1.5V. Βρίσκεις και gskill σε καλές τιμές με 1866+. Για mushkin, δες καλύτερα αυτές. 3-4 ευράκια πιο ακριβές αλλά 1.5V

6. Μια χαρά είναι η mugen, άμα δε χρειάζεται να στάξεις μια περιουσία για να βρεις το bracket. Για τον 3770 δε, ίσως να είναι και overkill.

Thanks for the feedback συνανίερε. Στο ψητό.

1. I get it, απλά σκέφτομαι και το μέλλον λίγο. Πριν από 5 χρόνια που έπεσα στο ίδιο δίλημμα (E8400 έναντι Q6600) πήγα στον πρώτον για τα καλύτερα κλόκια και το perf/thread. Σήμερα, νομίζω πως ο Q6600 θα μου είχε πάει πιο κουτί, ιδιαίτερα σε encoding που μου χρειάστηκε. Το βασικό δίλημμα τώρα είναι πως πλέον οι μπλε τυρογαλάδες πουλάνε κλειδωμένα αγροτεμάχια, οπότε δυσκολεύει η εξίσωση.

3570k καλή απόδοση, perf/$, ανεβαίνει για το μέλλον. Λίγα threads

3770 καλύτερη απόδοση, χειρότερο perf/$, θα μείνει σε αυτά τα κλόκια. Ταμαμ threads.

3770k futureproof, το χειρότερο perf/$, φτάσαμε 315 γιούργια για καβουρδιστήρι.

2. Αχα. Η VGA μου είναι άχρηστη, αλλά το PCI-e 3 είναι καλύτερο για το μέλλον. Ένα μειονέκτημα που έχει αυτή που κοιτάω είναι το φουρφούρι πάνω στο chipset, αλλά μου αρέσει τόσο πολύ το σχέδιο που μάλλον θα κλείσω εκεί.

3. Οπότε, πάμε στο ποια 7950;

4. Άρα δεν έχει νόημα τα παραπάνω φράγκα. Samsung ή Vertex λοιπόν;

5. Good, οπότε κοιτάμε CL9, 1,5v, 1600 ή 1866, κάτω από 100 γιούργια το σετ. Κάτι θα βρούμε.

6. Το έχω αγαπήσει το τούβλο μου, είναι αλήθεια. Το 1155 έχει άλλες τρύπες από το 775 ή μπαίνει απάνω κομπλέ; Αν όχι, ψάχνω για bracket.

Link to comment
Share on other sites

1 συμφωνω με volrath, για i5-3570K εναντι i7-3770, διοτι πολυ απλα, η διαφορα τους ειναι μονο το HT το οποιο, οπως λενε, δεν διπλασιαζει τις επιδοσεις, αλλα απλα εχεις ενα 25-30% επιπλεον! αλλο 8400 (2cores) vs Q6600 (4cores) και αλλο πραμα i5 vs i7..!!

αν σε ενδιαφερουν τα threads, τοτε καλυτερα να βαλεις σοβαρα στο τραπεζι τον FX-8320/50 (8cores)..!!!

2. --

3 7950...!

αν ομως, πας σε FX-8350, με τη διαφορα μπορεις να πας και σε Gigabyte Radeon HD 7970 3GB (R797OC-3GD) | Skroutz.gr

4. προτιμαμε Sammy λογω καλυτερης αξιοπιστιας, αλλα δεν ειναι απολυτο...!!

5. MUSHKIN Radioactive 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz 9-9-9-24 (997005)

G.SKILL Ripjaws 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz 9-9-9-24 (F3-12800CL9D-

CORSAIR CMX8GX3M2A2000C9 8GB KIT DDR3-16000

ή μπορεις να χτυπησεις και καποιο τετοιο ζευγαρι G.SKILL Sniper 8GB (2x4GB) DDR3 2133Mhz 11 11-11-30 (F3-17000CL1

και να κατεβασεις χρονισμους και V, στα επιθυμητα για σενα!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιον cpu και να πάρεις, να πάρεις τον k μιας και με έστω λίγο overclock που μπορείς πανεύκολα να κάνεις θα πάρεις δύναμη και στα games που σε ενδιαφέρουν καθώς θα "αναπνεύσει" καλύτερα και η κάρτα!

Link to comment
Share on other sites

απο μνημες εκλεισες καπου? εγω παντως θα σε προτεινα να παρεις αυτες που εχω και εγω μιας που ειναι και 1600αρες και ειναι και φθηνες ΜΝΗΜΗ KINGSTON DDR3 HYPER X BLU 8GB 1600MHZ-RED EDITION | You.gr 40€ το 8αρη με 160€ εχεις 32GB,

Link to comment
Share on other sites

Ok, thanks for the feedback.

Ψάχνω για συγκεκριμένη 7950 τώρα, με τους εξής περιορισμούς:

1. θέλω υποχρεωτικά μαύρο PCB για αυτήν.

2. 2Χ6pin

3. Να μπορώ να κάνω OC

4. Να μην κάνει πολύ θόρυβο (no blowers κτλ).

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο, από reviews που πέτυχα φαίνονται ταμαμ...ιδέες;

PowerColor Radeon HD7950 3GB PCS+

Asus Radeon HD7950 3GB DirectCU II Top V2

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ αυτών των 2 δεν θέλει και πολύ σκέψη. Την ASUS χτυπάς. Το σύστημα ψύξης που έχει είναι δοκιμασμένο και δυνατό και φυσικά δεν θα μιλήσω για ποιότητα μεταξύ powercolor και ASUS.

Επίσης καλή είναι και η MSI και το σύστημα ψύξης που έχει είναι στα ίδια επίπεδα με αυτά της ASUS (twinfrz βάζει η μία και DCU η άλλη :p)

ΕDIT: Για κάποιο λόγο δεν την βρίσκω καθόλου στο sktrouz την MSI (http://eu.msi.com/product/vga/R7950-Twin-Frozr-3GD5-OC.html)

Link to comment
Share on other sites

Αχα, οπότε κλείνω προς την δεύτερη.

Επίσης, ερώτηση. Ένας φίλος λινκαρε από άλλο φορουμ αυτό το πράγμα.

Gainward GTX 670 - Coolbytes

Στα 260 αν ισχύει δεν είναι καλή αντιπρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.