Jump to content



Αλλαγή καλωδίου γραμμής τηλεφώνου


tolis1989

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Στο σπίτι που μένω η γραμμή μου έχει ροζέτα αντί για πρίζα η οποία είναι στο χολ του σπιτιού. Στο σπίτι έχομε τραβήξει 2 δισύρματα πλακέ καλώδια από τη ροζέτα, το ένα ζεύγος πάει στο δωμάτιο μου και το άλλο στο δωμάτιο των γονιών μου. Το δωμάτιο μου είναι περίπου 12 μέτρα από τη ροζέτα, έχω βάλει splitter ώστε να μπορώ να έχω και internet και τηλέφωνο στο δωμάτιο. Η μέγιστη ταχύτητα που έχω είναι 15 mbps στα 25 που μου δίνει η WIND.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, σκέφτομαι να αντικαταστήσω το δισύρματο καλώδιο με UTP RJ-45, αξίζει να το κάνω; Αν ναι πρέπει να συνδέσω μόνο το μεσαίο ζεύγος συρμάτων του καλωδίου ή να συνδέσω παραπάνω;

ΥΓ: Υπάρχει αντάπτορας απο RJ-45 σε RJ-11;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το router σου στη θέση που είναι η ροζέτα, η οποία θεωρώ ότι είναι η "είσοδος" της γραμμής στο σπίτι σας, και από εκεί να τραβήξεις ένα RJ-45 Cat5/6 στον υπολογιστή σου και ένα δεύτερο για τηλέφωνο, ή βάζεις ένα ασύρματο και ησυχάζεις. Όσο πιό κοντά βάλεις το router στο κουτί, τόσο λιγότερες απώλειες θα έχεις, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι θα πιάσεις 24mbits που σου δίνει η Wind. Όλοι έχουμε απώλειες, αυτή η ταχύτητα είναι η μέγιστη ονομαστική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο θες να αλλάξεις καλώδιο.

Νομίζεις ότι θα πάει καλύτερα αν τα 12 μέτρα αντί για τηλεφωνικό βάλεις UTP;

Δηλ. έκανε ένα χιλιόμετρο το τηλεφωνικό για να έρθει στο σπίτι σου, τα τελευταία 12 μέτρα μέχρι το router θα σε σώσουν;

Δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. Εκτός αν θέλεις να πετύχεις κάτι άλλο και δε το έπιασα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος για να γινει καποια ενεργεια απο μερους σου ειναι εαν τοποθετεις το ρουτερ σου στην ροζετα και συγχρονιζει σημαντικα καλυτερα. Εαν συγχρονιζει και εκει το ιδιο τοτε μονο αισθητικοι λογοι θα μπορουσαν να δικαιολογησουν μια αλλαγη καλωδιου που σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το router σου στη θέση που είναι η ροζέτα, η οποία θεωρώ ότι είναι η "είσοδος" της γραμμής στο σπίτι σας, και από εκεί να τραβήξεις ένα RJ-45 Cat5/6 στον υπολογιστή σου και ένα δεύτερο για τηλέφωνο, ή βάζεις ένα ασύρματο και ησυχάζεις. Όσο πιό κοντά βάλεις το router στο κουτί, τόσο λιγότερες απώλειες θα έχεις, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι θα πιάσεις 24mbits που σου δίνει η Wind. Όλοι έχουμε απώλειες, αυτή η ταχύτητα είναι η μέγιστη ονομαστική.

Καλή ιδέα, αν και θα προτιμούσα να έχω το router δίπλα μου.

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο θες να αλλάξεις καλώδιο.

Νομίζεις ότι θα πάει καλύτερα αν τα 12 μέτρα αντί για τηλεφωνικό βάλεις UTP;

Δηλ. έκανε ένα χιλιόμετρο το τηλεφωνικό για να έρθει στο σπίτι σου, τα τελευταία 12 μέτρα μέχρι το router θα σε σώσουν;

Δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. Εκτός αν θέλεις να πετύχεις κάτι άλλο και δε το έπιασα.

Βασικά έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερο το utp διότι έχει περισσότερα σύρματα και λιγότερες απόλειες σε σχέση με το δισύρματο. Γι αύτο σκεφτικά να γράψω εδώ που είναι και ειδικό forum σε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάζεις με 15 μην ακουμπήσεις ούτε τριχα,εκ πείρας μιλάω.

Κατά τα άλλα,το ρουτερ δίπλα στη ροζέτα,και μετά utp καλώδιο το κάθε κομπιούτερ.

Αυτα είναι τα ιδανικά .

Βέβαια με 15 που κατεβαζεις μην το πεις ούτε του παπά,εγώ δε θα πειραζα χριστό

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος για να γινει καποια ενεργεια απο μερους σου ειναι εαν τοποθετεις το ρουτερ σου στην ροζετα και συγχρονιζει σημαντικα καλυτερα. Εαν συγχρονιζει και εκει το ιδιο τοτε μονο αισθητικοι λογοι θα μπορουσαν να δικαιολογησουν μια αλλαγη καλωδιου που σκεφτεσαι.

Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω πριν προβώ σε αγορά καλωδίου. Αν είναι να βάλω utp, αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να συνδέσω μόνο τα 2 μεσαία σύρματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο θες να αλλάξεις καλώδιο.

Νομίζεις ότι θα πάει καλύτερα αν τα 12 μέτρα αντί για τηλεφωνικό βάλεις UTP;

Δηλ. έκανε ένα χιλιόμετρο το τηλεφωνικό για να έρθει στο σπίτι σου, τα τελευταία 12 μέτρα μέχρι το router θα σε σώσουν;

Δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. Εκτός αν θέλεις να πετύχεις κάτι άλλο και δε το έπιασα.

Δεν είναι σωστό αυτό,παίζει μέγιστο ρόλο αν το ρουτερ θα είναι στην κεντρική η σε μετέπειτα τηλεφωνικη πριζα,πόσο μάλλον αν είναι με προέκταση σε άλλο δωμάτιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλώδιο και οι ενώσεις είναι σωστές δε θα αλλάξει κάτι βάζοντας utp αντί για δισύρματο. Για να σου λυθεί η απορία σύνδεσε το μόντεμ στη ροζέτα και δες εκεί πόσο πιάνει. Δεν πιστέυω να δεις κάποια διαφορά, εκτός αν έχει πρόβλημα το δισύρματό σου.

Link to comment
Share on other sites

για να ξες παντως ειναι οτι ειπε [MENTION=20490]private[/MENTION] αν δεν αλλαξει κατι αφου το βαλεις στη κεντρικη πριζα ή αλλιως ροζετα οπως το λενε τελος παντων, μονο αισθητικος ειναι ο λογος σου για να αλλαξεις το καλωδιο. :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστώ πολύ παιδία! Θα κάνω αυτό που πρότεινε ο [MENTION=140]orck[/MENTION], θα βάλω το router δίπλα στη ροζέτα να δώ αν αλλάζει κάτι.

Ερώτηση, αν τελικά βάλω utp ποιά σύρματα θα πρέπει να συνδέσω, τα 2 μεσαία μπλέ-άσπρο;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που ειπε ο trendy θα σου ελεγα.

Αν δεν εχεις προβλημα με την καλωδίωση ή το καλωδιο αυτο καθαυτο τοτε μην κανεις καμια ενέργεια.

2η προταση μου.

Μην πειραξεις μονος σου τα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.