Jump to content



Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα.

Ο οδηγός της Βίβλου άλλαξε forum για κάποιους λόγους και θα μπορείτε να τον βρείτε παρακάτω:

Galaxy Note II (N7100) - Η ''Βίβλος 2'' - Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία - Insomnia.gr

Επίσης η παρέα στο FB μεγαλώνει και μπορούμε να μοιραστούμε τα πάντα εκεί...:)

http://www.facebook.com/groups/126756994153418/

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα.

Ο οδηγός της Βίβλου άλλαξε forum για κάποιους λόγους και θα μπορείτε να τον βρείτε παρακάτω:

Galaxy Note II (N7100) - Η ''Βίβλος 2'' - Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία - Insomnia.gr

Επίσης η παρέα στο FB μεγαλώνει και μπορούμε να μοιραστούμε τα πάντα εκεί...:)

http://www.facebook.com/groups/126756994153418/

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

Τί έγινε ρε Ηλία; Γιατί έφυγες από το myphone; Ελπίζω πάντως από όπου μπορείς να συνεχίσεις να βοηθάς τους νέους αλλά και τους πιό έμπειρους χρήστες των GNote κινητών...

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε Ηλία; Γιατί έφυγες από το myphone; Ελπίζω πάντως από όπου μπορείς να συνεχίσεις να βοηθάς τους νέους αλλά και τους πιό έμπειρους χρήστες των GNote κινητών...

Έχω αυτό το χόμπι 2 Χρόνια τώρα (έντονα) και με διάφορες συσκευές που παιρνουν από τα χέρια μου. Έχω επισκεφτεί παμπολλες φορές χρήστες στο σπίτι τους για να τους βοηθήσω μετά από παράκληση τους. Έχω δεκάδες φορές βοηθήσει για ώρες μέσω απομακρυσμενου ελέγχου. Κι όλα αυτά χωρίς κανενα ανταλλαγμα, , Ποτέ!

Όταν λοιπόν τιμωρούμαι για μια εβδομάδα σε ένα φόρουμ, που καθημερινά και συνεχόμενα "δουλεύω" αφιλοκερδώς, για το λόγο ότι έκανα, κατά λάθος φυσικά, 2 posts αντί για ένα σε ένα διαγωνισμό, όταν δε τιμωρούνται αντίστοιχα κάποιοι χρήστες που βγήκαν και με προσβαλλαν επειδή προσπαθούσα να συμμαζέψω το νήμα, τότε Συγγνώμη, δε μπορώ να μείνω άλλο εκεί. ..

Η "πληρωμή" μου είναι ο σεβασμός και ένα ευχαριστώ. Τίποτα άλλο. Αν λείπουν αυτά δε με κρατάει κάτι άλλο.

Back to topic και Συγγνώμη για το off topic.

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που με απασχολεί ως υποψήφιος αγοραστής που θα ήθελε και tablet (χωρίς να το έχω δει ακόμα από κοντά) είναι μήπως τελικά είναι πολύ μεγάλο για τηλέφωνο και πολύ μικρό για tablet... Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που με απασχολεί ως υποψήφιος αγοραστής που θα ήθελε και tablet (χωρίς να το έχω δει ακόμα από κοντά) είναι μήπως τελικά είναι πολύ μεγάλο για τηλέφωνο και πολύ μικρό για tablet... Τι λέτε;

Εχω δουλέψει tablet από τη μέρα που βγήκε το iPad "1" (10 ίντσες) και πιο πρόσφατα και το 7ιντσο Playbook της RIM (BlackBerry). Το SGN2 με τις 5.5" είναι μικρότερο κι από τα 2, αλλά:

- είναι αρκετά μεγάλο για να απολαύσεις ταινίες και σερφάρισμα

- είναι αρκετά μικρό για να πηγαίνει εκεί που το iPad και το Playbook δεν πήγαιναν

- είναι η χρυσή τομή σε μέγεθος για να έχεις μια συσκευή αντί για δυο.

Αν είσαι καλυμμένος από άποψη τηλεφώνου και σου λείπει/χρειάζεται ένα tablet, πάρε ένα tablet.

Αν σε ελκύει περισσότερο η ιδέα της μιας συσκευής που τα κάνει όλα και πάει παντού, πάρε το SGN2.

Όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές σ'αυτό το topic, το θέμα του μεγέθους και της ευκολίας χρήσης του είναι καθαρά υποκειμενικό.

Πρέπει να το πιάσεις στα χέρια σου για να αποφασίσεις, γιατί ρωτώντας κατόχους του, θα σου πουν όλοι ότι είναι άψογο, ενώ ρωτώντας παραέξω οι περισσότεροι θα σου πουν ότι είναι πολύ μεγάλο για τηλέφωνο.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί, δεν είμαι παράλογος ούτε ανώμαλος: το iPhone 4 είχε το ιδανικό μέγεθος για τηλέφωνο από άποψη ευκολίας στο κράτημα, κακά τα ψέματα. Τι είναι πιο εύκολο να σβουρίζεις με τα δάχτυλά σου, ένα καλαμάκι ή ένα τσεκούρι; Απλά αυτά που σου προσφέρει το μέγεθος του iPhone 4 είναι το 1/4 από αυτά που προσφέρει το SGN2 και αν και το μικρότερο βάρος και μέγεθος είναι ελκυστικά σε ένα τηλέφωνο, γι'αυτά που το ήθελα το SGN2 προσφέρει πολλές φορές περισσότερα από το iPhone 4S που είχα και γι'αυτό έκανα και την αλλαγή.

Οι 5.5 ίντσες του SGN2 είναι οριακά το μέγεθος που αισθάνομαι "οκ" να χρησιμοποιώ ένα τηλέφωνο με το ένα χέρι.

Αν του χρόνου βγει το SGN3 και είναι 6 ίντσες, δεν θα μου κάνει. Άλλα κινητά στις 4.3 ίντσες που είχα δοκιμάσει πρόσφατα και πριν κάνω την μετάβαση στο SGN2, μου φαινόντουσαν μεγάλα για τα δεδομένα του iPhone 4S, αλλά όχι αρκετά μεγάλα για να αντικαταστήσω και το tablet. Το SGN2 ήρθε στο τέλειο για μένα μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION] ωραία η απάντηση σου. Συνεχίζω στις απορίες λοιπόν:

- Θεωρείτε οι κάτοχοι του ότι κάνετε χρήση του Stylus και θα συνεχίσετε να κάνετε; Προφανώς στην αρχή όλο και θα παίζεις αλλά με τον καιρό φαίνεται αν όντως σου είναι χρήσιμο.

- Γνωρίζω ότι αρκετοί από εσάς έχετε και tablet. Μετά την αγορά το GNII μειώσατε την χρήση του tablet και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις προτιμάτε το tablet;

- Με δεδομένο ότι σε σχέση με το Galaxy S III οι διαφορές τους βρίσκονται στην διάρκεια μπαταρίας, το μέγεθος οθόνης και την RAM, θεωρείτε ότι αυτές οι διαφορές είναι και εμφανείς στην καθημερινή σας χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα μαζί του στα Public 1-2 μήνες πρίν και ενώ όντως είναι καταπληκτικό για τηλέφωνο/gadget/palmtop μου φάνηκε τεράστιο για το χέρι μου, έκανε και ~550 τότε από internet-ο-μάγαζα.

Πριν λίγο καιρό και αφού ξανα-γλυκάθηκα με αυτά που διάβαζα εδώ μέσα και τα 450Ε που έπεφτε η τιμή του είπα να το ξαναδώ. Ξαναέπαιξα στο πλαίσιο αυτή την φορά για πάνω από 20λεπτο. Και πάλι το μέγεθος ήταν ο λόγος που δεν το πήρα. Δεν με βολεύει με τίποτα.

Ό,τι και να διαβάσεις από review/φόρα ή ακούσεις από φίλους, πήγαινε πιάσ' το/δές το από κοντά. Αν σε βολέψει το μέγεθος τότε με την τιμή που έχει είναι best buy.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION] ωραία η απάντηση σου. Συνεχίζω στις απορίες λοιπόν:

- Θεωρείτε οι κάτοχοι του ότι κάνετε χρήση του Stylus και θα συνεχίσετε να κάνετε; Προφανώς στην αρχή όλο και θα παίζεις αλλά με τον καιρό φαίνεται αν όντως σου είναι χρήσιμο.

Έπαιξα λίγο στην αρχή και είναι όντως εντυπωσιακό το πόσο "έξυπνο" είναι, αλλά στα καθημερινά δεν το χρησιμοποιώ, κι ευτυχώς δεν είναι απαραίτητο.

- Γνωρίζω ότι αρκετοί από εσάς έχετε και tablet. Μετά την αγορά το GNII μειώσατε την χρήση του tablet και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις προτιμάτε το tablet;

Όπως σου είπα, είχα το iPad 1 από τη στιγμή που βγήκε και καπάκι το iPad 2 επίσης με το που βγήκε. Το πρόβλημα με το iPad ήταν το μέγεθός του: αν και τέλειο για ο,τιδήποτε είχε να κάνει με ταινία/σερφάρισμα/παιχνίδι κλπ, μόλις πέρασε το novelty απλά δεν έβγαινε από το σπίτι. Κατόπιν και μέσα στο σπίτι απλά δεν το άνοιγα, γιατί περνώντας στο επόμενο στάδιο του laziness, δεν έμπαινα καν στον κόπο να το φέρω στο κρεβάτι ή στον καναπέ, καθώς έβρισκα αυτό που ήθελα στο iPhone.

Πιο πρόσφατα έκανα και την δοκιμή με το Playbook που αν και πιο φορητό, πάλι δεν έβγαινε από το σπίτι. Έχω μετατρέψει καμιά 10ριά παιδικά DVDs σε mp4 για καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης με τους πιτσιρικάδες, κι ενώ στην αρχή έπαιρνα το iPad μαζί μου όταν πηγαίναμε επισκέψεις ή βόλτες, πολύ σύντομα κατέληξα να τα περνάω στο iPhone και να αφήνω το iPad στο σπίτι. Τον Νοέμβριο που πήρα το Playbook απλά δεν βγήκε ποτέ από το σπίτι.

Οπότε για να απαντήσω κι ευθέως στο ερώτημά σου: ναι, μειώθηκε η χρήση tablet κατακόρυφα, στο μηδέν (τα πούλησα όλα).

Ούτε οι πιτσιρικάδες γκρινιάζουν για το μέγεθος της οθόνης όταν βλέπουν τα cartoons τους (γι'αυτούς ήταν και τρελή αναβάθμιση γιατί τον τελευταίο χρόνο τα βλέπανε στις 3.5 ίντσες του iPhone 4S), ούτε πιάνεται ο καρπός μου για να παίξω ένα παιχνιδάκι κρατώντας το με το ένα χέρι (180 γραμμάρια) σε σχέση με το iPad (650 γραμμάρια) στο οποίο αυτό γινόταν μέσα σε 5-10 λεπτά.

Εντάξει, δεν είναι το ίδιο να βλέπεις ταινίες στις 5.5" και στις 9.7", αλλά ούτως ή άλλως κανένα από τα δυο δεν συγκρίνεται με τις 42" της τηλεόρασης. Σ'αυτές τις περιπτώσεις φορητότητας της διασκέδασης, προτιμώ 5.5" που μπορώ να έχω παντού μαζί μου, από 9.7" που κατέληξα να παίρνω μαζί μου μόνο σε πτήσεις μια φορά το χρόνο.

- Με δεδομένο ότι σε σχέση με το Galaxy S III οι διαφορές τους βρίσκονται στην διάρκεια μπαταρίας, το μέγεθος οθόνης και την RAM, θεωρείτε ότι αυτές οι διαφορές είναι και εμφανείς στην καθημερινή σας χρήση;

Δεν είχα το SGS3 αλλά είχα την ίδια απορία με σένα, όταν σκεφτόμουν ανάμεσα σε διάφορους συνδιασμούς μεταξύ κινητού και tablet. Είχα καταλήξει ότι με το SGS3 ήθελα και tablet ενώ με το SGN2 είμουν κομπλέ με μια συσκευή.

Η άλλη διαφορά που έχουν είναι τα λιγότερα nm στον επεξεργαστή του SGN2, που παρέα με την μεγαλύτερη/καλύτερη μπαταρία, αποφέρουν πολύ καλύτερη αυτονομία. Όποιον κάτοχο SGS3 είχα ρωτήσει για μπαταρία, μου λέγανε ό,τι ήξερα και για το iPhone 4S μου: φόρτιση κάθε μέρα. Με το SGN2 η ζωή της μπαταρίας με την ίδια χρήση έχει διπλασιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και σε φίλους που έχουν αγοράσει tablet ότι είναι πεταμένα λεφτά. Δεν μπορείς να το έχεις πάντα μαζί σου όταν είσαι εκτός σπιτιού. Δεν μπορείς να το κουβαλάς στο σούπερ μάρκετ, στο γυμναστήριο, στο γήπεδο, στην παραλία. Ενώ το κινητό, έστω και αυτό των 5.5 ιντσών μπορείς μία χαρά.

Sent from my Galaxy Note 2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για όσους τους ενοχλεί (όπως εμένα) το ότι στα Logs των κλήσεων δείχνει και τα μηνύματα πέρα από τις κλήσεις βρήκα αυτό το προγραμματάκι που αφαιρεί τις ενδείξεις για τα μηνύματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει USB OTG στο Note II σας;

Το παρακάτω βίντεο εντυπωσιάζει με το πόσα μπορείς να συνδέσεις πάνω:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=A9MSX10RZRE]Samsung Galaxy Note 2: Connectivity demo - USB OTG, MHL, bluetooth keyboards/mice, games controllers - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.