Jump to content



Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν πήγα στα Public όπου ασχολήθηκα μαζί του γύρω στα 30'. Το μέγεθος του μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν με ενοχλεί. Όλα καλά αν και δεν κατάφερα να βρω πως θα κάνω splitscreen, παρόλο που ασχολήθηκαν 2-3 υπάλληλοι. Είδαμε και ένα video όπου το ενεργοποιείς με παρατεταμένο το back αλλά δεν φαινόταν να κάνει κάτι...

Το stylus ομολογώ ότι ήταν αρκετά εφετζίδικο και το χαρακτηριστικό του hover νομίζω προσθέτει πολύ. Επίσης μάλλον πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι για να αναγνωρίζει ελληνικό handwriting. Στα αγγλικά πάντως τα πήγαινε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο και σε 'σένα.. :D. Με πατημένο το back button βγαίνει μια μπάρα αριστερά με τις εφαρμογές που υποστηρίζουν split. Τραβάς την 1η που θες και μετά τη 2η.

Ναι κάτσε να δω με την επιδότηση τι θα γίνει και βλέπουμε :p

Ωστόσο δεν βγήκε ποτέ αυτή η μπάρα όσο και αν το δοκιμάσαμε. Είναι κάποια επιλογή που πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο δεν βγήκε ποτέ αυτή η μπάρα όσο και αν το δοκιμάσαμε. Είναι κάποια επιλογή που πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει;

Πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Multi Window" στα display settigns.

(Νομίζω είναι ενεργοποιημένη απο default, αλλά μπορεί κάποιος να την είχε απενεργοποιήσει..)

nexusae0_1_thumb24.png

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Αν φοβάσαι για root, custom roms κτλ, πέρνα official 4.1.2 με Odin.

Τουλάχιστον πανεύκολο και υπόθεση 5 λεπτών.

Η τελαυταία unbranded official νομίζω είναι η N7100XXDLL7.

Τα περισσότερα firmwares μπορείς να τα βρείς εδώ ή εδώ.

Για να αποκλείσουμε και το απίθανο, μιλάμε πάντα για το N7100 και όχι για κάποια άλλη έκδοση του Note2..

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις ελληνικό fw.

(Άλλωστε δεν έχουν τα τελευταία builds).

Δεν υπάρχει sim lock ώστε να σε περιορίζει κάτι.

Να βάλεις το τελευταίο 4.1.2 ευρωπαϊκό unbranbed firmware που έχει βγάλει η Samsung,

το οποίο είναι το N7100XXDLL7

Βέβαια, επειδή ναι μεν είναι απλή διαδικασία η αναβάθμιση του official firmware μέσω Odin,

αλλά ποτέ δεν παύει να υπάρχει η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά, να αναφέρω οτι δεν έχω καμιά ευθύνη για οποιαδήποτε άσχημη κατάληξη..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα σχετικό video που δείχνει πως κάνουμε αναβάθμιση μέσω Odin.

(Είναι για το S3, αλλά είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία).

Να αναφέρω οτι στο παρελθόν είχα Galaxy S, S2, S3 οπότε φαντάζεστε πόσες αλλαγές firmware έχω κάνει..

Ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=OqinDlH4hII[/ame]

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία, ναι. Αυτή που αναφέρεις είναι η διαδικασία.

Κατεβάσε απο εδώ το Odin.

Κάνεις unzip το αρχείο που θα κατεβάσεις, και το επιλέγεις απο το PDA.

Δεδομένα δε χάνεις (δεν γίνεται wipe όπως λέμε), αλλά εγώ προσωπικά σε κάθε αλλαγή firmware κάνω wipe data+cache απο recovery mode για να περάσει "καθαρό" firmware.

(ΜΕ αυτό το τρόπο φυσικά χάνεις όλα τα δεδομένα).

Extract the firmware

Open the included Odin

Turn off your device

Put your device into Download MODE (Home + Volume Down + Power)

Click PDA and select *.tar.md5

Then finally click START!

Root δε γίνεσαι με αυτό το τρόπο, όχι.

Φυσικά η εγγύηση ΔΕΝ χάνεται, μιας και το firmware που περνάς είναι official Samsung.

(Δεν αυξάνεται o counter που έχει το κινητό).

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.