Jump to content



Χρήσιμες πληροφορίες για το Ubuntu 12.10


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Μόλις πρόσφατα επέστρεψα στη λύση Linux, αλλά επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα και δεδομένου ότι το Ubuntu 12.10 διαφέρει σημαντικά από τις διανομές που είχα συνηθίσει, σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα για να λύνονται όσες απορίες γεννιούνται στους χρήστες της εν λόγω διανομής.

Απορία 1η: το Amarok είχε λίστες με ραδιοφωνικούς σταθμούς ταξινομημένους ανάλογα με τη χώρα ή το είδος μουσικής. Στην τελευταία έκδοση έχουν αφαιρεθεί;

Απορία 2η: ποιο είναι το καλύτερο και ελαφρύτερο πρόγραμμα για αρχεία torrent;

Απορία 3η: υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αντίστοιχο του sniptool των Windows; Έχω τα Shutter και Gimp, αλλά μού παίρνει χρόνο να τραβήξω ένα στιγμιότυπο από συγκεκριμένη περιοχή της οθόνης. Της Microsoft είναι πάρα πολύ εύχρηστο και γλιτώνεις χρόνο.

Απορία 4η: όποτε παίζω το Super Tux, αλλάζει αυτομάτως η ανάλυση της οθόνης, αλλά δεν μπορώ να την επαναφέρω και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση. Βασικά μεγαλώνουν τόσο πολύ τα εικονίδια και τα παράθυρα, που δεν έχω προσβαση στο κάτω μισό μέρος του παραθύρου που ρυθμίζει την οθόνη. Υπάρχει καμιά πρακτικότερη λύση;

Απορία 5η: όταν κολλά ο Η/Υ, υπάρχει κάποιος διαχειριστής λειτουργιών/προγραμμάτων αντίστοιχος του Windows task manager; Αν όχι, τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την απανεκκίνηση;

Απορία 6η: κάποτε υπήρχε στο επάνω μέρος της οθόνης ένα βολικότατο μενού που ταξινομούσε τα προγράμματα και τις εφαρμογές σε κατηγορίες όπως παιχνίδια, γραφείο κτλ. Στην έκδοση 12.10 πρέπει να κάνουμε δεξί κλικ στο λογότυπο του Ubuntu, να πάμε στις εφαρμογές και να ψάξουμε ό,τι έχουμε εγκαταστήσει, πράγμα πολύ χρονοβόρο, ειδικά αν κάποιος δε θυμάμαι το όνομα της εφαρμογής που ψάχνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσουμε δικό μας μενού;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Απορία 1η: το Amarok είχε λίστες με ραδιοφωνικούς σταθμούς ταξινομημένους ανάλογα με τη χώρα ή το είδος μουσικής. Στην τελευταία έκδοση έχουν αφαιρεθεί;

Για το Amarok δεν ξέρω αλλά στο VLC υπάρχουν.

Απορία 2η: ποιο είναι το καλύτερο και ελαφρύτερο πρόγραμμα για αρχεία torrent;

Από το qBittorrent είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απορία 4η: όποτε παίζω το Super Tux, αλλάζει αυτομάτως η ανάλυση της οθόνης, αλλά δεν μπορώ να την επαναφέρω και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση. Βασικά μεγαλώνουν τόσο πολύ τα εικονίδια και τα παράθυρα, που δεν έχω προσβαση στο κάτω μισό μέρος του παραθύρου που ρυθμίζει την οθόνη. Υπάρχει καμιά πρακτικότερη λύση;

Αν τραβήξεις το Mouse στο κάτω μέρος της οθόνης, scrollαρει; Στο Mint μου το λύνω έτσι.

Απορία 5η: όταν κολλά ο Η/Υ, υπάρχει κάποιος διαχειριστής λειτουργιών/προγραμμάτων αντίστοιχος του Windows task manager; Αν όχι, τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την απανεκκίνηση;

Μπορείς να κάνεις Force logout. Ανοίγεις terminal και γράφεις: pkill -KILL -u “username”.

Κάθε διανομή έχει εναν διαχειριστή εργασιών. Ψάξε στα εργαλεία συστήματος. Το GNOME έχει το System Monitor.

Και μια τελευταία συμβουλή, μην παιδεύεσαι με το Ubuntu και το Unity. Κατέβασε το Linux Mint Cinnamon και θα κολλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για την 4η απορία, το δοκίμασα κι εγώ, αλλά κατεβαίνει ελάχιστα. Δεν ξέρω, αλλά στο παρελθόν η Canonical με είχε κατενθουσιάσει, με εξαίρεση κάποια προβλήματα με τους οδηγούς, ειδικά των σαρωτών της ΗΡ. Έκανα λήψη κι εγκατάσταση των ενημερώσεων και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ. Κι όχι μόνο αυτό, καθώς δεν εμφανίζεται καμιά αποθηκευμένη σύνδεση στο κέντρο δικτύου, ενώ δε θυμάμαι καν τις διευθύνσεις της Forthnet για να κάνω χειροκίνητη δημιουργία σύνδεσης. Δεν ξέρω καν πώς να μπω στο μόντεμ μέσω Linux. To Unity που αναφέρεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το Unity είναι το default γραφικό περιβάλλον που έρχεται το Ubuntu. Για τη σύνδεση στο δίκτυο δοκίμασες να την φτιάξεις από την αρχή με τις ρυθμίσεις στο Automatic (DHCP); Πολύ περίεργο πρόβλημα πάντως. Επιμένω να δοκιμάσεις το Mint με το Cinnamon. Είναι πολύ πιο στρωτό χωρίς να του λείπει κάτι και έχεις όλη τη βάση προγραμμάτων του Ubuntu με την ευκολία του Mint. Απλά άπαιχτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έπαθε. Ούτε αυτόματη λήψη διευθύνσεων κάνει ούτε χειροκίνητα έχω καταφέρει κάτι. Μού ζητά κάποιες διευθύνσεις MAC. Δεν ήξερα ΚΑΝ ότι υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έπαθε. Ούτε αυτόματη λήψη διευθύνσεων κάνει ούτε χειροκίνητα έχω καταφέρει κάτι. Μού ζητά κάποιες διευθύνσεις MAC. Δεν ήξερα ΚΑΝ ότι υπήρχαν.

Αν 8έλεις να ασχοληθείς και να το λύσεις πρέπει να μας δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα που έχεις. Συνδέεσαι με καλώδιο, ή ασύρματα? Έχει αναγνωρίσει την κάρτα δικτύου? Κάνε τα εξής και πες μας τα αποτελέσματα:

Άνοιξε ένα Terminal (Τερματικό) είτε από τα προγράμματα (unity menu) πάνω αριστερά, είτε πατώντας: Ctrl + Alt + T, και τρέξε τα εξής:

ifconfig:


ifconfig

lspci


lspci

Αν 8ες δοκίμασε να κάνεις ping κάποιο URL, πχ:


ping www.google.gr

Αν δεν λειτουργήσει τότε μπορεί να φταίει ο DNS, δοκίμασε:


ping 74.125.227.159

Πόσταρε τα αποτελέσματα (αν είναι μεγάλα βάλτα σε spoiler tag) και εδώ είμαστε για την συνέχεια. :yu:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου κίνησες την περιέργεια με το Mint, πες μου ποια έκδοση έχεις: την 1.6.6 ή την 1.6.7 (Nemo 1.1.2); Ποια να δοκιμάσω;

http://www.linuxmint.com/download.php

http://cinnamon.linuxmint.com/

http://cinnamon.linuxmint.com/?page_id=61

Τι έχουν κάνει εδώ: πάντρεψαν άλλη διανομή με το Mint;

http://packages.linuxmint.com/

Στα διαθέσιμα πακέτα δεν υπάρχει η έκδοση Cinnamon.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω την έκδοση 13, αλλά εμφανίζεται κάποιο σφάλμα με το grub-istall. Είναι ακριβώς το ίδιο με τις πρώτες απόπειρες να εγκαταστήσω το Ubuntu 12.10:

http://www.thelab.gr/linux-macintosh-ktl/provlima-me-tin-egkatastasi-tou-ubuntu-12-a-117743.html

Δεν ξέρω αν παίζει κάτι με τη συστοιχία. Επίσης έπαιξα λιγάκι με το Mint σε ζωντανή συνεδρία και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να βρω πού τοποθετούνται στο μενού τα προγράμματα που εγκαθιστώ. Συγκεκριμένα εγκατέστησα το Chromium, αλλά δεν ήταν στο μενού του ίντερνετ ούτε το εμφάνιζε η αναζήτηση στις εφαρμογές μου. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έπαιξα λιγάκι με το Mint σε ζωντανή συνεδρία και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να βρω πού τοποθετούνται στο μενού τα προγράμματα που εγκαθιστώ. Συγκεκριμένα εγκατέστησα το Chromium, αλλά δεν ήταν στο μενού του ίντερνετ ούτε το εμφάνιζε η αναζήτηση στις εφαρμογές μου. Τι να κάνω;

Κάνεις δεξί κλικ στο Menu -> Edit Menu και μετά παίζεις μπάλα. Δεν μου έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Με ποιο πρόγραμμα ανοίγουν τα αρχεία .deb; Θέλω να εγκαταστήσω το Iron, αλλά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω. Σε ποιο φάκελλο ψάχνουμε; Κανονικά έπρεπε να έχει γίνει αυτόματος συσχετισμός προγράμματος και τύπου αρχείου. Στο Linux Mint μού το άνοιξε αυτομάτως, όπως γινόταν σε προηγούμενες εκδόσεις του Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ σημαντικο στοιχειο κατα την ταπεινη μου αποψη αφορα την παραβιαση της ιδιωτικοτητας του χρηστη στο 12.10 εφ' οσον εκεινος δεν καταργησει τη σχετικη ρυθμιση στο λειτουργικο.

Με πολυ απλα λογια το ubuntu και εφ' οσον δεν απενεργοποιηθει απο εσας, στελνει ολα τα searches που κανετε (ειτε τοπικα, ειτε στο internet) στους δικους του server αλλα και "επιλεγμενων" third parties οπως τα Amazon, Facebook, BBC,Twitter και ποιος ξερει ποιοι αλλοι -τα strings αυτα πανε "παρεα" με την ip σας.

Κατι μου θυμιζει... adsense κανεις?

Ενα link που περιγραφει το θεμα:

First thing to do after installing Ubuntu 12.10, protect your privacy! | http://linuxtweaking.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Skype, αλλά εμφανίζεται σφάλμα με τη δεύτερη εντολή:

Install latest Skype 4.1 in Ubuntu 12.10/12.04/Linux Mint 14/13 (New Release) ~ Noobs on Ubuntu and Windows, HD Wallpapers, Tutorials

Ή λείπει κάποιο αρχείο ή η λήψη του πακέτου είναι προβληματική. Και στο Κέντρο Λογισμικού δεν υπάρχει καν η εφαρμογή.

Κάτι άσχετο: ποια η διαφορά μεταξύ προγράμματος και εφαρμογής; Το Skype τι θεωρείται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιδέα μου ή το Ubuntu όσο πάει και χάνει τόσο σε αυτονομία όσο και σε εργονομία και προσαρμοστικότητα; Αυτή η αριστερή γραμμή εργαλείων είναι μεγάλη πατάτα, άσε που πρέπει να ψάχνουμε με τις ώρες τις εγκαταστημένες εφαρμογές ανάμεσα σε τόσες άλλες, Κάποτε τις ταξινομούσε, αλλά τώρα όλα είναι ανακατεμένα στην κατηγορία "Εφαρμογές". Τόσο τους κόβει; Και τι συμβαίνει με τα αρχεία .deb; Κατέβασα τον Opera σε αρχείο .deb, άνοιξε το Κέντρο Λογισμικού, έδωσα εντολή για εγκατάσταση, αλλά ΦΕΕΕΤΑΑΑΑ!:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.