Jump to content



GeForce Titan coming end of February!?!?


Staba

Recommended Posts

ΔΕΝ είναι πάντα έτσι.. (τουλάχιστον για το FERMI ήταν διαφορερικά)

link1

link2

Ναι, έχεις δίκιο. Απλά αναγράφω πώς υπολογίζονται τυπικά.

Ούτε ο υπολογισμός του bus width είναι ακριβής, γιατί π.χ. στην περίπτωση της 660ti, οι μισες μνήμες ήταν ανά ζευγάρι συνδεδεμένες στους controllers, μειώνοντας το bus width.

Στην περίπτωση του titan, άμα θέλουμε να είμαστε ακριβής θα είναι 15 SMX (νομίζω) x 837 = 12.56 άμα ακολουθεί την αρχιτεκτονικους περιορισμούς του fermi. Απλά δεν ξέρουμε στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 884
  • Created
  • Last Reply
και να σου πω βγαινει το 780gtx το οποιο ζυγωνει τον ΤΙΤΑΝΑ αλλα πισω απο αυτον ενα 20-30% και με οχι 6gb ram.

Τι νομιζεις εμποδιζει την nvidia να βγαλει μετα απο 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια της 780 gtx τον ΤΙΤΑΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 2 με 2880 (15 smx) shaders και μερικα Mhz παραπανω για να αυξησει την διαφορα !!!!

και που να κάνει κανα μπράφ με το gk112 , αν ισχυει το διάγραμμα ...

nvidia-kepler-gpu-roadmap.jpg

Link to comment
Share on other sites

και να σου πω βγαινει το 780gtx το οποιο ζυγωνει τον ΤΙΤΑΝΑ αλλα πισω απο αυτον ενα 20-30% και με οχι 6gb ram.

Τι νομιζεις εμποδιζει την nvidia να βγαλει μετα απο 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια της 780 gtx τον ΤΙΤΑΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 2 με 2880 (15 smx) shaders και μερικα Mhz παραπανω για να αυξησει την διαφορα !!!!

Δεν προκειται να θυσιάσει τσιπάκια που μπορουν να πανε σε Tesla και να τα πουλησει $3000 για να βγαλει κάρτα για gaming και να την πουλήσει για $1000

Το enthusiast segment της αγοράς ειναι ενα 5% στην καλυτερη. Αλλου ειναι τα λεφτα. Αλλα ειναι και θεμα ego να εχεις την δυνατοτερη single gpu gaming card

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να θυσιάσει τσιπάκια που μπορουν να πανε σε Tesla και να τα πουλησει $3000 για να βγαλει κάρτα για gaming και να την πουλήσει για $1000

Το enthusiast segment της αγοράς ειναι ενα 5% στην καλυτερη. Αλλου ειναι τα λεφτα. Αλλα ειναι και θεμα ego να εχεις την δυνατοτερη single gpu gaming card

Σε 10 μήνες από τώρα τα ξαναλέμε... τι εγινε με την 480 gtx (480 shaders) και τη 580 gtx (512 shaders)...το ξεχασαμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκούρι δεν πέφτει στo Computational Performance, αλλά πέφτει τελικά στο Price.

Τρέχα AMD βγάλε καμμιά Radeon γιατί βλέπω σε κανά 6μηνο και κανά Titan II ( 15SMX ) και 1499€ για να "επεκταθεί" το high performance gaming market :D

Link to comment
Share on other sites

Απο guru3d.com

GPU Boost 2.0

So what's new? New starting with GeForce GTX Titan is a temperature target. Basically Titan monitors a temperature (that you can define) and will try to meet that target. The nominal baseline temperature is 80 degrees Celsius. That is the balance in-between an acceptable temperature versus low noise levels. If you configure the temperature target at 90 degrees and the power target has room left then Titan will increase the GPU Voltage a little bit. It'll then clock faster on the Turbo frequency until it reaches the temperature and power targets.

Overclocking on that end will work the same as GPU boost will continue to work while overclocking, it stays restricted within the TDP bracket. We'll show you that in our overclocking chapter. The overclock tools like MSI Afterburner and EVGA Precision will be updated during GeForce GTX Titan launch week, allowing you to tweak and overclock based on power, Voltage and heat targets.

We’ve had Titan already clocked at over 1.1GHz in our own testing. Can you imagine what severe coolness this means with liquid cooling?

Πραγματικός ΤΙΤΑΝΑΣ.... καταστρέφει στο διάβα του!

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες και στην πλάτη; Θα χαρούν πολλοί οι νερουλάδες και αυτοί που βγάζουν custom ψύξεις...

Τιμή: 985€

Ξέρει κανείς που παραγγέλνω; Θέλω 2... :hang2:

Φαντάζεστε να δούμε block διπλό μπρος πίσω και η κάρτα στη μέση για σάλτσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ολοι λεμε λεμε λεμε......πολυ μπλα μπλα αλλα στην πραξη 8α δουμε περι τιτανα γιατι και εγω με τις 2 690 δεν ειδα να αξιοποιη8ηκαν ιδιεταιρα απο τα games. Εδω στο 3dmark λογο drivers (πι8ανον) σερνοντουσαν σε quad και με την μια πηγαινε τεζα!οποτε ας κοιταξουν να βγαλουν κανα οδηγο σωστο να δουλευουν οι καρτες οπως πρεπει και μετα να βγαλουν παιχνιδια να αξιοποιουν τις διαφορες τουμπανο ακριβες καρτουλες γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και το ταμειο μειον για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ολοι λεμε λεμε λεμε......πολυ μπλα μπλα αλλα στην πραξη 8α δουμε περι τιτανα γιατι και εγω με τις 2 690 δεν ειδα να αξιοποιη8ηκαν ιδιεταιρα απο τα games. Εδω στο 3dmark λογο drivers (πι8ανον) σερνοντουσαν σε quad και με την μια πηγαινε τεζα!οποτε ας κοιταξουν να βγαλουν κανα οδηγο σωστο να δουλευουν οι καρτες οπως πρεπει και μετα να βγαλουν παιχνιδια να αξιοποιουν τις διαφορες τουμπανο ακριβες καρτουλες γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και το ταμειο μειον για ολους.

Ο συλλογισμός σου είναι πιο λάθος και από την οικονομική στρατηγική της κυβερνήσεως... η Titan είναι κάρτα με έναν πυρήνα ( GPU ), ότι πιο απροβλημάτιστο μπορεί να πάρει κανείς είναι.

Οι πολλαπλές κάρτες ( ή πολλαπλοί πυρήνες σε 1 κάρτα ) είναι εκ φύσεως ( ή εκ σχεδιασμού και υλοποίησης για να το πω καλύτερα ) "προβληματικά" και δύσκολα στο να δουλεύουνε πάντα καλά ελέω δύο πηγών προβλημάτων ( drivers & τα ίδια τα games ) [ ίσως και 3 πηγών προβλημάτων... οι βλακώδες χρήστες που παίρνουνε 3 ή 4 GPU για να παίζουνε στα 1080p ].

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Θα σε παρακαλουσα πολυ να σβησεις τον συλλογισμο σου στην αγκιλη διοτι ειναι προσβλητικος.

Και εγω εδω μεσα διαβαζω πολλα περιεργα αλλα δεν χαρακτηρισα κανεναν "βλακωδη χρηστη".

Το ποσες καρτες γραφικων περνει καποιος, ειναι κεφι του, και απο την στιγμη που δεν τις πληρωνω εγω απο την τσεπη μου δεν μ ενοχλει. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογισμός σου είναι πιο λάθος και από την οικονομική στρατηγική της κυβερνήσεως... η Titan είναι κάρτα με έναν πυρήνα ( GPU ), ότι πιο απροβλημάτιστο μπορεί να πάρει κανείς είναι.

Οι πολλαπλές κάρτες ( ή πολλαπλοί πυρήνες σε 1 κάρτα ) είναι εκ φύσεως ( ή εκ σχεδιασμού και υλοποίησης για να το πω καλύτερα ) "προβληματικά" και δύσκολα στο να δουλεύουνε πάντα καλά ελέω δύο πηγών προβλημάτων ( drivers & τα ίδια τα games ) [ ίσως και 3 πηγών προβλημάτων... οι βλακώδες χρήστες που παίρνουνε 3 ή 4 GPU για να παίζουνε στα 1080p ].

Δηλαδη για πες μου ποσα παιχνιδια βγηκαν τελευταια που να αξιζαν και να δουλευαν σωστα μια high end καρτα γραφικων τελευταιας γενιας δηλαδη το pci express 3 δουλεψε?εσυ ειδες διαφορα?εγω οχι.bf3 ,crysis2 witcher2 ηταν νομιζω απο τα μονα που τις ξεζουμιζαν.μετα απο ενα χρονο κοντα κυκλοφοριας βλεπουμε crysis3 και farcry3 να αρχιζουν να δουλευουν καρτες που τα ειχαμε σκασει αδρα πριν χρονο.Οσο για το 8εμα οικονομικης στρατιγικης αστο στην παντα εγω προδωτης δεν ειμαι οπως και αλλοι εδω μεσα.τα χρηματα που βγαζω τα ποναω και ειναι αδικο πλεον να μας δουλευει η κα8ε ati & nvidia που κα8ε λιγο βγαζουν καρτες.οσο για την τριτη πυγη προβληματων οι βλακωδες χρηστες που ειπες γιατι και εγω εκει μεσα ειμαι βλακας δεν ειμαι.....λοιπον ολοι οι σοφοι που περνουν μια για να τρεχουν σε 1080P για πειτε σε μας τους βλακες τα φιλτρα σε ολα τα παιχνιδια σε 1080p τα βαζεται οn ασχετα αν εχει διαφορα και αν χρειαζεται...αν ναι μαλλον δεν σας πειραζει που τα καρε πεφτουν...εμενα με πειραζει ομως

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Θα σε παρακαλουσα πολυ να σβησεις τον συλλογισμο σου στην αγκιλη διοτι ειναι προσβλητικος.

Και εγω εδω μεσα διαβαζω πολλα περιεργα αλλα δεν χαρακτηρισα κανεναν "βλακωδη χρηστη".

Το ποσες καρτες γραφικων περνει καποιος, ειναι κεφι του, και απο την στιγμη που δεν τις πληρωνω εγω απο την τσεπη μου δεν μ ενοχλει. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.

Ρε Τακαρε ασε τον αν8ρωπο να εκφραστει ως σοφος! μπορει να ξερει πολλα περισσοτερα απο εμας τους βλακες...κατι ηξεραν οι προγονοι μας που λεγανε ''αν καποιος δεν μπορει να κατανοησει

κατι το γελοιοποιει"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.